AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Lirim Gashi Ukshin Hotin

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15199
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Lirim Gashi Ukshin Hotin   Ven 21 Juil - 5:09


Lirim Gashi avec Luan Gacaferi et 39 autres personnes.
19 h · 


Unė nuk jam djall qė pėrfiton nga djallėzia, pėrkundrazi pėrfitimin ua kam lėnė Balozėve tė Zi, tė pangopurve tė kėsaj Republike me pasuri marramendėse dhe drejtėsi si kollpite. Por njė gjė ėshtė e sigurt : Po e vendosa unė, qė tė merrėm profesionalisht me politikė, nuk do ta bėj kėtė kurrė nga nevoja pėr tu ngulitur nė kujtesen kolektive (nė manirin e Hashim Thacit ) si stub stupid i Ekuatorit qė e pėrcakton mesin e botės dhe rrethė sė cilit lozet vallja e shfrenuar ruse, serbe e otomane me tingullin dhe taktin e shotes, por pikėrisht nga nevoja pėr ta shparlltaruar kėtė valle dhe pėr t'ia ngjitur kuajve tė Hasan Prishtines mbrapa me qėllim qė t'i tėrheqin zvarrė vallėzuesit e saj me dinjitetin e kėtij populli, sikur pllugun, nga ara e mėkateve nė drejtim tė nevojtores, pėr t'i hudhur pastaj nė gropė, qė t'i shijojnė fekaliet e vetėprodhuara, meritat e shtet-rrėnimit dhe ,,fitores''.
Mua mė quajnė djall pikėrisht ata demonė, tė cilėve ua kam dėshifruar misterin e hiroglifeve dhe muhalifeve e qė ua kam trembur verbalisht ( pėrmes dijes, djersės dhe punės pandėrprerė ) mjegullėn e ngritur lartė pėr kamuflimin metodave tė tyre djallėzore !!!
Mua mė quajnė djall, pikėrisht ata demonė qė i kam dėrguar verbalisht, sė bashku me mjegullen e tyre, atje ku e kanė vendin, nė nevojtore !!!
S'ka ndjenjė mė tė mirė pėr mua, miq tė shtrenjtė e mikesha, se sa kur mė krahasojnė nė kuptimin hulumtues e dėshifrues, demonėt e vėrtetė tė kėsaj Republike me vetveten, pa e hetuar fare se po e pranojnė qė janė demonė, pra tė vėrtetėn . 
Unė fatmirėsisht virgjinitetin tim natyror tė shpirtit kurrė nė jetė nuk e kam shitur e as s'do ta shes pėr hir tė famės, pushtetit e parasė, me asnjė cmim.
Mė parė do ta kaloja jetėn me majmunat shpirt-bardhė tė kopshtit zoologjik, se sa tė bėhėm si ata, qė s'lanė mjerim pa i shkaktuar kėtij populli pėr pushtet, famė dhe para.
Fatmirėsisht ata janė aq injorantė sa s'po ia dalin as qė ta keqpėrdorin kapacitetin tim shumédimensional, si brum pėr prodhimin e keksave qė do ta ushqenin njorancen dhe paftyrėsinė e tyre solidare, nga se nuk po e kuptojnė dot se njė nivel intelektual si ky i imi, nuk arrihet kurrėn e kurrės pa punė, djersė e mundim, e sidomos ( dhe flm prej Zotit ) , nuk blehet nė Kiosk me para e as nuk arrihet pa vetėmohim, vetė-flijim dhe mėsim.
E sa i pėrket karakerit njerėzor tė kėtyre gjahtarėve tė humanizmit brenda dhe jashtė shtetit, atė e ruajnė me fanatizem tė zjarrtė nė thellėsi tė xhepit dhe sa herė qė e nxjerrin pėrfundon nė kontonumrat e tyre, nga se janė grykės tė paskrupullt prej natyre.
Unė e di qė, asnjėri prej miqėve tė mi tė sinqertė dhe mikeshave. nuk do t'ia mbante anėn djallit me qėllim, por pikėrisht nga padjallėzia dhe pa e hetuar fare qė rendimentet e propagandes sė tyre po i konsumojnė si Abetare.
Respekti, mirėnjohja dhe lojaliteti im do t'i takoj pėrgjithmonė atyre qė janė nė anėn e duhur tė historisė dhe realitetit, ndėrsa puna dhe pėrkushtimi im do tė jet gjithmonė nė funksion ( pėr aq sa di dhe mundėm ) tė ndryshimit tė bindjes dhe pėrceptimit tė atyre qė s'bindėn lehtė se nuk janė nė anėn e duhur tė historisė dhe realitetit, nė mėnyrė qė ta bėjnė kėte sa mė shpejtė qė ėshtė e mundur, nga se nuk kemi kohė dhe njerėz pėr tė humbur .
Respekti im i pafund ju takon juve qė mė lexoni dhe inkurajoni cdo ditė, pėr ta vazhduar punėn time nė shėrbim tė mirėsisė dhe sė vėrtetės, nga se pėr mua, pikėrisht ky ėshtė kuptimi i jetės.
Ju mbaj nė zemėr dhe mos harroni qė nėse njė ditė nuk do tė jem pjesė e kėsaj bote (nga se nuk i dihet jetės ) s'dua tė mė vajtoj asnjėri prej jush qė kam vegjetuar se koti si ameba e tkurrur nė dimėr, nga se s'ka lumturi mė tė madhe se sa t'ia mbashė anėn tė sė vėrtetės dhe pasi qė sipas bindjes sime e mirėsia ėshtė vetė Zoti, njeriu, virtuozi, tribuni, humanisti dhe atdhetari me tingujt shpirtėror tė sė cilit mė sė shumti vallėzon zemra ime ėshtė UKSHIN HOTI.

Gérer

Lirim Gashi Mėkat qė spo mund t'ia bsshkangjes kėtė strofė kaq tė bukur apo kėtė parafrazim poetik. Tė lumt mik.
Gérer

Hyrije Gashi Edhe pa bisht ēofsh !, tek ne t'a ngjesin . Nalet njeriu e mendon! : a e kem nė gjen tė ndriturin ta ndyejm apo duke kźrkuar hyjnoren!, na ikin gjenialėt...· 
1

Shefqet Prekazi Lavdi
Gérer

Ibrahim Kernaja Mundimin e kėtyre heronjėve askush nuk i jep meritėn.Jemi vetėm njė popull injorant , i cili nuk respekton asnjėherė pasurinė e madhe qė kemi si komb,Lavdi dhe respekt i pėrjetėshėm pėr tė gjthė ata qė u martirizuan pėr kombin shqiptar ...Respekte,shendet e pune te metutjeshme, i nderuar mik Lirim Gashi !


Gérer

Lirim Gashi Tė falėnderoj nga thellėsia e zemres i nderuar mik i devotshem dhe besnik Ibrahim Kernaja. Flm qė nuk le shkrim timin pa e lexuar dhe vlerėsuar. Ndjehem i privilegjuar kur mé vlerėsojnė vlerat si ti.
Gérer

Shemsije Elshani Une per vete mendoj se tere ne njerezit, ne me pretenciozet, ne te permalluarit,me dimensionin e tepert, as qe do te mund te jetonim, necoftese pervec ajrit te kesaj bote nuk do te ekzistonte dhe nje ajer tjeter per te marre fryme, ne rast se pervec kohes nuk do te ekzistonte edhe perjetesia dhe ajo eshte perandoria e autentikes. Ne te bejne pjese muzika e Moxartit dhe poezite e poeteve te tu te medhenje, bejne pjese te shenjtet,qe kane bere cudira, qe kane vuajtur vdekje martiresh dhe qe u kane dhene njerezve nje shembull te madh. Por ne perjetesi ben pjese poashtu dhe tabloja e cdo vepre te vertete,fuqia e cdo ndjenje te vertete dhe pse askush nuk di gje per te, nuk e ve re, nuk mban shenime per te dhe nuk e ruan per boten e ardhshme. Ne perjetesi nuk ka bote te ardhshme, vetem bote bashkekohese .
Hermann Hesse
Gérer

Lirim Gashi Ty Shemsije, s'te falenderoj aspak, nga se vetėm pėr mos mi prish nervat me Ibrahim Kelmendin i qite gojes 6 orė kapak hahaha. Mu dasht me largu Ibon, si Zoti cunamin nga Tajlanda. Mbasi qe s'more falenderim po ta jap njė falenderim-lavdat, flm qė u sherbeve me mendimet e Hermann-it qė i ka tė mprehta si sopatė.
Gérer

Blerim Muriqi Lirim Gashi, njeriu fisnikėrohet nėpėr debate, merr e jep vlera dhe mėson tė pakten se si nuk duhet tė jetė. Klshtu qė bllokimi i askujt nuk quhet vlerė, pėrkundrazi, ajo ėshtė mė shumė munges argumenti pranim i keq i humbjes nė debat. Ne duhet tė debatojmė pa nda qė ta fisnikėrojmė komunikiminbtonė tė brenshėm. Plrveq fyerjeve gjithēka i shkon njė debati. Mikeshė shemsi keni dhėnė diēka tē mirė nė kėtė status.
Gér

Lirim Gashi Blerim Muriqi shko nė faqen e Ibrahimit dhe kqyre cfar keqperdorimi i ka bo tolerances sime. Mos ja fut kot pa i njohur rrethanat. Njerėzit qė s' njohin vlera dhe nuk i respektojn regullat e lojes na kan sjell ktu ku jemi. Poashtu njerėzit e vėrbuar nga megalomania egomane qė nuk durojnė vlera tjera perpos vetvetés, nuk e meritojnė trajtimin pafundėsisht human dhe tolerant. Irgendwo gibt es für alles eine Grenze. 

Ska tolerance mit hinterhältige Arschlöcher nga se ta oksidojn ajrin edhe nė hemisferat mė tė larta. Intrigat, tracet, inatet dhe hakmarrjet s'kanė cka kėrkojnė nė postimet pėr Ukshin Hotin. Kur mė tė ndoturit e kėtij nėnqielli i vėrsulen gjahut si ujku deles me synimet mė tė turpshme pėr ta njollosur nje atdhetar filigran sic ėshtė Ukshin Hotin, ata nė mungesė argumentesh e nxjerrin nga sirtari mikroskopin e Stalinit pėr t'ia gjetur njollat, dhe kur e kuptojnė qė s' kanė sukses, tentojnė ta njollosin duke i larė rrobet e ndotura mbi kurrizin e tij.. Por profili im nuk ėshtė strajcė gabeli qė tė mbushet me ndotėsira dhe nė profilin tim fatėmirėsisht unė jam shef. Zero toleranc pėr tracaret dhe intrigantet dhelprak qė tė prejnė nė besė pėr ni mafes. Mbaje ti nė profilin tėnd mos ki dert ėshtė e drejtė e jotja. Edhe toleranca ka kufii i nderuar.Te pershendes.
Gérer

Blerim Muriqi Lirim, edhe pėrtej atij debati ne mbetemi po tė njėjtėt. Po ashtu edhe Ukshini. Ndaj jo vetem tek rasti i ibrahimit

Lirim Gashi Skam nerva une mi terapu psikologjikisht, tracarėt e intrigantet qė e keqperdorim besimin, tolerancen dhe privatésinė. Natyrisht qe mbesim te njejte per ata qe na njohin por jo edhe per ata qe s'din me dallu iriqin prej breshkes e dardhen prej pjeshke...Voir plus
Gérer

Shemsije Elshani Lirim Gashi keto qene aresyet qe nuk u mora me shume me te. Qe ne filim pash vec tendence per ta zvogluar Ukshin Hotin.Le te gjej tjeter kandidat per te iu pergjugjur pyetjeve te tilla . E kishte nje me profil gruaje qe i qeshte pas cdo fjale. Jam tjet...Voir plus
Gér

Lirim Gashi Ma mori mendja o Blerim Muriqi qe je Lpk-ist i kalibriit Nastradinik e Ibrahimik prandaj jam i detyrum edhe ty me ta fut vi me laps e kemik. Asgjė s'kam kundėr LPK-istav atdhetarė mirėpo edhe po desha qė tė kem, njė tė tilė ende se hasa ndėr shqiptarė. E tash hajt shko rifreskohu me intriga e akullore para se me ta tregu rrugen per nevojtore.

Haki Sutaj Veprimtaria e ketij vigani,vetmohimi,vetflijimi ne altarin e liris,njerz te till si Ukshin,Adem jashari,Fehmi lladrovci,Zahir pajaziti..jan te veqant,kta jetuan vertikalisht,vdiqen vertikalisht,u ngriten ne qiell ,emri i tyre u shkrua ne histori,shoket e tyre qe jetuan horizontalisht per momentin krijon pasuri amohorizontal qe jan edhe do te vdesin te till horizontalisht,per tu harruar .Gérer

Tefik Ramadani Pershendetje i nderuar z. Gashi. Edhe pse nuk njihemi personalishte, po e shfrytezoj rastin ti them dy fjale per te madhin Ukshin Hotin. Me Ukshin Hotin jam takuar dhe e kam njohur ne rrethana te jashtezakonshme, (ne celine e burgut te Prishtines). Vertete njerez si Ukshin Hoti ne token shqiptare, lindin rralle. Ai ishte njeri shumedimensional dhe veshtire i kuptueshem. Ai nuk ishte politikan. Ai ishte shkencetar i politikes. Ai me kerkesat e tija politike, ishte bere edhe flamurtar i realizimit te kerkeses Kosova Republike. Atij nga pushteti komunist i eshte kerkuar te heqe dore nga "flamurtari" i kerkeses per Republike, dhe menjehere do lirohej nga burgu. Nje gje qe ai se beri, dhe s'do ta bante kurre. Per mua ai eshte intelektuali me largepames, me i guximshem dhe me i sakrifikuar i Republikes se Kosoves. Me nderime, Tefik Ramadani-Qarri.
Gérer

Ramadan Veliu Nga e gjithe ajo qė u tha ne debatin rreth Ukshin Hotit ishte si njė „stuhi ne gotė“ e cila pėrveq disa refleksioneve dhe „konstatimeve“ cinike se si Ukshin Hoti na paskesh qenė kuader i ish sistėmit jugosllav, nuk solli asgjė tė re, pos njė mori akuzash e kundėr akuzash tė (pa)argumentuara. Figura dhe personalitėti i Ukshin Hotit dhe muri i fb tė Lirim Gashiit u shndėrruan nė epiqendėr tė njė „tėrmeti“ a stuhie Kelmendi-Musliu, pėr ta zhvendosur tėmen krejt nė njė plan tjetėr, si qerim hesapesh mes dy personave. 
Lidhur me konstaimin e Ibrahim Kelmendit se Fahri Musliu (si gazetar) ka qenė me i rrezikshem se Mehmet Loci, nuk mund tė pajtohem, pėr vetė faktin se te Fahriu ēdo njėri ka mundur tė zgjedh mes refuzimit, apo pranimit tė leximit. Madje edhe nėse ka pranuar tė lexoj, ka mundur vetė tė zgjedh se a tė lexoj vetėm titullin, deri nė gjysėm apo deri ne fund, pastaj ka mundur tė zgjedh edhe masėn e aprovimit apo tė mosaprovimit tė asaj se ēka shkruante. Pra lexuesi ka pasur njė spektėr tė gjerė mundesie reflektimi e interakcioni ndaj artikujve tė Fahri Musliut. Por kush ka hi nė dore tė Mehmet Locit nuk ka npas asnjė zgjedhje, sepse zgjedhjene ka bėrė Mehemt Loci e ajo ka qenė dajaki! Par ketu qendron njė dallim jo i vogel! Ata qe kanė pas pune me Mehmet Locin e Mehmet Lumin si une konkretisht edhe me disa mehmeta tė tjerė e dijne mire se ēfarė ėshtė ky dallim! 
Sa i pėrket pėrmendjes se„faktit“ se Ukshin Hoti ka qenė kuadėr i ish sistemit, madje me qellim pėr tė relativizuar madheshtinė e personalitėtit tė Ukshin Hotit, ėshtė njė cinizėm aq i madh sa tė mos u besosh syve kur lexon diēka tė tille! Njė gjykim shume metafizik dhe tėndencioz! Metafizik pėr faktin se e privon atė nga ligjet dialektike tė cilave u nenshtrohet ēdo qenie e gjalle dhe i gjithė universi: 
Lufta dhe unitėti i tė kundertave, 
negecioni i negacionit dhe 
kalilmi i kuantitėtit ne kualitėt.
Gjithe zhvillimi i shoqerise njėrezore, por edhe i universit, i nenshtrohen ketyre ligjeve tė dialektikes. E gjithe historia e njėrezimit iu ka nenshtru pashmangshem ligjit tė „negacionit tė ngeacionit“ ose mohimit tė mohimit, ku ēdo sistėm brenda vetės i prodhon, lind apo gjeneron njėrezit, klasen dhe ndergjegjen qe e mohon atė. Sipas ligjeve tė dilektikes ēdo sistem i prodhon varrerremiehsitė vetė. Ukshin Hoti ishte ai qe e mohoi mohimin qe iu kishtė bere shqiptareve nga sistėmi politik jugosllav. …Keshtu ka qenė gjithe historia jone qe nga Skenderbeu i cili ishte graduar me graden me tė lartė ne ushtrine otomane. Pastaj Abdyl Frasheri, Ymer Prizreni, Ismail Qemajli, Isa Boletini, Hsan Prishtina etj. Ali hadri, Gazmend Zajmi, Ukshin Hoti, etj. Po tė benim njė „dezinfektimin“ e pėrsonalitėtėve historike sipas keti kritėriumi, atėhere shhtyrja e historisė pėrpara do tė kishtė mbetur vetėm ēeshtje ēobanesh dhe analfabetėsh. 

Kam lexuar disa artikuj Ukshin Hotit ne Dea. Ajo qe te bie ne sy ne kontaktin e pare me shkrimet autoriale te Ukshin Hotit eshte potenca intelektuale e tij. Aftesia e veqant e te menduarit dhe gjykuarit induktiv, qe ne baze te pak fakteve te nxjerr perfundime te rendesishme dhe te beje pergjithesime teorike. Sa arriti te realizohej si intelektual dhe si ndergjegje kombetare e politike e shtetit ne tentative te quajtur Kosove, mund te diskutohet, por thesarin qe ai muar me vete pa mundur ta nxjerr ne drite me siguri se kishte nje vlere te pamatshme. Dihet qellimi i shtetit serb qe donte te arrinte permes ndjekjeve dhe arrestimeve e malltretimeve te vazhdueshme deri ne likuidimin e tij fizik e dijme. Por se cili ishte qellimi elites intelektuale e politike te Kosoves te cilet e izoluan, e anatemuan dhe e perbuzen ne menyren me te ulet, mbetet ende te shihet! Zeniti intelektual qe do te mund ta arrintre Ukshin Hoti, po te ishte gjall dhe te kishte gezuar mbeshtetjen e merituar si nje intelektual i kalibrit te klasit te pare, na mbetet diēka shumė e munguar, si nje gur nė zemėer, si nje merak i paploteshueshem dhe i pangushllueshem. Kontribut te madh ne fatin e tij kane dhene shume parti politike e shume eksponentė politik te asaj kohe. Ndoshta ai shihej si konkurent i pozitave te disave, ndoshta si cenues i „aureolave“ te madheshtise false te disa liderve etj. Shume pak eksponentė te politikes ose fare mund te kursehen nga kjo pergjegjesi! 
Njė anekdotė: 
„Xhemajl Obrise i vdes njė nip 6 muajsh dhe ai e ēeli tė pamen. Shkonin miqesia, shoqnia e shihnin Xhemajlin siē asht adeti. Njani prej tyne po i thotė : A u merzitė pėr at cull ?!! Xhemajlit i erdh ran se demek cull (femi i vogel) kurrgja, e po i thot : O mik keta mashkujt e mi asnja qiellin me dore nuk e kane preke! Nuk u kane cull po ma ka lane martinen vjerre! Xhemajl Obria e shihtė at si njė ushtar me pak.« 
A lind ma nana a jo edhe njė si Ukshin Hotin, nuk e dijme, por se ai na e ka lene shtetin vjerre, kėtė po e shohim dhe po e ndjejm pėr ēdo ditė!

Jozef Duljaj a répondu · 3 réponses · 19 min

Axhim Ajrizi Ky shkrim nuk perputhet me pikpamjet politike dhe kombėtsre tė Ukshin Hotit. Ukshin Hoti kurr nuk e ka pas zakon mes analizave politike me pėrdorė dharjet vullgare . Megjithėse mund te mos ishte dakord .

Lirim Gashi a répondu · 1 réponse

Kuēi Kuēi Haxhi I nderuari Lirim Gashi,ndoshta po gaboj,por une flasi drejte dhe secilit shqiptar apo amerikan ja them para syve troq.Lumi nana juaj ēka paska lind ne kete token tone e mjeri ti qe nuk ke kujt mi shkrue,sepse nuk jane ka ua kuptojne realitetin obje...Voir plus

Lirim Gashi E i dashur Axhim Ajrizi, unė jam Lirim Gashi e jo Ukshin Hoti jo pse nuk dua tė jem si ai por nga se nuk dua ta pėsoj si ai pa i bėrė keq askujt. Unė jam shpirt rrebel nė kuptimin e plotė tė fjalės dhe e them mendimin troc, e ty nese te pengon e vėrteta shko e takohu me naj hoxh. Unė jam Lirimi e jo Ukshini dhe pérgjigjem para ligjit, Zotit dhe popullit pér cdo fjalė tė shkruar e tė thėnė e nėse dikush e ka mizen mbas veshit atina ( e jo mua ) le ti dhemb. Koherat kanė ndryshuar dhe protestat shterpe e folklorike made in lahuta dhe sharkia askush s'po i q...n rrush, e ai qė i dhuron lule tė keqit ose ėshtė profiter ose babush. Unė me vite tė tėra kam boksuar intelektualisht si Aziz Salihu n' ring, por shumė shpejt e kam kuptuar se qė pa qenė i kompletuar edhe me guximin si Mohammad Aliu mund tė jesh kampion i zemrave por asnjėherė King. Ukshini ka jetu para meje dhe para meje ende jeton, por sa tė ekzistoj kjo botė pėr zemren time do tė mbetet kampion. Padjallėzinė e Ukshinit qė buronte nga shpirtmirėsia e shftytézuan tmerrėsisht armiqėt e tij tė brendshem tė dirixhuar nga Serbia, andaj pėrvec qė u vetėflijua edhe 10 fish mė tepėr e rrėnuan tė tjerėt e ne ta provojn pra tė njėjten me mua, tė betohem qė kanė me fluturu si deget e shkeputura tė drunjėve nė tė gjitha drejtimet e hemisferes.
Gére

Kuēi Kuēi Haxhi Nuk ka njeri ne bote qe thote nuk di,tan shiten te meqem,por me dite e me ja qellue nje perqinde a ja qellojne.Per kete qe jemi tan te meqem,ja ku kemi arritur.Nuk eshte prblem vetem po foli si papagall,por ēka po fole,e ēka po kupton.Veshtire eshte per nje njeri qe fole e nuk e marrin vesh se ku e ka qellimin.Folju per te mire e merre per te keq.
Impossible de publier ce commentaire. Veuillez réessayer

Lirim Gashi E i dashur Axhim Ajrizi, unė jam Lirim Gashi e jo Ukshin Hoti, jo pse nuk dua tė jem si ai por edhe nėse do tė doja do tė mundohėsha sė koti. Unė jam shpirt rrebel, nė kuptimin e plotė tė fjalės dhe e them mendimin troc, e ty nese te pengon e vėrteta shko bisedo me naj hoxhė. Unė jam Lirimi e jo Ukshini dhe pérgjigjem para ligjit, Zotit dhe popullit pér cdo fjalė tė shkruar e tė thėnė e nėse dikush e ka mizen mbas veshit atij e jo mua le ti dhemb. Koherat kanė ndryshuar dhe protestat shterpe e folklorike made in lahuta dhe sharkia askush s'po i q...n n' rrush, e ai qė i dhuron lule tė keqit ose ėshtė profiter ose babush. Unė me vite tė tėra kam boksuar intelektualisht si Aziz Salihu, por shumė shpejt e kam kuptuar se pa qenė i kompletuar si Mohammad Aliu nė ring, mund tė jesh kampion i zemrave por asnjėherė King. Ukshini ka jetu para meje dhe para meje ende jeton, andaj sa tė ekzistoj kjo botė, pėr zemren time do tė mbetet kampion. Padjallėzinė e Ukshinit qė buronte nga shpirtmirėsia e shftytézuan tmerrėsisht armiqėt e tij tė brendshem tė dirixhuar nga Serbia. Andaj pėrvec qė u vetėflijua nė vetėflijim i ndihmuan edhe 10 fish tė tjerėt e ne ta provojn pra tė njėjten me mua, nėse dojn me fluturu si deget e shkeputura nga cunami, nė tė gjitha drejtimet e hemisferes.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Lirim Gashi Ukshin Hotin
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: