AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Maqina qe dridhe token,Teslla

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15044
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Maqina qe dridhe token,Teslla   Dim 30 Avr - 11:25

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15044
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Maqina qe dridhe token,Teslla   Dim 30 Avr - 16:54

Ovde je pogled unazad na neke od najneverovatnijih i najznačajnih otkrića koje je Tesla stvorio.

Zrak smrti
Veliki izumitelj Nikola Tesla je bio opsednut stvaranjem zraka smrt kao konačnog oružja koje bi bilo toliko moćno da ljudi više ne bi imali želju za ratovanjem. Tesla je zapravo jedini naučnik na tom području koji nije koristio sunce i ogledala za stvaranje zraka smrti već isključivo struju. Tesla je objašnjavao da ni sva električna energija grada Njujorka koncentrisan u vazduhu, ne bi mogla da povredi čoveka na većoj udaljenosti. Ali, zato usmeren prodoran snop čestica može biti smrtonosno oružje.
Mala veličina, velika brzina i visoko naelektrisanje izbačenog projektila trebalo je da osigura prodornost na velike udaljenosti. Ovakvi projektili bili bi izbacivani u nizu i praktično bi stvarali mlaz velike energije.
Iako ga je za života malo ko shvatao ozbiljno nakon njegove smrti američka vlada konfiskovala je sve njegove radove u području zraka smrti bojeći se da je Tesla bio u pravu i da bi to neko mogao da ga napravi
"Zemljotres mašina"
Godine 1893. Tesla je patentirao električni generator parni pogon pod nazivom oscilator. Kasnije u životu Tesla je tvrdio da jedna verzija oscilatora je dovoljno snažna da izazove zemljotrese, što je i učinio u jednom slučaju u Njujorku 1898. godine pod nazivom Teslina zemljotres mašina, pronalazač je takođe tvrdio da je mašina uništena, i naterao sve asistente u laboratoriji na tajnost.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15044
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Maqina qe dridhe token,Teslla   Dim 30 Avr - 17:00

 sa i pėrket dosjeve tė kampit tė Kukėsit dhe tė klinikės Medicus nė Prishtinė. EULEX-i duhet doemos tė gėzojė njė pėrkrahje mė tė qartė e mė tė vendosur nė rrafshin mė tė lartė politik europian.


www.eulex-kosovo.eu/en/pressreleases/0098.php si dhe artikullin e Nebi Qena (AP) tė 12 nėntorit 


2010: http://news.yahoo.com/s/ap/20101112/ap_on_re_eu/eu_kosovo_organ_trafficking/print.Duke pasur parasysh rėndėsinė e fakteve tė pohuara – trafikim organesh 14 Letėr e Serge Brammertz, Kryeprokuror i GJPNIJ qė mban datėn e 17 dhjetorit 2009. Nė njė bisedė qė kam pasur me Carla del Ponten mė 2009, ish Kryeprokurorja mė kishte siguruar se ai material do tė ruhej nė arkivat e GJPNIJ-sė dhe se shkatėrrimi i tyre as qė mund tė konceptohej. 15 Kėrkesa tė tilla u janė drejtuar nė mars 2009 vendeve tė mėposhtme : Gjermanisė, Bjellorusisė, Kanadasė, Federatės sė Rusisė, Izraelit, Moldavisė, Polonisė dhe Turqisė. Nė ēastin e hartimit tė kėtij raporti, vetėm Kanadaja, me sa dimė, ka dhėnė pėrgjigje tė duhur. njerėzore! – kėto vonesa janė tė pakuptueshme dhe tė papranueshme. Kujtojmė se ky hetim ēoi nė arrestimin, nė nėntor 2008, tė njė numri personash tė implikuar. Mandate arrestimi u shpėrndanė kundėr personash tė tjerė tė dyshuar, aktualisht nė arrati16. Ky hetim tregon gjithashtu praninė e infrastrukturave e tė rrjeteve kriminale, ku pėrfshihen edhe mjekė, qė veprojnė nė rajon nė kuadrin e njė trafikimi ndėrkombėtar tė organeve njerėzore, pavarėsisht nga prania e forcave ndėrkombėtare. Do shohim se elementė mjaftueshmėrisht seriozė e konkretė janė tė pranishėm pėr tė pohuar se ky trafikim ekzistonte tashmė para ēėshtjes Medicus dhe se disa drejtues e simpatizantė tė UĒK-sė nuk kanė qenė tė huaj nė tė. Nė fund tė fundit, dyshimi ėshtė i tillė sa qė nuk duhet lejuar tė mos ēelet njė hetim serioz, i pavarur dhe i plotė.
21. Rindėrtimi i ngjarjeve gjatė periudhės sė ndezur e kaotike nė vitet 1999-2000 nė Kosovė, ėshtė, siē e kemi parė, jashtėzakonisht i vėshtirė. Ka pasur dhe vazhdon tė ketė, me pėrjashtim tė disa hetuesve tė EULEX-it, njė mungesė vullneti pėr tė zbardhur tė vėrtetėn dhe pėr tė pėrcaktuar pėrgjegjėsitė lidhur me atė ēka ndodhi gjatė asaj kohe. Tėrėsia e treguesve ekzistues kundėr disa drejtuesve tė lartė tė UĒK-sė shpjegon nė pjesėn mė tė madhe kėto ngurrime. Ka dėshmitarė tė kėtyre ngjarjeve qė janė eliminuar, tė tjerė janė terrorizuar thjesht nga fakti se kėrkohen nė interpelancė pėr kėto ngjarje. Nuk kanė absolutisht besim nė masat mbrojtėse qė mund t’u jepen. 
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15044
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Maqina qe dridhe token,Teslla   Dim 30 Avr - 17:00

[size=42]Indictment in MEDICUS clinic case[/size]
15 October , 2010
Today the SPRK filed an indictment against 5 defendants for trafficking in human organs, organized crime, unlawful exercise of medical activities and abusing official authority. The indictment was filed at the District Court of Prishtinė/Priština. Among the defendants, are doctors and a person that previously worked at a senior level in the Ministry of Health.

The trafficking of organs, on an international level, related to the MEDICUS clinic in 2008 in Pristina. The case concerns the removal of organs ie kidneys. The ‘’donators’’ and receivers of organs were of different nationalities.

The case was initiated by Kosovo and UNMIK police officers in November 2008. EULEX Executive Police continued the investigations under the supervision of the SPRK. EULEX Judges are assigned to this case.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15044
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Maqina qe dridhe token,Teslla   Dim 30 Avr - 17:07

25. Nga ana tjetėr, nė marrjen e dėshmive tė denja pėr t’u besuar lidhur me pohimet pėr krime
tė kryera nga Kosovarė shqiptarė, ne hasėm nė po ato vėshtirėsi qė kishin njohur edhe
instancat e tjera hetimore gjatė dhjetė vjetėve tė fundit. Ndjenja e ngulitur thellė e besnikėrisė
ndaj klanit, si dhe koncepti i nderit, tė cilat i ka pėrcaktuar ndoshta mė mirė raporti i
ekspertizės sė paraqitur nė GJPNIJ gjatė shqyrtimit tė ēėshtjes Limaj dhe shq.18, na bllokonin
ēdo kontakt me shumicėn e dėshmitarėve tė etnisė shqiptare. Duke pasur parasysh faktin qė
dy veprime tė mėdha drejtėsie tė ndėrmarra nga GJPNIJ kishin shkaktuar vdekjen e njė numri
aq tė madh dėshmitarėsh, gjė qė pengoi pėrfundimisht qė drejtėsia tė vihej nė vend19, ishte
shumė pak e mundshme qė njė raporter i Asamblesė, mjetet e tė cilit ishin qesharake nė do
viheshin nė peshė, tė arrinte qė kėta dėshmitarė tė na drejtoheshin drejtpėrdrejt neve.

26. Njė numėr i madh personash qė punuan gjatė vitesh nė Kosovė, dhe qė bėjnė pjesė nė
radhėt e vėzhguesve mė tė respektuar nė fushėn e drejtėsisė nė rajon, na vunė nė dukje se
rrjetet shqiptare tė kriminalitetit tė organizuar (“mafia shqiptare”) tė vendosura nė Shqipėri,
nė vendet fqinje, konkretisht nė Kosovė dhe nė “ish Republikėn jugosllave tė Maqedonisė”, si
dhe nė gjirin e diasporės shqiptare ishin, sipas gjasave, mė tė vėshtira se Mafia italiane pėr tė
depėrtuar nė to; ekzekutuesit e thjeshtė, qė gjenden nė fund tė shkallės hierarkike tė kėtyre
rrjeteve, do tė parapėlqenin tė qėndronin dhjetėra vite nė burg apo tė dėnoheshin qoftė edhe
pėr pengesė drejtėsie, sesa tė dorėzonin njė anėtar tė klanit tė tyre.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15044
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Maqina qe dridhe token,Teslla   Dim 30 Avr - 17:27

44. Sipas burimeve qė disponojmė nga brenda, UĒK-ja i kushtoi po aq energji, e me sa duket,
njė pjesė tė rėndėsishme tė burimeve tė veta dhe tė kapitalit tė saj politik, ruajtjes sė
pėrparėsisė ndaj grupimeve rivale tė etnisė shqiptare, sa dhe realizimit tė veprimeve ushtarake
tė koordinuara kundėr Serbėve.
45. Paralelisht, duhet tė kujtojmė, pėr ta vėnė mė mirė nė dukje, se Ushtria Ēlirimtare e
Kosovės nuk pėrbėnte njė grupim tė vetėm e tė bashkuar luftėtarėsh, sipas mėnyrės sė njė
ushtrie konvencionale. Nuk kishte njė drejtues mė tė lartė apo njė “kryekomandant”, caktuar
zyrtarisht, qė autoriteti i tij tė njihej botėrisht nga komandantėt e tjerė dhe qė urdhrat tė
zbatoheshin nga krejt trupa.
48. Shumė “grupėzime” tė ndryshme tė UĒK-sė u shfaqėn nė kėtė mėnyrė mė 1998 e 1999,
konkretisht pas vdekjes sė komandantit tė famshėm fshatar tė UĒK-sė Adem Jashari.20
49. Secili nga grupėzimet drejtohej nga njė prej anėtarėve themelues tė vetėshpallur tė UĒKsė
dhe kishte rreth vetes njė bėrthamė besnike rekrutėsh e pėrkrahėsish, shpesh tė dalė nga
disa klane apo familje tė lidhura ngushtė

64. Gjatė kohės sė bombardimeve tė kryera nga NATO-ja, e qė zgjatėn shumė javė, ekuilibri i
pushteteve nė Kosovė ndryshoi doemos kryesisht nga vėrshimi nė rajon i shtetasve tė huaj,
ardhur zyrtarisht apo gjysmė-zyrtarisht pėr tė mbėshtetur kauzėn e UĒK-sė. Kjo mbėshtetje e
huaj, qė arrinte me vėshtirėsi tė depėrtonte nė Kosovė, do tė kalonte transit kryesisht nga
Shqipėria.
65. Shumė funksionarė tė lartė tė UĒK-sė – duke u nxitur nga mundėsia pėr strehim qė iu dha
nė mėnyrė tė heshtur nga autoritetet shqiptare, nė mbėshtetje tė kauzės sė tyre, tė bindur
gjithashtu se ishte mė praktike pėr ta tė vijonin veprimtaritė e tyre nė njė terren qė e njihnin -,
do kenė ngritur sistemin e tyre tė zhvatjeve, nė shpėrblim tė mbrojtjes sė tyre nė zonat e
Shqipėrisė sunduar nga anėtarėt e klanit tė tyre apo ku gjetėn njė terren marrėveshjeje me
kriminalitetin e organizuar qė kish qenė vendosur aty dhe qė zhvillonte veprimtari tė tilla si
trafiku i qenieve njerėzore, shitja e mjeteve tė vjedhura dhe tregtia e seksit.

bashkėfajtorė tė kėtyre akteve: Shaip Muja.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15044
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Maqina qe dridhe token,Teslla   Dim 30 Avr - 18:04

 ky grup dhe ortakėt e tyre financiarė kanė marrė pjesė nė veprimtari pėr pastrim parash, pėr kontrabandė droge e
cigaresh, pėr trafik qeniesh njerėzore dhe prostitucion, krahas njė monopolizimi tė dhunshėm tė sektorėve mė tė
rėndėsishėm ekonomikė, ndėr tė cilat karburantet dhe ndėrtimi.


78. Kemi zbuluar shumė tregues konvergjentė pėr rolin kapital tė luajtur gjatė mė shumė se
dhjetė vjetėsh nga Muja nė rrjete tė tilla ndėrkombėtare qė janė shumė larg pėr t’u mburrur, si
ato tė trafikantėve tė qenieve njerėzore, tė sekserėve tė akteve kirurgjikale tė paligjshme dhe
tė aktorėve tė tjerė tė kriminalitetit tė organizuar.

Fraksionet e ndryshme tė UĒK-sė dhe grupet disidente qė kontrollonin zona tė
veēanta tė Kosovės (fshatra, pjesė rruge, shpesh edhe disa godina) ishin nė gjendje tė
ndėrmerrnin veprimtari tė kriminalitetit tė organizuar praktikisht sipas dėshirės sė tyre,
pėrfshirė edhe ruajtjen e trofeve tė fitores qė dukej se kishin arritur mbi Serbėt.Kur policia serbe dhe forcat
paraushtarake u tėrhoqėn nė qershor 1999, njėsitė e UĒK-sė tė vendosura nė Veri tė
Shqipėrisė u pėrhapėn nė Kosovė me objektivin e shpallur pėr tė “siguruar territorin”, por
edhe tė nxitur nga ana tjetėr nga njė ndjenjė e papėrmbajtshme zemėrimi e, le ta themi hapur,
hakmarrjeje ndaj tė gjithė atyre qė dyshoheshin prej tyre se kishin marrė pjesė nė shtypjen e
popullsive tė etnisė shqiptare.
88. Banorėt serbė tė lokaliteteve me shumicė shqiptare shpejt u bėnė pika e shėnjestrės sė
reprezaljeve, nė po atė shkallė sa ēdo person i dyshuar – qoftė edhe nisur nga akuza pa bazė,
tė lėshuara nga anėtarėt e njė klani kundėrshtar apo nė kuadrin e njė gjakmarrjeje tė vjetėr – se
kishte “bashkėpunuar” me administratėn serbe apo kishte punuar pėr llogari tė saj. Trupat e
UĒK-sė morėn urdhėr tė hartonin, nė kuadėr tė njė fushate frikėsimi duke shkuar derė mė
derė, listėn e emrave tė atyre qė kishin punuar pėr autoritetet e pėrjashtuara tė ish Jugosllavisė

 Paralelisht, kemi zbuluar gjithashtu njė transformim tė
veprimtarive tė anėtarėve tė Grupit nė njė fushė tė veēantė: Vendet e burgimit dhe trajtimi
ēnjerėzor i robėrve. Cahani rrėzė Malit Pashtrik, nė pjesėn mė

veriore tė Shqipėrisė, gjer nė rrugėn bregdetare tė Durrėsit,: Cahan, Kukės (rrethina), Bicaj, Burrel, Rripe
(fshat nė jug-perėndim tė Burrelit nė rrethin e Matit), Durrės, dhe ndoshta mė i rėndėsishmi
nga tė gjithė nė kuadrin e mandatit tonė tė veēantė, Fushė-Kruja.
7. Personat qė kanė treguar se janė mbajtur tė izoluar dhe janė keqtrajtuar nė Cahan, me sa
duket, janė kapur kryesisht nė mėnyrė arbitrare dhe relativisht spontane, shpesh gjatė
njė kundėrshtar. FARK-ėt, politikisht tė pėrafėrt me LDK-nė, konsideroheshin si krahu i armatosur i qeverisė nė
mėrgim tė Bujar Bukoshit. 

7. Personat qė kanė treguar se janė mbajtur tė izoluar dhe janė keqtrajtuar nė Cahan, me sa
duket, janė kapur kryesisht nė mėnyrė arbitrare dhe relativisht spontane, shpesh gjatė
njė kundėrshtar. FARK-ėt, politikisht tė pėrafėrt me LDK-nė, konsideroheshin si krahu i armatosur i qeverisė nė
mėrgim tė Bujar Bukoshit.  Anton Bisaku, n°138 – bėnte pjesė ndėr viktimat e njohura tė burgimeve tė fshehta dhe tė trajtimeve ēnjerėzore tė qendrės sė UĒK-sė nė Kukės tė Shqipėrisė. torturuar”. Sabit Geci “ Do kenė transportuar kėshtu personelin dhe materialin logjistik tė UĒKsė, furnizime ushqimore, alkool apo cigare si dhe grupe grash tė destinuara pėr shfrytėzim seksual. Sidomos, duke filluar nga korriku 1999 e gjer nė gusht 2000, ata do kenė transportuar robėr.3.3.2.1. Kategoria e dytė e robėrve: “tė zhdukurit”
137. Robėrit e kėsaj kategorie tė dytė kanė qenė viktima zhdukjeje tė detyruar: asnjė prej tyre nuk ėshtė parė as sinjalizuar dhe askush nuk ka dėgjuar tė flitet pėr ta qėkurse janė rrėmbyer nga Kosova nė javėt dhe muajt qė pasuan menjėherė 12 qershorin 1999.
138. Ata qė orkestruan kėtė ndėrmarrje kriminale do kenė ngritur nė kėmbė njė sistem “shoshitės” nė bazė tė tė cilit njė numėr i vogėl personash tė pėrzgjedhur nga ēdo grup mė i madh robėrish pėrcillej nė njė vend tjetėr. Tė dhėnat e mbledhura tė bėjnė tė mendosh se kjo procedurė shoshitjeje e robėrve duhej tė shėrbente pėr tė pėrcaktuar aftėsinė e personave tė zgjedhur pėr pėrdorimin pėr tė cilin destinoheshin.
139. Ndėr faktorėt e gjykuar vendimtarė nė kėtė proces shoshitės, siē na e pėrsėritėn shumė nga burimet tona, figurojnė mosha, seksi, gjendja shėndetėsore dhe nė fakt, origjina etnike e robėrve, ku piketoheshin nė radhė tė parė Serbėt.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15044
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Maqina qe dridhe token,Teslla   Dim 30 Avr - 19:19

3.3.2.1.1. Karakteri i qendrave tė burgimit: Rripe
141. Gjatė kėrkimeve tona, kemi pėrcaktuar se tė paktėn tri burime, prej tė cilave kemi marrė dėshmitė, kanė qenė, padyshim, fizikisht tė pranishėm nė shtėpinė e familjes K. nė Rripe (“Shtėpia e Verdhė”) pranė Burrelit, nė kuadrin e akteve kriminale tė kryera nga UĒK-ja, ku kanė qenė tė pranishėm.
nga 1999 nė 2000. UĒK-ja nė fakt, nuk u mjaftua vetėm me dėrgim robėrish nė Rripe; ajo do ketė transportuar po ashtu disa robėr tė Rripes drejt qendrash tė tjera ruajtjeje. Sipas dėshmive tė mbledhura tek shoferė tė ngarkuar pėr transportin e robėrve, disa persona tė ngarkuar nė Rripe kanė qenė transportuar tashmė nėn pėrkujdesjen e tyre qė nga Kosova, ndėrsa tė tjerė robėr tė Rripes pėrcilleshin drejt njė vendi tjetėr, tė panjohur nga shoferėt dhe qė ata nuk kishin arritur t’i pėrcaktonin.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Maqina qe dridhe token,Teslla   

Revenir en haut Aller en bas
 
Maqina qe dridhe token,Teslla
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: