AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Sabri Maxhuni kush i nisi demostratat e 1981

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15239
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Sabri Maxhuni kush i nisi demostratat e 1981   Ven 17 Mar - 18:16
Sabri Maxhuni (Novosella)
 http://www.rrokum.tv/opinion/sabri-maxhuni-si-i-organizoi-serbia-demonstratat-e-vitit-1981/
 
Pas demonstratave tė marsit tė vitit 1981, erdhėn nė dyqanin tim nė Adapazar tė Turqisė, Abdullah Prapashtica, Faton Topalli dhe Osman Osmani.
Ata mė njihnin mirė, kurse unė nuk i njihja konkretisht. Posaqėrisht mė njihte mirė Abdullah Prapashtica pasi qė kishte punuar si inspektor i UDB (Unutrasnja Drzavna Bezbednost – Sigurimi i brendshėm shtetėror).
Abdullahu m’u kujtua si fytyrė prej kohės kur mė tregonte se si i kishin vėzhguar hyrje-daljet nė dyqanin tim, kurse Osman Osmani mė kishte njohur nga njė lidhje familjare qė e kishim (halla ime ishte e martuar pėr njė kushėri tė babės sė tij). Kjo lidhje familjare qė e kisha me Osman Osmanin, mė bėri qė t’u besoj se, sė paku nuk kishin ardhur pėr ta kryer ndonjė detyrė tė UDB kundėr meje, ashtu siē kishin ardhur para ca kohe Rabit Zylfiu dhe i vėllai Rrahman Zylfiu, tė cilėt i zbuloi Shukri Demiri (tani jeton me familje nė Stokholm tė Suedisė), i cili shėrbente si polic nė Policinė Turke. Tė njejtit u dėnuan me nga 4 vjet e 6 muaj burg, kurse njė Skenderi qė kishte qenė me ta i kishte ikur policisė turke dhe ishte kthyer nė Jugosllavi, pa e kryer detyrėn.
Pas njė bisede bukur tė gjatė nė dyqanin tim, me ē’rast mė njoftuan pėr aktivitetin e tyre e qė ishin rrezikuar qė tė burogseshin nga milicia jugosllave, i mora dhe i dėrgova nė banesėn time. Shoqja ime Safetja, na priti si zakonisht qė i priste tė gjithė shokėt e mi tė pėrditshėm. Pas pėrshendetjeve tė zakonshme, e njoftova Safeten se Osmani qenka djali i kushėririt tė burrit tė hallės Nazmije. Safetja ia njifte shumė mirė edhe nėnėn Osmanit dhe qajti, jo pėr Osmanin, se ishte mėsuar mė kėsi djemsh qė vinin vazhdimisht, por pėr nėnėn e Osmanit, duke thėnė se edhe asaj i paska ndodhė si nėnės Naile, nėnės sime, qė tėrė jeta i ka kaluar para dyerve tė burgjeve, duke shkuar qė t’i vizitojė djemtė dhe nipat nė burgjet jugosllave.
Gjatė kohės sa qėndruan nė Turqi, Fatoni shumicėn e kohės ndejti nė banesėn time, kurse Abdullahu me tė shoqėn Nazmien dhe Osmanin rrinin tek te disa familjarė tė tyre nė Adapazar, por edhe nė Ankara.
Pėr veprimtarinė time (pėr ato qė diheshin u tregova, por pėr disa veprime tė UDB qė unė nuk i kisha ditur, m’i tregoi Abdullahu, qė i kishte mėsuar nė UDB, si inspektor i lartė i UDB-sė qė kishte qenė).
Mė njoftuan se si e kanė organizuar Partinė Komuniste Marksiste Leniniste tė Shqiptarėve nė Jugosllavi dhe pėr veprimtarinė e saj dhe shokėt e tyre qė ishin burgosur, pėr ēka edhe ishin rrezikuar edhe ata tė burgoseshin, andaj kishin qenė tė detyruar tė arratiseshin.
Abdullah Prapashtica mė njoftoi detalisht pėr ngjarjet si kishin ndodhur, posaēėrisht nė organizimin dhe zhvillimin e demonstratave tė muajit mars tė vitit 1981. Abdullahu rrėfente, ndėrsa Osmani nganjėhere e plotėsonte. Fatoni mė la pėrshtypje tė njė djaloshi shumė tė mirė dhe tė sinqert dhe fliste shumė rrallė.
Para shpėrthimit tė demonstratave tė marsit 1981, isha nė kontakt tė kohė pas kohshėm me pėrfaqėsuesin e Enver Hoxhės nė Ambasadėn e Ankarasė Prof. Dr. Bujar Hoxhėn, i cili mė ftonte kohė pas kohe nė ndonjė restorant dhe vazhdimisht shtronte pyetjen: A po pėrgaditet diēka nė Kosovė, a po bėjnė diēka kosovarėt pėr Kosovėn? Posa shpėrthyen demonstratat, mė ftoi dhe mė udhėzoi duke mė thėnė: MOS U NDALNI, MOS U NDALNI.
Thirrjet u shpeshtuan kur filluan arratisjet e djalėrisė dhe popullit nė pėrgjithėsi, nga Kosova. Prof. Dr. Bujar Hoxha mė tha tekstualisht: Mos i lejoni me ardhė nė Shqipėri, mos ja vėni edhe njė lak nė fyt Shqipėrisė siē na ka vėnė imperializmi amerikan dhe reaksioni europian!!!
U stepa por nuk u habita, ngase e dija qė dora kriminale e Enver Hoxhės ishte zgjatur edhe nė Kosovė pėr ta goditur popullin shqiptar, nėn robėrinė jugosllave, sa mė rėndė.
Pėr argumentimet e Abdullah Prapashticės se kush dhe si i organizoi demonstratat e vitit 1981, i kam njoftuar shokėt menjėher, posaqėrisht Metush Krasniqin dhe Jusuf Gėrvallėn, por pėr hir tė sakrificės sė djalėrisė qė e bėri nė ato ngjarje, kemi vendosur qė mos t’i publikojmė.
Pėrkundėr faktit se nuk deshėm qė t’i publikojmė argumentet se kush dhe si i organizoi demonstrata e vitit 1981, ne tė Lėvizjes sė Metush Krasniqit (LNĒKVSHJ) menjėhere dolėm me KOMUNIKATĖ se nuk i kemi organizuar ato demonstrata, duke shpreh dhėmbje pėr djalėrinė qė u sakrifikua dhe njerėzit qė ishin tė detyruar tė shpėrnguleshin.
Pėr natėn kritike kur punohej nė organizimin e demonstratave, mė njoftoi Abdullah Prapashtica, i cili tha: 
Si inspektor i UDB-sė qė isha, u caktova qė ta pėrcjelli punėn qė bėnin disa studentė nė njė dhomė tė konviktit tė studentėve nė Prishtinė rreth organizimit tė demonstratave ditėn e nesėrme.
Nė mesin e grupit tė organizatorėve ka qenė njė student, bashkėpuntor i UDB-sė. Ate e caktuan pėr tė kontribuar nė organizimin e demonstratave dhe pėr tė mė njoftuar mua, ku unė pastaj e njoftoja Qendrėn nė Sekretariatin e Punėve tė Brendshme nė Prishtinė pėr ecurin e pėrgaditjeve pėr demonstrata. Ai person qė nxiste tė tjerėt pėr organizimin e demonstratave pėr ditėn e nesėrme, kohė pas kohe dilte dhe mė informonte mua pėr zhvillimin e bisedimeve, pėr organizimin e demonstratave, kurse unė (Abdullah Prapashtica) e njoftoja Sekretariatin e Punėve tė Brendshme nė Prishtinė.
Nė pyetjen time se pse Abdullah nuk i burgoste milicia kėta studentė qė merrnin vendime pėr organizimin e demonstratave ditėn e nesėrme gjatė mbajtjetjes sė mbledhjes apo pas marrjės sė vendimit pėr organizimin e demonstratave?!, Abdullahu m’u pėrgjigj tekstualisht: Nuk donin t’i burgosnin!!!

Nė pyetjen time tjetėr: Pse Abdullah nuk i njoftove studentėt se janė tė pėrcjellur nga UDB-ja pėr krejt ēka po vendosnin dhe se cili ishte studenti qė i nxiste dhe i pėrcillte tė tjerėt qė merrnin vendime pėr organizimin e demonstratave?!, Abdullahu m’u pėrgjigj: Po t’i njoftoja, do tė dekonspirohesha! 
(kėto qė i pėrshkrova, nėse nuk janė tė vėrteta, tė thėna nga goja e Abdullah Prapashticės, njė betim publik: Nė zjarr i pafsha duke u djegur fėmijėt e mi, nipat e mi, stėrnipat e mi dhe tėrė familjen time, pasardhėsit e babės Ismail dhe nėnės Naile. Kėtė betim e bėj edhe me 24 pleq dhe atė para kamerave televizive).
E kemi thėnė edhe nė KOMUNIKATĖ, po e pėrseris edhe me kėtė rast: Nder dhe respekt ndaj tė gjithė atyre qė u sakrifikuan si, Gani Kocit, Ali Lajqit, etj., duke mos e ditur se ishin nė kurthin e Sekretariatit tė Punėve tė Brendshme tė Jugosllavisė!!!
Me kėtė rast e kam edhe njė pyetje publike pėr Gani Kocin, Ali Lajqin e pjesmarrės tė tjerė tė asaj mbledhje:

A e kanė zbuluar ndonjėherė studentin – agjent tė UDB-sė – qė e kryente detyrėn tė cilėn ia kishte ngarkuar UDB-ja pėr organizimin e demonstratave?
Abdullah Prapashtica pasi kaloi nė Europė, filloi ta nxjerr njė revistė me titull “Puntorėt”. 
Nė atė revistė, thotė se demonstratat e marsit tė vitit 1981 i ka organizuar Partia Komuniste Marksiste Leniniste e Shqiptarėve tė Jugosllavisė.
Edhe njė sqarim, ne tė Lėvizjes sė Metush Krasniqit kemi qenė tė vendosur me u ikė ekceseve, pėr mos t’iu dhėnė shkas armikut me e goditė popullin, pa u pėrgatitur deri nė momentin e duhur qė me armė t’i ēlirojmė territoret shqiptare. Moment tė duhur e kemi paraparė vdekjen e Titos dhe atė, qė pushka jonė tė mos jetė e para, por menjėherė pas tjerėve qė punonin nė atė drejtim. E parashihnim, pushka e parė do tė jetė e kroatėve, kėto i kemi pasė edhe nė Program Statutin e Lėvizjes, tė cilin mund ta gjeni nė Librin e Prof. Dr. Et’hem Ēekut.

Pėr tė dalur publikisht me kėto tė vėrteta pėr tė kaluarėn, mė nxitėn ngjarjet qė po na ndodhin nė ditėt e sotshme.
Disa nga ata qė ia krijuan mundėsinė serbo-sllavėve pėr t’i shpėrngulur mė se 300 mijė shqiptarė pėr mos me t’u kthyer kurrė mė nė Kosovė dhe pėr t’i ndėrmarrė Serbia tė gjitha ato veprime qė i bėri kėtu nė Kosovė, sot i kemi nė kreun e VV-sė dhe nė ballė tė atyre qė po ia qesin tymin Kuvendit tė Republikės sė Kosovės!!! /Bota sot/
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15239
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Sabri Maxhuni kush i nisi demostratat e 1981   Ven 26 Mai - 16:58

I nderuar Hydajet,ju pergezoj per kete fjale te vertete qe e shprhni,i vetmi ju jeni qe deklaroni te verteten,qe nuk keni qen prezent ne menze.Tjeret nuk la  njeri pa i vjedhe  meritat e mija,duke shkrue edhe romane per ngjarjen e 11 marsit.
Ma pare kam kontaktue me Xun Qeten,nuk  i pret sopata kerkund ne nje vend o vella,here e pranon,here jo,here thote per Aziz Morinen ska qen ate dite por kemi qen ne menze;Musliu;Ne menze kam qene kur eshte nderprere ushqimi.Une me disa studente te tjere si : Gani Koci,Bedri Deliu,Ramadan Gashi,Januz Januzi,Kadri Kryeziu kemi shku ne shankt dhe e kemi nderprere dhenien e ushqimit.
Po ēfare nderpreje eshte ba,kur ska pas kush qe e ndale revolten.Ne ato qaste ne menze nuk besoj qe kemi qen mbi 16 apo shtetembedhjet studenta se nuk ka qen koha e dhenjes  se ushqimit.Por ka qen spo me kujtohet mire sa   isha ne provim ne Kushtetute dhe me pat rexue me qellim.Rend kur kam hyre ne menze ska pas e kam marr ushqimin dhe mu ka afrue Bajrush Ahmeti ish nje cimer i imi ne barake ne vitin 1976.Mu ka afrue dhe ja ka leshue  pjates syt duke me thene o cimo po dojkan me te helmue.Qimja rrumbullak midis pires.Pire ka qen jo siq genjejn  pasul.Mbajrush Ahmetin e kam kerkue plote 30 vite ,dhe para disa viteve e zbulova permes do cimerave  Gani Kuken dhe disa kusherive te tij .Njefare Reshat Badalla,bashk me nje qen  te tij Avdi Ibrahimin,po mu kan gjujt kinse une ne demostrata kam pergjue e fotografue studenta .Keta i njeh rajoni ku jane te lindur.Po edhe mua me njeh suhareka.Por ēka eshte ma e keqja se ky qen Avdiu ka ba miq ne suhareke te disa kumar te mijt,ka mundesi qe e mbrojn mikun,por  edhe nje tjeterKush me shtini ne vitin 1968 une ne suhareke mbas Osman Geges e kam bartur Flamurin kuq e zi ?Pastaj,ne vitin 1971 ne sutjeske ishim 56 shqiptar,na  dhane ultimatum brigadat serbe qe gjere neser me hek flamurin,ne te kunderten do na masakrojne te gjitheve.Te nermen ja besuan nje serbit me hek flamurin duke thene te gjithe shqiptaret a bane per nje pelen me fshi bythen me shkue ne kosove ne sanduqe.Ja sa trima jane shqiptaret.Te nesermen na kishin rrethue  te gjitha brigadat,dhe ushtria qe  inqizonin filmin sutjeska,si ka ba me hek njefare serbi Zorani i Vllades nga suhareka e kam shqelmue ne vehte  eshte  per toke e kam lidhe flamurin dhe me nje dru  sa kam mujt u kam meshue  serbeve dhe ushtrise se jugosllavise e nere ta ka qen edhe Nikolla Lubiqiqi.Nga kjo ja pash sherrin falamurit kuq e zi o vella.Fadil Hoxha ne zyren e tij  ma pate ba ,sa te jemi ne ti o bandit,kurr drite ske me pa vertete nuk kam pa drite edhe sot jam ka vuaj per jete te lire .Gjate luftes dy here kam ftue kryqin e kuq me prue ndihma.Nje ne suhareke ,ku ndihmat e mija i shperndante nje biri i shpiunit Muharrem Shaban Kuēi qe sot  ju ka bashkangjite Fatmire Kurves Limes.Kete shpiun e pata inqizue dhe i premtpva nje kasetofon qe i ka thene  Haxhiut,(mua),,Kur ja pata kerkue nje thes mill nga ndihmat e mija me tha shko te jep Mill Milloshi.Kam shkue ne shitoren e Gafurr Elshanit,ēka me pa kur hyra i kishte shtrue paketat dhe menze ,ha e dil tani,ja kerkova nje thes mill,ma bani dil perjashta se po ta qi nanen ,a ke ardhe te me pergjoni .Jo more ēfare te pergjume por jam pa mill pasha nje zot,dhe kam dal e ik si miu.Pose brenda ishin  shume polic.Pse kurves e them?Sa here qe ju kam lajmrue Limes qe te me merr ne lufte  nuk me mirrte,a ate qe e bijsha ne shtabin e ytij ne Deberdelan i merrte.Dhe ne fund ma bani Lima sherri Avdi Ibrahimit nuk te marri ne lufte se ka ba shoqeri me shpiunin e serbise Avdi Ibrahimin dhe ma as ty nuk te besoj.Pasi jam largue nga Kosova me 16 janar 1999 si ke e mundur qe Lima kete qen te bene zavendes  komandant te policise se uēk es?
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Sabri Maxhuni kush i nisi demostratat e 1981
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: bota-
Sauter vers: