AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Faik Konica;komunistat do ja shtijne zjarrin shqiperise

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15199
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Faik Konica;komunistat do ja shtijne zjarrin shqiperise   Mer 17 Mai - 1:32

Dy letrat e panjohura tė Sejfulla Malėshovės nga Leningradi nė 1928-ėn

"Ju atje duhet tė jini qėndra e degės tė Republikave tė Bashkuara tė Sovjetėve tė grupit tonė. Kjo degė pas mėndjes s\‘onė duhet tė qeveriset prej njė sekretari. Si sekretar ne propozojmė Demir Godelin. Mbi punėn e sekretarit, d.m.th., se cilin mendoni ju se duhet tė jetė, na shkruani dhe kėshtu tė vendoset njėherė e mirė e tė nisė nga puna dega. Edhe ne tė Komisionit tė Pėrgjithshėm tė degės, jemi antarė dhe si tė tillė pagesat e pėrmuajėshme etj., do t\‘i dėrgojmė atje. Dega tė ardhurat e saj do t\‘i pėrdorė si pėr nevojat e degės dhe kusurin do ta nisė nė qėndrėn e pėrgjithshme. Me Naumin duhet tė hyni drejt pėr drejt nė lidhje. Ju atje tė Moskės duhet tė mblidheni shpesh nė mbledhje zyrtare dhe tė bisedoni nė punrat e Grupit". Kėshtu shkruhet midis tė tjerash nė njėrėn nga dy letrat e gjetura kohėt e fundit nė Arkivin Qendror tė Shtetit nė Tiranė, ku Sejfulla Malėshova (ish-ministri i parė i Kulturės nė qeverinė komuniste tė Enver Hoxhės nė vitet 1945-46) ua dėrgonte ato shokėve tė tij tė grupit komunist, nė vitin 1928, kur ai ndodhej me studime nė Bashkimin Sovjetik, pas bursės sė dhėnė nga Komiteti Nacional-Revolucionar (KONARE), qė kryesohej nga Fan Noli. Po ēfarė ishte Komiteti Nacional-Revolucionar? Kur ishte formuar ai? Kush e kryesonte dhe cili ishte aktiviteti i tij politik? Ēfarė shkruhet nė dy letrat e Malėshovės (tė cilat po i publikojmė tė plota mė poshtė nė kėtė shkrim) dhe kush ishin anėtarėt e tjerė tė atij grupi komunist, pėr tė cilėt, Faik Konica thoshte se njė ditė ata do tė kthehen nė atdhe dhe do t\‘i vėnė zjarrin gjithė Shqipėrisė?
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15199
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Faik Konica;komunistat do ja shtijne zjarrin shqiperise   Mer 17 Mai - 1:37

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15199
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Faik Konica;komunistat do ja shtijne zjarrin shqiperise   Mer 17 Mai - 1:37

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Faik Konica;komunistat do ja shtijne zjarrin shqiperise   

Revenir en haut Aller en bas
 
Faik Konica;komunistat do ja shtijne zjarrin shqiperise
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: