AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Zbulohet flamuri i ismail qemailit

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15199
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Zbulohet flamuri i ismail qemailit   Jeu 6 Juil - 17:54

Zbulohet flamuri i Ismail Qemalit
Pėr 99 vjet flamuri ka qėndruar nė fondin e muzeut
11 janar 2012 19:10

Flamuri qė ėshtė mbuluar arkivoli i Ismail Qemalit, i cili ėshtė 99 vjeēar ėshtė zbuluar nga studiuesit nė Fondin e Etnografisė qė ndodhet nė Qendrėn e Sstudimeve Albanologjike. Pėrgjegjėsja e Fondit tė Etnografisė, Arjola Prifti na bėn me dije se ky objekt i rėndėsishėm ėshtė zbuluar me datė 2 dhjetor 2011, por pas verifikimeve tė duhura me dokumentat nga ana e studiuesve u bė publik. Ky objekt do tė ekspozohet me 26 janar qė pėrkon dhe me vdekjen e Ismail Qemalit.
Ndėrkohė qė restauratori i njohur, Ferderik Stamati na rrėfen detaje rreth flamurit, i cili fatmirėsisht ėshtė i ruajtur mirė, pasi nuk ėshtė ekspozuar gjatė dhe ka vetėm dėmtime tė lehta nė njėrėn anė dhe nė mes 
Flamuri ėshtė material prej leshi dhe ka tė stampuar shqiponjėn nė mes tė tij. Pėrpara varrimit flamurin e morėn djemtė e Ismail Qemalit, tė cilin e pėrdorėn pėrsėri nė rivarrimin e tij nė “Sheshin e Flamurit” me 28 nėntor 1932. Mbas kėsaj Et’hem Bej Vlora e dhuroi flamurin pėr Muzeun Kombėtar. Dhe ms pas ky flamur prej disa vitesh ėshtė pjesė e Fondit tė Etnografiss nė QSA. Por krahas kėtij flamuri tė rėndėsishėm pėrgjegjėsja e Fondit tė Etnografisė na bėn me dije se janė edhe tre flamuj qė i pėrkasin momenteve kyēe tė historisė shqiptare qė do tė prezantohen pėr publikun pas studimeve.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15199
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Zbulohet flamuri i ismail qemailit   Jeu 6 Juil - 17:59

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Zbulohet flamuri i ismail qemailit
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: