AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Grupi i kumanoves ishin te shitur e haraqegji ngaKosova

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15255
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Grupi i kumanoves ishin te shitur e haraqegji ngaKosova   Ven 21 Juil - 19:15

Mos flisni me pasion se nuk ju ndihmon hiē por me fakte qė po dalin nė dritė dita ditės.
Ja edhe njė shkrim tjetėr nga Enver Robelli.Njė vend qė kriminelėt i nderon si heronj ardhmėrinė e ka tė errėtNga Enver Robelli
Nė Kumanovė kėta ēlirimtarė tė vetėshpallur i lanė pa shtėpi qindra banorė dhe rrezikuan qindra tė tjerė pėr llogari tė shėrbimeve sekrete tė Shkupit. Kurrfarė “ēėshtje kombėtare” nuk ėshtė mbrojtur nė Kumanovė, sepse vendimin se me ēfarė mjetesh duhet tė luftojnė pėr tė drejtat e tyre e marrin shqiptarėt e Maqedonisė dhe jo haraēmbledhėsit nga Kosova.

1.

Nė mesin e atyre qė u vranė nė Kumanovė ka edhe persona qė kanė bėrė emėr deri nė Spanjė pėr tregti me drogė.

Nė mesin e atyre qė u vranė nė Kumanovė ka edhe persona qė kanė bėrė emėr si mbledhės haraēi nga bizneset e Kosovės.

Nė mesin e atyre qė u vranė nė Kumanovė ka edhe persona qė kanė bėrė emėr si kėrcėnues tė rendit publik.

Nė mesin e atyre qė u vranė nė Kumanovė ka edhe persona qė kanė bėrė emėr si vjedhės votash.

Nė mesin e atyre qė u vranė nė Kumanovė ka edhe persona qė kanė bėrė emėr si kriminelė ordinerė.

Nė mesin e atyre qė u vranė nė Kumanovė ka edhe persona me dosje kriminale qė kanė bėrė emėr si truproja politikanėsh.

Nė mesin e atyre qė u vranė nė Kumanovė ka edhe persona qė kanė bėrė emėr si padronė kazinosh.

Nė mesin e atyre qė u vranė nė Kumanovė ka edhe persona qė kanė bėrė emėr duke koketuar me islamin radikal dhe me pseudoimamė faqezi qė pėr dinarė e denarė e djegin vendin mbarė.

2.
Tė quhen tė tillėt heronj ėshtė mė shumė se punė e pistė.

Tė varrosen tė tillėt nė varreza tė partizanėve – ėshtė njollosje e luftės antifashiste.

Tė varrosen tė tillėt afėr luftėtarėve tė denjė tė pavarėsisė sė Kosovės – ėshtė njollosje e lirisė sė Kosovės.

Tė varrosen tė tillėt afėr presidentit tė parė tė Kosovės, Ibrahim Rugova – ėshtė njollosje e pėrpjekjeve pėr liri e pavarėsi nė ēerekshekullin e fundit.

3.
Nderohen njerėz me dosje kriminale dhe pastaj shprehet njėfarė befasie agresive kundėr Europės dhe Amerikės qė po kėrkojnė tė themelohet Gjykata Speciale pėr tė gjykuar tė dyshuarit pėr krime, pasi si shoqėri dėshtuam t’i ēojmė vetė nė qeli. Lartėsohen kriminelė dhe pritet qė pėr kėtė tė duartrokasė Brukseli dhe Washingtoni.

4.
Shteti i Kosovės kėto ditė nuk ekziston. Hesht kryeministri. Hesht kryetari i partisė mė tė madhe. Heshtin edhe krerė tė tjerė institucionesh. Heshtin ata qė nuk do tė duhej tė heshtnin. Heshtin eksponentė tė shoqėrisė civile. Heshtin edhe ata qė nuk heshtėn as nė kohėn e Rankoviqit, as nė kohėn e Mareshal Titos, as nė kohėn e Millosheviqit. Njė shoqėri qė dorėzohet para kriminelėve – pa marrė parasysh ēfarė nacionaliteti kanė ata – nuk e meriton lirinė. Kurrė mė pak se sot shoqėria e Kosovės nuk e ka merituar lirinė. Dhe rrallėherė liria e Kosovės ka qenė mė e nėpėrkėmbur se sot, ku politikanė tė rangut tė ulėt e tė lartė, deputetė e deputete bien nė gjunjė para njerėzve qė pėr njė duq para shndėrrohen nė maskarenj. A do tė donin kėta deputetė qė disa prej tė dyshuarve pėr krime tė rėnda t’i kishin model pėr fėmijėt e tyre nė Republikėn e lirė e tė pavarur tė Kosovės? A do tė donin qė dilerėt e drogės tė jenė shembull pėr fėmijėt e shtetit tė Kosovės?

5.
Nė Kosovė tė drejtėn e kanė marrė nė dorė njė tufė keqbėrėsish qė pėr t’i mbuluar krimet dhe haraēin u bėjnė “nderime ushtarake” personave qė do tė duhej ta kishin vendin nė burg po tė mos ishin vrarė nė njė pėrleshje tė pakuptimtė me forcat maqedonase.

Kėta njerėz askush nga popullsia e Kumanovės nuk i ka ftuar pėr t’i ēliruar banorėt e njė lagjeje tė Kumanovės. Shkoni dhe pyetni qytetarėt e Kumanovės, qė kanė mbetur nė rrugė dhe tėrė ditėn e natėn vetėm mund t’i sodisin shtėpitė e tyre gėrmadha. Ata, banorėt e Kumanovės, do tė thonė se kėta njerėz nuk janė ēlirimtarė. Shkoni dhe bisedoni me njė zot shtėpie tani pa shtėpi, i cili do t’ju tregojė se kėta keqbėrės janė futur nė lagje dhe kanė rrezikuar banorėt, madje edhe invalidėt. Duket e pabesueshme qė nė kėtė shtėpi kanė shpėtuar njė djalė 18-vjeēar qė e ka prekur plumbi nė sup, kanė shpėtuar edhe 5 invalidė, prej tyre 4 tė verbėr.

Njė tjetėr zot shtėpie do t’ju tregojė se si e ka humbur shtėpinė nė vlerė prej 250 mijė euro dhe si i janė traumatizuar fėmijėt, tė cilėt tani po gjejnė pak qetėsi nė Zvicėr. Njė prind tjetėr do tė tregojė se djalin e keqtrajtuar rėndė nga policia maqedonase e ka dėrguar nė Zvicėr pėr shėrim. Nuk ėshtė kurrfarė trimėrie t’i futėsh nė rrezik qindra banorė civilė pėr tė bėrė njė luftė qė ėshtė kurdisur kafehaneve qė gjenden nė rrugėn Prishtinė-Shkup. Nė Kumanovė kėta ēlirimtarė tė vetėshpallur i lanė pa shtėpi qindra banorė dhe rrezikuan qindra tė tjerė pėr llogari tė shėrbimeve sekrete maqedonase. Kurrfarė “ēėshtje kombėtare” nuk ėshtė mbrojtur nė Kumanovė, sepse vendimin se me ēfarė mjetesh duhet tė luftojnė pėr tė drejtat e tyre e marrin shqiptarėt e Maqedonisė dhe jo haraēmbledhėsit nga Kosova.

6.
Marrėzinė e Kumanovės nuk duhet ta blejė askush si akt patriotik. Gjendja e shqiptarėve nė Maqedoni nuk ėshtė e mirė pėr shkak se nuk po zbatohet Marrėveshja e Ohrit. Por, ajo gjendje nuk ėshtė e tillė qė do tė arsyetonte ndezje konfliktesh tė armatosura. Nga ana tjetėr: shqiptarėt nė Maqedoni nuk i kanė harxhuar mjetet politike pėr tė luftuar pėr tė drejtat e tyre. Kanė njė parti nė qeveri dhe nėse kjo parti nuk i pėrfaqėson interesat e tyre, atėherė le ta zgjedhin njė tjetėr. Nė pothuaj ēdo institucion kanė pėrfaqėsues tė tyre. Nėse s’janė tė kėnaqur me ta, le tė dėrgojnė zyrtarė mė tė zotė. Nė kėtė betejė politike shqiptarėve tė Maqedonisė nuk u duhet ndihma me armė e asnjė keqbėrėsi.

7.
Pa marrė parasysh ē’vepėr heroike mund tė ketė bėrė nė tė kaluarėn ndonjėri nga tė vrarėt nė Kumanovė, shndėrrimi i tyre i mėvonshėm nė mbledhės haraēi dhe autor krimesh tė tjera i bėnė ata tė padenjė pėr tė qenė model i heroit nė njė shoqėri tė pasluftės. Kundėr tendencės sė konvertimit tė kriminelit nė hero duhet tė protestojė shoqėria, nėse dėshiron njė tė ardhme mė tė mirė se sot. Ndryshe vazhdojmė tė jemi shoqėri hipokrite e dominuar nga dallkaukėt. Ja njė shembull pėr kėtė: ditė mė parė nė njė rajon tė Kosovės u zbulua busti i njė luftėtari. Folėsit me atė rast thanė se i ndjeri kishte rėnė nė ballafaqim me forcat serbe, se kishte luftuar heroikisht, se ishte sypatrembur… Derisa i dėgjonin kėto fjalė shumica e tė pranishmėve i pėshpėritnin njėri-tjetrit nė vesh, duke treguar detaje se si luftėtari ishte vrarė nga UĒK. Kėtė e dinin tė gjithė dhe tė gjithė i duartrokisnin versionit tė pavėrtetė tė ngjarjes.

8.
Edhe sjellja e politikanėve tė Kosovės ndaj disa prej atyre qė u vranė nė Kumanovė dhe qė dihet se ishin njerėz me dosje tė trasha kriminale ėshtė po aq hipokrite sa ajo para bustit tė luftėtarit tė lartpėrmendur. Me kėtė mentalitet njė Gjykatė Speciale ėshtė pak. Nė mesin e atyre qė u vranė nė Kumanovė mund tė ketė edhe ndonjė idealist tė mashtruar, por kjo nuk e bėnė veprimin e tyre tė pranueshėm.
http://www.forum-al.com/showthread.php?t=31505&page=52
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Grupi i kumanoves ishin te shitur e haraqegji ngaKosova
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: