AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Esat Pashe Toptani u tradhetue nga Dede gjo luli

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15367
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Esat Pashe Toptani u tradhetue nga Dede gjo luli   Sam 15 Juil - 1:51

Shkumbin Muriqi Argument i drejt dhe i fuqishem! Ktu per nga veshtrimi i historise Dede Gjo Luli perkrahej dhe armatosej nga Austro-hungaria e cila shqiptaret katolik i financonte me arme dhe regurtime e i perdorte si mercenar ne vijen e frontit! Derisa ushtria Austro hungareze shqiptarve musliman kur jau zinte armet i vriste dhe bagtit jau merrte edhe dritherat ne koshere! Qellimi i Austrohungarezve ishte formimi i nje shqiperije nen kushtetuten Malteze katolike nga lumi shkumbin deri ne veri me kryeqytet shkodren! Qellimi i tyre ishte neutralizimi i shqiptarve musliman eliminimi fizik i atyre qe revoltoheshin dhe kjo politike solli edhe Aleancen ne mes Dede gjo Lulit dhe oficierve serbo-malazez! Qetat e mirdites por edhe ato te veriut ju bashkuan ushtrise serbo-malazeze dhe luftuan krah perkrah kunder shqiptarve musliman dhe ushtrise se Esat pashe Toptanit ne shkoder! Keto fakte historike i gjeni tek historiografia Austriake shekulli 18-19 tek Libri i Leo feindlich tek historia Malazeze shenimet e princit Danilo! Tek arhivi i Dubrovnikut ( skadarska bitka) tek shenimet e gazetarit italian P.Berry i cili ishte live mbrenda mureve te shkodres! Tek libri i historianit Malazez Novak Kilibarda! Tek vellimet e 12 librave te treshja e historianve Turke mbi luften e shkodres! Pasiqe Anglezet ne bashkpunim me francez e Austriak i bllokuan armatimin dhe aniet me ushqim qe shkonin drejt shkodres gjenerali i ushtris osmane E.P.Toptani mbeti pa ushqime pa municion edhe ujin ja ndalen kjo gjendje e tmerrshme disa jave te tera pa ushqime municion e uje beri te pamundur luften metutje dhe detyroj kapitullimin e ushtris shqiptare osmane perballe ushtrise serbo-malazeze! Ne arhivin e cetinjes egziston merrveshja e kapitullimit dhe Esat pash Toptani beri ate qe ndoshta askush nuk kishte mundur ta beje ai ishte kembngules qe popullata mbrenda shqiptare mbrenda mureve te shkodres te mbrohet nga nje komision nderkombtar! Poashtu arriti qe askush mos te robrohet dhe te gjith te robet e luftes te lirohen! Ne shenimet e princit Malazez Danilo shkruan ai ju drejtua Esat pashes me fjalet:kisha nderin dhe respektin ta kem nje kundershtar te tille nje gjeneral strateg te vertet qe edhe kur mposhtet dele fitimtar!!! Juve ju mposhti uria,etja dhe magazinat e zbrazta te municioneve!!! E jo armet tona e ushtria jone!!!! Menjeher me daljen e ushtris shqiptare osmane nga muret e shkodres cubat e Dede gjo lulit vran disa qindra shqiptar musliman te uritur dhe te lodhur pershkrimi i vrasjes se muslimanve shqiptar nga Cubat e Dede gjo lulit eshte mizor ne shenimet e gazetarit italian Berri! Shkodra u mbajt vetem tri jave nen flamurin serbo-Malazez derisa stambolli kercnoj me nje lufte totale shtetet europiane dhe Austro-hungaria i ben tash presion ushtris serbo malazeze te terheket nga shkodra! Nga studimet e mija kam ardhe ne perfundim se roli i Austro hungarezve ka qene i dyanshem! Arsya pse Esat pashe toptanin e rradhiten ne mesin e tradhtarve dhe Dede gjo lulin ne qifteli climi clim eshte i thjesht Shume i thjesht ishte momenti i duhur kur perandoria osmane ishte ne renje dhe shqiptarve duhej prezentuar osmanet si tradhtar e armiq e Dede gjo lulat atdhetar.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15367
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Esat Pashe Toptani u tradhetue nga Dede gjo luli   Sam 14 Juil - 14:11

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Esat Pashe Toptani u tradhetue nga Dede gjo luli
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: