AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Personat qe kan vrare Xhemajl Mustafen e tjer,mbas luftes

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15367
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Personat qe kan vrare Xhemajl Mustafen e tjer,mbas luftes   Jeu 6 Juil - 6:57


[size=41]Rrėfimi i vrasėsit tė kapur sot: Kam informata pėr vrasjen e Xhemajl Mustafės, Tahir Zemajt…


05/07/2017
0
3607

[/size]

Shpėrndaje nė Facebook
 
Tweet nė Twitter
   
Sponsored by Revconten
Recommendations Must Be Thoughtful, Not Random
Need Traffic? See Your Content on the Largest Sites in the World
Shkumbin Mehmeti ka dėshmuar nė Prokurori se ka qenė pjesė e njė grupi kriminal qė ka kryer vrasje tė ndryshme, pėrfshirė vrasjet me motive politike, kidnapime, haraē, nxjerrje borxhesh etj. Ai ka marrė pjesė nė vrasjen e dy policėve, njėri i Kosovės dhe njėri i UNMIK-ut. Mehmeti, pretendon se ka informacione pėr vrasjen e Xhemajl Mustafės, Smajl Hajdarit e Tahir Zemajt. Pretendon se pas arrestimit tė grupit tė tij kriminal, kishte ndėrhyrė ish-zėvendėsshefi i UNMIK-ut, Stiven Schook. Mehmeti, ndodhet nė burgun e sigurisė sė lartė nė Gėrdovc duke vuajtur njė dėnim prej 30 vjetėsh. Thotė se nuk ka qenė kryesori nė kėtė vrasje.
Rrėfimi i vrasėsit tė pasluftės
Njė vrasės i penduar ka vite qė ka filluar tė bashkėpunojė me Prokurorinė. Shkumbin Mehmeti, ėshtė pjesė e njė grupi kriminal qė ka marrė pjesė nė vrasje, kontrabandim tė lėndėve narkotike, plaēkitje, hajni, vrasje, eksplodime, kidnapime.

Mehmeti, (1979) ish-pjesėtar i UĒK-sė dhe SHPK-sė, prej marsit tė vitit 2004 ėshtė nė burg. Ai pretendon se di pėr tė paktėn 6 vrasje, tri prej tė cilave me motive politike.
Kėto dėshmi k ua ka dhėnė prokurorėve ndėrkombėtarė tė EULEX-it. Mehmeti aktualisht ėshtė nė burgun e sigurisė sė lartė nė Gėrdovc duke vuajtur dėnimin me burgim prej 30 vjetėsh pėr vrasjen e dy policėve, njėri i UNMIK-ut dhe njėri i Kosovės nė njė shkėmbim zjarri afėr Podujevės. Nė kėtė krim Mehmeti ka thėnė se ka qenė pjesėmarrės por jo kryesor.
Kryesor pretendon se ka qenė Agron Sylejmani, i vrarė nė atė incident dhe tė tjerėt tė cilėt sipas tij janė liruar me ndėrhyrjen e ish-zėvendėsshefit tė UNMIK-ut, Steven Schook dhe njėrit prej drejtuesve tė LPK-sė, Ibrahim Kelmendi.
Tė arrestuar dhe tė akuzuar sė bashku me Mehmetin atė kohė kanė qenė Nazim Kadriu, Arben Ahmeti, Arsim Rashiti, Jeton Sylejmani, Osman Kelmendi, Florim Ejupi, Xhavit Kosumi, Faik Shaqiri, Nezir Kelmendi, Irfan Ademi, Xhafer Zymberaj dhe Bajram Kiqmari.
Ishin akuzuar pėr terrorizėm nga Prokuroria e UNMIK-ut. Tė gjithė qenė liruar mė vonė nga akuzat pos Shkumbin Mehmetit i cili sipas dėshmive qė ka dhėnė nė Prokurori ka pasur njė top dore me tė cilin ka gjuajtur por, askush nuk ishte vrarė nga ajo armė. Policėt sipas hetimeve ishin vrarė nga plumba kallashnikovi.
Mehmeti u ka thėnė prokurorėve ndėrkombėtarė se tė arrestuarit ishin liruar me si rezultat i ndėrhyrjeve politike. Pretendon se kishte ndėrhyrė ish-zėvendėskryeadministratori i Kosovės, Stiven Schook dhe Ibrahim Kelmendi direkt.
Dėshmitari kishte thėnė kėtij grupi kriminal i ishte bashkuar nė mars tė vitit 2003. Atė kohė ka thėnė se kishte dalė nė arrati pėr shkak se Policia i kishte zėnė nė shtėpi njė sasi tė madhe eksplozivi. “Prej asaj kohe kam ndejt me atė grup nėpėr Kosovė, nė Tiranė, Durrės. Grupi i ka pasur mbi 10 anėtarė, nga Peja, Drenica e Llapi”, kishte thėnė Mehmeti.
“Ky grup ėshtė marrė me tė gjitha llojet e krimeve”.
Mehmeti ka qenė polic i SHPK-sė. Ai kishte dėshmuar pėr njė seri procesesh hetimore. Ka thėnė ser ishte i ngarkuar pėr vrasjen e njerėzve qė konsideroheshin e keqja e vendit, mes tė cilėve edhe anėtarėt e LDK-sė.
“Unė nuk mund tė them se kemi pasur ndonjė bisedė se duhet me e mbrojt kėtė apo atė grup apo parti, apo se ne furnizohemi prej kėsaj apo asaj partie. Mirėpo mllefi ma shumė ka qenė pėr personat e LDK-sė”, kishte thėnė ai.
Mehmeti kishte thėnė se kėta njerėz qė janė nė politikė u kishin thėnė se njerėzit e LDK-ja e ka penguar luftėn, ėshtė parti pacifiste dhe i ka sjell vendit dėm shumė tė madh. Ai kishte pohuar se ka qenė i manipuluar prej personave tė ndryshėm tė cilėt janė thirrur nė emėr tė patriotizmit.
“Ka qenė njėfarė stimulimi me vepru kundėr njerėzve tė LDK-sė. Ka pas persona prej Pejės qė kanė fol dhe na kanė stimulu qė me i luftu kėta njerėz. Mirėpo jo me laps por me forma tjera”, kishte thėnė Mehmeti.
Dėshmitari kishte pohuar se ka informacione pėr vrasjen e Xhemajl Mustafės, Smajl Hajdarit, Tahir Zemajt, por tė dėgjuara nga shokėt.
“Kam informacione, por nuk kam marrė pjesė. Fatmirėsisht unė personalisht nuk jam pėrfshirė nė asnjė vrasje politike”, kishte thėnė ai.
Mehmeti kishte thėnė se se gjithmonė kanė qenė bashkė dhe kanė biseduar shpesh pėr kėto krime. Mehmeti ka thėnė se ka informacione pėr tė paktėn gjashtė vrasje, kidnapime, reket, shantazhe, tregti me narkotik. Pos kėsaj kishte thėnė se ka pasur edhe financues siē ėshtė birraria e Pejės, e cila atė kohė ishte nėn kontrollon e biznesmenit, Agim Elshani.
“Birrarinė e ka udhėhequr Agim Elshani. Kemi ba pazare edhe me Ibrahim Kelmendin sepse ai ka qenė pjesė e grupit mė herėt, mirėpo atė kohė ka qenė njė thyerje mes neve dhe tij dhe jemi nda. Ibrahim Kelmendi ėshtė tėrheq prej birrarisė dhe njė pėrgjigje e kemi marrė ne”.
Mehmeti kishte shpjeguar se grupi ka pasur para nga burime tė ndryshme. Pos financimit nga birraria dhe pėrfaqėsuesi i Tekillės, forma tjera sipas tij kanė qenė haraēi, nxjerrja e borxheve me pėrqindje dhe tregtia me narkotikė. Kishte thėnė se kur dikush nuk ka mundur ta nxjerr njė borxh, kishin shkuar ata dhe e kishin nxjerr.
Pėrqindja kishte thėnė se ka ndryshuar varėsisht nga shuma. Ka pėrmendur kidnapimin e njė tė riu nė tė cilin ka thėnė se kanė qenė shumė persona. Ka thėnė se ideator ka qenė Qerim Kelmendi. Pėr kėtė kidnapim ishin arrestuar dhe dėnuar Driton Sylejmani, Arton Sylejmani, Bashkim Haziri dhe ai.
“Ky ka qenė kidnapimi i vitit 2003 i Valon Dreshajt. Atij ju kanė kėrkuar dy milion euro”, kishte thėnė ai.
Mehmeti kishte thėnė se nė vitin 2003 ishte zbuluar rasti por ai kishte qenė nė arrati deri nė 2004. Kishte thėnė se ishte zbuluar kur ishte gjetur arma e tij e Policisė.
“Driton Sylejmani ka dhėnė deklaratė se kinse unė jam kanė kryesori. Nė gjykatė e ka mohu. Ka thanė nuk ėshtė deklarata jeme, dhe unė nė njė proces tė ndarė jam dėnu 12 vjet dhe pas shpalljes sė dėnimit unik mė janė dhėnė 30 vjet”, kishte thėnė ai.
Mehmeti kishte thėnė se pos tij dhe tre tė tjerėve tė dėnuar me nga 3 deri nė pesė vjet burg, tė tjerėt nuk ishin arrestuar kurrė.
“Edhe nė kėtė rast unė jam cilėsuar kryesori sepse nuk kam fol”, kishte thėnė ai.
Dėshmitari kishte thėnė se udhėheqės e ka pasur Agron Sylejmanin. Kishte shtuar se kanė pasur kontakte edhe me grupe tjera kriminale nė ēdo qytet tė Kosovės.
Mehmeti nga Podujeva ka qenė pjesėtar i UĒK-sė. Shumicėn e kohės ka shėrbyer nė zonėn e Llapit. Njė kohė ka qenė pjesėtar i njėsisė vėzhguese diverzante ‘Arbėri’ me bazė nė Kleēkė nėn komandėn e Tahir Sinanit pranė shtabit tė pėrgjithshėm. Pas luftės nga viti 2001-2003 ka qenė pjesėtar i SHPK-sė. Nė vitin 2003 ishte largu nga Policia dhe i ishte bashkėngjit njė grupi kriminal me tė cilin edhe mė herėt siē ka thėnė ai ka pasur kontakte. Me kėtė grup ka thėnė se ka bashkėvepruar deri nė prill tė vitit 2004, kur ishte arrestuar. Prej atėherė ėshtė nė burg./Insajderi.com
http://www.kosovaime.tv/rrefimi-vrasesit-te-kapur-sot-kam-informats-per-vrasjen-e-xhemajl-mustafes-tahir-zemajt/
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Personat qe kan vrare Xhemajl Mustafen e tjer,mbas luftes
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: