AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Reshat Sahitaj kercnohet me vdekje nga LVV,e lyp...

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15367
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Reshat Sahitaj kercnohet me vdekje nga LVV,e lyp...   Mer 19 Juil - 16:45


[size=40]LVV-ja e kėrcėnon me jetė Reshat Sahitajn[/size]


RESHAT SAHITAJ
Analisti politik, Reshat Sahitaj, pardje nė faqen e tij nė FB, ėshtė kėrcėnuar me jetė nga militantėt e VV-sė. Arsyeja e kėtij kėrcėnimi ėshtė shkrimi mė titull "Albin Kurti, manipulator i madh" i shkruar nga Reshat Sahitaj tė hėnėn mė 17 korrik 2017, nė tė pėrditshmen "Kosova Sot". Pėrmbajtja e kėtij shkrimi nuk e cenon LVV dhe asnjė personalitet tė kėsaj Lėvizjeje, por shkrimi ėshtė i ilustruar mė faksimile tė kohės kur ėshtė ftuar Albin Kurti nė Bruksel nga Reshat Sahtaj dhe ekipi i tij, pėr sensibilizimin e dramės kosovare nė institucionet ndėrkombėtare, si dhe pėrshkruhet veprimtaria pėr lobimin kundėr arrestimit tė Albin Kurtit dhe lirimin e tij nga burgu i Serbisė, e qė po ashtu ilustrohet me dokumente dėrguar personaliteteve tė huaja mė ē'rast ēėshtja e arrestimit tė Albin Kurti ishte diskutim nė OKB duke iu falėnderuar kryetares sė Senatit belg zonjės Anne Marie - Lizin, shkruan analisti Reshat Sahitaj nė njė komunikatė pėr medie. "Duke e pasur parasysh se Albin Kurti e kishte dėrguar babin e tij, Zaimin, tė kėrkonte takim pėr djalin e tij Albinin qė tė bėnte njė fotografi mė simbolin e rezistencės kombėtare ADEM Demaēin, duke i thėnė se djalin ta kam dhėnė gjatė luftės andaj ti duhet ta pėrkrahėsh nė zgjedhjet e 11qershorit 2017. Nga ky kontekst Reshat Sahitaj, i shtron pyetje Albin Kurtit, se nėse ai paska tė drejtė tė kėrkojė dėmshpėrblim pėr punėn e tij nė zyrėn e UĒK-sė, edhe unė kam tė drejtė t'i kėrkoj Albinit njė post si kėshilltar, e madje pa rrogė, pėr veprimtarinė e bėrė nė Bruksel lidhur mė intervenimet qė janė bėrė pėr lirimin e Albinit nga burgu", ka shkruar Sahitaj. Sipas tij, kėrcėnimi i militantėve tė VV, ka karakter fashist, i shkruar mė njė gjuhė dhe stil barbar qė ėshtė i ngjashėm mė gjuhėn dhe stilin e Fisnik Ismailit dhe tė Dardan Molliqajt, qė ky i fundit edhe kohė mė parė kishte deklaruar se kur tė vijė LVV nė pushtet do t'i ngrehin zhagas gazetarėt, tė cilėt shkruajnė realitetin objektiv mbi aktet vandaliste tė VV-sė. "Albin Kurti ndoshta mund tė jetė kryeministėr i ardhshėm i Kosovės, por mėnyra e veprimtarisė sė ekipit tė tij qė pėrmes militantėve t'i kėrcėnojė gazetarėt, analistėt, shkrimtarėt dhe intelektualėt e Kosovės, ėshtė shenjė e fillimit tė instalimit tė njė sistemi totalitar dhe ngulfatjes sė shprehjes sė lirė. Kėrkoj urgjentisht, sa fjalėt nuk kanė kaluar nė akte, qė Albin Kurti personalisht si dhe kryesia e VV tė distancohen nga kėto kėrcėnime, shantazhe dhe ngulfatje tė shprehjes sė lirė. Nėse Albin Kurti dhe Lėvizja e tij janė ngritur me gjakun e derdhur kot tė katėr militantėve, unė Reshat Sahitaj karrierėn time intelektuale e kam krijuar duke iu falėnderuar punės sime atdhetare, duke filluar me: Sefo Bejta Krasniqin, Jusuf Gėrvallėn, Teki Dervishin, Zija Shemsiun, Vehbi Ibrahimin dhe Enver Hadrin", ka shkruar Sahitaj. Ai i tėrheq vėrejtjen LVV dhe posaēėrisht Albin Kurtit, qė t'i ndalojė urgjentisht langojtė e tij frikacakė, qė vetėm kur janė grumbull lehin e kur janė vetė e fusin bishtin ndėr kėmbė.
(Kosova Sot)
http://www.kosova-sot.info/opinione/203546/lvv-ja-e-kercenon-me-jete-reshat-sahitajn/
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15367
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Reshat Sahitaj kercnohet me vdekje nga LVV,e lyp...   Mer 19 Juil - 16:53

[size=40]https://www.kosova-sot.info/lajme/203235/lvv-e-kercenon-me-jete-reshat-sahitajn/[/size]

[size=40]LVV E KĖRCĖNON ME JETĖ RESHAT SAHITAJN[/size]

Just Cavalli Bugatti ti qift albin kurti me ren ne shpi qka i ke se me te zan diku ne prishtin pa ta qi robt nuk e lo..ti nuk mundesh me qen kaliber i albin kurtit ta qifsha

 
Analisti poltik Reshat Sahitaj, dje nė faqėn e tij nė FB, ėshtė kėrcėnuar mė jetė nga militantėt e VV. Arsyeja e kėtij kėrcėnimi ėshtė shkrimi mė titull « Albin Kurti, manipulator i madh » i shkruar nga Reshat Sahitaj dje tė hėnėn mė 17 korrik 2017, nė tė pėrditshmėn « Kosova Sot ». Pėrmbajtja e kėtij shkrimi nuk e cenon LVV dhe asnjė pėrsonalitet tė kėsaj Lėvizjeje, por shkrimi ėshtė i ilustruar mė faksimile tė kohės kur ėshtė ftuar Albin Kurti nė Bruksel nga Reshat Sahtaj dhe ekipi i tij , pėr sensibilizimin e dramės kosovare  nė institucionėt ndėrkombėtare, si dhe pėrshkruhėt veprimtaria pėr lobimin kundėr arrestimit tė Albin Kurtit dhe lirimin e tij nga burgu i Serbisė, e qė poashtu ilustrohėt mė dokumente dėrguar personalitetėve tė huaja  mė ē’rast ēeshtj e arrestimit tė Albin Kurti ishte diskutim nė OKB duke iu falenderuar Kryetarės sė Senatit belg zonjės Anne Marie – Lizin.
Duke e pasur parasysh sė Albin Kurti e kishte dėrguar babin e tij Zaimin tė kėrkonte takim pėr djalin e tij Albinin qė tė bėnte njė fotografi mė simbolin e rezistencės kombėtare ADEM Demaēin duke i thėnė se djalin ta kam dhėnė gjatė luftės andaj ti duhėt ta pėrkrahish nė zgjedhjet e 11qershorit 2017. Nga ky kontekst Reshat Sahitaj, i shtron pyetje Albin Kurtit, se nėse ai paska tė drejt tė kėrkojė dėmėshpėrblim pėr punėn e tij nė zyrėn e UCK-sė, edhe unė kam tė drejt t’i kėrkoj Albinit njė post si kėshilltar e madje pa rrogė, pėr veprimtarinė e bėrė nė Bruksel lidhur mė intervenimėt qė janė bėrė pėr lirimin e Albinit nga burgu.
Kėrcėnimi i militantėve tė VV, ka karakter fashist, i shkruar mė njė gjuhė dhe stil barbar qė ėshtė i ngjashėm mė gjuhėn dhe stilin e Fisnik Ismailit dhe tė Dardan Molliqajt, qė ky i fundit edhe kohė mė parė kishte deklaruar se kur tė vjen LVV nė pushtet do t’i ngrehin zhagaz gazetarėt tė cilėt shkruajnė  realitetin objektiv mbi aktėt vandaliste tė VV.
Albin Kurti ndoshta mundėt tė jetė kryeministėr i ardhshėm i Kosovės, por mėnyra e veprimtarisė sė ekipit tė tij qė pėrmes militantėve t’i kėrcėnoj gazetarėt, analistėt, shkrimtarėt dhe intelktualėt e Kosovės, ėshtė shenjė e fillimit tė instalimit tė njė sistemi totalitar dhe ngulfatjės sė shprehjės sė lirė.
Kėrkoj urgjentisht,  sa fjalėt nuk kanė kalaur nė akte, qė Albin Kurti pėrsonalisht si dhe kryesia e VV tė distancohėn nga kėto kėrcėnime, shantazhe dhe ngulfatje tė shprehjės sė lirė.
Nėse Albin Kurti dhe Lėvizja e tij janė ngritur mė gjakun e derdhur kotė tė katėr militantėve, unė Reshat Sahitaj karrierėn time intelektuale e kam krijuar duke iu falenderuar punės sime atdhetare duke filluar mė : Sefo Bejta Krasniqin ;Jusuf Gėrvallėn, Teki Dervishin, Zija Shemsiun, Vehbi Ibrahimin dhe Enver Hadrin.
Ia tėrheki vėrjetjėn LVV dhe posaēėrisht Albin Kurtit, qė t’i ndalojė urgjentisht langojtė e tij frikacakė qė vėtėm kur janė grumbull lehin e kur janė vetė e fusin bishtin ndėr kėmbė. 
[size=15]KOMUNIKATĖ PĖR MEDIE  

  PRISHTINĖ, MĖ 18 korrik 2017 [/size]
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15367
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Reshat Sahitaj kercnohet me vdekje nga LVV,e lyp...   Mer 19 Juil - 17:42

Edita Tahiri ti e shoqėruar nga Gazmend Zajmi etj., ke ardhur nė takimin e parė tė Konferencės sė Paqes dhe nė minutat e parė ke kėrkuar nga Ahrens-i qė tė largohemi ne, pėr tė pasur mundėsi ta vazhdoni bisedėn nė gjuhėn serbishte. Keni insistuar qė ne mos tė jemi pjesė e delegacionit (por jo edhe Gazmend Zajmi qė ishte me ju dhe Veton Surroi), nė mėnyrė qė tė mos jemi dėshmitarė tė manipulimeve tuaja edhe tė atėhershme nė disfavor e dėm tė Kosovės. Pėr kėtė qė po them ekziston ende Veton Surroi qė ėshtė gjallė dhe mund ta konfirmojė tėrė ecurinė mbi kėtė ishKonferencė. Nė takimet ku e pėrcillnit Rugovėn, mė kujtohet shumė mirė qė ju qėndronit e heshtur, e sidomos nė takimin e Grupit Interparlamentar tė zotit La Malfa, tė cilin e kisha rregulluar unė. Ju tani qė kėrkoni stazh diplomatik, as nuk mbanit fare shėnime asnjėri nga ju, nuk mbanit njė letėr pėrpara, sė pakut tė lėnit pėrshtypjen se po shėnoni, pėrderisa unė mė zė tė ulėt e kėshillova dhe e luta Avni Spahiun tė bėhej sikur po shkruan. Ju nuk flisnit fare , as kur thoshte I. Rugova se UĒK-ja ėshtė dorė e zgjatur e Serbisė, e as kur thoshte La Malfa se pa u derdhur gjaku nuk ka konferencė internacionale pėr Kosovėn.
Gorazhd Cvetiqi ishte njeri i pabesueshėm pėr eurodeputetėt, mirėpo i paguar dhe i besuar nga Bujar Bukoshi, Hafiz Gagica dhe ndoshta edhe nga Xhafer Shatri. Ti dhe Hafizi mė thoshit se ai ishte kroat. Pėr ta vėrtetuar kėtė e ftova pėrfaqėsuesin e Kroacisė, Antuan Pinteroviq, i cili mė tha se po tė ishte kroat dhe kishte aftėsi, ai do punonte nė vendin tim e jo t'i shėrbente Kosovės.

 Ēfarė kėrkoje ti dhe Hafiz Gagica nga Cvetiqi, kur ne kishim bėrė takime tė mėparshme pėr Ibrahim Rugovėn, Bujar Bukoshin e tė gjitha personalitetet e tjera kosovare?! Nuk do ishte keq tė tregonit se a ishit tė kushtėzuar e detyruar nga Serbia, apo ju e kushtėzonit Milosheviqin se nuk do ia vazhdoni pasaportėn pėr tė dalė jashtė Beogradit?!

...........................................
Vete Skender Hysenin,nga Reshat Sahitaj
 u takuam nė lift, gjersa unė po zbrisja, ndėrsa ti, Ibrahim Rugova dhe Skėnder Hyseni bėheshit gati tė ngjiteni lart. Tepėr i nervozuar u shpreha banalisht me kėto fjalė: " Ku k.. keni humbur, bre? A po e dini se kaluan mbi tridhjetė minuta qė e kemi pasur takimin?!". Nga fjalėt e mia ti mbete e shtangur, e Skėnder Hyseni e shikoi Rugovėn dhe pyeti se cili isha unė qė shprehesha ashtu. Rugova e njihte fort mirė karakterin tim qė nga shumė takimet e mėparshme dhe Skėnderit i tha tė shpejtonte tė hynte nė lift se Reshati ka tė drejtė qė flet kėshtu. Nėse ke harruar, Skėnderi ende ėshtė gjallė. 

..................................................
keni vjedhur kontaktet dhe keni folur kundėr nesh qė institucionet ndėrkombėtare ta humbin besimin nga ne. Pėr ju, e keqja mė e madhe ishte se eurodeputetėt dhe personalitetet tjera kurrė nuk ju kanė besuar, sepse kishin informata se posa ktheheshit nė Prishtinė shumica prej jush ishit tė detyruar t'i raportoni autoriteteve serbe atje, nė tė kundėrtėn s'ka pasaportė. Me kalimin e kohės Jugosllavia u shpartallua, me luftė e pa luftė u krijuan shtete tė reja, e nė Kosovė gjendja u ashpėrsua tmerrėsisht. Nė skenė doli UĒK-ja. Geert Ahrens nė librin e tij "Diplomacia mbi tehun e thikės " faqe 368, shkruan: "Tė dyja palėt kishin njė interes nė tė paktėn pėr disa pėrmirėsime nė terren. Beogradi pėr shkak se donte t'i jepte fund izolimit ndėrkombėtar… Ndėrsa Rugova dhe pėrkrahėsit e tij i trembshin njė rrėshqitjeje drejt dhunės masive, qė mund ta dėmtonte pozitėn e tyre".

Bujar Bukoshi kėrkonte lirimin e Rexhep Osmanit. Edita Tahiri e frikėsuar nga pėrhapja masive e UĒK-sė i kishte kėrkuar Ahrens-it t'i thoshte Serbisė se nėse LDK-ja nuk shpėrblehej sė paku me hapjen e shkollave apo diēka tė ngjashme, rrezikojmė se do tė fitonte krahu i luftės dhe krahu pacifist, siē quhej aso kohe, nuk do kishte mundėsi dhe fuqi ta kontrollonte popullin tonė.

.......................................................
Letra e Rugoves nuk bene te hapet para 50 viteve,opa


Pala serbe nuk nėnshkruan dhe nuk negocion asgjė pa logjikuar se si do jetė shumė vite mė vonė. Pala ndėrkombėtare dėgjon, shfaqin mendimin e tyre dhe mbajnė shėnime. Pala shqiptare, nėnshkruan, paguhen, dhe nuk u intereson se ēka do tė ndodhė pas shumė vitesh kur protagonistėt nuk do jenė nė jetė. Qe nga ajo kohė Edita e ka ushtruar mjeshtėrinė pėr t'i hedhur pluhur syve opinionit shqiptar dhe ende si mjeshtėr e shkathtė e pėr tė manipuluar po vazhdon tė mos jetė transparente, duke harruar se tė gjithė ndėrkombė- tarėt mbajnė shėnime dhe e shkruajnė historinė e plotė tė ngjarjeve. Nė librin e tij, Gert Ahrensi shkruan se si letra e Ibrahim Rugovės drejtuar BE-sė, Konferencės sė Paqes, nuk ka tė drejtė tė bėhet publike pėr pesėdhjetė vitet e ardhshme.

............................................................................
me punėn e veprimet nėnshtruese dhe nėnshkrimin e Editės u krijua 'Zajednica', qė ėshtė njė mini-shtet serb nė zemėr tė Kosovės?!

http://kosova-sot.info/opinione/185377/a-mund-te-dyshohet-edita-tahiri-per-tradhti-kombetare/
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Reshat Sahitaj kercnohet me vdekje nga LVV,e lyp...   

Revenir en haut Aller en bas
 
Reshat Sahitaj kercnohet me vdekje nga LVV,e lyp...
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: