AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Llutfi Haziri me Thaqin duke pi kafe

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15199
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Llutfi Haziri me Thaqin duke pi kafe   Mer 17 Mai - 5:34

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15199
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Llutfi Haziri me Thaqin duke pi kafe   Mer 17 Mai - 6:39

Levizja pėr Bashkim Kombėtar Shqiptar (L.B.K.SH) deklaronė  qėndrimin e vet  kundėr ēdo mekembjeje , projektimi e aq mė tėpėr implementimi tė  teorisė  sė rrezikshme mbi shkembimin e  territoreve ndėrmjet Republikės sė Kosovės dhe Republikės sė Serbisė.  
Kjoeshte “loje” tė rrezikshme  pėr kėto arsye:
 

  • Nuk duhet tė kėtė shkėmbim territoresh ndėrmjet Republikės sė Kosovės dhe Republikės sė Serbisė  sepse rrezikohet integriteti territorial i shtetit tė Kosovės,e ma vone edhe rrezik i bashkimit me shtetin ame.

  • Njė ide e tillė nuk duhet tė bėhet praktikė  pėr arsye se ajo prodhonė  njė precedent tė rrezikshėm pėr popullin shqiptar.

  • Kjo hipotezė  cėnonė, edhe aq mė keq, dhe injoronė aspiratėn shekullore tė shqiptarve pėr (ri) Bashkim Kombėtar tė sanksionuar  nga njė histori shekullore e tyre.

  • ēdo tradhetar qe tenton ta  ratifikoj ndonje marrezi do ndeshkohet pa meshire.

  • Shkėmbimi  territoreve, nėse ndodh,  sjellė nė skenėn ballkanike rrezikshmėrinė  e “Serbisė sė madhe”  dhe  “Greqisė sė madhe” nė dėm tė interesave shqiptare duke t’kurruar  mė tepėr territorin e njė popull autoktonė nė Ballkan..

  • Ata qe e kane shite Veriun e kosoves,nje pjese afer kufirit me Maqedonin dhe se fundi demarkacionin me Malin e Zi,i posedojme  te gjitha dosjet sekrete.

  • Shkėmbimi territoreve   “legjitimonė”  padrejtėsisht  pushtimet serbo-greke si  nė veri (Lugina e Preshevės) po ashtu dhe nė jug tė Shqipėrisė Historike (Ēamėri, Kostur-Konicė-Follorinė).

  • Fenomeni i shkembimit territorial  bllokonė njohjet e reja pėr shtetin e Kosovės dhe si rrjedhim paralizonė  “pakon Ahtissari” mbi tė cilėn u ndertua  duke vėnė  nė pikėpyetje vet ekzistencėn e shtetit tė ri.


 
Levizja pėr Bashkim Kombėtar Shqiptar (L.B.K.SH), pėr arsyet e mėsipėrme , nuk do tė pranoi shkembimin e asnjė centimetėr territori  nė veri tė Kosovės, pėrkundrazi do tė luftojė me tė gjitha mjetet demokratike pėr ribashkimin e trojeve shqiptare nė njė komb-shtet tė vetem ashtu siē sanksionohet edhe nė Platformėn  strategjike-kombėtare .
 
 
 
 
 
                                                                                    Krytari i
                                                                                         L.B.K.SH-s
                                                                                                          Prof, Artan Shfajc
Tirane
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Llutfi Haziri me Thaqin duke pi kafe
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: