AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 ushtaret e Ramush Haradinajt kkan dhunue 14 vjeqaren e vra t

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15044
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: ushtaret e Ramush Haradinajt kkan dhunue 14 vjeqaren e vra t   Lun 17 Avr - 8:36

PRETENDIMET E SERBISĖ KUNDĖR HARADINAJT – KRIME ĒNJERĖZORE NGA USHTARĖT E TIJ
Vehbi Kajtazi
VEHBI KAJTAZI
11.04.2017
Akuzat e Prokurorisė serbe pėr krime lufte janė tė rėnda. Tė paktėn nė njė rast ai po akuzohet pėr pėrgjegjėsi komanduse. Haradinaj pretendohet se ka liruar nga duart e ushtarėve tė tij gjashtė civilė romė. 12 tė tjerė akuzohet se i kishte lėnė nė duart e tyre. Akuzat pėrfshijnė dhunimin e njė vajze 14 vjeēare qė, sipas shtetit serb, ishte bėrė nga ushtarėt e Haradinajt. Po ashtu, Serbia akuzon ushtarėt e Haradinajt edhe pėr pėrdhunimin e njė burri. Akuzat pėrfshijnė edhe kėtė: ushtarėt e Haradinajt i kishin prerė veshin viktimės dhe e kishin detyruar njė viktimė tjetėr pėr ta ngrėnė atė. Po ashtu, sipas akuzave tė shtetit serb,, civilėt thuhet se ishin detyruar tė pinin urinė dhe tė hanin bajga lopėsh. Kjo dosje ėshtė nė mesin e disa rasteve qė Serbia ka dorėzuar nė Francė.
Pretendimet e Serbisė kundėr Haradinajt – krime ēnjerėzore nga ushtarėt e tij
Serbia po pretendon se Ramush Haradinaj, nė cilėsi tė komandantit tė Zonės Operative tė Dukagjinit ka pėrdorur autoritetin e tij pėr tė shpėtuar prej armėve dhe thikave tė ushtarėve tė tij vetėm gjashtė civilė romė.

Dymbėdhjetė tė tjerė, Prokuroria e Serbisė pretendon se i ka lėnė nė duart e ushtarėve tė tij. Ata, pretendohet se janė torturuar, prerė me thika dhe janė vrarė.

Ushtarėt e Haradinajt ngarkohen edhe me kryerjen e njė vepre tjetėr tė rėndė. Njė vajzė tė mitur 14 vjeēe, pretendohet se e kanė dhunuar seksualisht nė Hotel Pashtriku nė Gjakovė.

Dhunė seksuale pretendohet se ėshtė ushtruar edhe ndaj njė burri. Njė tjetri thuhet se i ėshtė prerė veshi dhe i ėshtė dhėnė pėr ta ngrėnė njė tė afėrmi tė tij.

Bazuar nė kėto pretendime Gjykata e Qarkut nė Beograd e ka dėnuar me 13 vjet burgim ushtarin e UĒK-sė, Anton Lekaj i njohur me nofkėn “Pinxho”. Dosja e Lekajt, me tė cilėn ngarkohet edhe Haradinaj si komandant i tij, ėshtė prezantuar mė 6 prill nė Colmar tė Francės gjatė seancės se ekstradimit qė kėrkohet nga Serbia. Vendimi nėse Haradinaj do tė ekstradohet apo tė lirohet do tė merret mė 27 prill tė kėtij viti.

Por, ēfarė pėrmban kjo dosje qė pėrbėnė njė pjesė tė akuzave tė Serbisė kundėr Ramush Haradinajt?

Insajderi sjell dosjen e gjykimit dhe dėnimit tė Anton Lekajt. Ajo pėrmban dėshmitė e tė mbijetuarve si dhe dokumente tė Shėrbimit Inteligjent tė Serbisė, BIA.

Serbia pretendon se nė periudhėn nga 12 deri nė 16 qershor tė vitit 1999, pjesėtarė tė UĒK-sė kanė shfrytėzuar situatėn e tėrheqjes sė forcave serbe nga Gjakova dhe hyrjen e trupave tė NATO-s, pėr tė kryer krime kundėr popullsisė civile joshqiptare.

Bazuar nė marrėveshjen e Kumanovės, tėrheqja e forcave serbe ka zgjatur deri mė 20 qershor. Nė kėto rrethana, Anton Lekaj pretendohet se sė bashku Arben Shkupin, Shaban Azemin, Rifat Ukshinajn, Hekuran Hodėn, Besim Bestrazhinin dhe pjesėtarėve tjerė tė paidentifikuar, kanė ndėrmarrė veprime tė pėrbashkėta pėr vendosjen e kontrollit tė plotė mbi territorin e Kosovės nga ana e UĒK-sė.

Si pjesėtarė tė njė njėsie speciale qė vepruar nė Gjakovė, ata ishin nėn komandėn e Ramush Haradinajt. Lekaj ėshtė dėnuar nė Serbi pėr shkak tė pretendimeve se ka kryer burgosje tė kundėrligjshme, veprime ēnjerėzore, tortura, lėndime tė integritetit trupor, pėrdhunime dhe vrasje.

Mė 12 qershor tė vitit 1999 rreth orės 17, nė afėrsi tė fabrikės tekstile “Emin Duraku”, Lekaj sė bashku me Arben Shkupin, Besim Bishtrazhinin dhe pjesėtarė tė tjerė tė UĒK-sė, kanė ndaluar kolonėn e dasmorėve nė tė cilėn ndodheshin, Sofije Tafa – 14 vjeēe, Hasan Tafa, Shaban Bala, Bedri Shala, Rexhė Shala, Gzim Zeqiri, Afijeta Zeqiri, Zvezdan Lushaj dhe Sali Berisha.

Ata, pretendohet se ishin mbyllur nė njė fabrikė. Gjatė asaj kohe, pretendohet se ishin rrahur, prerė me thika, ishin detyruar tė pinin urinėn dhe hanin bajga kafshėsh.

Kėsisoj, Arben Shkupi akuzohet se u ka shkaktuar plagė tė shumta trupore Bedri Shalės e Gzim Zeqirit duke ua futur shkopin nė gojė, kurse me kondakun e automatikut akuzohet se ka qėlluar nė kokė Zvezdan Lushajt. Pretendohet se i kishte shkaktuar lėndime tė rėnda nė pjesėn e pasmė tė kafkės.Viktimat akuzoheshin se ishin bashkėpunėtorė tė Serbisė.

“Ēfarė keni pritur, pse nuk shkuat nė Serbi” – pretendohet se u kishte thėnė ai.

Pas tri orė rrahjesh, viktimat pretendohet se ishin dėrguar nė bodrumin e hotelit “Pashtrik”. Aty thuhet se ishin mbajtur pėr katėr ditė nė kushte ēnjerėzore.

Lekaj sė bashku me tė tjerėt, pretendohet se ka vazhduar torturat duke i djegur me cigare, prerė me thika dhe duke i grushtuar e shqelmuar. Dy prej tyre, vajzėn 14 vjeēe dhe njė burrė, akuzohen se i kishin dhunuar seksualisht.

Bajram Krasniqin dhe Rade Gagoviēin, akuzohen se u kishin shkaktuar lėndime tė rėnda si pasojė e prerjeve me thika.

Natėn e 12 qershorit, Lekaj akuzohet se kishte pėrdhunuar seksualisht tė miturėn Sofije Tafa. Atė akuzohet se e kishte kėrcėnuar se do ta vriste pėr ta detyruar qė tė zhvishej. Pas kryerjes sė aktit seksual nėn kėrcėnimin e armės, dhunimin sipas aktgjykimit tė formės sė prerė, dhunimin e kishte vazhduar njė ushtar tjetėr i UĒK-sė qė mbante mjekėr tė gjatė.

Tė nesėrmen, e mitura sipas pretendimeve tė saj dhe dėshmitarėve tjerė, ishte detyruar qė me cigare tė ndezur ta digjte axhėn e saj Hasan Tafa.

Mė 13 qershor 1999, Lekaj sė bashkė me Arben Shkupin, akuzohen se kishin pėrdhunuar seksualisht Bedri Shalėn. Fillimisht akuzohen se e kishin rrahur. Mė vonė njėri i kishte futur penisin nė gojė dhe tjetri nė anus.

Mė vonė, Lekaj akuzohet se sė bashku me Arben Shkupin dhe me njė pjesėtar tjerė tė UĒK-sė kishin rrahur dhe torturuar Rade Gagoviēin. Arben Shkupi, akuzohet se i kishte prerė veshin me thikė dhe e kishte detyruar Rexhė Shalėn qė ta hante atė.

Mė 15 qershor 1999, pas dhunės dhe torturave sipas pretendimeve tė Serbisė, ishte shfaqur Ramush Haradinaj. Ai kishte liruar Sofije Tafėn, Afijete Zeqirin, Gzim Zeqirin, Hasan Tafėn, Sali Berishėn dhe Shaban Balėn.

Ndėrkohė mė 15 qershor nė ora dy tė mėngjesit, Anton Lekaj sė bashku me Arben Shkupin kishin nxjerr nga hoteli Bedri Shalėn dhe Rexhė Shalėn. Rexhė Shalėn akuzohen se e kishin futur nė bagazhin e njė BMW-je tė zezė, ndėrsa Bedri Shalėn nė ulėsen e prapme pėr t’i ēuar nė afėrsi tė lumit Llukavac dhe thertores “Agimi” dhe pėr ti vrarė.

Pas daljes nga vetura, Bedri Shala, thuhet se ka ikur duke e shfrytėzuar pakujdesinė e tyre, derisa Rexhė Shala ishte vrarė.

Pjesėtarė tjerė tė UĒK-sė, akuzohen se Zvezdan Lushajn dhe Rade Gagoviēin i kishin dėrguar nė njė tjetėr drejtim, duke i zhdukur ata.

Autoritetet serbe kishin siguruar praninė e viktimave tė mbijetuara nė gjykim. Sipas procesverbalit, ata kishin dėshmuar nė detaje pėr pėrjetimet e tyre tė dhunshme.

Sofije Tafa ka identifikuar Lekajn me anė tė fotografisė dhe pranisė nė gjykim se ai ėshtė dhunuesi i saj. Lekajn thuhet se e ka identifikuar edhe Bedri Shala.

Tė gjithė tė mbijetuarit kanė dhėnė dėshmitė e tyre tė cilat gjykata i ka marrė si tė besueshme. I akuzuari ėshtė mbrojtur nė heshtje, derisa mbrojtja ka pretenduar se nė kohėn qė akuzohet se ka kryer kėto krime, ai ka qenė nė Shqipėri sė bashku me familje.

Kjo, dosje e trashė ėshtė njėra prej pretendimeve tė Serbisė me tė cilėn po pretendon ta bind Francėn qė ta ekstradojė nė Serbi, Ramush Haradinajn pėr ta gjykuar pėr krime lufte. /Insajderi.com
http://www.insajderi.com/hulumtime/pretendimet-e-serbise-kunder-haradinajt-krime-cnjerezore-nga-ushtaret-e-tij/
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
ushtaret e Ramush Haradinajt kkan dhunue 14 vjeqaren e vra t
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: