AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Ibrahim Kelmendi per Ukshin Hotin

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15255
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Ibrahim Kelmendi per Ukshin Hotin   Mar 18 Juil - 15:08

Ibrahim Kelmendi :
Lirim, ke bere spekulim subjektiv, duke keqpeerdor tragjedine qe i ka nddodhur Ukshinit.
Ne sapekti fiziologjik nuk ndodh ne bote te lind edhe nje kopje, 100 % e ngjashme, me nje njeri qe ka lind me heret.
Ti ne kete rast ke spekuluar Ukshinin si vlere patriotike dhe intelektuale.
Si vlere patriotike, qendron, meqe ishte njeriu me funksion me te larte shteteror, i cili i doli ne mbrojtje kerkeses Kosova-Republieke, dhe prandaj e burgosen. Pra, atehere, ne KSA te Kosoves ishte nje si minister i jashtem, por ne ate sistem funksioni minister quhej sekretar. Ukshini ishte serkretar ne KE te KSA te Kosoves per marredhenie me jashte.
Kjo sa i perkete aspektit patriotik, per ate kohe.
Sa i perkete aspektit moral, heshtet, nuk thuhet, perse ai ka arritur ate post aq te larte, ne ate sistem pushtues e diktature moniste, komuniste? Qe i bie, se paskesh qene i privilegjuari i atij sistemi, ose i pushtetareve qe ushtronin ate pushtet.
Ne aspektin intelektual, kemi mitizime. Une kisha privilegjin te kisha komunikim me te afert me Bislim Elshanin, qe merrej me grumbullim, sistemim dhe publikim te krijimtarise intelektuale te Ukshinit. Sigurisht, ai e madheronte, sepse na duheshin madherimet propagandistike, per te na motivuar per angazhime, por nuk eshte ndonje supervlere.
Ta zeme, romani i Adem Demaçit "Gjarpit e gjkaut", po te analizohet si vlere letrare, ndoshta nuk e ploteson kriterin per te qene roman. Ndoshta nje novele, por modeste. Ndersa ne e mitizonim, sikur kushedi çfare romani ishte. Dhe mendonim se eshte burgosur per shkak te atij rom ani, i publikuar ne dy vazhdime ne revisten "Jeta e re" ose "Perparimi". Thjeshte, ishte mit patriotik, nuk ishte roman me vlere te larte artistike.
Nuk duhet te vazhdohet me shperdorim te mitizimit te Ukshinit si intelektual, vetem duke e shperdoruar fatkeqesine e tij - zhdukjen fizike, meqe kane ndodhur shume viktimizime, martirizime, zhdukje gjate Lufte dhe nuk perqendrohet me ndiesia vetem te nje individ, qofte ai edhe UKSHIN HOTI, per te krijuar nje legjende te mitizuar.

J’aime
 · Répondre · 22 min


Kuçi Kuçi Haxhi Ibrahim Kelmendi,nuk besoj qe Ukshini kishte keto funkcione nepushtet,se serbia nuk e kishte lejue fare,ku tregoni se;ishte nje si minister i jashtem, por ne ate sistem funksioni minister quhej sekretar. Ukshini ishte serkretar ne KE te KSA te Kosoves per marredhenie me jashte.Une nuk e besoj o njeri kete çka e deklaroni.Edhe ju Ibro e keni kerkue nje Republike ne kuadrin e jugosllavise,njejt po i bjen.Po ju a jeni kujdesue me gjete informata rrethe Ukshin Hotit,ku gjindet trupi tij?Ilirjam B. Ulpiana.Po kalojm ne nje muhabet tjeter tek Romani i Adem Demaqit;"Gjarpnit e Gjakut",a ka te beje lidhur me atdhetarizem ky roman i Demaqit,nese ke mundesi me tri fjale me permbledhe.A e dini qe Demaqi eshte dhenderr i Suharekes a e dini vajzen e kujt e ka per grua?Fahri Musliu Haxhi edhe pse e pyete Ibrahimin po te them se nuk ka pse nuk beson, sepse Ukshin Hoti, ka qene sekretar krahinor i Kosoves per marredhenie me jashte, qe sot eshte roli i ministrit td jashtem. Hoti ne kete post eshte zgjedhur si njeri me kompetent dhe udheheqja e atehershme e Kosoves nen drejtimin e Mahmut Bakallit kane shfaqur kujdes per kuadro kimpetente ne te gjitha sekretariatet (ministrite) dhe ne kete zgjedhje nuk ka pas ndikim as Serbia as Jugosllavia se Kosova ka pas subjektivitet si edhe republikat tjera. Ukshini kete post e ka ushtruar deri ne demobstratat e mars-prillit te vitit 1981 kur u shkarkua ai dhe shume funksionar tjere. Qellimi i udheheqjes se atehershme ka qene qe me kuadro te tilla te ndikojne nga brenda ne avancimin edhe me te madh te statusit te Kosoves e te shqiptareve. Nuk ka nevoje askujte me ia ritushuar biografine.

J’aime
 · Répondre · 


Kuçi Kuçi Haxhi Fahri Musliu ne rregull kjo qe e treguat edhe ju.Po une ne vitin 1971 per diten e shkolles Normale na erdhi ne oren e mesimit prof Nezir Rrezja dhe na tregojkush ka poezi teshkruara ua botojm per diten e shkolles ne gezeten javore apo mujore "Koha jone",Une e kisha pas shkrue nje poezi kushtuar "Republikes se Kosoves,dhe te nesermen ja dorezova.Ai ja kishte dorezue sekretarit te LKJ e ai me kishte lajmrue ne sup,dhe erdhen e me morren ne oren e historise qe na jipte prof dr Mehdi Elezi,dhe prej as dite edhe sot pasojat nga shqiptaret e shkolluar po i vuaj.Po Fadil Hoxha a nuk ishte pioner i LKJ?Sipas amandamentet e vitit 1968,1969 , e 1970,kosova ka qen pjese konstituive e jugosllavise me te drejtat e barabarta me ish republikat e tjera jugosllave,ku sipas ketyre amandamenteve te ketyre viteve e sidomos amandamenti 19 kosova ka pas te drejte gjere ne shkputje nga jugosllavia.Ne vitin 1979 pata konkurue ne Peqan ne arsim me diplome te normales,pasi me pranoj ish drejtuesi i shkolles Muharrem Gashi,,ja pata fillue oren e pare,kur hyra ne oren e dyte erdhi kuriri Ismet Krasniqi dhe me tha po te fton drejtori perjashta.Kur dola ja nisi me qajt,duke mu lute qe nuk e ka dite se une jam person i pa deshiruar i kosoves,dhe nese nuk hiqem nga shkolla kete do ta burgosin .Kinse e ka kercnue Ruzhdi Berisha ,duke i thene,si ka pas mundesi ta punson nje njeri te pa pershtatshem moralo politike.Per mos ti mi shkaktue ndonje te keqe u largova nga shkolla dhe ja therra per ne shtepi si nje njeri i deshtuar.Sherrin ja kam pa Republikes se Kosoves dhe flamurit kuq e zi qe e pata mbrojte po ne kete vite ne sutjeske nga brigadat serbe.Dhe ne vend qe serbet te me hakmmiren,mu versulen shqiptaret te nxjerrin hak per serb.Ndoshta si shkaka ju duket,por e vertete ka qen.Fahri Musliu,per mua ma te zi se serbet me kane dal shqiptaret,kjo garnitura e Fadil Hoxhes qe ky u tha haptas komandantave te uçk es se aty ku mbeta une ju ma quat amanetin ne vend.Dhe mu kjo TMK e vorrosi me nderime ma te medhaja.Me beso nuk jam ka i marri vesh shqiptaret se a jane qenje njerezore apo jashte toksor.Saiperket Ibrahim Kelmendit qe nuk mu pergjigj per romanin e Demaqit,une po i tregoj se ai roman ska fare te beje me atdhetarizem as per ndonje çlirim apo bashkim,Romani ka te beje me udhtimin e tre popujve,nje turk,nje serb dhe nje shqiptare,udhes i nxen nata dhe e takojne nje njeriduke jetue ne nje shpelle,dhee lusin qe te flejne njenate.Kur te zgjehen secili ja tregon endrrene vete.Turku e sheh enderr nje gjarper te verdhe te mbeshtjellur rrete qafes,dhe e pickon ne balle.Serbi e sheh enderr gjarpin e zi te mbeshtjellurrrethe kembes dhe e pickon ne shpute.dhe shqiptari e sheh enderr gjarperin e kuq te mbeshtjellur ne doren e djathet duke e pickue ne gishte.Zoti i keshtjelles u spjegon keshtu secilit endrren;Turkut i kish pa thanë: "Ty t'ka thimthue gjarpni i sefasë! Ti kie me bâ sefa sa t'jenë 
jeta. Ty ta ka çkrue Perenia veç me nejtë kamëkryq e me sunue!" Rajës i kish pa 
thanë: "Ty t'ka thimthue gjarpni i vimit. Ti kie me punue e me vye sa të jenë jeta! Ty ta 
ka çkrue Perenia me u çue me knojsit e parë e me ra ma i mrami i t'tanëve!" Shyptarit 
i kish pa thanë: "Ty t'ka thimthue gjarpni i gjakut. Ti kie me e vrâ vllaun tan e vllau yt 
ka me t'vrâ ty e s'kanë me t'u da gjaqet sa t'jenë jeta! Ty ta ka çkrue Perenia gjak me 
pi e gjak me vjellë!"Tybe treqind tybe as ju Fahri e as Ibrahimi nuk besoj qe ja keni ditedmth e romanit te Demaqit,po mos e harroni nese e keni lexue,e nuk e keni marr vesh dmthenjen.Naten e mire e tanve selam,ma shume atyre qe ua kan rras mireshqiptareve.
J’aime
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Ibrahim Kelmendi per Ukshin Hotin
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: