AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Nje pjese e vogel e veprimtarise patriotike e Haxhi Kuçit

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15255
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Nje pjese e vogel e veprimtarise patriotike e Haxhi Kuçit   Ven 21 Juil - 6:41

Lirim Gashi,dy pyetje po dua me ti parashtrue;1)Keta ish te burgosurit politikaj shqipetar,apo si atdhetar te fraztareve,per nje fjale serbia i burgosi,dhe pasi dolen prej burgjeve u punsuan kogja neper do vende te nxehta qe me habisin si ua besoj serbia?Une pos me fjale edhe me pune kam veprue kundra serbise,dhe kurr nuk me burgosen.Pse?Ne vitin 1968,une mbas Osman Geges e kam bartur flamurin kuq e zi dhe emri im ne bishte te peles.Ne vitin 1971;E kam mbrojte flamurin kuq e zi nga mijera serb,e keta shqiptar ne vend te serbeve mu versulen pse e mbrojta flamurin kuq e zi.Qudi a!Pastaj une i nisa demostratat e 11 marsit ne mezen e studentave ne vitin 1981,por,tane keta ish te burgosur nuk la as njeri pa shkrue romane e deklarue kinse keta i kishin pas organizue demostratat.Nuk jam ka i marri vesh o burr i dheut,çka eshte keshtu puna e shqiptarise?Gafurr Elshanin,ne kohen e luftes mbas asaj dite qe forcat serbe ee paten sulmue Vraniqin dhe kishin dhunue femra shqiptare shkaku i Muqes dhendrrit te Bajraktareve ,ndihmat e kryqit te kuq i ftova une sepse Malushi e Uka mu luten qe ti lutem me prue ndihma ne suhareke se u ba gjendje e tendosur;pasi te nesermen i pruren ndihmat te une nuk pranova i quan te Shalianet,dhe i thash Muharrem Shaban Kuqit shpiunit te serbise,te ma jep nje thes mill,ma bani shko te Milloshi te jep mill.Kqyre qenin?Kam shkue ne shtitoren e Gafurr Elshanit,,kur kam hy brenda ne shitore ish kon perplote polic te serbise,dhe shtruar paketat e mbi to raki e menze,duke cakrrue gotat.Kuku per mua po çka dreqen lypa me hy ketu?Mi ka leshue syt Gafurri,çka karin po don?O nje thes mill o Gafurr se nuk kam.Dil perjashta se po ta kaj nanen,ti erdhe me m percjell,jam terheq mbrapa e ik si lepri.Tani si ka ftyre bre ky e shoket e Gafurrit me deklarue kinse Gafurri ka qen ne lufte bre zoti nanen tradhetareve.Aha me fale ndohsta Rexhep Selimi e Avdi Ibrahimi e kan lane me qellim mu shoqerue me policin serbe per me marr informata se çka dojne mi ba berisheve?Bislim Elshanin shok e kam ja nisi te mi trgon ato shpifjet e Reshat Badalles e te Avdi Ibrahimit,qe ti e ke shetit Arkanin?O Bislim a kam jetue ne suhareke a ne hane te elezit?Po a ke ndegjue prej ndojkujt te suharekes qe une e kam shetit Arkanin,por edhe me pas shetit Arkanin apo Fehmi Aganin e Rugoven une kam qen taxi.Por si eshte vrare Adem Jashari ma Haxhia me taxi nuk ka dale e dijne tane taxistat qe para syve te tyre e kam thye firmen,dhe tjeret taksista ja nisen me kesh dhe nuk i thyen edhe ata firmat dhe i kam pshtye.,dhe shajte nanen.Ja bana e ti ku ke punue para luftes?Ma bani te filan fisteku,te Daut Hoxha.Mua Daut Hoxha me pate lute me hape gjelltoren e kryqit te kuq nderkombetare,por nje dite para se me hape ka ardhe Fehmi Agani te oda e Jete Gashit,dhe me ka thene;Haxhi nese e hape kete gjelltore kemi me te shpalle tradhetar bashkpuntor te serbise,sepse ky kryq bashkpunon me serbi.E kam nderpre dhe i thash ne ode qe nuk e hapo e din mire Malushi,Danushi,Vesel Kryeziu,Ruzhdi Kuqi dhe bajraktaret.As njeri nga keta nuk fole as qe i kam prue ndihmat ne suhareke as per gjelltoren.Gjelltoren te nesermen e morren serbet,se çfare dallavergji jane shqiptaret dreqi nanen ua shkerdheft inshalla.Pastaj i ra pishmanit Bislimi,ama ma theu zemren ne fillim.Me njeh e njoh si paren e kuqe,dhe ti beson shpiunave kjo me pate habit.Se neqoftese me ka pa more me nje polic duke u shkerdhye le te fole çdo suharekas,por une i kam rreh si magart policin si serb e shqipmajmuna.Agim Berisha e din si e kam rreh Muhamet Ligen ne stacionin e autobusave.Qerkin Kuqi e din se si ne kioskun tim e kam Rrehe Skender Krasniqin e Basriun e ferizait.Njefare Zoranin me kerr e kam shkel naten dhe kush nuk e ka dite gjere me sote;Shemsedin Gruda dhe Avdi Ibrahimi e dijne si i kam grushtue policet ne qendren zejtare e ik.Ne te dalun prej Podujeves dy polic i kam shkele para luftes.Me kan rreh policia per çdo dite,por qate dite e kam nxjerr hakun dhe kush se ka dite kush i ka rreh .Ne vitin 1981 kur ma burgosen vellaun e mitur,kam shkue ne komitet, para portes roje bente rezrevisti Agim Gashi nga fshati juaj Lirim Gashi,qe barte shtaze e rere me kamion,e kam grushtue me marveshje se nuk shitem patriot pa fakte,ka ra kinse i ka ra mundi,ja kam marr automatikun dhe e kam thye deren e komitetit, si kam hyre brenda e kan rrotullue tavolinen dhe jan mshef mbas saj.Ka bertit Fadil Hoxha o mos na merr ne qaf bre djal se ne nuk kemi faj per asgje.Sokoli ka beriti o Haxhi Mutin ta hanksha mos na vra çka te kerkon kemi me ta plotsue deshiren.Po i thash vellaun me ma leshue prej burgut se i ri eshte bre nanen ua qifsha tanve.U ngrite Fadil Hoxha ma bani a ban vetem 5 minuta me na prite,dhe te lutna banja me isharete vellaut qe nuk ka ba asgje dhe merre me vete vellaun tend ne shtepi.Me kerrin e Fadil Hoxhes jam nis une Mehmet Lumi dhe shoferi,tjeret kan ngel ne suhareke.Kur kemi shkue ne sekretarijatin e prizrenit ne dhomen ne 18 ku i ipshin pasaportat ne dhome ish kone vellau im dhe e kqyra mos ka ndonje shej te rrejes.Por syt nuk me bajshin pune pos si me ja mbush mendjen vellaut,qe me thane nuk kam ba kurgja e me prue ne shtepi.Po ja baj o vella a ke ba diçka ?,e me isharete dhe haptas po ja baj qe te thote skam ba asgje.Por menjeherit ma bane ;Baco mos ma bane me isharete e kam ba dhe si bije pishmanit,e kam kal kerrin e policise...o Agim mos te kan shti kete me thane e kam ba dhe si bije pishamanit.Jo nuk i ndegjoj keta tradhetar.Bre u mundova me than nuk kam ba gje nuk e hangri vellau .Ja nisi njani e po me drejtohet ka une ;Ky eshte bandit i jugosllavise,duhet me ja ndreq shpinen.O ta qifte nanen banditi ,e ja kam ngjite per fyti e mbeshtet per muri,.Menjehere ma ka ngjite Mehmet Lumi e duke bertit o Haxhi ma qive nanen.Ta qifsha ty edhe ketij qenit bre pisa a jeni shqiptar bre zoti u vrafte,si mi u thene ketyre bandita qe po dojne me na ba shtet.Pastaj morra vesh se ky qen kishte qen Bashkim Hisari.I kam shkrue para disa viteve ketij Bashkimit por nuk pergjigjet.Popull ma te poshter nuk kam pare as mos pafsha.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15255
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Nje pjese e vogel e veprimtarise patriotike e Haxhi Kuçit   Ven 21 Juil - 6:42

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Nje pjese e vogel e veprimtarise patriotike e Haxhi Kuçit
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: