AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Arber Xhaferi i dha urdher Gligorovit me vra shq.ne gostivar

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15255
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Arber Xhaferi i dha urdher Gligorovit me vra shq.ne gostivar   Dim 9 Juil - 11:24

[size=36]Ekskluzive -Tronditėse: Arbėr Xhaferi tradhtoi, i dha dritėn jeshile Gligorovit pėr vrasjen e shqiptarėve nė Gostivar[/size]

 

Ngjarjet e Gostivarit, inkursion millosheviqian i dyshes Gligorov-Cervenkovski
Sot mbushen 20 vjet nga inkursioni millosheviqian i dyshes politiko-shtetėrore maqedonase Gligorov-Cervenkovski, tė cilėt ndėrsynė forcat policore pėr tė nėnshtruar me vrasje dhe gjakderdhje rezistencėn kombėtare tė kryetarit tė atėhershėm Rufi Osmani dhe popullatės shqiptare qė ishte mbledhur pėr tė mbrojtur pėrdorimin zyrtar tė flamurit shqiptar, shkruan Gazeta SHQIPTARI.eu. Ajo mėsymje barbare e tėrė aparatit policor maqedonas dhe me mbėshtetje rezervė nė vendin e ngjarjes edhe me njė batalion tė njėsitit special tė forcave tė Millosheviqit, qė deri vonė ėshtė mbajtur nė fshehtėsi gjersa kėtė e denoncuan personalitete shtetėrore tė VMRO-sė.
U tregua se ka qenė njė inkursion i pėrbashkėt ndėrmjet Millosheviqit dhe Gligorovit dhe i zhvilluar me alternime nis nė Kosovė, pėrfundoi nė Maqedoni; nis nė Maqedoni, pėrfundon nė Kosovė dhe pėr t’i dhėnė njė simetri tė zbutur dhe “legjitime” dhunės sė Millosheviqit nė Kosovė me dhunėn “legjitime” tė Gligorovit nė mbrojtje tė unitarizmit dhe “oazės sė paqes”, qė e kishte shpallur ai pėr ta “legjitimuar” tėrbimin e tij antishqiptar. Kjo ngjarje, prandaj, duhet shikuar nė kontekstin e gjerė tė zhvillimeve antishqiptare milosheviqiane, e jo vetėėm brenda zhvillimeve tė Maqedonisė.
Ndėrhyrja policore maqedonase nė Gostivar ka qenė e paraparė tė zhvillohet disa javė mė parė prej 9 korrikut, por atė e ka penguar ish ambasadori i njohur amerikan nė Maqedoni, Kristofer Hill. Dy javė gati janė mbajtur takime tė pėrbashkėta mes tij dhe establishmentit maqedonas dhe pėrfaqėsuesve tė partive shqiptare A. Aliti dhe Arber Xhaferi me qėllim qė tė bindet udhėheqja komunale nė krye me Rufi Osmanin qė tė mos e ngrenė flamurin pėrtej ndalimeve tė parapara me ligj.
Por, nė takimin e fundit mes ambasadorit, njė natė para ngjarjeve, Gligorov prapė ėshtė kėrcėnuar me ndėrhyrje, ndėrsa ambasadori Kristofer Hill prapė ia percjellė kėrcėnimin amerikan ndaj tij nėse ai ndėrhyn pa leje. Nė vazhdim, kryetari i PDSH-sė, Arben Xhaferi ndėrhyn mes tyre duke thėnė qė ai ėshtė i pamundshėm ta vėrė nėn kontroll Rufi Osmanin dhe me kėtė sikur i jep leje Glogorovit pėr ndėrhyrje.
I revoltuar nga fjalėt e A. Xhaferit qė ia lejuan ndėrhyrjen Gligorovit, ambasadori Hill e lėshon demonstrativisht takimin me fjalėt se ēdo gjė u mbetėt nė pėrgjegjėsi mes jush mbasi u pajtua edhe kryetari i PDSH-sė…!
Pas kėtyre ngjarjeve, ambasadori Kristofer Hill ka nisur tė mbajė njė sjellje tė ftohtė dhe dyshuese ndaj Arbėr Xhaferit, gjer nė mbarim tė misionit tė tij nė Maqedoni dhe kėtė nuk e ka mbajtur aq tė mbuluar…
Ndėrkaq, i gjithė ky tmerr policor u relativizua pėrmes njė raporti tė njė komisioni parlamentar qė e formuan me kėtė rast me kryetar komisioni deputeti Mersel Bilalli dhe anėtari tjetėr shqiptar Ismet Ramadani, tė cilėt raportuan se “ndėrhyrja” policore ka qenė “legjitime” dhe dhuna e ushtruar “nė suaza tė ligjit”(!), ndėrsa ishin tė evidentuara mbi njėqind brutalitete fizike ndaj qytetarėve dhe 3 demonstrues tė vrarė: Shpend Iseini, Nazmi Saliu dhe Milaim Dauti, martirėt e rezistencės nė mbrojtje tė tė drejtave shqiptare. Ndėrkaq, anėtarėt e atij komisioni parlamentar gligoroviqian sot janė nė radhėt pėr funksione tė reja tė qeverisė aktuale tė Zaevit dhe debatues tė ēdonatshėm nėpėr mediat televizive pėr zhvillimet politike nė lidhje me shqiptarėt…! SHQIPTARI.eu
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Arber Xhaferi i dha urdher Gligorovit me vra shq.ne gostivar
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: