AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Minerale sekrete ne maqedoni

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15239
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Minerale sekrete ne maqedoni   Mer 22 Mar - 17:34

20:39 / E mėrkure, 22 Mars 2017
 
Alshar ėshtė njė minierė nė malin Kozhuv qė pėr herė tė parė ėshtė zbuluar minerali lorandit. Emri i sotėm i minierės ėshtė shkurtesa e shkronjave tė para tė emrave tė personave qė kanė drejtuar me tė nė gjysmėn e parė tė shekullit XX: Alatini, njė familje franzece bankiere dhe Sharto, inxhinier i minierave.
Nė vitin 1986, pushtet i atėhershėm jugosllav e ka nisur projektin “Loreks” ku janė pėrfshirė dhjetė institucione shkencore nga Sllovenia, Kroacia dhe Maqedonia. Pas shpėrbėrjes sė SFRJ tė gjitha aktivitetet rreth minierės janė ndėrprerė.
Alshar ėshtė e vetmja minierė qė ka talium nė tėrė botėn. Taliumi ėshtė njė metal i fort dhe toksik. Ėshtė pėrdorur edhe nė industrinė elektronike edhe pėr pėrpunimin e xhamave. Njashtu ėshtė pėrdorur edhe si helm pėr minj dhe insekticide. Lorandit ose sulfati arsenik i taliumit  (TlAsS2) ėshtė mineral dhe pėr herė tė parė ėshtė gjetur nė Alshar. Ėshtė kryqėzuar sipas shkencėtarit hungarez Lorand. Lorandi ėshtė njė mineral i rrallė i cili vlerėsohet se mund qė tė mundėsonte energji falas.

Vlerėsohet se gjendet vetėm nė Maqedoni dhe ndoshta edhe nė Shri Lanka. Nė vitin 1978 ėshtė mbajtur njė seancė e fshehtė e qeverisė sė SFRJ-sė ku ėshtė diskutuar pėr atė nėse miniera Alshar t`i jepet NASA-s. Nė minierėn maqedonase Alshar nė Kozhuv ka edhe lorandit, mineral pėr talium qė shėrben pėr tė detektuar, pėr tu gjetur neutroni qė ka prejardhje direkte nga Dielli dhe ėshtė e vetmja nė planet qė gjendet kėtu. Taliumi nė Alshar dhe me kėtė edhe neutroni, sipas sasisė sė tyre ėshtė njė raritet botėror planetar. Nėse ka sukses nė ndarjen e neutronit nga taliumi, shkenca e jonė planetare do t`i kuptoje proceset me ndihmėn e tė cilės gjenerohet energjia nga Dielli.
Miniera Alshar gjendet 300 metra nga fshati i vogėl Majden nė thellėsi tė Kozhufit, nė komunėn Konopishte. Nė brendėsinė e saj futet nėpėrmjet tetė rrugėve nė tokė.
Nė tė, mbi pesė mijė vite kėrkohet ari, talium, kristale tė loranditit, antimon qė shėrben pėr armėt e rėnda dhe minerale tjera qė gjenden vetėm nė kėtė minierė.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Minerale sekrete ne maqedoni
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: bota-
Sauter vers: