AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Reshat Badallaj i shpifet Hazer Susurit i ke vjedhe 500 000m

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15315
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Reshat Badallaj i shpifet Hazer Susurit i ke vjedhe 500 000m   Mar 28 Mar - 2:35

U kremtua ditëlindja e shoqatës atdhetare ''Gryka e Lumës''
04
01, 2013
Nga Reshat Badallaj
Reshat Badallaj me urdherin e Sllobodan Millosheviqit krijoj shoqaten atdhetare "Gryka E Lumes",apo gryka e kurthave.Ky gjate kesaj shoqates ne emer te nacionalizmit shqiptar mashtroi,vodhi mergaten si fshatari dhijen.
Dhendrrin e vete mundohet me mbrojt dhe me shendrrue ne patriot shqiptar,por nuk e tregon derri se eshte i shpallur edhe hero i serbise ne arenen e nderit ne serbi ne Kalamegdan,me pseodonimin"Moravac"
[size=50]T[/size]hemelimi i Shoqates Atdhetare "Gryka e Lumës" me seli ne Hanover, ishte i domosdoshem per dy arsye. E para, kjo ide lindi krahas levizjeve dhe organizimeve te gjera politike, patriotike e kombetare dhe qe Shoqata te vehet ne binaret kombetar, per te ndihmuar drejtperdrejt Shtabin e Ushtrise Çlirimtare te Kosoves, ne rajonin e Verrinit, qe drejtohej nga Remzi Ademaj-komandant "PETRIT KODRA".
Heroi i kombit, Remzi Ademaj, ishte i burgosur politik, krahu i djathte i Jusuf Gervalles dhe Simbolit te Rezistences Shqiptare Adem Demaçit. 
Shoqata nuk kishte karakter lokal, por kishte karakter gjithekombetar qe dha provat e veta gjate veprimtarise se saj. 

Keshtuqe, me 3 janar 1998, ne klubin "Jusuf Gervalla" ne Hanover, ne kryeqendren e Saksonisë se Poshtme (Niedersachksen) te Gjermanisë, u mblodhen bashkeatdhetare nga te gjitha trojet, e ne veqanti nga treva e Lumes, Verrinit dhe Opojes. Ne fillim u formua keshilli iniciatues. U vendos qe Kryetar i shoqates te jete z. Reshat Badallaj, i burgosur politik dhe themelues i shoqates, Sekretar Zymer Çengaj, ushtarak nga Opoja, Arketar Bashkim Pulaj, veprimtar. Nderkaq, anetare u zgjodhen: Hamdi R. Susuri, Mirfan Panikaj, Muhamet Krasniqi, Nevzat Xhemaj, Ruzhdi Krasniqi, Shaban Shala, Rafet Ajazaj, Enver Ferizi, Minir Badallaj, Afrim Jashari etj. 
Pasi u muar vendimi per themelimin e shoqates atdhetare "Gryka e Lumes" me seli ne Hanover, telegrame urimi erdhen nga te gjitha anet: nga Diaspora, nga Kosova, Maqedonia, nga Kukesi etj.

Shoqata atdhetare "Gryka e Lumes" qe ne fillim u ve ne sherbim te atdheut, ne binaret e Ushtrise Çlirimtare te Kosoves, e assesi ne sherbim te politikes poshtruese e nenqmuese qe nuk njehe kombi yne nga njemijeenjeqinde lufta qe zhvilloi kunder pushtueseve. Ishte kunder politikes pacifiste "gandiane"qe kishin sherbyere argatet neper konsulatat serbiane te Liljana Petrashiqit e Shtjefan Lajtmanit. Ishin argate te klubit "Bratstvo jedinstvo-vellazerim bashkim), ne Hanover, ne rrugen flgstr.21 Keta gjakprishur ishin edhe vizitor ne Beograd, biletat me "Luftansa" i paguante Serbia. Shume deshmitare tregojne se keta kane sherbyere si "konubar" edhe per ditelindjet e qenve te funksionareve serbiane. Njeri prej tyre kishte marrur pjese ne shtypjen e demonstruesve te vitit 1981, ne Prishtinë, qe tronditi themelet e Jogosllavise titiste e rankoviqiane dhe te tradhtareve te sojit te Haxhi KUÇI.
Klyshi me mish e me shpirt serb,Haxhi Kucka,i, Demonstrat e vitit 1981, i quan Demonstrata famekeqe, the thote se ky maxhup i nisi dhe nuk i ka hyre asnje therre ne kembe nga pushtuesi, perveq shperblimeve dhe bakshishet qe i morri, origjinal, mbron haptazi tradhtaret e kombit dhe ligjet serbe, dite me pare fyu edhe Simbolin e Resistences Shqiptare, Adem Demacin... Kam dhene fjale e BESË SHQIPTARE PUBLIKISHT, sepse vetem nje Bese ka, qe do te bindeni me fakte se çfare çerdhe spiunesh dhe çfare tradhtari ka qene... 
Bandat e konsulatave dhe klubeve cetniko-serbiane, propagandonin se nuk ekziston kjo krijese - UCK-ja, por jane dore e zgjatur e Sheshelit, Arkanit, e Serbise, e filanit e fistekut. Kapo i kesaj bande, punonte me planprogramet sebe. Autori i ketij shkrimi NUK PO I THOTE TANI KETO FJALE, JANE TE BOTUARA DHE KA FAKSIMILE DHE KOMUNIKATA NE TVSH. Nga anet tona thuhet: "Ne qofte se eshte ngren pitja, tepsia ka mbete". Te gjitha komunikatat qe botoheshin ne TVSH dhe neper gazeta ishin ne udhen e UÇK-se. 
Per te bindur mergimtaret, kryetari i kesaj shoqate, perpos komunikatave, ne Hanover, kishte pasur mysafire neper tubime informative kishte mysafire veprimtare te deshmuar te çeshtjes kombetare shqiptare: Lulzim Jasharin, djalin e komandantit legjendar ADEM JASHARIT, deshmorin Bahri Fazliun, Dr. Shukri Klinakun, Nebi Fazliun, Dr. Muje Rugoven, Halit Krasniqin, tani deputet, Bedri Islamin, gazetarin shkodran, atehere kryetar i Levizjes, ushtarak... Me nje fjale te gjithe ata qe ishin ne krahun e luftes kunder Serbise, Te LKÇK-se dhe te LPK-se, qe shume rane ne fushen e nderit, ne betejat fytperfyt me çetnike e mercenare ruse. Dhe shih per kete, fara serbiane qe kane qene amshur te nenave te tyre keta trima i quajne: staliniste, marksiste... Por, nuk kane faj, sepse ne damaret e tyre ka gjak shkau dhe fare e flliqur te zhumpaneve. Keta edhe sot veprojne nen omrellen e sherbimit sekret serbian. Per t'ju bindur Ju lexues te nderuar, veni re, pas ketij shkrimi se kush "komenton" ose i ndersejne te tjeret... Shoqata edhe gjate luftes ne Maqedoni nuk pushoi. Organizoi tubime informative, qe merrnin pjese krahet e Ali Ahmetit. 
Pas aktiviteteve te shumeta dhe konkrete te Shoqates, u shfaq interesim i madh ne Europe. Keshtuqe, linden dege si kepurdhat pas shiut. Shoqata ndihmoi shume sofra te varfera ne Kosove, jetim te deshmoreve, te burgosurit politik (i´u derguan Berat Luzhes, atebote kryetar i Shoqates te Burgosureve politike), te burgosureve politike ne treven e Verrinit (mjetet iu derguan Mr. Hazir Susurit, avokat), mbi 500.000 (Pesqindemije) marka gjermane Shtabit te UCK-se, ne treven e Verrinit.
Nga Reshat Badallaj


04/01/2013 - 22:50:59 | Komente: 6 | Shikuar: 5013 |  |  | Lart
« Para | Tjetra »[list=commentlist]
[*]Postuar nga: KUKSI-BARDHOC
05/01/2013 - 11:14:15 | Shko Lart
Z.Reshat Badallaj, kryetar, URIME SE KENI DALUR FAQEBARDH E KENI TREGUAR AKTIVITETIN GJATE LUFTES. Suksese ne te ardhmen.
Bardhoci, Lumë 


[*]Postuar nga: Luma
05/01/2013 - 12:05:34 | Shko Lart
URIME DHE SUKSESE NE PUNEN E METEJME! Keni qene dhe jeni te papare. Komunikatat e Juaja ate bote i kame degjuar edhe ne Televizionin Shqiptar. Pershendetje nga krahina e Lumes 


[*]Postuar nga: Teuta
05/01/2013 - 12:59:51 | Shko Lart
Urime të përzemërta z. Reshat Badallaj si dhe gjithë themeluesve e aktivistëve të kësaj shoqate! Ju dhe bashkëpunëtorët tuaj keni kryer e po kryeni një mision atdhetar, që u ka shërbyer e po u shërben të gjithë shqiptarëve për ta vazhduar më tej luftën e përpjekjet për zgjidhjen e plotë të çeshtjes kombëtare. Çdo etapë e zhvillimit të shoqërisë shqiptare ka patur e do të ketë misionarët e saj që, në kushtet e reja të globalizimit, të integrimeve të mëdha e të nomandizimit të shoqërisë njerëzore, na del për detyrë që t'i përcaktojmë qartë strategjitë tona kombëtare për ta ruajtur e mbrojtur historinë e kulturën, identitetin tonë mbarëkombëtarë. Teuta


[*]Postuar nga: AVNIU
08/01/2013 - 04:02:10 | Shko Lart
Urime dhe suksese te metejme se kjo shoqate e ka deshmuar veten.
Avniu


[*]Postuar nga: GEZIMI
12/01/2013 - 07:06:32 | Shko Lart
Suksese dhe urime e keni treguar me pune. Ju lumte! 


[*]Postuar nga: Krahina e Lumes
16/01/2015 - 14:52:23 | Shko Lart
Luma asht e vetmja krahine qe ka mbrashtue nji ushtri me tre garnizone. Pra asht fortese e kombit shqiptare. Fatkeqesisht, asht emni e saj desh u zhduk nga rregjimi serbo-komunist. 
Ashtu si Fishtes deshen t'i humbin emnin dhe vepren, ashtu edhe Lumes deshen t'i humnin emnin, sepse nuk vinte mire komunisteve shqiptare pre vellazenve te tyne komunist serb. 

Urime Grykes se Lumes.


[/list]
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15315
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Reshat Badallaj i shpifet Hazer Susurit i ke vjedhe 500 000m   Mer 29 Aoû - 14:58

te gjithe keta pesodonime eshte vete qeni serbise Reshat Majmuni.
Te gjithaketo shpifje i posedon vete ne shpirtin e qelbur,dhe me mjeshtri i thurr,por ja çthurri edhe une shpifjet e qenit
Reshat qeni,po une jam ai qe ja kam prish qerdhen e juaj dhe kumarin qe kishit me serb.Po si ke aftesi mem etiketue gjana qe kurr nuk i kam ba,as qe ta kam pa ndonjehere suratin e derrit.Po me Avdi Ibrahimin mbi 30 vite kemi pas hyrje e dalje familjare.
Demostratat famkeqe per ty ishin,nuk kam pas nevoj me ty o qen mi quajt famkeqe ,sepse vete jam promotor i demestratave.Po ti me Avdiun keni aftesi gjanan mi shendrrue bythe prape se  qashtu edhe jeni.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Reshat Badallaj i shpifet Hazer Susurit i ke vjedhe 500 000m
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: