AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Everi,Nexhmija,Liljana Hoxha,spiuna te shqiperise

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Everi,Nexhmija,Liljana Hoxha,spiuna te shqiperise   Mer 15 Fév - 17:43

Nė familjen e Enver Hoxhės ka mbretėruar njė situatė kaotike plot intriga, plane vrastare, spiunllėqe dhe gjueti shtrigash. E dy strumbullare tė rėndėsishme ishin Nexhmija dhe Teuta, gruaja e Enverit dhe nusja e djalit. Kėshtu mendon Liljana Hoxha, nusja e Sokolit, djalit tjetėr tė Enver Hoxhės. Nė njė intervistė pėr gazetarin Blendi Fevziu nė emisionin e mbrėmshėm “Opinion” nė Tv Klan,


Kush agjenturė? Cilat ishin agjenturat qė vepronin nė Shqipėri?
Ka qenė KGB-ja dhe UDB-ja. CIA ka dashur shumė tė ketė nėn kontroll situatėn. Kėto kanė ardhur prej Jaltės, kjo ėshtė rrjedhojė e Jaltės. Ėshtė logjike, po tė fillojmė me formimin e partisė, tė kalojmė me profilin e Hoxhės, etj mund tė thuash shumė dhe kanė rėndėsi historike pėr tu parė. Si detyrim i vendosjes gjeopolitike strategjike tė vendit tonė, kjo ēėshtje mbeti me doemos me pasoja. Por kanė pak rėndėsi pėr temėn tonė.
KGB-ja dhe UDB-ja ishin tė pranishme nė Shqipėri nė nivele tė larta apo jo?
Rezultojnė qė ishin tė pranishme nė Shqipėri, nė nivelet mė tė larta.
Ju keni fakte pėr kėtė, kush e thotė?
Faktet janė gjithēka qė ka bėrė Ramiz Alia dhe Nexhmije Hoxha.
Ju po thoni qė Ramiz Alia dhe Nexhmije Hoxha ishin agjenturė e KGB-sė apo UDB-sė.
Po ishin fitimtarėt.
Ēdo me thėnė fitimtarėt?
Domethėnė pasi bėnė tė gjithė luftėn pėr pushtet, pasi shkatėrruan dhe vranė tė gjithė pretendentėt.
Pretendentėt i vrau Enver Hoxha apo Ramiz Alia me Nexhmije Hoxhėn?
I “vrau” Enver Hoxha sepse ishte ai nė krye. Mund tė ketė pasur edhe ndonjė firmė aty qė nė fund tė fundit gjatė luftės pėr pushtet, kur i thua qė ky njeri ėshtė i rrezikshėm e tė tjera, vendimet janė tė paracaktuara. Nė parantezė, unė pashė filmin dhe kam qarė siē ka qarė ēdo grua shqiptare, por kėtu po analizojmė, t’i lėmė sentimentet.
Pra ju po thoni qė Enver Hoxha pėrdorej pėr tė eliminuar ata persona qė….
Enver Hoxha nuk pėrdorej. Ėshtė fjalė e dobėt, edhe Enver Hoxha pėr sytė e mi ėshtė shumė i fortė dhe ashtu ka dalė i fortė. Por Enver Hoxhės i jepej njė informacion i gabuar. Dhe ky informacion i gabuar nuk ka qenė vetėm kur ai u izolua, sepse kur u izolua u bė absolutisht i kontrollueshėm.
Ramiz Alia nuk e merrte kurrė pushtetin dhe Nexhmije Hoxha nuk e merrte kurrė pushtetin pasi tė vdiste Enver Hoxha pa qenė tė tillė.
Po e kishte pėrsa kohė Enver Hoxha ishte gjallė…
Po do tė trajtohej nga Mehmet Shehu ashtu siē u trajtua Mehmet Shehu nga Enver Hoxha dua tė them nė emėr tė tij nga Kadri Hazbiu, Ramiz Alia e Nexhmije Hoxha.
Pra ju mendoni qė Nexhmije Hoxha dhe Ramiz Alia kishin frikė nga Mehmet Shehu?
Padyshim.
Pėrse kishin frikė?
Sepse Mehmet Shehu ishte mė i egri i tė gjithėve.
Ishte i egėr, por tė gjithė mendojnė se ai do tė sillej mjaft mirė me familjen e Enver Hoxhės…
Kėshtu mendojnė tė gjithė, por nuk mendonte Nexhmije Hoxha kėshtu.
Ju mendoni se Nexhmije Hoxha kishte realisht frikė nga Mehmet Shehu?
Nexhmije Hoxha kishte realisht shumė frikė nga Mehmet Shehu.
E shprehte kėtė?
Familja e Mehmet Shehut ėshtė sjellė realisht shumė keq ndaj familjes sonė.
Si ėshtė sjellė keq?
Bėnin dualizėm tė hapur qė nuk kishte pse, sepse fėmijėt e Enver Hoxhės ishin shumė tė thjeshtė. Silleshin thjeshtė, pavarėsisht se kanė tė tjera kusure nė kurriz, por ishin tė sjellshėm, nuk ishin vanitozė, nuk ushtronin pushtetin e tė atit, kurse fėmijėt e Mehmet Shehut ishin arrogantė, prepotentė edhe ndaj nesh, edhe ndaj familjes sonė ishin kėrcėnues. Nuk tė pėrfillnin, kalonin pėrpara me makina, tė fyenin, etj. me radhė.
Mė pas nė analizat qė keni bėrė, ju rezulton i tillė…
Nė tė gjitha analizat ashtu mė del. Me mėrzitjen e Enver Hoxhės ashtu mė del. Me gėzimin e Nexhmijes ashtu mė del, edhe tė fėmijėve edhe me tablonė sinoptike ashtu mė del. Sepse me tablonė sinoptike duhet tė qetėsonte Shqipėrinė, njerėzit, sepse nuk ėshtė e kollajshme tė vetėvritet njė kryeministėr, dhe duhet ta deklarojė spiun gjė qė edhe mund ta ketė besuar. I KGB-sė ėshtė, sepse e ka ditur vetė Enver Hoxha dhe e ka lejuar. Ai i dinte se kush ėshtė i KGB-sė dhe kush jo, pra kė lejonte dhe kė jo.
Ju mendoni qė Enver Hoxha e dinte se kush ishin spiunėt e KGB-sė?
Po. Po.
Dhe i toleronte?
Jo i toleronte, i linte nė funksion, ua diktonte funksionin. Dhe nė rastin e tablosė sinoptike, thotė qė mė ka dalė poliagjent. Pra mė ka dalė edhe nė anė tjetėr qė unė nuk e njoh. Domethėnė mė ka tradhtuar.
ė gjitha kėto eliminime qė Enver Hoxha bėnte, ndahen nė dy pjesė; eliminimet e atyre qė quheshin kundėrshtarė politikė, klasat e pėrmbysura qė nė njė farė mėnyre komunizmi u mori pushtetin dhe i ndėshkoi dhe eliminimet brenda kupolės drejtuese tė Partisė Komuniste….
Enver Hoxha ka bėrė reprezalje vetėm pėr luftėn pėr pushtet. Luftėn e klasave e kemi zhvilluar vetė, e ka zhvilluar shoqėria qė ėshtė e molepsur nga agjentura. 
Ėshtė agjentura qė tė ndante Shqipėrinė, gjysmėn Beogradit dhe gjysmėn Greqisė. Fakte kėto qė sot dalin, sajė edhe studiuesve si Auron Tare, por edhe gjėra qė diheshin. Pėrsa i takon Enver Hoxhės, nuk tė falte pėr pushtet. Por ama fali Sejfulla Malishovėn, fali Kristo Frashėrin, e tė tjerė si ata. 

Unė vetė, jam martuar me Sokol Hoxhėn, pasi ime motėr mori nipin e armikut tė popullit qė ishte nė burg.Pra Enver Hoxha toleronte.
Po po, i ka Nexhmije Hoxha. Ajo edhe pėr dokumentacionin tonė personal, letėrkėmbimin me Enver Hoxhėn na ka dhėnė kopje, jo origjinalet. Origjinalin ia ka dhėnė Ilirit dhe Teutės (trashėgimtarėve tė pushtetit). Kėtė e di, sepse ma tha vetė, se nuk kisha si ta dija. Edhe Pranverės i ka dhėnė kopje, tė gjitha tė tjerat i ka mbajtur vetė edhe letėrkėmbimin tonė, qė nuk janė tė rėndėsishme, janė ditarė, letra.
A rrezikon zonja Hoxha tė zhdukė, tė shkatėrrojė ose tė dėmtojė materiale komprometuese, qė mund tė gjenden nė arkiv por qė kanė vlerė historike?
Pėr mua i ka zhdukur sepse ajo fshihet pas Enver Hoxhės, bėn propagandė ėshtė dogmatike, aspak patriote, ėshtė gjoja konservatore marksiste leniniste. Por ndėrkaq, nė kėtė formė ajo e degjeneron Enver Hoxhėn, i cili qe shumė mė pak marksist-leninist se sa ishte nacionalist.
A ka pasur njė trashėgimi financiare tė Enver Hoxhės?
Nuk ėshtė e mundur tė ketė pasur. Mund tė ketė pasur trashėgimi shtetėrore.
Kė quani ju shtetėrore?
Shtetėrore quaj fondin shtetėror. Njė shtet ka fondin e vet, qė sot ndodhet atje ku i ka ēuar i biri i Ramiz Alisė, gjatė vizitės me tė atin nė Amerikė. Ėshtė nė libėr, se si ata e kanė transferuar fondin shtetėror, thesarin e shtetit nė Amerikė dhe e zotėrojnė pėr veten e tyre.
Fond i madh?
Nuk e di. Nė kėtė mes, Nexhije Hoxhėn e kanė nxjerrė jashtė. Nėse kishte kodin mė parė, se ka mė tani. Po pa gjė, nuk ka ngelur. E para paguhet nga UDB-ja dhe e dyta ka mėnyrat e saj, pjesė tek DEKA.
Kjo ėshtė paksa mitologjike?
Mitologji, po qėndron aq sa qėndron parulla qė: Deka ėshtė e djemve tė Enverit. Nuk do tė qėndrojė nė qoftė se deklarohet qė fėmijėt e Enverit nuk kanė pjesė tek Deka. Nė qoftė se jo, ata qė kanė pjesė tek Deka janė Nexhmija me fėmijėt e tjerė. Kjo nuk ėshtė mitologji, ėshtė fakt.
Deka ka pronarė, dihet kush e ka…
Ėshtė ēėshtje aksionesh, qė nuk mund tė dihet asnjėherė.
A ka pasur pasuri familja Hoxha nė fund tė viteve ‘90?
Liliana mblidhni lekė se nuk i dihet jetės.
Kur jua ka thėnė kėtė?
Vitet e fundit tė jetės.
Por ndėrkohė, sipas burimeve qė ne jemi ende duke i verifikuar, por nuk i konfirmojmė deri mė sot, nė familjen e Enver Hoxhės, disponoheshin mjaft bizhuteri, me vlerė tė madhe tė konfiskuara nė vitet ‘44, ‘45, ‘46 nga ato qė quheshin klasa tė pėrmbysura, bejlerė, pasanikė tė mėdhenj, biznesmenė, qė nuk janė regjistruar nė pasurinė shtetėrore. Nėse del e vėrtetė, mbetet pėr t’u verifikuar…
Nexhmije Hoxha mė ka vrarė vėllanė, mė ka vrarė motrėn, ka vrarė gjithė shqiptarėt, ata qė janė vrarė e persekutuar vetėm pėr pushtetin e saj, unė atė grua e kam frikė. Pėrpos komunist, nacionalizmit ai i ka qėndruar mė sė miri, sidomos nė fund. Ai tha tė vendoset feja se e kėrkoi Shtrausi, tė bėhen lėshime ideologjike, tė bėhet ēdo gjė qė Shqipėria tė hapet. Pėr Kosovėn bėri shumė, gjė qė Nexhmije Hoxha e shpreh ndryshe nė formėn qė do. Do tė thosha qė sot akoma Kosova vuan pėr vetėvendosje dhe prandaj Albin Kurti i drejtohet qeverisė tonė tė sotme qė tė ndėrhyjė nė OKB pėr ta ndihmuar, sepse akoma Kosova sot me fusnotėn ėshtė pėrsėri e pushtuar. Ashtu siē jemi edhe ne tė paorientuar, tė ē’legjitimuar nė substancėn tonė kombėtare prej dy partive kryesore. Hap kutitė, mbyll kutitė, shko nė parlament, mos shko nė parlament. Bėj kėtė se e kėrkojnė Amerikanėt, bėj kėtė se kėrkon Evropa, kur dhe Evropa dhe Amerika kanė filluar tė lodhen me ne dhe thonė bėni ē’tė doni vetėm mos u zini. Kėshtu qė ne brenda nesh, ngelemi tė sėmurė, shumė keq. Kjo gjė, mund tė shėrohet vetėm prej vetes tonė, siē po shėrohet Turqia qė ka guximin tė kėrkojė tė hyjė nė Evropė me neo-otomaninė, qė do tė thotė se nuk kanė qėllim ekspansiv, por qė kanė qėllim ngritje ndėrgjegjeje kombėtare, krenari kombėtare. Ne nuk kemi krenari sepse kėtė krenari na e kanė shtypur agjenturat me protagonistėt pėrkatės qė pėrmendėm. Se kanė shtypur emrin e Enverit, dhe e kanė shtypur pikėrisht pėr tė shtypur ndėrgjegjen kombėtare. Pėr mua Enver Hoxha ėshtė ndėrgjegjja kombėtare.Vetė zonja Hoxha madje, nė intervistė nuk shprehu asnjė keqardhje ndaj viktimave, madje u shpreh se shumė prej atyre qė janė dėnuar kanė qenė hajdutė ordinerė..
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Everi,Nexhmija,Liljana Hoxha,spiuna te shqiperise   Mer 15 Fév - 19:24

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Everi,Nexhmija,Liljana Hoxha,spiuna te shqiperise
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: