AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Vrasjet ne lufte dhe pas saj

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15315
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Vrasjet ne lufte dhe pas saj   Ven 4 Aoū - 16:54

Dy orė para se tė vritej Ahmet Krasniqi, anėtari i drejtorisė Politike tė UĒK-sė, Bardhyl Mahmuti, atėherėė zedhenes i Hashim Thaēit, e i cili tashmė ėshtė akomoduar nė Maqedoni, deklaroi para 500 shqiptarėve nė Suedi se “ne do ta vrasim Ahmet Krasniqin”.

Vrasje tjetėr po aq mizore ėshtė edhe vrasja e Behadin Hallaēit, i burgosur politik, i vrarė pabesisht nga tė njėjtit kriminelė dhe nga motive tė pastra politike mė 11 qershor 1999, nė prag tė ēlirimit tė Kosovės. Ai u vra, sepse iu kundėrvu Hashim Thaēit. Sipas dėshmitarėve Behadinin e ka vrarė prapa shpine vetė Azem Syla.

Behadin Hallaēi ishte luftėtar, ai nuk ishte udbash dhe ishte ndėr shtyllat e UĒK-sė. Ishte njeriu mė i ditur e mė i shkolluar nė radhėt e saj.

E tė njėjtės natyrė ėshtė edhe vrasja tinėzare e Ekrem Rexhės, komandant Drinit. Edhe kjo ishte njė vrasje e kulluar politike, e bėrė pa asnjė dilemė me insistimin e Hashim Thaēit. Sepse ky enveristo-komunist nuk mund tė durojė njerėz qė nuk i nėnshtrohen injorancės sė tij.

Komandant Drini u vra ne momentin kur mendonte tė angazhohet politikisht. Dhe ky angazhim do ta izolonte politikisht klanin e Thaēit. Dalja pėr nevoja elektroale e Thaēit para mediave me vėllain e komandant Drinit dhe sidomos fjalėt e tij se paskėsh qenė mik i vjetėr i Ekrem Rexhės, janė kthimi i kriminelit nė vendin e krimit.

Nga kėso motivesh apo tė tjera gjithashtu tė ulėta janė vrarė nga i njėjti grup kriminal pėrplot shqiptarė me profesione dhe bindje tė ndryshme: Xhemail Mustafa, Shaban Manaj, Ukė Bytyqi, Smajl Hajdaraj, Tahir Zemaj, Bardhyl Ajeti, policėt Tolaj e Hadėrgjonaj dhe plot tė tjerė.

Udbashėt qė u vranė, Klokoqi dhe Brosha, ėshtė e vėrtetė se kanė bėrė shumė gjėra tė rėnda, por e keqja ėshtė se ata nuk janė vrarė pėr aktet e tyre antikombėtare, por pėr ta fshehur aktivitetin antikombėtar tė disa personave qė edhe sot janė personalitete tė rėndėsishėm tė SHIK-ut, tė PDK-sė dhe tė ndonjė partie tjetėr.


Nė kėto vrasje njė rol tė rėndėsishėm kanė luajtur edhe mediat e kontrolluara nga SHIK-u, Kosovapress, Epoka e Re, Infopress, Ekspress., etj.

Pėr shembull, pak kohė para vrasjes sė komandant Drinit, shefi i Kosova press, Skėnder Krasniqi, njėherit kuadėr me peshė i SHIK-ut, botoi njė artikull denigrues kundėr kėtij personaliteti madhor…, disa kohė mė vonė te dera e shtėpise e priten dhe e ekzekutuan eskadronet e vdekjes.

Poashtu, me urdhėrin e Muhamet Mavrajt, gjithashtu funksionar i lartė i SHIK-ut, dhe kryeredaktor i fletushkės Epoka e re,u rrah per vdekje Salih Kabashi, kryeredaktor i revistės sė njohur “Republika”… Nė ndėrgjegjen e Mavrajt ka edhe ekzekutime krejt konkrete, tė cilat edhe njė hetim krejt i pėrcipėt do t’i nxjerrte nė sipėrfaqe.

Po kėshtu ka ndodhur edhe me kryeredaktor tė mediave tė «pavarura», pėr shembull Berat Buzhala ėshtė njeri nė duar tė SHIK-ut, mjafton njė lexim sipėrfaqėsor i shkrimeve te kesaj gazete pėr rastin Bllaca pėr ta kuptuar se Buzhala luan rolin e bishtit tė dhelprės qė pėrpiqet t’i zhdukė gjurmėt krejt tė qarta tė mecenve tė tij kriminelė… Sylejman Shaqiri, kryeradaktori i RTK-sė, gjithashtu ėshtė nė shėrbim tė plotė tė SHIK-ut.

SHIK-u, prej vitesh kontrollon ndėrmarrjet kryesore publike: KEK-un, pastaj PTK-nė, prej ku, krahas vjedhjeve kolosale, me vite agjentėt e Thaēit pėrgjojnė telefonat e tė gjithė kundėrshtarėve tė tij, madje edhe atyre brenda PDK-sė, dhe i pėrdorin pėr pasurimin e dosjeve dhe shantazhimin sa ma efikas tė qytetarėve. Nė aeroport veprojnė ekipe tė tėra tė SHIK-ut, tė cilėt plaēkisin tė ardhurat e madje edhe pėrdhunojnė vajzat e punėsuara aty… Pa folur pėr SHPK-nė, policinė, tė cilėn e udhėheq prej vitesh Sheremet Ahmeti, familjar krejt i afėrt i Thaēit… Policia ėshtė histori me vete. Ajo ėshtė e ndarė nė fraksione partiake. Tė marresh grada nė policinė e Kosovės, nuk do tė thotė tė jesh profesionist, i ndershėm e i pėrkushtuar, por tė kesh lidhje tė forta me SHK-un, tė jesh shėrbėtor i tij.

 organizatori i vrasjes sė Ahmet Krasniqit, krimineli Ilmi Reēica, ėshtė njeriu kryesor nė Kėshillin e Sigurisė Kombėtare!

Qėndrimi prej servili i Fatmir Sejdiut i ka rrėnjet te shantazhi, sepse SHIK-u ka dosje pėr tė dhe sidomos pėr tė birin e tij qė punon nė PTK.

I takon Ambasadės amerikane nė Prishtinė qė tė jetė mė e vendosur qė ta ēliroj pėr sė dyti Kosovėn, kėsaj radhe nga ata qė nuk kanė zgjedhur dhe nuk po zgjedhin mjete pėr ta sunduar, plaēkitur e pėrdhunuar shtetin mė tė ri tė botės.Ekrem aka Ebu Abdia Suheid dhe Laus Nedžmedin Musa cilit pseudonim. NJihova organizacija ima ogranak iu južnom delu Mitrovice, a pretpostavlja se da je napad na srpsku decu kod Bistrice izvršio Nedžmedin sa još šest terorista. Organizimi i tyre ka njė degė nė pjesėn jugore tė Mitrovicės,http://www.forumishqiptar.com/threads/118439-Salihaj-Hashim-Thaci-po-pergatit-atentate-kunder-kundershtareve-te-tij-politike/page78
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Vrasjet ne lufte dhe pas saj
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: