AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Greqin e çkombetarizoi i biri i Mehmet Aliut,Ibrahim Pasha

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15239
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Greqin e çkombetarizoi i biri i Mehmet Aliut,Ibrahim Pasha   Dim 23 Juil - 23:47

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15239
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Greqin e çkombetarizoi i biri i Mehmet Aliut,Ibrahim Pasha   Dim 23 Juil - 23:54

Pas disa sulmeve te grekerve mbi forcat osmani,sulltani kerkoi ndihme nga Mehmet Ali Pasha, ne ndihme i shkoi i biri tij Ibrahim Pasha.I cili e okupoi tere poliponezin dhe me shpejtesi ran te gjitha qytetet.Deshira e ti e ibrahim Pashes ishte qe te shperpallonte  Moren,nga greket e arvanitaset.Beri masakra te medha ndersa shumicen e populli i lidhi me zingjire dhe i dergoi ne egjipt,e nga afrika e veriut pruni musliman ne greqi..Kjo lufte u zhvillue ne vitin 1827
Greket e dinin mire se pa ndihmen e nderhyrjes se forcave te jashtme nuk kan ardhmeri po ne kete vite erdhen flotat britanike,franqeze dhe ajo ruse,ku flota turke humbi keq,dhe greket  u ringjallen,dhe quhej beteja e Navorines..
Ka du arvanitas,arvanitas ortodoks dhe musliman dhe salotet ishin detar
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Greqin e çkombetarizoi i biri i Mehmet Aliut,Ibrahim Pasha
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: