AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Fahri Xharra,shqiptaret jan serb

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15367
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Fahri Xharra,shqiptaret jan serb   Sam 22 Juil - 17:13

[size=40]http://botapress.info/xharrakosovaret-nuk-jane-shqiptar-por-serb-te/[/size]
[size=40]Xharra:“Kosovarėt nuk janė shqiptar por serb tė …“[/size]
Kjo thėnje nuk ėshtė e tanishme por qarkullon nė shkrimet serbe  qė nga koha e pas  Konferencės sė Shėn Stefanit ; dhe qarkullon ende sot e kėsaj dite .   E tmerrshme!Kishte me qenė e vetmuar sikur mos t`ishte bartur nė kancelaritė europiane dhe sikur mos t`ishin mbyllur sytė nga Europa; mbyllje syve me qėllim  !sepse  ne as atėherė e as sot nuk kemi mundur t`a bindim Europėn qė nuk jemi mbetje osmane. Po ,po “mbetje osmane” !Kujt t`ia mbyllim gojėn sė pari ?    Europės  “dashakeqe” , serbit , grekut apo shqiptarit dashakeq ?
Po, pse shqiptarit ? sepse kėshtu shkruhet nga vet shqiptarėt : . “ Duke e parė shkatėrrimin e Perandorisė Otomane nė Ballkan , fuqitė e mėdha europiane tė frikuara nga dalja e Serbisė dhe Greqisė nė Adriatik; pas Kongresit tė Berlinit , austriakėt i zhvilluan disa projekte qė nga muslimanėt dhe tė krishterėt albanofon tė krijon kombin Shqiptar (у Албанце, или shqiptarė.) Austriakėt i shkruan tekstet e para pėr shkollat shqipe, austriakėt e vjedhin Skenderbeun , shenjtorin e krishterė serbo malazez, dhe e shndėrruan nė hero nacional shqiptar, i mėsuan shqiptarėt tė shkruajnė me shkronja latine dhe i mėsuan se si tė jenė armiq kundėr Serbisė, Greqisė dhe Turqisė “’ ( Olsi Jazexhi )
Edhe kjo:” Shteti i formuar nga Europa i quajtur Shqipėri , e kishte pėr qėllim vetėm “ civilizimin “ e muslimanėve nė shqiptar…. Marionetat , nė krye tė Shqipėrisė qė nga Princ Vidi , mbreti Zog e deri tek Edi Rama janė munduar tė minimizojnė rolin e islamit nė Shqipėri. Mu kėtu ishte edhe arsyeje e vrasjes se Esad Pashės nga agjentet e Italisė , sepse Esati ishte dhe musliman e edhe mik i Serbisė.” ( O.Jazexhi)Edhe kjo :”Problemi i banorėve tė Shqipėrisė Otomane pėr t’u bėrė shqiptarė dhe ndarė nga koncepti i ‘turkut’ ka qėnė i madh. Edhe nė Shkodėr ku katolikėt dhe muslimanėt, moralisht dhe shpirtėrisht ishin thjeshtė turq edhe kaurė. Hafiz Dalliu tregon qė nė vitin 1908 kur Refik Bej Toptani qė ishte kryetar i Xhemijetit (Xhon Turqve) tė Tiranės dhe njė nga pak propagandistėt e shqiptarizmit, nisi tė shpėrndajė disa abetare me gėrma latine nė qytet, u pėrballė me rebelimin e popullit, hoxhallarėve, oficerėve, qeveritarėve, tregtarėve dhe pasanikėve. Njė nga myderizat e sajoi edhe njė vjershė: Tirande vardėr ej babam, I a dinēei tahsin ider. Nė rrugėt e Tiranės, fėmijėt ju bėrtisnin ‘shqiptarėve’ ‘Ngordhi shqipja jahu!’ Ndėrsa halldupėt e Tiranės kėndonin: Gjithė tė zezat i kam punue / por shqip shyqyr s’kam kėndue. Biles katunaria e Tiranės e cila ishte urdhėruar nga Xhon Turqit e Tiranės pėr tė vrarė ‘kaurėt shqiptarė’ kur del nė qytet dhe takojnė Refik Bej Toptanit e pyesin: – zotni, po na thonė se jeni ba shqiptar. “Pra qartas shihet se ne vet e mohojmė tė shqiptarinė tonė .
“Mosnjohjen e konceptit tė shqiptarisė e rrėfen edhe Dom Ndoc Nikaj nė kujtimet e tija, ku ndėr tė tjera tregon se fanatizma fetare kishte bėrė ‘muslimant… tė lidhur me rrajė me besimin muhametan qi nuk e dalloshin dot nė kujtim se shkputja nga sundimi i Sulltanit ishte sikur mohimi i besimit tė tyne… Shqyptar n’at kohė, prej tė shumve, ishte nji fjalė qi i pershtatej vetėm Krishtianve.’ Kėtė fakt e tregon edhe Eqerem Bej Vlora i cili tregon se:botėkuptimi i shumicės dėrrmuese tė shqiptarėve nė vitet 1900 deri 1906 ka qenė pėr tė ardhur keq. Askush nuk e ndjente veten pjesėtar tė njė populli: kudo qė tė ishte popullsia ndahej nė dy kampe, tė ndara e tė prera si me thikė. Nė njėrin bėnin pjerė ato tre tė kartėrta qė pyetjes se ēfarė ishin, i pėrgjigjeshin ‘tyrk elhamdylillah’ (turk, i qofshim falė Zotit)… ēereku tjetėr, shqiptarėt ortodoksė dhe hera herė, (por rrallė) edhe katolikė quheshin gjaurr (kaurrė), emėrtim qė jo vetėm i pėrēmonte, por edhe i ndante nga tėrėsia e popullit shqiptar, si njė element i ndryshėm, madje, do tė thosha i huaj.”Po sot ? Edhe sot , Mero Baze shkruan ato ēka i thonė: Olsi Jazexhi, nė njė intervistė pėr gazetėn TemA, thotė se shqiptarėt, deri para vitit 1912, kanė qenė turq. Madje, sipas tij, ka qenė Perandoria Osmane ajo qė krijoi kombin shqiptar. Kėsisoj pretendimesh vazhdimisht ka shfaqur Akademia Serbe ndaj shqiptarėve.Pėr tė, Skėnderbeu dhe Nėna Tereza janė figura fetare, ndėrsa Rilindja e Naim Frashėrit e sajoi Skėnderbeun.“Nė Shqipėri dhe Kosovė myslimanėt pėrbėjnė shumicėn e nuk mund tė pranojnė si heronj figura nga propaganda katolike”, thotė ai. “Kur qeveritė nė Kosovė dhe nė Shqipėri mundohen tė imponojnė njė fe dhe tė poshtėrojnė njė tjetėr, njerėzit reagojnė kundėr figurave qė nxisin pėrēarje”. Jazexhi thotė se “kemi qenė Turqi” deri nė vitin 1912. Sipas tij, Perandoria Osmane nuk i ka pushtuar shqiptarėt
“Shqipėria ėshtė pjellė e Turqisė evropiane”, thotė ai, duke shtuar se historinė na e kanė shkruar italianėt e austriakėt. Ndaj, shprehet se shpreson se historia do tė rishikohet dhe se nė tekstet shkollore “do tė mėsojmė qė pėrpara vitit 1912 kemi qenė osmanė, se Perandoria Osmane nuk ka qenė e keqe siē tregon historiografia katolike”.Serbet shkruajnė:  “Kėshtu turqit nė lunftėn e tyre kundėr serbėve i angazhuan serbet e islamizuar dhe te shqiptarizuan  nga Rashka, Mali I zi , Hercegovina Bosna dhe Kosova . Pra tė gjithė armiqt e Serbėve i ēfrytėzoi serbėt e islamizuar  dhe tė shqiptarizuar tė cilėt sot janė ata qė quhen “Šiptari “ nė Kosovė e Metohi , Maqedoni , Mal tė Zi dhe nė Shqipėri (dr Vladan Đorđević u istorijskom osvrtu: “Arnauti” )Kur edhe mediumet tona shkruajnė se ”   shqiptarėt, deri para vitit 1912, kanė qenė turq. Madje ka qenė Perandoria Osmane ajo qė e krijoi kombin shqiptar “A ėshtė kjo thėnje serbe apo shqiptare ?
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Fahri Xharra,shqiptaret jan serb
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: