AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Leter Kosove Z.Bajraktarit

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15199
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Leter Kosove Z.Bajraktarit   Sam 3 Juin - 15:21

Pershendetje .Kosovë Z. Bajraktari,se pari ngushllime per Prof Haxhi Z.Bajraktarin.Kam ndegjue qe Prof Haxhiu e ka shkrue nje liber lidhur me kete dite te ngritjes se famurit muq e zi neper Suhareke,por nuk e di a ma ka hudhe atye edhe emrin tim?Demostratat i ka organizue vertete Haxhi Bajraktari;Por;Flamurin e ka pas te ngritur Osman Gega nga Studenqani,i ngritur nga masa e popullit,kur ka ardhe afer shitores se Avdyl Elshanit;E kam lute bacen Zeke ,a bane edhe une ta mbaj pakes Flamurin?Me ka pyete i kujt je me bacen?Ja kam ba si nuk me njeh baca Zeke?,jam Haxhia ,djali i Late Smailit.Djali Lates je,po ja beje. Ka bertit o burra zbritne Osmanin se Late Smailit ja kemi borgj,e le ta bart flamurin djali Lates.E kane zbrite Osmanin pastaj gjere pertej ures se madhe e kane bartue une flamurin,duke me ngritur me duare larte bashk me flamurin kuq e zi masa.Mua me vjen qudi,se te gjithe djemt e kumares VeliGashit ,pallkaviqt kan qen aty afer,dhe pse nuk e qelin gojen per mua,çka po u djege?A mos valle qe kur e kane rreh per vdekje serbet e sopise,baba ime ja ka nxjerr hakune me me shuarjen e famijles serbe.E dijne mire pallkaviqt sa viktima te serbeve u ka shkaktue Latis Ismaili,.E din mire edhe Dervish Gashi si ua kam hek prej duarve te helikopterit serb,qe doni me ngrit larte e me leshue nga qielli me ba trosh.Deshmitar vete eshte bashk me Xhemaijli Shalen vellaun e Muhamet Shales drejtorin e Ballkanit.Baba ka qen edhe truproje e Bajraktarit,mesiguri e dini edhe ju Kosove.Egzistojn fotot ne arhiven e komunes per mua dhe te Osman Geges.Ndersa ne vitin 1997 Osman Gega me ka provokue ne stacionin e autobusave bashk me Veli Sali Kuçin,Avdi Ibrahimin,Aziz Morinen nga Reshatani ne prani te policise serbe pakes pa u nis lufta.Duke me thene here Osmani,here Veliu,here Avdiu,e here Azizi,qe ketij Dervish Shaqa ja kendone kengen qe e ka bart flamurin kuq e zi neper suhareke e tye pse kerkush nuk te kendone ne kenge?Hajde tregona çka ke ba per shqiptar Haxhi,hajde hajde trego,?A policet na pergjonin tri kater metra duke me percjell.Ua bana kam rrue lesh bre qeni nanen te gjithve ua shkerdheft bre shpiuna te serbise,dhe kam ik e ata mbas meje.Osmani eshte gjalle,Avdi qeni poashtu eshte shef i kesaj qeveries kuislinge.Veli Kuçi eshte gjelle,por ma se shumti me ka habit ky,se une ja kam mbush mendjen Sinan Bide Kuqit me ja fale gjakun.E dijne te gjithe familjaret e Sali Kuqit.Njerezit po vdesin por nuk po e shkruajn historin ashtu si ka qen,dhe po ja ndryshojn kahjet.Jo mire se gjeneratat po mendojne se bash ashtu ka qen ngjarja.Neqoftese nuk ka shkrue as nje fjale per mua,nuk qone peshe,se kam ba edhe vepra ma te medhaja se kjo,dhe emrin kerkush sma permend,.Jo qe nuk ma permendin emrin,,por mi vodhen veprat e mija dhe i pervetsuan kinse ata i kane organizue(i kane ba vete)qent e serbise,.Saiperkete famijes se juaj te ghithe keni qen familje atdhetare,dhe Perof Haxhi Bajraktari i ka organizue demostratat ne suhareke,pjesmarres ka pas me te madhe.


Ate çka e kam bere,nuk ja la vepren time hajduteve dhe servilave te serbise.Por e kam hetue Kosove i nderuar se per atdhetar kurr nuk paska pas hapsire ne trohet shqiptare,as perpara e as sot vete e pash kete flliqesire..Pa qen tradhetar,ne trojet shqiptare nuk paske perkrahje.


Te fala prej
Haxhi Latif Kuçit
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15199
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Leter Kosove Z.Bajraktarit   Dim 4 Juin - 7:30

Ata qe na shtinen helmin

Ata qe na shtinen helmin
qe shipetari ta vrasi vellan
njerin e mesonin,si ti hynte ne megje
e tjetrin e nxisnin si ta vriste
fqiun apo vellaun?

Kjo ishte nje lufte,nje lufte speciale
qe serbi me shekuj te ter
e kishte gatua bashk me shqipfolesit e poshter
ku permes hakmarrjes,
na vazhdoje roberine.

Punonin me derektiva te shkjaut 
si sot keto qeveri
si ti likvidonin atdhetaret
qe shkau dhe tradhetaret
ta shtypnin ma lehte shqiptarin.

Servilat kurr nuk hakmirren
organizuan pajtimin gjakatar
qe ne rast te ndjonje lufte çlirimtare
mos tju hakmirren  kriminelave
qe vrajten atdhetar.

Ende pa filluar lufta
korbat u beren komandanta
ne vend te bashkimit
na lane prape te roberuar
duke na coptuar edhe ma zi.

Zgjohunu ju te vuajtur zgjohunu
kohen e keni mu ngrite
se armikun ma te poshter
se shkjau e greku
keni shqipfolesit qe flasin shqipe.

Tani çdo gje gdhiu mbi siperfaqe
i njifni kush po ju shtype
mos hezitoni me dy mendje
por çka ju lenduan juve
me dy fish,kallnja shpritin e poshter.

Haxhi Latif Kuçi
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Leter Kosove Z.Bajraktarit
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: