AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Sekenderbeu si baba i tij nderronte fejat sipas kohes

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15255
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Sekenderbeu si baba i tij nderronte fejat sipas kohes   Ven 14 Juil - 4:55


[size=40]“Babai i Skėnderbeut ndėrronte fenė sipas interesave”, teza e Nolit qė bėri lėmsh shqiptarėt
[/size]

12:00 / E premte, 14 Korrik 2017
 
Fan Noli nė kujtimet e tij thoshte se arketipi i tij, Skėnderbeu, ishte frymėzim moral bashkė me ungjin e tij dhe Jezu Krishtin.
Nė disertacionin e tij hagiografik pėr Skėnderbeun, tė paraqitur nė Universitetin e Bostonit mė 1947, Fan Noli shpėrfaqi edhe pikėpamjen e tij pėr prirjet shpirtėrore tė Kastriotėve, shkruan Konica.al. Me kėtė, ai ishte i pari studiues qė nė mėnyrė shkencore i hoqi luspat e krishtera familjes bujare tė Kastriotėve, duke e interpretuar religjionin mesjetar thjesht si njė mjet i mbijetesės makiaveliste.
Duke folur pėr tė atin e Skėnderbeut, Noli thotė se ‘nė fe Gjon Kastrioti ishte shqiptar tipik’.
Ai nuk ishte ndjekės fanatik i ndonjė feje dhe e ndėrronte nė pėlqim me orientimet e tij politike. Ai ishte katolik roman si aleat i Venedikut mė 1407; ortodoks si aleat me Stefan Llazareviēin e Serbisė, nga 1419-1426; mysliman si aleat me Muratin II nga 1430-1438; sėrish njė katolik mė 1438 si aleat dhe qytetar nderi i Venedikut dhe Raguzės; dhe nė fund vdiq si njė i krishterė nė vitin 1443”, shkruan Noli nė jetėshkrimin pėr Skėnderbeun.
http://gazetainfopress.com/aktualitete/babai-skenderbeut-nderronte-fene-sipas-interesave-teza-e-nolit-qe-beri-lemsh-shqiptaret

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Sekenderbeu si baba i tij nderronte fejat sipas kohes
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: