AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Ramushi zgjedh serbin ministerja ēka trazohen

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15239
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Ramushi zgjedh serbin ministerja ēka trazohen   Ven 15 Sep - 16:53

[size=32]Lirak Ēelaj “kėrkon” nga ministri Rikalo tė tregojė shokėt tjerė,[/size]Ja postimi i plotė i Lirak Ēelajt, kryetar dhe kandidat i PDK-sė pėr kreun e Prishtinės.
http://lajmi.net/lirak-celaj-kerkon-nga-ministri-rikalo-te-tregoje-shoket-tjere/

................................................................................

Ish-zėvendėsministri i Ministrisė sė Zhvillimit Ekonomik, njėherit zyrtar i PDK’sė, Gani Koci ka thėnė se ministri serb i Bujqėsisė, Nenad Rikallo, ka qenė bashkėpunėtor i ngushtė i Albin Kurtit. Ai ka thėnė se lidhja e Kuritit me kėtė ministėr do tė zbulohet shpejt.

“Jo vetėm kaq, por Nenad Rikalo, Albin Kurti e Shkelzen Gashi ishin themeluesit e Lėvizjes KAN, qė mė vonė u shndėrrua ne Lėvizjen Vetėvendosje”, ka shkruar Koci nė Facebook.
Ai nė kėtė postim po ashtu ka thėnė se kjo lėvizje fillimisht ėshtė financuar nga Beogradi dhe njė organizatė tjeter austriake, ku donatorė kryesorė kanė qenė biznesmenė serbė, e mė vonė, por edhe tani, nga Soros-i!...
http://gazetanewborn.net/nenad-rikallo-ishte-bashkepunetor-ngushte-albin-kurtit-foto/


........................................................

[size=32]DOSJA E SHEFAVE: SHTETI NĖ DORĖ TĖ NĖNTOKĖS

[/size]

[size=13]VEHBI KAJTAZI

01.08.2016
[/size]

Njeriu qė mban gjallė fuqinė nė prapaskenė tė PDK-sė sė pushtetshme ėshtė Adem Grabovci. Koordinon tė gjitha aktivitet e paligjshme tė partisė. I luten tė gjithė pėr kryerjen e favoreve. Ai iu nėnshtrohet vetėm dy vetave: Hashim Thaēit e Kadri Veselit.

.....................................................
Pėr kėto dyshime, deputeti i LVV-sė Glauk Konjufca ka thėnė se duhet tė nisen hetime kundėr ministrit tė Bujqėsisė nga Lista Serbe dhe tė shkarkohet Rikalo nga posti i ministrit.


http://www.insajderi.com/vetevendosje-paralajmeron-protesta-per-shkarkimin-e-rikalos/


Ministri nė fjalė pėrmes njė letre theksoi se kishte bashkėpunim tė ngushtė me Shpend Ahmetin, Albin Kurtin si dhe Ilir Dedėn, mirėpo ky i fundit hodhi poshtė kėto deklarime.
Nė njė intervistė pėr “Klan”-in, Deda tha se kjo nuk i jep pėrgjigje ēėshtje kyēe dhe se ajo ėshtė akuzat e qytetarėve tė republikės
................................................................
Armend Zemaj
Deputeti i Lidhjes Demokratike tė Kosovės, Armend Zemaj, ka komentuar edhe njėherė ēėshtjen e ministrit tė Bujqėsisė i cili po akuzohet se ka torturuar banorėt nė kryeqytet.
Zemaj ka thėnė se nė lidhje mė ēėshtje banorėt kishin filluar ta hulumtojnė nė Facebook, por llogaria e vėllait tė Rikalos ėshtė mbyllur.
“Banorėt kanė filluar tė hulumtojnė por disa ditė mė parė ėshtė mbyll llogaria nė Facebook , kjo tregon se ata po fshehin diēka”, ka thėnė Zemaj pėr Klan Kosovėn.
................................................................................
“Kur kam qenė pjesė e shoqėrisė civile i patėm nxjerr 13 mijė nėnshkrime nė kundėrshtim tė kėtij ligji sepse amnistonte shumė persona.  Kjo ėshtė njė ndryshim i jashtėzakonshėm i hipotezave. Zotėri Rikallo ka qenė anėtar i bordit tė “Soros”-it. Nuk ka pas bashkėpunim.  Gjatė bombardimeve shumė pak njerėz ka pas nė Prishtinė, unė kam qenė nė SHBA. S’kam digju pėr kėtė person”, ka thėnė ai.
[size=32]Shokon ministri serb, Nenad Rikalo: E kisha bashkėpunėtor Albin Kurtin[/size]

“Nga viti 2001 deri nė vitin 2003 kam punuar nė Ministrinė e Kulturės, Rinisė dhe Sportit, kurse nga viti 2003 nė mėnyrė aktive kam punuar nė sektorin civil pėr pajtim mes komuniteteve dhe pėr zhvillim tė shoqėrisė. Ndoshta kėtė publiku nuk e di, por 4 vite kam qenė anėtarė i Bordit nė fondacionin Soros sė bashku me Shpend Ahmetin dhe Ilir Dedėn dhe me intelektualė tė tjerė tė shquar nga Prishtina. Nė vitin 2003 sė bashku me Albin Kurtin kam marrė pjesė nė themelimin e KAN-it. Nė atė kohė sė bashku kemi punuar pėr krijimin e strategjisė sė luftės jo tė dhunshme pėr njė jetė mė tė mirė dhe pėr pajtim mes njerėzve nė Kosovė.  Ai mė vonė ka ndryshuar bindjet e veta duke nisur njė rrugė tjetėr, ka formuar lėvizjen Vetėvendosje e cila pėrdorė metoda tė dhunshme pėr arritjen e qėllimeve politike nė politikė, gjė qė mua nuk mė ka konvenuar. Qė nga atėherė kemi ndėrprerė bashkėpunimin”, ka thėnė ministri Rikalo.
Duke sqaruar akuzat e ngritura ndaj tij, ministri Rokalo ka thėnė se tė gjitha materialet e publikuara pėr tė janė tė pasakta dhe qėllimkėqija dhe kanė pasur pėr qėllim diskreditimin e tij, tė Listės Serbe dhe Qeverisė sė sapoformuar.
“Si njė person qė ėshtė dėshmuar nė angazhim pėr pajtim mes komuniteteve dhe pėr njė shoqėri multietnike gjatė 18 viteve tė fundit, e kuptoj se plagėt e luftės ende nuk janė shėruar dhe se ende shkaktojnė dhimbje pa marr parasysh se kujt i pėrkasin. Kėto plagė shkaktojnė emocione tė thella me tė cilat mė sė lehti manipulohet. Nė asnjė moment nuk i kam bėrė asnjė tė keqe asnjė shqiptari tė Kosovės. Deri nė vitin 1999 kam luajtur basketboll, kam studiuar dhe kam bėrė njė jetė tė qetė nė Prishtinė. Asnjėherė me asnjėrin prej fqinjėve nuk jam fjalosur apo hyrė nė konflikt. Tani po e shoh se disa prej tyre nuk mė paskan pėlqyer edhe aq, por besoj se me shumicėn kam pasur respect”, ka shkruar ministri serb Rikalo.
Ai ka folur edhe pėr angazhimet e tij pas vitit 2013 kur ka qenė i angazhuar nė shumė projekte dhe iniciativa tė shoqėrisė civile nė Kosovė, kurse prej vitit 2013 deri nė vitin 2017, Rikalo ka thėnė se ka punuar nė Komisionin Qendror Zgjedhor nė Prishtinė.
“Fushata e rrejshme qė po udhėhiqet kundėr meje dhe familjes time ėshtė e bazuar tėrėsisht nė informata tė pasakta. Dy fakte janė tė rėndėsishme, vėllai im nuk ka jetuar dhe nuk ka qenė i pranishėm nė Kosovė gjatė viteve 1998 dhe 1999, babai im ėshtė pensionuar nė vitin 1996 pasi qė i ka mbijetuar dy infarkteve. Ata qė e udhėheqin kėtė fushatė, mund lirisht tė vazhdojnė edhe mė tej tė trillojnė gėnjeshtra pėr ta, por pėr kėtė ekzistojnė prova tė padiskutueshme”, ka thėnė Rikalo, ndėrsa po ashtu ka sqaruar edhe akuzat e bėra ndaj tij nga deputeti I LDK-sė Armend Zemaj.
“Zemaj, deputet nė Parlamentin e Kosovės, e ka gėnjyer publikun kur ka shfaqur fotografinė e supozuar tė vėllait tim, ku nuk gjendet ai dhe ėshtė pjesė e fushatės sė qėllimshme tė manipulimit tė publikut. Mendoj se publiku duhet tė dijė tė gjitha kėto, se fushata ėshtė krejtėsisht e natyrės politike dhe se qėllimi i saj ėshtė diskreditimi im dhe rrėzimi i qeverisė. Duket se ēdo serb mė i shquar duhet tė kalojė nėpėr kėtė situatė me akuza tė rrejshme, mirėpo kėtė herė kanė zgjedhur njeriun e gabuar. Kėtu jam 18 vite, jam person publik, vazhdimisht i pranishėm nė media dhe nėse qėllimi i dikujt ėshtė tė mė frikėsojė, kėtė nuk ka arritur ta bėjė aspak”. Ka shkruar ministry Rikalo nė sqarimin e tij pėr media.
http://lajmi.net/shokon-ministri-serb-nenad-rikalo-e-kisha-bashkepunetor-albin-kurtin/
...................................................................................................................

SPECIALE

E premte, 15 shtator 2017

[size=38]“Zoti ju bekoftė tė gjithėve”. Mbretėresha ka gati njė fjalim, nėse shpėrthen Lufta e Tretė Botėrore
qė Mbretėresha do t’ua lexojė qytetarėve tė Britanisė.
Fjalimi u shkrua fillimisht nė vitin 1983, gjatė kulmit tė Luftės sė Ftohtė dhe u bė publik nė vitin 2013, sipas ligjit dhe afatit 30-vjeēar tė Arkivave Kombėtare.Ne tė gjithė e dimė se rreziqet qė pėrballim sot, janė mė tė mėdha se sa nė ēdo kohė nė historinė tonė tė gjatė.
Armiku nuk ėshtė ushtari me pushkėn e tij dhe as avioni qė sillet nė qiej, mbi qytetet tona, por fuqia vdekjeprurėse e teknologjisė sė abuzuar.
.....................................
[/size]
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15239
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Ramushi zgjedh serbin ministerja ēka trazohen   Ven 15 Sep - 16:54


Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Ramushi zgjedh serbin ministerja ēka trazohen
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: