AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Konferenca e Londres 1913 na coptoj,bashk me tradhetaret

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15255
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Konferenca e Londres 1913 na coptoj,bashk me tradhetaret   Dim 24 Sep - 10:18

Prej kohės s’Lidhjes s’Prizrenit e deri nė luften ballkanike, historija e jonė asht e mbushun me pėrpjekje e me revolucjone shqiptare. Kryengritja e fundit e Kosovės nė verėn e vjetit 1912 qė hodhi Divizjonet ushtarake tė perandorisė Otomane m’at anė tė Vardarit, patjetėr do t’a kishte realizue andrren shekullore tė patrijotvet shqiptar, me shpallė nė Shkup pamvarėsinė e Shqipnisė me katėr vilajetet, sikur mos t’kishte qenė fanatizmi fetar i tepruem, intrigat midis krenėvet shqiptar dhe ndėrhyemja e befasishme e ushtrive tė besėlidhuna tė shtetevet ballkanike, shtye e pregatitė nga Rusija e Carvet.
Me gjithse kėt herė Shqipnija duel Shtet nė vedi dh’e fitoj pamvarėsin’e sajė kombtare, mase gjymsa e Shqipnis : Kosova, Manastiri dhe Ēamerija e tjera vise shqiptare, me vendimin e padrejtė tė konferencės sė Londres (me 1913) mbetėn prap nėn zgjedhjen e tė huejvet tue kalue prej nji okupasjoni nėn nji tjetėr, edhe ma i randė se i pari, pėr t’a vazhdue tragjedin kombtare shum herė shekullore.
E me gjith kėt deshtim qi qe fatal pėr kombin tue u-nda pėr gjymės trupi i tij dhe q’i kushtoj vetėm Kosovės afėr 200.000 viktima pėrpjekjet e Kosovarve pėr liri nuk munguen edhe ndėr rasat kritike tė ma vonėshme, siē ishte Kuvendi i Vlonės, qi me 28 Nanduer 1912 realizoj aktin historik tė shpalljes s’Indipendencės kombtare, ashtu edhe nė luften e mbrojtjes sė tė parės Mbretnisė shqiptare kundėr rebelvet reaksjonarė me 1914.
shpallė prej Presidentit Wilson tė shteteve tė Bashkueme t’Amerikės.

 nji fushatė energjike
kundėr okupasjonit italjan qi kėrkonte me i imponue Shqipnis s’1913-tės nji lloj protektorati.

Falėnderoj me gjith zėmėr Zotni prof. Ibrahim Kelmendin pėr njoftimet dhe shpjegimet e vjefėshme qi m’i ka dhanė rreth disa luftimeve ndėr zonat e Preshevės, tė Kumanovės dhe tė Gjilanit, ashtu edhe Zotni Rifat Kolgjinit i jam tepėr mirėnjoftės pėr kujdesin dashamirės me tė cilin m’i ka sigurue fotografitė e disa Krenėve tė lėvizjės irredentiste tė Kosovės qi zbukurojnė faqet e kėtij libri modest. (Autori)
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Konferenca e Londres 1913 na coptoj,bashk me tradhetaret
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: