AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Lufta e trete

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15255
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Lufta e trete   Lun 6 Mar - 19:01

05/02/2016 23:31Joon
[ltr]Tė nime i kam nga Mixha im
E Mixha me ka than se i ka nga baba i vet keto fjal.

Vitin 1915 ka lind Mixha
Ka vdek 2013

Mixha im thojke:
Mos bleni shpija e banesa Natan ures sė ibrit se ka me ardh koha ka ėshtė lumi iber ka me qen kufiri.
Ka me qen nje luft
shqiptaret duke ike
e shkijet tu ba masaker.

Kan me u shperngul shqipėtar thuja se te gjith.
Disa kthehen e disa jetojn ku kan shkue ikur.

Kan me ardh njė ushtri me ju ndihmue shqipėtarve
tulifar gjuhe .

Nje koh ma me shkue hallakam

Populli kan me ndertue pallate shpija e shumten prej tyne bosh kan me qen.

Kryetari i mequm ka me qen jet shkurt .

Kan me udhėheq Kosovėn njerz te padishum kriminela hajna plaqkasha
Kan me bė qka ju thot evropa veq sa me nejt ne post.

Populli mendon se ushtrija e huj ka me i rue.
Por ajo ushtri si te kris lufta e tret tė gjith ikun. Populli jet ne dur te Zotit .


Disa njerz sdin as vet sa kan pasuri
Shumica kan me jetue me ndihemen e te afer me qė ju sjellin pare prej kurbeti.

Kan me u kap shetet e mdha ne mes veti
Dhe sbin takort ku me ja nis luftes se tret Botrore.

Rusi mundohet sa ma larg vendin te vet.
Amerika sa ma afer shtetit rus

Rusi i mshan edhe shteteve muslimane dhe don me fillue luften atje

Ku fillo lufta e tret Botrore nė qat vend ku fillon
asnje gjall nuk jet.

Shkijet nuk e din se rusi smėrzitet per shkije se vdesin se ka boll popull ne rusi qe skan buk me hanger. Dhe don me dhez luften ne ballkan ose ne shtete muslimane se mendon se e fiton luften e i shperngul popullin e vet ne ato trojet.


Kur mendon se u bė mirė nė Kosovė
Nuk shkon shumė kohė dhe ka me shkue gjaku deri nė zingji tė kalit.


Faleminderit pėr mirkuptim
[/ltr]

10 FÉVRIER 06:25

Vous avez accepté la demande de Joon.
Kuēi
[ltr]Me ndere qofshit,ju falimenderit o njeri,per kete qe ma pasket shkrue,ja vlen ky shkrim.Mua baba im me ka thene kur bante me kerr kuajsh njerezi ne relacionin Prizren Suhareke dhe anasjelltas,;Bir lufta e trete ka me fillue ne kosove e ka me perfundue ketu te ky pusi i atit afer prizrenit nja nente km.Babai im me ka vdek me 6 maj te vitit 1977 kur une isha ne juridik ne vitin e dyte,por suhareka ishte jo aq e madhe,por me thoshte se Suhareke dikuri ishte e ngjitur me Reqan e mamush dhe uji e kishte marr dhe mbyte e rrafshue me ka krejt.Thonte se e kishin pas ndertue nje Liqen permbi Reqan apo Savrove dhe e kishin thye dhe rrafsh te gjitha fshatrat,.Baba me thoshte,kur te mbushen si ateherit prape kane me ja ba qaren disi shqiptareve ,jo qe u mbush por ja ka tejkalue,nuk ka as vend ma per me mbjellle me hanger.Lufta bahen per me zvoglue numrin e njerezve e neve disave nuk na konvenojne lufterat,por ska qare pa u ba lufte.
[/ltr]

Kuēi
[ltr]Ju pershendesi sinqerisht
[/ltr]
[ltr]Haxhi Kuēi
[/ltr]

11 FÉVRIER 09:45

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15255
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Lufta e trete   Sam 23 Sep - 16:25

njė luftė e re botėrore mund tė fillojnė nė dekadėn e ardhshme, tha Sergei Malkov, anėtar i Akademisė sė Shkencave Ushtarake dhe Universitetit Prof. Moscow. Me kėrkesė tė Zėri i Rusisė, profesor
Nikolai Kondratiev identifikuar gjashtė cikle pėr periudhėn historike nga 1803 nė vitin 2060. Raundi i katėrt zgjati nga fundi i Luftės sė Dytė Botėrore deri nė gjysmėn e parė tė viteve tetėdhjetė. Ne jemi aktualisht nė ciklin e pestė, sipas Kondratiev, duhet tė pėrfundojė nė vitin 2018. Pėrkrahėsit e kėsaj teorie tė lidhur nga afėr ēdo cikli ekonomik tė
niveli tė veēantė tė teknologjisė. mosha jonė karakterizohet nga zhvillimi i teknologjive tė reja, telekomunikacionit dhe robotikė. Cikli i gjashtė duhet tė shėnohet nga njė nano pėrparim dhe bioteknologjia, por edhe nė inteligjencėn artificiale dhe shkencės njohėse.
Por ēdo cikėl zhvillimi teknologjik ėshtė shoqėruar gjithmonė nga krizat dhe luftėrat. Fundi i ciklit tė tanishėm dhe kalimi nė njė fazė tė re tė zhvillimit teknologjik do tė jetė nė njė kontekst tė paqėndrueshmėrisė politike dhe madje edhe njė luftė tė re botėrore, thotė Sergei Malkov.
"Ne jemi duke kaluar njė periudhė krize, depresioni, dhe kėrkojnė mėnyrė pėr tė dalė. Nė mėnyrė tė veēantė, duke u mbėshtetur nė teknologjitė e reja qė do tė pėrzėnė rritjen. E ashtuquajtura teknologji NBIC: nanoteknologji, bioteknologjia, inteligjencės artificiale dhe shkencėn njohėse. Por kjo periudhė ėshtė shumė e rrezikshme, sepse ne nuk do tė gjeni asnjė mėnyrė pėr tė dalė, ndėrsa shumė tensionet kanė akumuluar. Kjo ėshtė zakonisht nė kėtė pikė qė duke filluar luftėrat botėrore. Tregtia ndėrkombėtare, financave, ekonomike, politike dhe klasik, tė gjitha skadon. "
Nė tė vėrtetė, nėse marrim teorinė e modelit tė cikleve, ne mund tė shohim se gjatė dy shekujve tė fundit, ngjarjet mė tė pėrgjakshme nė historinė e botės ndodhi nė fazėn e rėnies, tė quajtura edhe "valėt Kondratiev. " Kriza ka ndodhur tashmė, dhe ne po i afrohet tani fatal sigurisht. Sipas parashikimeve tė ithtarėt e teorisė sė
Kondratiev, koha mė e rėndėsishme duhet tė ndodhė nė 2016-2017.

pretenduesit e ri tė udhėheqjes botėrore: China. 

Konflikti valė qė kėrcėnon Gadishullin Korean pėrkryer ilustron kėtė model tė ndarjes sė botės, Nė rastin e dy Koreve, ne jemi pėrballur me pasojat e politikės amerikane qė inkurajon zhvillimin e zonave tė konfliktit nė interes vetėm tė Shteteve tė Bashkuara. Tė gjithė konkurrentėt 'teknologjike' SHBA - Rusia, Kina, Japonia dhe madje edhe
Koreja e Jugut - janė nė kėtė rajon tė Azisė dhe Paqėsorit.
Sipas Malkov, SHBA po humbet pozitėn e saj nė botė. Paqėndrueshmėria ekonomike globale shkakton vlerėsimin e ēmimeve tė dollarit amerikan, dhe pabarazitė politike tė ēojė nė rritjen pritjet pėr nė SHBA, si njė arbitėr globale. Pėr shkak tė ngadalėsimit tė fuqisė ekonomike amerikane

Amerikanėt janė tė detyruar pėr tė mbėshtetur paqėndrueshmėrinė e botės..

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Lufta e trete dhe pasojat e saja

Shkaku i Kores se Veriut,bota do te krijone nje rend te ri shoqeror.
Si dhe shkaktar i varferise ne trojet shqiptare,eshte serviliteti i tradhetareve  ne perendimor.

Dobsimi i ekonomise amerikane do e nxisi ne lufte  kundra Kores se Veriut,dhe Iranit.
Ne ndihme Kores se Veriut do ti dalin ;Kina dhe Rusia.Kjo eshte nje marveshje  nderkombetare,apo nje ndarje e re  e shoqerise njerezore.
Neqoftese amerika do e sulmoj Koren e veriut,ne lufte do te kyqet kina e rusia te cilat gjate ofanzives amerikane do te kete viktima te qellimshme edhe ne vendet e ketyre dy shteteve superiore.
Pastaj do te rezulotj edhe kunder sulm ndaj qarqeve amerikane e sidomos ne qender te vemendjes eshte Ballkani e sidomos Bondeestilli ne Ferizaj i stermbushur me shqiptare.

Ekonomija dhe varferia tek shqiptaret;
Varfėria endomike nė trojet shqiptare,eshte e njejte si ne disa vende te afrikes,ndoshta edhe ma keq.
Kjo vareferi e mbi rendon jeten si shkak tė faktit se shqiptaret nuk e dijne teorinė e cikleve. 
Shqiptaret mendojnė se ēdo gjė ėshtė lineare. 
Shqiptaret janė shumė tė paduruar dhe tė ērregulluar mes vedi,duke fajsue njeri tjetrin per deshtimet e tyre. Shqiptaret janė duke u manipuluar nga forcat perėndimore (gjermane,zvicerrane,belge,suedeze e amerikane),pėr tė vepruar para kohe pėr tė krijuar ērregullim nė trojet e tyre per interesa privat,e jo ato kombetare. 
Disa shqippisa duan gjithēka menjėherė me blue ne dore.Kurse krimiinelet jan te durueshem ,keta marrin armėt,dhe kinse luftojne kundra armiqeve,a ne anen e iracionales masakrojne bashk me armiq popullin e vete. 
Ka shume gjėra qė nuk mund tė merret,si ju deshironi, e as ti bėni kur ju jeni nė fund tė ciklit.
Paramendoni veprimet e juaja te pa logjikshme!Per kete dhe deshtoni gjate tere histroise njerezore.
Kur vėshtirėsitė financiare tė ciklit per ta arritur ate qe deshirojne ,neqoftese varferohen,gjate procesit te veprimit;Edhe paragjykimet rriten ose poshtėrohen tej mase ne ekstremitet..Keto gjera i bejne servilet,parazitet,apo keta 
jane ata qe shendrrohen ne tradhetar.Kurse te shkolluarit tradhetar jan shume here ma te rrezikshem sa tradhetaret barinje.


Nje gje duhat ta dini se;
Tė gjitha gjėrat kanė njė fillim dhe njė fund. Fillimin a e pergadisin ekspertet,apo barinjet.
A punoni me mend?Dhe a mendoni per procesin final se ēfare kualitetit,apo kuantitetit do te arritni!A eshte i njejt si kualiteti,e si kuantiteti?Apo a jane te njejta deshira per optimizem dhe pesimizem?

Shqiptareve nuk u interesone kur duhet tė dijne ,per ta arritur ate se ēka deshirojne!
Shqiptaret nuk dijne as kur duhet tė fillojėne nje veprim,pos nese dikush e nis nje veprim pa lidhje i bashkangjiten si parazita.
Dhe e fundit;
Shqiptaret kur nuk kan dite se kur do tė pėrfundojė pricesi i ciklit. Dmth,i kan hyre nje ciklit pa ekspert,pa e bere mend kohen.
Keshtu tė gjitha te mbaruarat pa mend,duhet gjithēka te fillojne pėrsėri nga e para.Kemi rastin e fresket tek kinse tri lufterat e fundit ēlirimtare(tradhetare).
A e dini se nė mes tė fundit dhe nje fillimit tė ri, nuk ėshtė gjithmonė njė fazė kalimtare e cila shkakton vuajtje shumė tė lartė morale dhe fizike ne popull.
Shiko pėr shembull nė veri te Mitrovices, Njerėzit qė janė nė pushtet ,nuk kujdesen per varferin,dhe gjendjen roberuese,qe ka kaplue ky egzod.Frustim te njejt e keni gjendjen ne Lugine e ne Iliride.
Unė jam edhe mė shumė i trishtuar kur ndegjoj nga disa deputet se zgjedhjet paten nje kahje pozitive te ketij vitit 2017.
Keta te verber a e dinin se ēfarė i pret pas disa muajve?

Haxhi Lata


Derničre édition par Perparimi le Dim 24 Sep - 7:43, édité 2 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15255
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Lufta e trete   Sam 23 Sep - 16:25

identifikuar gjashtė cikle pėr periudhėn historike nga 1803 nė vitin 2060. Raundi i katėrt zgjati nga fundi i Luftės sė Dytė Botėrore deri nė gjysmėn e parė tė viteve tetėdhjetė. Ne jemi aktualisht nė ciklin e pestė, sipas Kondratiev, duhet tė pėrfundojė nė vitin 2018. Pėrkrahėsit e kėsaj teorie tė lidhur nga afėr ēdo cikli ekonomik tė
niveli tė veēantė tė teknologjisė. mosha jonė karakterizohet nga zhvillimi i teknologjive tė reja, telekomunikacionit dhe robotikė. Cikli i gjashtė duhet tė shėnohet nga njė nano pėrparim dhe bioteknologjia, por edhe nė inteligjencėn artificiale dhe shkencės njohėse.
Por ēdo cikėl zhvillimi teknologjik ėshtė shoqėruar gjithmonė nga krizat dhe luftėrat. Fundi i ciklit tė tanishėm dhe kalimi nė njė fazė tė re tė zhvillimit teknologjik do tė jetė nė njė kontekst tė paqėndrueshmėrisė politike dhe madje edhe njė luftė tė re botėrore
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15255
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Vrasjet e luftes   Dim 24 Sep - 16:01


Vous et Zana Dragusha n’źtes pas connectés sur Facebook

23/06/2016 18:45

[ltr]spiuni i UDBse stervina e fliqt ēetnike Rexhep selimi ka vrar Zahir pajazitin, edmond hoxhen dhe hakif zejnullahun ..krimin sipas urdherit nga uDbja e ka kryer se bashku me agjentet e UDbse Xheladin Gashin, Fadil syleviqin , Lutfi istogun dhe kete hajren qe e ka vra per te vrar deshmitaret e krimit ..sipas recet[s goja e vdekur nuk flet e ka kryer .kjo ska kurfar dileme Rexhep selimi e ka vra heroin kombtar trimin ekosoves martire Zahir pajazitin....[/ltr]
[ltr]https://www.facebook.com/518387785009907/videos/598983750283643/?pnref=story
Avertissement
Impossible de charger la pičce jointe.24/06/2016 02[/ltr]

[ltr]Ja edhe nje stėrrvin tjeter UDBashe nga Zajazi i Kerqoves Safet Hyseni posi edhe qetniku UDBash Selam Bajrami kan filluar te dalin ne sipėrfaqe si stervina UDBje qe kane vepruar nen hije dhe nuk kane qen te njoftun per opinionin ..kane sakatuar duke vrar, masakruar plaēkitur shqiptaret ....ketu Ne kete fcebook shenim ky far ne interviste thote se Selam Bajrami e ka thirr dhe jane taku ne Mitrovice..dhe nga Mitrovica te nesėrmen udbashi Selam Bajrami ka ardh dhe me veture i ka marr Udbashet Ali Ahmeti, dhe Musa xhaferi....domethene krejt ketyre gjerave ju paska parapri takimi ne Mitrovice i Selam Bajramit dhe Safet Hysenit...domethene se ne Mitrovice..pra aty qenka qen kulubi i deges se UDBse qe i ka koordinuar veprimet me UDBashet per destabilizimin e Kosoves...dhe del se Selam Bajrami dhe Safet Hyseni bile ne ate kohe..kane qen me grada me te lata ne UDB se sa treshja qe ka punu ne terren dhe qe eshte bart ne perėndim ...krejt e qart [/ltr]

[ltr]UDBashi Selam Bajrami ne letren e vet thote se Safet Hyseinin e ka taku krejt rastėsisht para mnazes se studentve...pra shihet se Selami Bajrami thesht rren se ai nga mitrovica ..ku ka taku kreret koordinues te UDBse e ka thirr Safetin aty dhe bashk me kreret koordinues te UDBse qetnike serbe kane vendos qe Ali ahmetin e musa xhaferin ti bartin ne perėndim me detyra..misione te reja ..ku menjiher kyqen ne precjelljen dhe vrasjen e vllezerve gėrvalla ...
https://www.facebook.com/permalink.php?id=225518657640273&story_fbid=320883938103744
Pjesė interviste... I.D. Nė njė faqe te “Ditari” lexova: “Pranverė 1984... Njė miku im te restorant “Rugova” pasi kishim marr nga njė birrė dhe ngritėm dolli “rrofsh-rrofsh” mė thotė: “Para burgut hetues tė Prishtinės pash dy makina me targa OH. Mendoj se duhet alarmuar shokėt. Mund tė kenė erdh pėr ndonjėrin”. Nuk e morra si diēka serioze pasi qė edhe mė parė kisha parė dhe vetė makina tė tilla, por me gjithė atė mendova se duhet ta dijė shoqėria e ngushtė. Lajmi u hap shpejt por jo tek tė gjithė. Tė nesėrmen si pėr inat timin kishin arrestuar Fadil Bajramin, Xhelil Xhelilin dhe Adem Maksutin. U fol me tė madhe se kanė kėrkuar edhe Ali Ahmetin”. Ju z. Hyseni jeni njėri nga ata qė u kujdesėt pėr Ali Ahmetin dhe Musa Xhaferrin derisa ata qėndruan nė ilegalitet tė thellė. Aty jepen edhe disa emra tjerė qė kanė pas kontakte me ilegalėt. Ēka iu lidhte asaj kohe juve nė mesveti? S.H. Unė isha njė student qė shkollėn e mesme e kisha kryer nė Mitrovicė. Pėrveē idealit asgjė tjetėr. Ne ishim njohur nė Prishtinė. Demonstratat na bashkuan. Diku nė shkurt tė vitit 1982 ne formuam grupin ilegal “Kalaja” dhe morėm detyrat. Ishim betuar dhe dihet si duhet vepruar kur je nėn betim. U ndodha pran tyre deri kah fundi i qershorit kur njė ditė mė thirri Selam Bajrami qė tė takohemi nė Mitrovicė. Ditėn tjetėr ai erdhi nga Mitrovica dhe i morri me makinė pėr t’i nxjerr nė Zvicėr. Nė kufij Musa Xhaferri ndalohet dhe e sjellin nė Kėrēovė ku dėnohet me dy muaj pėr kundėrvajtje. Jetonim me ankth se ēka do sjell e nesėrmja. Pjesė interviste... I.D. Si e komentoni deklaratėn e Ali Ahmetit se “Maqedonisė mund t’i ndodh skenari i Ukrainės”... S.H. Po e lexova. Pastaj lexova edhe disa analist qė pėr mua kanė dhėnė komente tė pakripura. Ali Ahmeti ėshtė nė koalicion qeveritar dhe vepron me leje. Ai e dijė se partinė e ka tė mbushur e stėrmbushur me kuadro nga tė gjitha ngjyrat, vetėm atdhetarizmi iu mungon. Zgjedhjet nė parti, rrahjet e grupeve tė korruptuara nga veriu nė jug, pastaj kryengritėsit nė Kryesinė e partisė duhet disi t’i disiplinoj pėr aq kohė sa mundet, kuptohet me leje tė Gruevskit. Dihet se po t’ua pėrmendsh atyre (ushtarėve partiak) se mund tė kėrcas konflikt, ata jo qė e ulin kokėn por gjunjėzohen me shalėt jashtė. Nuk ėshtė presion ndaj Gruevskit, por pėr tė zgjat bashkėshortėsinė me te se ai po tė donė anėtarėsim nė NATO ka me dhjetėra mėnyra paqėsore qė ta detyron padronin. Pastaj NATO ėshtė njė Aleancė qė siguron dhe ruan kufijtė e jashtėm pėr tė cilėt Maqedonia s’ka nevojė se nuk e rrezikon askush, por NATO nuk mund tė rregullojė dhe ndryshoj ligjet diskriminuese qė po na bėnė BDI. E thash se ėshtė deklaratė me leje pėr disiplinim tė klaneve partiake, si shumė deklarata tė deritashme pa mbulesė. Pjesė interviste... I.D. Nga kush e mėsuat se Musa Xhaferri ėshtė ndaluar? Me cilin mbanit lidhje? ...(vijon)
Safet Hyseni23/08/2016 12:02[/ltr]


[ltr]Ne shtepin publike ne prishtine te quajtur “ HOTEL PARK’ UDBja permes Milorad Nikoliq (BATA) pronar i hotelit u ka ofruar shėrbime seksi falas per spiunet e SERBISE QETNIKE (Dora e zez) qetniket e fliqur si Xhavit haliti, Hashim thaqi, Rustem Mustafa- remi, Fadil Syleviqi, Nuredin ibishi, Kadri veseli, Sylejmans selimi, Rexhep selimi , Ibrahim kelmendi, Qerim kelmendi , Enver sekiraqa, bujar bukoshi, isa mustafa, uke rugova , Adnoan merovci, Nexhat Daci, Gani Gecit dhe vllaznive te tij, Ramush Tahiri etj...
Milorad Nikoliq – Bata ne graqanice ..tash ka lokal ne graqanice me emrin” Etno kuca” https://www.facebook.com/pages/Etno-Kuca-Gracanica/647723888591231 ndersa e ka shit pronen ku e ka pas “Hotel Park” ne prishtine..perball parkut te prishtines.. nji hotel ku asht zhvilluar prostuticioni..seksi me para ne vitet 1985- 1999..ky ved ka qen publik...domethene UDBja e ka lejue punen e kėtij hoteli si shtepi publike..ofrim shėrbimi seksi me para .........dhe ketu UDBja i ka sherby spiunat e vet me seks pa para....ne mes tyre edhe te lartcekurve .........ky qetniku serb Slavko Nikiq inspektor i larte i Sigurimit shtetėror serb dhe pjestar i rrjetit te piunazht DORES Se ZEZ qetnike me banes duke banuar pėrball nderteses se tashme te policise ather ishte e policise serbe kati i dyte....ball per ball me banesen bashkepuntorit te spiunazhit serb Nuredin Ibishi ..i cili me urdhet et UDBse i bashklangjitet UQK se per ta minuar nga brenda UQK dhe per ta shpetuar spiunin emadh serbo qetnik Enver sekiraqen ( i cilki i pat furnizuar ushtrin dhe policine serbe jo vetem me informo ata por edhe me Femra shqiptare ..te cilat me pastaj shumica jane vrar ne menyre me mizore nga policia e ushtria serbe disa prej tyre ne podrumin e fakultetit ekonomik ejuridik ne prishtine) te cilin e kishte zene rob UQKja ne llap...ne minuten 38: 30 ky qetnik tregon se UDBja (Dora e zez) e ka urdhėruar Milorad Nikoliq – Bata qe ne hotelin Park te jep shėrbime seksi falas per bashkepuntoret e sherbimt qetnik serb Hashim Thaqi, Rustem mustafa e Fadil Suleviq...pra ketyre spinave te serbise hashim thaqi , rusem mustafa, fadil suleviq UDBja ju ka siguruan edhe shėrbime seksi per shėrbimin qe i kan bere UDBse (doren e zez) keta spiuna....
https://www.youtube.com/watch?v=Ava7BRvnYcY

Ja edhe ketu ne kete video qetniku inspektor i larte i policise qetnike serbe Slavko nikic ( tash kryetar i veteranve dhe vullnetrave serb ) https://www.facebook.com/nikic.slavkocaki?fref=ts shpjegon se si shtėpia publike “Hotel park” haptazi per 10 vuite ka ofruar seks per para me femra te reja nga serbia , rusia nmali i zi...dhe falas u ka dhene shėrbime ja qka thote nga minuta 45:00 “ E kam pėrmend te jap pergjegjsi Milorad Nikoliq –bata njeriu i cili ne vitet e 1990ta , domethene 10 vite e ka mbajt te shpia e vet e ka krijuar kazamatin (Hotel Park) ne te cilin kane qen te ngujuara vajzat nga rusia , serbia dhe mali i zi te religjionit orthodoks jo rralle edhe te mitura e kam pėrmend te jep pergjegjsi se ka bere krim kur keto vajza i ka shti nder jorgan Rustem Mustafes , Fadil Suleviqit, Nuredin Ibishit dhe banditve te tjere te cilet na e dogjen shtetin...nga ai (Milorad Nikoliq –bata) kam marr kercenim sepse ne vitin 2000 ai e ka derguar tek une Pajk Komnenin nga mali i zi vrases me pagese qe te me likuidoje por nuk kane pasur sukses , Milorad nikolic bato po me kercenon , nuk e mohon se e ka bere ate pune , dhe shikoni si nji person i papergjegjshem renon imazhin e shtetit te tij dhe shėrbimi inteligjent e cila e mbron kete shtet ..ai thote se kjo pune ( domethene ofrimi i shėrbimeve te seksit per hashim thaqin , Rustem mustafen dhe syleviqin) ishte ‘projekt shtetror’, e une i them se po rren dhe ai per kete don te me vras dhe thote se ne pėrgatitjen e vrasjes sime e mbeshte BIA (UDBja) sepse ia kan dhene kinse edhe dosjen time qe ta sheh..dhe aty ka pare ēudira... 
https://www.youtube.com/watch?v=OSIUDd9feME
Etno Kuca Gracanica
Entreprise agroalimentaire[/ltr]
[ltr]xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Ahmet Krasniqin dhe nė bazė tė dialektitit ishte nga Shqipėria. Sipas burimeve tė Shqiptari.eu, vrasėsi ishte paguar 300’000.- DM dhe ishte Artan L. apo Tani L. qė mė vonė u deshifrua si Dritan Avllaj. Ndėrsa, personi i cili e kishte njohur dhe identifikuar Ahmet Krasniqin, nė bazė tė theksit (po ky āsht Ahmeti) ishte nga Kosova. Njė pėrshkrimi detajuar tė aktit mizor mund tė lexohet nė kėtė lidhje 
interneti http://lajm.co/?s=kush+tradhti
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
 Komandant "Shpendi"i vrare nga Emrush Suma,jo qe ka ra deshmor nga sllavet
Skerdilajd Llagami.Komandant Shpendi. Skerdi u lind nė 31 tetor 1969 nė qytetin e Tiranės dhe ishte fėmija i parė i Bardhyl Llagamit,

Nė rradhėt e asaj njėsie ai mori pjesė nė disa luftime deri mė 29 qershor 2001 , kur ra duke luftuar heroikisht nė fshatin Begovė afėr Tetovės. Pas vrasjes sė Skerdit, njėsia speciale qė komandohej prej tij u pagėzua me emrin "Shpendi",

MesazhTitulli: Zana DRagusha,kush e vrau Zahir Pajazitin   Wed 31 May 2017 - 15:53 Pėrgjigju me citat Modifiko/fshije kėtė mesazh Fshije kėtė mesazh Shiko IP e shkruesit
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Poshtersia e Hydajet Hysenit,legeni i serbise
Burimi i informacionit – Familjarėt e Metush Krasniqit dhe libri i tė burgosurit politik Ramadan Haziri – “Imazhi i vėllait nė sytė e motrės” Fq. 144
Pėr Hydajet Hysenin
“Pasi mė rrihnin e mė dėrrmonin me tortura, udbashėt mė kthenin dikur nė qeli. Hydajeti, nė vend se tė tregonte pak ndjesė, ju thonte shokėve tjerė: ja, e paskan palue kėtė nacionalistin dajak, dhe qeshej! Nė kėto momente e ndjeja vehten ma tė dėrrmuem se kurrė. Asgja nuk mė ka ba nė shpirt tortura e udbashėve, sa ma kanė ba thumbat e Hydajetit pas maltretimeve dhe torturave qė i pėrjetoja. Mua si nacionalist mė torturonin pa masė, ndėrsa marksistėt nuk i preknin me dorė.”

16. Tetor 2016 Arber Gashi Comments(13)
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Komandant Telin e vrau;
Esko Buqi aj pederi i struges qesot eshtne varreza dhe maliq ndrecaj e disate tjer e likfidun telin legjendar
Je n’aime plus · Répondre · 2 · 31 janvier, 18:25

https://www.facebook.com/haxhi.kuci.7
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx[/ltr]


Lefter Koxhaj - Komandant Teli
9 mai 2015 · 
Shumica atyre djemeve aty ne video nuk jetojne me sepse i keni vrare ne 7 gusht 2001,, dhe Milazim Arifin ju e helmuat ne mars 2012, Kurse Ēakallen e rraset eshte ne burg.
Telin Abazin Arbenin Ndriēimin Pajtimin nuk i vrane Maqedonet? por i vrau vete Uēk, pra e vrau vete Sh.P me urdherin e Fatos Klosit dhe Amerikaneve:
Ju djema duhet me vra urgjentisht te parin Fatos Klosin Ali Ahmetin dhe Xhezair Shaqirin etj etj,, kur ti vrisi ato lart dhe ne do vime tju ndihmojme, se perndryshe shumica e ish ushtareve te Uēk nuk vime:

https://www.facebook.com/Lefter-Koxhaj-Komandant-Teli-282401265141076/
https://www.youtube.com/watch?v=ofEP0gPNKig

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Azem Hajdarin e vrau Izet Haxhia
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
]Ajo dor qe ka vrar Feriz Qerimin "llovcen"..dhe Avni.Zharkun ka var dhe komandant "Rrebelin"..

[ltr]E vrau dora shqipetae me pages nga serbet ..siq e vran Ridvan Qazimin .fill pas marrevesdhjes se konqullit[/ltr]
[ltr]Feriz Qerimi (Llovca) i pėrket grupit tė Shefqet Musliut, njė ish-komandant nė (UĒPMB).[/ltr]
Feriz Llovca, heroi i LDK'sė- njė i dėnuar pėr krim tė organizuar
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Kush e vrau Ilir Konushevci
Ish zyrtari i LPK-sė, Ibrahim Kelmendi, nė mėnyrė indirekte pretendon se Xhavit Haliti ėshtė dyshuar nga organet e UĒK-sė, se ka pasur gisht nė vrasjen e Ilir Konushevcit tė njohur si Komandant Mėrgimi. 
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
kush e vrau Samil Hajdarin e Adrian Krasniqin
Fisnik Ismaili: Qerim Klmendi,ti strehove vrasėsit e deputetit Smajl Hajdari dhe vune nė kurthė Adrian Krasniqin
Qerim Kelmendi kundėrgoditet pas akuzave se babai i Fisnik Ismailit kishte miqėsi me Milosheviqin

Fisnik Ismajli ia ka kthyer pėrgjigjen Qerim Kelmendit I cili njė ditė mė parė kisthe lakuar emrin e babait tė tij pėr vepra tė ndryshme. Fisi I Vetėvendosjes ia kthen pėrgjgijen Qerim Kelmendit emri I tė cilit pėrmendet jo edhe aq pėr tė mirė nė zhvillimet gjatė luftės dhe pas saj nė Kosovėn dhe nė veēanti nė Dukajgin.

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Sebahate Tolajt e Isuf Haklajt,
I vrajten  ish truprojė e Ramush Haradinajt eshte  Bedri Krasniqi
NGA: P.R MĖ: 24 NĖNTOR 2016 NĖ ORA: 09:53Ai eshte 

[size=18]Vetėm njė nga vrasėsit-dorasi , Bedri Krasniqi ish truproje e Ramush Haradinajt ėshtė dėnuar me burg pėr kėtė vrasje tė dyfishtė.[/size]
[size=18]xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx[/size]

pėr vrasjen e Ekrem Rexhės, komandat ...

Gjykata dėnon Sali Veselin pėr vrasjen e Ekrem Rexhės, komandat ...

Aktpadia ėshtė ngritur edhe kundėr Habib Hazirit pėr shkak tė dyshimit se mė 8 maj tė vitit 2000, sipas porosisė sė Sali Veselit, siē thuhet nė aktpadi, ka kryer vrasjen e Ekrem Rexhės. 
Aktpadia ėshtė ngritur edhe kundėr dy pjesėtarėve tė TMK-sė, Xhemaj 2002l Beqirit dhe Halil Ēadrakut, tė cilėt sipas aktpadisė, kanė ndihmuar nė vėnien e kurthit dhe nė likuidimin e "Komandant Drinit". 
Nė aktpadi thuhet se Sali Veseli ka paguar 15.000 marka nė llogari tė Habib Hazirit si shpėrblim pėr vrasjen eEkrem Rexhės. 
Mė 8 janar tė vitit 2000, Ekrem Rexha ėshtė vrarė para derės sė shtėpisė sė tij nė Prizren
http://www.forumishqiptar.com/threads/1458-Gjykata-d%C3%ABnon-Sali-Veselin-p%C3%ABr-vrasjen-e-Ekrem-Rexh%C3%ABs-komandat-Drinit
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
SAMIDIN XHEZAIRI;;;Bekimi Berisha u vra po tė njejtėn ditė me shokun e tij Bedri Shalėn (vėllai i Shaban Shalės).
 sė bashku me shtabin e Rekės sė Keqe. Me kujtohet kur Bedri Shala u plagos rėndė nė tė dy veshkėt
Bekimi nga deshtimi merr sulm ne serb,por plagoset ne nje shtepi nga plumbat e kalibrit 12.7 mm, qė depėrtojnė nėpėr tullat e murit,e rrokin Bekimin dhe nga gjakderdhja e madhe vdes.
madje njė numėr ushtarėsh do t“i lėshojnė edhe pozicionet...

 Nė betejėn e pėrgjakshme tė Junikut ishte edhe Naim Maloku, Lum Haxhiu e shumė oficerė tė tjerė?
SAMIDIN XHEZAIRI. Unė u ndava me dy shokė me 

Sabit Gashin (kryetarin e LKĒK-sė) 

nga Cahani ka depėrtuar nė Kosovė njė grupė prej 30 luftėtarėsh (tė Komandant Ēelikut-Fatmir Limajt) me njė numėr tė madhė tė armatimit, tė cilėt udhėtonin pėr nė Drenicė. Pra,nė shtator ishin kėto dy grupe prej 65 ushtarėsh qė hynė nė Kosovė, ndėrkohė qė qindra tė tjerė (pas ofenzivave nė shumė zona) fatkeqėsisht e lėshonin atė. Nė Pagarush e takova pėr herė tė parė Hashim Thaēin, Fatmir Limėn-komandant Ēelikun dhe njė tjetėr emri i tė cilit nuk mė kujtohet. Pasi i siguruam dy traktorė, ushtarėt e komandant Ēelikut u nisėn pėr Drenicė, ndėrsa ne (grupi ynė) shkuam pėr Shalė tė Bajgorės
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Xhabir Zharku Vrau;
e rrėmbeu, torturoi dhe e ekzekutuan eprorin Selman Kuqi! ... ekzekutimi pas luftės i katėr ushtarėve tė FARK-ut, tė Brigadės “Mėrgimi” nga .... Ai ka vrare Kuqin, Bardhin e shume luftetare tjere per interesa personale.
nga njerėz tė Ramush Haradinajt, kur edhe plasi konflikti disa vjeēar mes kėsja familje dhe strellcasve, Sadikaj.
Disa muaj mė pas, Selman Kuqi do tė kidnapohet. “Pastaj me 10 shtator kidnapohet Selmani nė rrugė. Mbahet nė lokalet e restorant “Shkupi”, qė nė atė kohė pronar ishte Milaim Berisha”, rrėfen burimi, qė pėr shkaqe sigurie, frikės nga Zharku dhe njerėzit e tij, nuk guxon ta zbulojė identitetin.
Ngjarja fillon tė bėhet dramatike, dhe tė kthehet nė tragjedi pėr Selmanin dhe familjen e tij.
“Pas maltretimeve qė i bėhen pėr gjysmė dite, nė orėt e vona mirret me njė kerr “Alfa Romeo” ngjyrė e bardhė, dhe e dėrgojnė pranė varrezave tė dėshmorve dhe e vrasin me njė plumb nė kokė.
Po mos tė harrojmė se edhe kur arrestohet edhe kur vritet ka qenė me dekret tė komandantit tė batalonit”, thotė ky burim.
Sipas kėtij rrėfyesi, zbardhja e vrasjes sė Selman Kuqit, mund ta zbardh edhe vrasjen e komandant Qamil Ilazit- Bardhin, i cili kishte rėnė nė pritė.pėrgjegjėsia duhet tė bie edhe mbi komandantin e policisė ushrarake nė kuadėr tė brigadės, Xhabir Elezin dhe zv. e tij Ramiz Zenunin, ky i fundit ishte bashkėpjesmarrės nė arrestimin dhe maltretimin e Selmanit dhe si shpėrblim Xh. Zharku e emron z.v komandant tė policisė ushtarake”, rrėfen ky burim.

Sipas tij, as Xhabir Zharku dhe as Ramiz Zenuni nuk kanė qenė pjesė e asnjė ofenzive nė komunėn e Kaēanikut.
“Tė dy marrin detyra komanduese nė pėrfundim tė luftės, vetėm e vetėm pėr ti larguar komandantėt mė eminent tė brigadės 162 Agim Bajrami dhe pėr tė bėrė grupacione tė ndryshme pėr interesa klanore – mafioze”.
As policia, as gjykata, kurrėnjėherė nuk janė interesuar pėr kėtė rast, jeni i pari dhe tė vetmir, ju”, thotė ky burim. SHQIPTARI.EU
http://www.shqiptari.eu/ekskluzive-xhabir-zharku-e-rrembeu-torturoi-dhe-e-ekzekutuan-eprorin-kuqi/
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Sabit Geci 
ka qene hajn kriminel ,kolaboracionist,i Iliejes shefit te policise ne Skenderaj..si kolaborocionist qe ishte 
e leshuan nga burgu per ta vra Adem Jashari i cili ka pohuar vet qe serbet ia kishin dhene 200.000 .DM asokohe per ta vrare komanadant Ademin.Sandokani ne fshatin Runik ka fundi i shtatorit e ka vra nje berber te shkrete mu para 6 femijeve dhe gruas Muhamet Brica e quanin ..e ka vra vetem pse ai si barber dhe nje here aty ke ai kishin qeth floket nje serb.Per kete e etiketoj si spiun dhe e masakroj mu para familjes.

Edhe ne Kline rastin e njefar Ali Racit edhe ate disi ne kete menyre e ka ekzekutuar.. per kete rast jane denuar Tahir Desku dhe Dibran Fyelli si bashkepuntor ne kete krim..
Nje 'shok ' i Sabit Gecit nga Dibra quhej Petrit ai ishte ftuar ne Kosove nga Sabiti i cili me ne fund edhe vritet nga Sabiti.Po e pershkruaj shkurtimisht kete rast:Sabit hajni operonte ne trenin Akropolis qe fillonte askohe ne Athine dhe stacionin e fundit e kishte ne Munich te Gjermanise ..njerzit qe udhetonin me ket tren zakonisht ishin puntor turq,serb,grek,shqiptar,maqedon slloven,kroat qe te gjithe ishin te punsuar perkohesisht ne Gjermani dhe ky Sabit qe prej Lublane deri ne Fushe Kosove vidhte puntoret e shkrete ne ate tren.

Ne Slooveni gjegjsisht ne Lulljane njihet me kete Petritin nga Dibra..ky Petriti ishte nje tregrar dhe si tregtar qe ishte kishte siguruar fitime te mira.. dhe kur erdhi lufta Sabiti e ftoj ne Kosove . Erdhi Petriti si ke miku,shoku dhe kur erdhi Zabiti i tha tani je i kidnapuar ose 1.000.000 DM ose do te shkoj koka,u befasua Petriti!!Beri nje telefonate ne Maqedoni i tha te vellait Flamurit me sjell 1000.000 se jam kidnapuar nga serbet dhe nuk me leshojne dot po nuk pagova kete shume parash..Flamuri i ben gati 600.000 dhe prap nuk e liron Sabit Geci..

Sabiti i kerkon edhe 200.000 mije ky Petriti i thot nuk kena me Sabit..dhe ky Sabiti ate nate dehet dhe ne nje kulle ne fshatin Baks ku ishte i kidnapuar Petriti aty edhe eshte dhunuar ne menyren me barbare.Ia kishte ven doren permbi stufe kur stufa ishte e skuqur nga zjarri i madh dhe nen ate presion duke ia ojekur doren i kerkonte dhe shumen tjeter te parave.. edhe argetohej me kete viktime edhe pinte alkohol edhe me tutje diku pamesnate pasi qe ia dogji doren dhe siguroj shumen tjeter te lekve qe vinin ditet e ardhme e nxori revolen nga brezi dhe qelloj mbi te i shkaktoj vdekjen e mnjehershme.

Pastaj e moren e varrosen ne nje vend te panjohur dhe kur familja e tij filluan ta kerkojne u thoshte se me duhen kaq e kaq lek per ta gjetur dhe akoma me shume u mori lek per Petritin te cilin e kishte maskruar ne bese duke i marre edhe haraqin deri ne maja.Me ne fund e akuzonte e vrava petritin se ishte spiun..

Keto krime kjo meqka e Azem Syles nuk i tregon por jemi deshmitar te ngjarjeve te tilla qe kane bere tandemi Sabiti-Sandokani.

Ka edhe shume femra qe jane dhunuar nga Sabi Geci dhe disa nga to jane vrare ma pastaj por ka nga ato qe i kane shpetuar vrasjes por jo dhunes njera nder to eshte nje vajze nga Mitrovica e cila tani jeton ne Gjermani.
Guri i Kuq[
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15255
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Lufta e trete   Dim 24 Sep - 16:21

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15255
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Lufta e trete   Dim 24 Sep - 16:48

Komandant Teli po shkruan se ju e keni shti Arif Koken qe tja montoi bomben Haxhi Babes,dhe ne vrasjen e dy tjereve ne Kosove si dhe ne vrasjen e Telit[/ltr]o hoxho a po ta kape
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Lufta e trete   

Revenir en haut Aller en bas
 
Lufta e trete
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: