AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Qanakalaja

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15315
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Qanakalaja   Dim 20 Aoū - 1:56

Beteja e Ēanakales, aty ku u vranė pėr asgjė 25 mijė shqiptar e komanduar nga (Mustafa Kemal i lindur nė vitin 1881 nė Selanik, babai i tij ka qenė tregtar me origjinė shqiptare)
Beteja e pėrgjakshme tė Ēanakalasė, nė mes dy 4shtrive jo tė barabartė nė numėr dhe armatime, nė njėrėn anė armata e bashkuar tė Antantės (anglezė, Zelandezė, australianė, etj), nė anėn tjetėr Divizoni 19 i ushtrisė turke i pėrbėrė kryesisht nga shqiptarėt e Rumelisė, tė mobilizuar shumica me dėshirė e pjesėrisht me forcė, nėn komandėn e Mustafa Qemalit.
Rreth betejės sė Ēanakalės deri tani nuk ėshtė shkruar. Pėrjashtim bėjnė vetėm: Prof. Dr. Gazmend Shpuza[1], Dr. Ibrahim Krosi[2], Nexhip Allpari[3], Kopi Kyēyku[4], Patrik Konrosi[5], H. Amstreng[6], e ndonjė tjetėr, por nė tė shumtėn e rasteve nė formė vetėm pėrshkruese. I takon historiografisė shqiptare qė nė njė tė ardhme tė afėrt, tė studijoj rrethanat e kėsaj beteje dhe tė ngjashme me tė, qė edhe ajo tė zė vend nė penteonin e ngjarjeve me rėndėsi nė vitet e Luftės sė Parė Botėrore, ku edhe shqiptarėt e kėtyre anėve e dhan kontributin me pjesėmarrjen e tyre me pushkė nė dorė.
ėtu ėshtė Troja legjendare (Lufta e Trojes rreth viteve 1235-1225 p.e.s.[7], nė mes akejėve helenė dhe Trojanėve dhe aleatėve tė saj, Paionėve, Dardanėve, etj. Pėr kėtė rajon gjeo-strategjik ndėr shekuj u thurėn mite dhe legjenda qė flasin pėr njė periudhė tė gjatė rreth 3.500 vjeēare.
Kėtej kanė kaluar persianėt nė fund tė shek. VI p.e.s. e nė fillim tė she. V p.e.s. Leka i Madh prej kėtu filloi fushatėn ushtarake pushtuese nė vitin 334 p.e.s. Kėto vise i pushtuan romakėt nė shek. II p.e.s. dhe pas ndarjes sė perandorisė Roamke nė vitin 395 e.s. nga Perandori Teodosi I, hyri nė pėrbėrje tė Perandorisė Bizantine. Mė vonė nė shek. XV, nė kėtė vend, ku, Sulltan Mehmeti II – Fatihu, themeloi qytetin e Ēanakales, ku nė vitin 1915 Mustafa Qemali, Komandant i Divizionit 19 tė Armatės sė Turqisė arriti njė fitore tė shkėlqyeshme, kundėr armatave tė Antantės[8] dhe prej kėtu filloi karrierėn e tij tė shkėlqyer e tė pasur ushtarake dhe mė vonė atė shtetėrore. Duke pasur sukses tė plotė nė Betejėn e Ēanakales, mė vonė bėhet edhe reformues mė i madh i Turqisė dhe e mori emrin Ataurk (Babai i Turqisė).[9]
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Qanakalaja
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: