AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Qazim Bllaca i zanun robe gjate kalimit te kufirit shq shqip

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15036
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Qazim Bllaca i zanun robe gjate kalimit te kufirit shq shqip   Dim 9 Juil - 7:00


“Nė kėtė foto janė tre shqiptarė nga Kosova. Janė arrestuar nga forcat e kufirit mė 8.10.1962 nė fshatin Shtyllas tė Fierit ku ishin tė internuar nė pėrpjekje pėr t’u arratisur me kėtė “varkė” tė sajuar.

Nga e majta nė tė djathtė janė: Qazim Vula (nga Gjakova, 54 vjeē), Qazim Bllaca (nga Prizreni, 47 vjeē) dhe Nezir Halimi (nga Mitrovica, 44 vjeē). Po shpjegoj pak pėr dy mė kryesorėt.


-Qazim Vula ishte njėri ndėr personat qė morėn pjesė nė vrasjen e Miladin Popoviēit nė Kosovė. U arratis nga Jugosllavia dhe erdhi nė Shqipėri. Regjimi i Enverit nuk ia fali pjesėmarrjen nė vrasjen e Miladinit. U burgos dy herė nė vitet 1949-1956 dhe 1962-1974. Pas daljes nga burgu i parė jetoi nė mjerim nė Kavajė, Bulqizė e pėrfundoi i internuar nė Shtyllas tė Fierit.


-Qazim Bllaca u burgos nė vitet 1944-1962. Nė foto shihet shumė i dobėsuar. Arriti ta shohė rėnien e regjimit komunist. Ka jetuar deri vonė.


Tė treve iu ishte mėrzitur jeta nė Shqipėrinė socialiste tė Enverit.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Qazim Bllaca i zanun robe gjate kalimit te kufirit shq shqip
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: