AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Muhamet Kelmendi te anulohet vendimi per ti denue kriminelat

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15255
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Muhamet Kelmendi te anulohet vendimi per ti denue kriminelat   Sam 8 Juil - 21:23

Muhamet Kelmendi
5 juillet, 10:47 · 

Deputetet e Kuvendit te Kosoves, te cilet ne Kuvend, kunder UCK-se, ne vitin 2015, votuan per Gjykaten Speciale, kane kryere veper te rende penale dhe meritojne denime te renda.
Kuvendi i Kosoves kerkohet te konstituohet urgjentisht dhe te anuloje kete vendim te padrejte dhe antishteteror qe e nxorren kunder UCK-se
MK
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15255
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Muhamet Kelmendi te anulohet vendimi per ti denue kriminelat   Sam 8 Juil - 21:33

 ky Surroi, Shkelzen Maliqi, Baton Haxhiu me shoket e vet te idealeve paten kerkuar statusin e Autonomise per Kosoven nen Serbi (shih: Kohen Ditore te kesaj kohe).
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15255
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Muhamet Kelmendi te anulohet vendimi per ti denue kriminelat   Sam 8 Juil - 22:10


Muhamet Kelmendihttps://www.facebook.com/muhamet.kelmendi2?fref=nf&pnref=story

8 juillet 2014 · 

Pse Veton Surroi thote se "UCK nuk ishte ushtri clirimtare"?
Duke lexuar librin e ketij zoteria e duke ndegjuar ne "Rubikon" Veton Surroin, i cili beri zbulimin e madhe per UCK-ne, se nuk ka "qene ushtri clirimtare", pa dashur te kujtohen forcat e erreta te viteve te 90, kur u themelua UCK dhe filloi luften clirimtare. Ne ate kohe, ato qene versulur me akuza "terroriste" "kriminale" etj., kunder kesaj force clirimtare.
Po pse tash e thote kete z. Veton Surroi?
Lidhur me kete po sjelli disa fakte kokeforta qe zoteriut i bine si bumerang mbi koken e tij " analitike". Pra:
Se pari, UCK nuk ishte grup i armatosur, por nje formacion qe u krijua dhe u ndertua ne ushtri clirimtare, si cdo ushtri tjeter qe ndertohet ne vendet e pushtuara. Nese pritet dicka tjeter, atehere nuk e kupton VS, situaten e viteve te 90 e tutje. Vendi ne ate kohe ishte i pushtuar. Zoteronte dhuna dhe terrori. Pra, kishim pushtim tipik shovinist me dhune fashiste te eger.
Ai duket se mendon se duhet te kishim ushtri sikurse kan tash shtetet moderne. Dhe, ndonese VS e dine kete gjendje, sepse nuk eshte i pavetedijshem, e sulmon UCK me qellim te gjveshjes se punes se madhe qe e ka bere LPK dhe UCK per clirimin e vendit.
Se dyti, UCK eshte krijuar nga LPK, po jo per realizimin e "pikesynimeve" politike te kesaj organizate, por vetem per clirimin e popullit shqiptar qe ishte nen sundim serbomadh. Ne fakt ky ishte edhe qellimi perfundimtar i LPK.
Kete e dine z. Veton! Pra, pse thote ashtu?
Qellimi i tij eshte injorimi i forcave te shendosha patriotike te viteve te 60, 70, 80 e 90, per te treguar se kote kane vepruar ata? Pra, eshte qellimi i injorimit te punes ilegale te organizatave revolucionare, per te mbrojtur punen e autonomisteve dhe te tjereve qe ishin ne anen serbo-jugosllave. E kjo per te treguar se ata (organizatat ilegale) kote kane vepruar se ne fund do te "vinte" clirimi nga jashte.
O kohe e mallkuar!
Se treti, z. Surroi e dine se asgje nuk vjene vetevetiu, pa punuar!
Pse pra e bene kete?
Ai pretendon me kete te barazon dy subjekte qe nuk barazohen. Perkatesisht UCK dhe FARK. Po zoteria " harron" se UCK vepronte ne Kosove qe nga viti 1993 e FARK ne Shqiperi, dhe, ate vetem pasi filloi bombardimi nga NATO. Vetem ne kete kohe FARK iu bashkua UCK.
UCK kishte arritur ne vitin 1998 te kishte mbi 20 mije ushtare ne vendet ku luftonte, si ne zonen Dukagjinit, Drenices, Llapit, Pashtrikut , Nerodimjes etj., duke krijuar edhe territore te lira, dhe ne kete lufte nuk ishin vetem anetaret e LPK, po edhe te LDK, UNIKOMB, si dhe te partive te tjera qe iu bashkuan luftes clirimtare.
Po FARK ku ishte?
Populli iu bashkua i teri UCK, pa shikuar subjektin politik qe i takonte. Ai ishte i teri me UCK, e cila arriti te organizoi kryengritje te pergjithshme popullore. Ndersa, FARK nuk vepronte fare ne vitin 1998 ne Kosove. Ai ishte duke u krijuar dhe qendronte ne veri te Shqiperise.
Pse, pra , kjo ide e Surroit?
Me iden e tille done te barazoi aktivitetin clirimtar te radheve te UCK me radhe e ashtuquajtura paqesore, te politikangjive qe rrinin ne Prishtine kur populli vritej ane e kend Kosoves.
Po kene e perfaqesonte ne kete kohe ky zoteri?
Askush nuk e dine!
Pse shkruan tash ky zoteri?
Kjo dihet?
Qellimi eshte mbrojtja e kastes qe u sjellte rrugeve ne Prishtine dhe te autonomisteve qe kishin patur cdo te mire nga regjimi i Beogradit! Prandaj, ne vitet o 90 u krijua nga ai me shoke JUl ne Kosove, perkatesisht partia e bashkeshortes se Milloshevicit, te Mira Milloshevicit. Dhe, vete ky Surroi, Sh. Maliqi, B. Haxhiu me shoket e vet te idealeve paten kerkuar statusin e Autonomise per Kosoven nen Serbi (shih: Kohen Ditore te kesaj kohe).
Se katerti, duhet luftuar UCK per te meshehur veten dhe bashkemendimtaret e vet. Zoteriu e dine mire se pa luftuar per liri dhe clirim te vendit askush nuk te ndihmon. Nese mendon dicka tjeter, atehere nuk duhet as te merresh me shkrime. Kete po e theme me vetedije te plote, sepse UCK ka qene e pranuar nga SHBA dhe NATO.
Kete e dine z Surroi!
Se pesti, une nuk futem ne analiza per Rambuje. Nuk e analizoj ate gjendje, sepse ne kete kohe kam qene vetem ushtar. Prandaj nuk futem ne raportet e delgacionit, apo te pikepamjeve te ndryshme, sikunder nuk futem ne dhenjen e mendimit se kush kende e ka perfaqesuar ne Rambuje! Nuk di une dhe nuk dine as populli se ne emer te kujte kane qene anetaret e delegacionit te Kosoves ne bisedime me qeverine e Beogradit ne France. Mire eshte qe ata vete te tregojne se kende e kane perfaqesuar?
Po kene e perfaqesonte ne Rambuje z. Surroi?
Dhe, ne fund dua te theme se UCK nuk mundet askush te injoroi apo te njollose me pikepamje kriminale. Ajo ishte organizate clirimtare, te ciles iu bashkuan forcat liridashese te Vendit. Po kesaj UCK iu bashkuan edhe shtetet Evropes Perendimore dhe nen udheheqjen e SHBA, se bashku me UCK, e cliruan Kosoven.
Kjo eshte e vertete.
Prof. Dr. Muhamet Kelmendi
Commentaires

Enver Shaipi Muhamet Kelmendi,a keni luftue vertete per çlirimin e trojeve,se me sa e kam ndegjue hymnin e uçk es,lufta ka qen çlirimin e te gjithe trojeve dhe ne fund bashkimin e tyre?A mos eshte rrene kjo thenje?A i keni lexue normat e luftes çlirimtare,apo po ja fusish si magari peles me manipulue me trurin e te pa shkolluareve,se jeni mesue me lujt koqe me populle pastaj nderkombetaret skaj juve masakro shqiptar.Ju lutemi na trego cilen lufte e quat ne vend sipas betimit?Dhe qe thua se LPK istet e nisen luften çlirimtare,po genjeni sa jeni i madhe,se te gjithe ushtaret ishin te Rugoves.Muhamet Kelmendi,ju Kelmendet e pejes keni organizue te gjitha te zezat ndaj shqiptareve.Keni vrar atdhetar e ushtar,duke u nis qe prej Ibtahim Kelmendit,Qerim Kelmendit,Dy Ramiz Kelmendet,edhje me Ekrem Lluken me braqat kariq,Marveshje me Arkanin.Kush e ç'fuqizoi uçk en?Ju jo une,ju ne krye me Thaqin,Qekun,e Xhavitin.UçK en e ka krijue Fehmi Agani me Sali Qekun dhe grupin e Adem Jasharit,mos rrej se ju se keni organizue luften.Ju keni qendrue ne hotele te tirones,dhe pasi eshte lodhe uçk e Rugoves ju,me marveshje te amerikaneve ,keni hyre ne kufi e fotografohu me kufoma te ruseve e armeneve.qe i vrajten bombardimet e NATOS Tregoje nje sulm qe ja keni ba forcave serbe.A çlirim dhe lufte i thua kesaj pavaresie,?Ku ke ne bote pavaresi pa ushtri,?A ke tru ne koke?Ju a luftuat per keso pavaresie?Marre duhet me te ardhe se neser ka me ta shajte vorrin djali yte,apo nipat e tu.Kush e vrau Ilir Konushevcin?Kush e vrau Behadin Allaqin?Kushe e vrau Ahmet Krasniqin?Pse si shkove ne ndihme Adem Jasharit,pse more shitesh patriot me bateria?Xheve e Fehmi Lladrovcin a e vrajtet duke ja dhene kordinantat serbeve se ne cilin vend gjinden?Ismet Jasharin kush e vrau mbrapa shpines?Sali Qekun kush e vra me snajper?ABEN kush e vrau?Keto vrasje ishin gjate luftes,e sa vrasje pas luftes i bani Ibrahim e Qerimi?Ju dhe LPK po del sherbetore e Azem Vllasit.Pse organizuat vrasjen e Azem Vllasit?Krejte skenar e keni pergaditur,se as plagos,se keni,,se edhe Azemi qasi berllogu mjeshter i genjeshtrave ka qen dhe ka me cof tradhetar.Pergjigju si burrat,mos rrej asgje çka ju kam ba pyetje.Se ju jeni ata qe keni luftue per nje republike te kosoves nen kuadrin e jugosllavise.Tani Ramushi po don me ja krye amanetin dhe deshiren e Demaqit me krijue Ballkanin me ne krye qytetin Beogradin.Zoti u marrofte tanve.Sipas teje ata qe ne lufte i kan vra keta qe i permenda nuk duhet te denohen ne gjykaten speciale?Ishalla ty ti vrasin femit e kurr hak mos nxjerrsh.A bari po hajna.Po ju tan luftes keni pi raki me policin e serbise,e mos na shite trimeri,se syt jan me pa se ku jan trojet shqiptare.Po ju shkojn rrenat,se po ju mbron kurva amerike dhe serbe.Tane ish te burgosur politik ishit shpiuna e tradhetar.http://www.shqiptari.eu/te-burgosurit-politike-spiune-te.../


Të burgosurit politikë – spiunë të KGB-së?
Shkruan: Gani Mehmetaj Vështirë shpjegohej pozicioni i të burgosurve politikë gjatë kthesave dramatike. Dolën nga…
SHQIPTARI.EU
J’aime
 · Répondre · Supprimer l’aperçu · 
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Muhamet Kelmendi te anulohet vendimi per ti denue kriminelat   

Revenir en haut Aller en bas
 
Muhamet Kelmendi te anulohet vendimi per ti denue kriminelat
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: