AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Kush e vrau komandant Shpendin

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15315
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Kush e vrau komandant Shpendin   Ven 30 Juin - 4:05

Hamdi Ndrecaj

19 h · 

 
Sot ne pervjetorin e renjes se deshmorit te kombit 
Skerdilajd Llagami.Komandant Shpendi. Skerdi u lind nė 31 tetor 1969 nė qytetin e Tiranės dhe ishte fėmija i parė i Bardhyl Llagamit, i cili rrjedh nga njė familje qytetare tiranse.Qė kur ishte nė bankat e shkollės sė mesme "Myslym Keta", Skerdi shquhej pėr fizikun e tij tė fortė. Nė fillimin e viteteve '90, ashtu si pjesa mė e madhe e rinisė tironase, edhe Skerd Llagami u pėrfshi nė proceset demokratike duke pėrkrahur Lėvizjen e dhjetorit, madje tė gjitha qė vazhduan ato ditė, mitingjet nė Qytetin e Studentėve, ai ishte prezent.
Sipas Dott.Ing. Ardian Llagamit tek Tirona Intellectum , Skerdi nuk e la pas asnjėherė pasionin e tij, e tė ushtruarit me sport dhe fiziku i tij u bė shkak, qė nė vitin 1997, atė e morėn si efektiv tė Forcave Speciale, (BRISKU) tė Ministrisė sė Punėve tė Brendshme.
Nė marsin e vitit 1999, braktisi repartin special tė BRISKUT dhe iku nė Kosovė. Deri nė vitin 2001 ai luftoi nė batiolionet e UCK-sė i njohur si Komandant Shpendi, sepse thuhej pėr tė qė shkonte me luftuar atje ku ishte vdekja mė e sigurtė. Me mbarimin e luftės nė Kosovė ai shkoi nė Luginėn e Preshevės. Nisur nga e kaluara e tij nė rradhėt e UĒK nė Kosovė dhe Preshevė, Skerdin e caktuan me detyrėn e komandantit tė njė njėsie speciale. Nė rradhėt e asaj njėsie ai mori pjesė nė disa luftime deri mė 29 qershor 2001 , kur ra duke luftuar heroikisht nė fshatin Begovė afėr Tetovės. Pas vrasjes sė Skerdit, njėsia speciale qė komandohej prej tij u pagėzua me emrin "Shpendi", duke marrė pseudonimin qė i kishin vėnė atij qė nga koha kur luftonte nė rradhėt e UĒK nė Rrafshin e Dukagjinit. Skerdi u varros me nderime tė mėdha nga tė gjithė shokėt e tij tė Luftės.
Pas marrjes sė atij lajmi, i ati Bardhyl Llagami u nis pėr nė Kosovė ku ai u prit me nderime tė mėdha nga ish-komandante brigade nė UĒK, bashkėluftėtarėt e djalit tė tij dhe nga Kryetari i Bashkisė sė Gjakovės, cili pasi e shetiti atė nė tė gjitha vėndet ku kishte luftuar i biri, e quajti Skerdin: "Heroi i Gjakovės". Mė pas i jati i Skerdit shkoi ne Maqedoni ku prit me nderime edhe nga Shtabi i UĒK nė Mal tė Sharrit. Pas luftės sė Preshevės, edhe pse i thonin tė kthehej pranė familjes nė Tiranė, ai vendosi tė shkonte pranė Tetovės me trazirat qė kishin filluar atje. Ra heroikisht nė luftė pėr mbrojtien e fshatit Begovi nė afėrsi tė Tetovės. Trupi i tij prehet nė "Varrezat e Dėshmorėve" nė Tiranė.
LAVDI.PER JETE DHE MOTE .BASHKE LUFTETARI IME .
Ipa harrur gjithe mone kujtimi per ty .Te kujtoje me respekt 
Hamdi .Ndrecaj.Panteri.[size=12]Dashurim Imeri Komandanti i tradhtuar ne fshatin 100%shqiptar

[/size]

[size=12]Bektash Jazo LAVDI KRENARI DHE NDER SHQIPĖTARI .

[/size]

[size=12]Z Bajraktar Deralla Lavdi pėr dėshmorėt e kombit. Vdekje pėr tradhtarėt qė edhesot i gjejė dikund dhe nė emėr tė kombit jan duke na shkatru.

[/size]

[size=12]Kuēi Kuēi Haxhi Hamdi Ndrecaj,dihet edhe kush e ka vra?Por po tuten me fole,kjo eshte edhe ma rende per popullin dhe familjaret e te ndjereve.Gishte kan,qeveria e shqiperise,ali ahmeti,e thaqi,kurse vrasjen e ka ba Suma.Telin e ka vra;M.Ndr....me kete.Me urdher te tiranes.Ismail Liken dihet kush,Sabri Krasniqin.Por po heshtin deshmitaret ,po tuten edhe me tregue edhe me nxjerr hak.Nuk kan faj,se kur skan perkrahje,qeshtue kriminelat qojn krye.

[/size]

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10209703802057168&set=a.1331987945120.2041185.1393652269&type=3&theater&notif_t=like&notif_id=1498816671818222
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Kush e vrau komandant Shpendin
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: