AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Xhavit Haliti,ja kush e vrau Tahir Zemen

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15315
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Xhavit Haliti,ja kush e vrau Tahir Zemen   Lun 19 Juin - 2:09

[size=36]http://www.shqiptari.eu/xhavit-haliti-te-rrefeje-kush-e-vrau-tahir-zemen-ilir-konushecin-ali-uken-dhe-pasurin/[/size]
[size=36]Xhavit Haliti tė rrėfejė kush e vrau Tahir Zemėn, Ilir Konushecin, Ali Ukėn… dhe pasurin[/size]
Nga Relacioni sekret i KFOR-it amerikan dhe NATO-s
Ai ishte kėshilltar i liderit tė PDK-sė, anėtar i kryesisė sė PDK-sė (ėshtė edhe aktualisht) dhe njihet si koordinator shntazhues.
Pse nuk hetohet dhe konfiskohet pasuria e Xhavit Halitit
Xhavit Haliti pėr herė tė parė kėtė vit ka deklaruar njė pasuri prej afėrsisht njė milion euro. Por, sa nė tė vėrtetė ėshtė pasuria e tij, dhe pse ai ka guxim ta fshehė, dhe pse institucionet si Antikorrupsioni nuk guxojnė ta hetojnė pasurinė e tij, dhe as policia e prokuroria nuk guxojnė ta hetojnė. Gazeta Shqiptari.eu, ua sjellė kėtu lexuesve tė pėrkthyer njė pjesė tė dosjes sekrete tė KFOR-it amerikan dhe NATO-s tė bėrė publike vite mė parė, dhe qė nė gjuhėn angleze gjendet nė google. Kjo dosje shpjegon jo pak edhe skemėn aktuale tė krimit dhe tė gjendjes sė status kuos dhe dėshtimit tė qėllimshėm tė qeverisjes nė Kosovė.
Lexojeni mė tej dosjen e pėrkthyer nga Gazeta SHQIPTARI.eu
 
Relacion sekret i KFOR-it amerikan dhe NATO-s
I lindur nė Novo Sellė nė mars tė vitit 1956.
Me adresė banimi nė atė kohė, rruga e Dardanisė, dhe qė raportohej se atėherė kishte njė banesė afėr ndėrtesės sė SHIK-ut. Ai gjithashtu raportohej se kishte nė pronėsi disa shtėpi nė Kosovė, nė Vitomiricė, Pejė, nė zonėn e Mitrovicės, dhe gjithashtu nė Shqipėri dhe nė Zvicėr.
Ai vazhdimisht shihej nė kafe Dubrovnik, Dardani- Prishtinė, hotel Theranda Prizren, lidhjet e tij me njė grup qė takohet nė restorant Thana qė ndodhet ndėrmjet Pejės dhe Prishtinės.
Kishte njė Rangrover 4, i vitit 1997 me targa 125KS 220, dhe njė Landr rover tė zi me targa 131KS733; Po ashtu njė arm WAC dhe njė revole 9mm prodhim ēek.
1.5 Funksione (Zyrtare/tė dyshuara)
Anėtar i kryesisė sė Kuvendit
Anėtart i bordit tė Asamblesė sė naftėtarėve.
Ai ėshtė udhėheqės i grupit mė tė madh kriminal nė Kosovė.
Ai ėshtė pronar i shumė dyēaneve (depo) dhe restoranteve nė Pejė.
Ai ėshtė raportuar se ka qenė anėtar i SHIK-ut apo tė KSHIK-ut (SHIK-ut Kosovės).
Ai di shqip, serbisht dhe nga pak gjermanisht.
Ai ka qenė shef i financave dhe udhėheqės i drejtorisė sė logjistikės tė stafit gjeneral tė UĒK-sė.
Thuhet se ka indikacione qė ai ka bashkėpunuar me UDB-nė. Ka informuar Serbėt pėr dėrgesat e armėve tė destinuara pėr FARK-un (i njohur si i afėrt me z.Rugova), i cii kishte luftė tė ashpėr me UĒK-nė.
Ai kishte lidhje me dhunėn e rritur ndaj anėtarėve tė LDK-sė nga ana e (nėpėrmjet) SHIK-ut.
Ai ishte kėshilltar i liderit tė PDK-sė, anėtar i kryesisė sė PDK-sė (ėshtė edhe aktualisht) dhe njihet si koordinator shntazhues.
Ai ėshtė fuqia prapa Thaēit dhe kontrollon politikėn e PDK-sė nėpėrmjet financave.
Xhavit Haliti ka njė pasaportė tė Shqipėrisė me emrin Xhavit Hajdaraj, me tė cilin udhėton jashtė Shqipėrisė.
Kontakti i KFOR-it dhe NATO-s, pėr atentatin ndaj Tahir Zemajt, djalit tė tij Enisit dhe kushėririt Hasanit, deklaront: Jam 90% i sigurtė se SHIK-ut qėndron prapa vrasjeve dhe se ai ėshtė udhėhequr nga Tirana (GRNK). … Askush nė Kosovė nuk ka kapacitete qė ta organizojė dhe kryejė njė vrasje tė kėtillė pa mbėshtetjen e jashtme profesionale. Unė gjithashtu besoj se Xhavit Haliti ėshtė pėrfshirė nė kėtė incident me Hilmi Rexica (Reēicėn), nga Ferizaji.
Komenti pėrcjellės i FHT thotė: (NS rel Aut/Fin/Sėe) (OrKFOR), se raportet e FHT theksojnė qė Rexhep Selimi, i shkarkuar nga udhėheqėsia e Akademisė sė TMK-sė, mund tė jetė nxitės i vrasjes, dhe kjo tregon qė SHISH ishte i pėrfshirė nė disa rrugė. (SHISH ėshtė emri i i ri i SHIK-ut tė Shqipėrisė).
Fuqia aktuale e SHIK-ut (viti 2002/2003) llogaritet tė jetė prej 3 mijė operativėve. Nga kėta 300-500 kanė qenė nė TMK.
Po ashtu Haliti ka lidhje tė fuqishme me grupin Devolli.
2.5 Sfondi kriminal
Ai ėshtė i pėrfshirė thellė nė prostitucion, kontrabandė tė armėve, drogės dhe po ashtu tė naftės, i lidhur me trafikim armėsh me Fatos Nanon. Ai ka raporte tė mira me familjen Elshani.
Ai dyshohet se ėshtė pėrfshirė nė vrasjen e Xhemail Mustafės, anėtar i LDK-sė dhe kėshilltar i Rugovės.
Po ashtu ai dyshohet se ėshtė i lidhur edhe me dy vrasje tė tjera, tė Ilir Konushecit me 1198 dhe Ali Ukės me 1997. Iiri kishte bėrė njė raport 6 faqėsh pėr aktivitetet ilegale qė kishte kryer Xhaviti. Ai ka qenė i arretuar pėr posedim droge dhe tė 500 mijė markave. / Vijon/ SHQIPTARI.eu
Foto ilustruese e bėrė nga vet raporti i KFOR-it dhe NATO-s.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Xhavit Haliti,ja kush e vrau Tahir Zemen
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: