AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Historia e vertete e demostratave te 11 marsit 1981

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15255
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Historia e vertete e demostratave te 11 marsit 1981   Jeu 5 Oct - 5:53

Avdullah Prapashtica dhe te gjithe LPK istat po e genjejn popullin shqiptar ska se si ma zi bre zoti qafen ju thefte .E kam fjalen per demostratat e 11 marsit te vitit 1981 ne menzen e studentave.Kjo demostrate nuk ka te beje fare me organizim te demostrates pse hani balte o shpiunat e serbise.Dhe demostrata nuk eshte e nisur siq e cek edhe Ibrahim Kelmendi,ne oren 17 a 19h,por nje ore ma herert se sa ne oren 17 h.Ka qen ende drite me diell dhe nje ftofte jo aq i madhe.Kete dite isha ne provim ne lenden e Sali Kurteshit ne lenden "E drejta kushtetutuse",dhe pasi u pergjigja ne te trija pyetjet ma qiti noten ne index dhe mendova note kaluse.Hajte thash ta shpaloje,kur e shofi peseshe.Pse bre bagel pese ma qite,a nuk paskna fole per note kaluse?Ma beri;E din ti pse pse?,qe sa here po hyne ne provim per tjeret?Dhe ma bani sa te jam une ketu profesor ,ti kurr note kaluse ske me marr.E kam kape per gjyksi qenin e din kete ngjarje Ramadan Kuqi sepse ishte ne sallene madhe,por edhe tjeret nuk me kujtohen,jan que studentat e me than pash zotin Haxhi mos na prish rendin se po dojna mu notue se e kemi pergadit,e leje per tjeter here.Hatri studenatave e kam leshue,por harrova qe me tha une ti thirri policin,ja bana ta qi nanen ske mundesi mi thirrre policin se ta marri jeten o qen ketu.Kam dal nga salla,dhe isha i unet aq shume se isha ne salle qe nga mengjezi duke prite rendin qe te pytem ne provim,kur ja ngjite shkalleve te menzes po e shoh disa po ngjiten shkaleve te menzes qe po marrin ushqim,dhe une thash hajte te kqyri nese po japin po marri edhe une ushqim.Rend nuk ka pasur fare siq behej zakonisht kur vinte ora,por kete dite pse ja kishin nis aq heret nuk e di,.E moraE morra krojshen,e venova supen piren dhe po heci per mu ule ne tavolin,me afrohet cimeri Bajrush Ahmeti,dhe i ngule syte ne pjate dhe ja nis me qesh;O cimo a je qorrue?Kqyr çka te paskan qite me hanger ?çka bre ja baj?Nje qime sa te kalit!!!!Vertete midis pires nje qime e mbeshtjellur,dhe kam bertete o vellazni keta qen komunista po dojne me na helmue bre nanen qeni ua q..u kam meshue pjatave per toke e thye fije fije,pastaj kam marr karrikat e tuj i thye ka gjisha karrika e tavolina duke i hudher xhamave,ne keto qaste ja kan nis edhe te tjeret me thye sa mujshin.Situata sa vinte e keqsohej,ne menze vini me te madhe studentat,edhe ne anen e poshtme te menzes ja kan nis me thye karrika e xhama.Une ne anen e poshtme te mezes nuk isha,se ushqimi ne keto qaste iptej vetem ne anen e veriut e jo siq rrejn qent e serbise ne anen e jugut.E din mire edhe deshmitari Bajrush Ahmeti,Ruzhdi Kuqi e vellau tij Sami Kuqi..Kam dal poshte ,tani krejt tjeter atmosfere e demostrates,dikush tha hajde ne qytet shkojm e shprehim paknaqesin,jemi nise une gjere te teatri kam shkue ma nuk mujsha se u lodhe,sepse isha i unet,qe sikisha hanger prej djehit buke dhe i lodhur duke thye ne menze çdo gje.Tani nisi ferku i mbremjes,shkova ne konvikt ku banojsha ne nr 4 ne katin perdheses,e kisha pakes buke te terur qe me kishte mbete para disa diteve nje qep e nanen shqiptareve ja shkerdheft zoti ,thash te shkoj ne kupatille ta mbushi nje shishe me uje qe ta mbush stomakun me ate buken e terun me qepe e uje.Pasi e mbusha shishen dole ne koridor,qe ne drejtim timin vjen Ruzhdi Kuqi me vellaun e tij Sami Kuqin dhe dy tjere studenta apo kush nuk e di fare.Mu ka drejtue Rizhdiu;Kusho keta dy studenta te kan lajmrue qe ti i ke nis demostratat ne menze.Ku thash me vete po shpejte me paskan zbulue.Po kush ju tregoj bre kusho,na pyetn neve dhe na i treguam dhe erdhen me neve mu kontaktue me ty se per neser ne ora shtete te mengjezit e kan lane mu taku me drejtorin e menzes Shefki Stubla e edhe ti duhet me shkue me dhane deklaraten.Po a nuk paten tjeter pune keta por mu kujdesue se kush i ka nis demostratat?Une nuk jam fajtor o kusho,pse ma kan qite qimen bre nanen qent ketyre idiotave.Po de ske çka mu frigue ma banen te katertit ti sje fajtor qe ta kan qite qimen ne gjelle.Te nesermen fiks ne ora shtet kan ardhe keta dy te dera me kan zgjue nga gjumi dhe kemi shkue ne zyren e drejtorit.Kqyrni se çfare dallavere keta dy me than ulu ti ne kete karrike pran deres se drejtorit te menzes e hyri njeri prej ketyre ,pas doli hyri edhe ky i dyti,kur doli me tha Haxhi drejtori me tha qe Haxhia ska nevon me hy brenda,na premtoj qe kemi me ua permiresue kushtet e ushqimit.Pse nuk me morri ne pyetje mua nuk e di sot e asaj dite.E kam thirre ne telefon tani mba luftes kete Shefki Stublen nuk i kujtohet,ne fund ma bane leji keto gjana .Kaluan plote 30 vjete,mbiemri i Hajrushit nuk mu kujtojke fare.Une mendove mos eshte Bajrush Xhemaili,dhe i kam shkrue meazhe,,ai mu pergjigje se nuk eshte ky,dhe me tha se Haxhiu eshte nje genjeshtar.Por jo qe ju kam paraqitur si Haxhiu,por me nje pseodonim tjeter.
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Ja letra origjinale mes meje dhe Bajrush Xhemajlit rrencit;

Bajrush Xhemaili
Début de la conversation
7 janvier 2013 16:39
Pershendetje zotri Bajrush Xhemaili;Per ju deshirojna qe ta kaloni nje jete te qete dhe pa brenga.Por kemi vetem nje pyetje per ju zotri Bajrushi;Ne disa shkrime hasim ne nje njeri qe tregon se Haxhi L.Kuçi i ka nisur demostratat ne menzen e studenteve me 11 mars te vitit 1981.Ky na shkruan neper forume se deshmitar keni qen ju aty afer kur i keni pare qimen ne gjelle,dhe i keni treguar Haxhit se çka i kane qite ne gjelle.A eshte kjo e vertete zotri Bajrush Xhemaili ?Nese eshte e vertete,pse nuk e deshmoni para publikut shqiptar ?Ose ta demantoni nje gje te tille,A eshte e vertete qe me Haxhiun keni fjete bashk ne nje dhome ne baraken e studenteve ?Ndoshta nuk ju besdis kjo pyetje.pershendetje te sinqerta .
7 janvier 2013 18:22

I nderuar N..., pershendetje! Pyetja aspak nuk me bezdisi. Une kurre nuk kam ndejt e per sa me punon kujtesa as qe kam degjuar ndonjehere per kete far Haxhi L. Kuçi dhe nuk kam se ç'te them per kete fare rrenci. Njeherit nuk jam i informuar dhe edhe vete nuk kam lexuar diq te ngjashme, prandaj nuk kam pasur se cka te kundershtoj.
Sa per informacion dhe respekt per Ju, po u tregoj se une ne Pranveren e Madhe teVitit '81 kam qene student ne Mitrovice i Fakultetit Xehetaro-Metalurgjik dhe me profesion jam Ingj. dip. I Metalurgjise.
Mire u degjofshim e te gjitha te murat per Ju dhe familjen tuaj, pavaresisht se nuk po me kujtohet qe ju njoh.


N....
Zotri i nderuar Bajrush Xhemaili,ndoshta ju kan perzie hesapet,me tjeter Bajrush.Thote se ne vitin 1976 gjere ne vitin 1977 paska banue me njefare Bajrushi,ose nga ana e gjilanit,apo nga ana e Ferizait.Bajrushi thote ka qen ne fak.ekonomik e Haxhiu ne Juridik.Ne dhome paskan banue edhe keta Gani Kukiqi nga drenica,Sokol Elshani nga fshati sopi,si dhe njefare Refki Berisha nga suhareka.Haxhiu na tregon se me Bajrushin kemi shkue ne banesen e Shaqir Foniqit gazetar i Rilindjes.Mesiguri ju i nderuar ne vitin 1976 ,1977 keni qen ne Mitrovice ne studime.Nuk eshte qe Haxhi Kuçi eshte rrenc,por ju kan mbeshtjell emrat e sidomos i juai.
Ndoshta nuk u besdisem as nuk u kemi munduar qe tju ofendoim me pyetje te tilla.
Edhe ju ndoshta po te kishit bere diç per qeshtjen madhore do u kishin mbeshtjellur mendimet.
Pershendetje me te sinqerta
Nga Nasim Gashi
5 juin 01:12
Zotri Bajrush Xhemaili,lexova para disa diteve se ky fare Haxhi Kuçi e kishte gjetur deshmitarine vertete te demostrates se 11 marsit te vitit 1981 Bajrush Ahmetin.Siq deklarone Kuqi,demostratat nuk kane qen te organizuara,pos spontane si shkaktar i qimes qe i kishte qelluar.Edhe me Bajrush Ahmetin kemi bisedue dhe e pranone se Haxhi L.Kuçi kugje nuk eshte ka e genjene popullin per trimerin qe kishte.Por ma e keqja se te LPK po qesin shkelma dhe po i shpifen Kuqit kinse po genjene.KJo forme e etiketimeve ndaj Haxhi Kuqit qendrone ne ate se po dalin shume rrena dhe po u bjene atdhetarizmi i lagojve.Historia duhet ndryshue,kjete nuk e pranojne spiunat.Te fala te sinqerta
Fin de la conversation
Vu : 5 juin

Sot 05.09.2017
Haxhiu
Bajrush Xhemajl majmuni i udbes serbe nuk mu pergjigje per tjera çka i pata shkrue,as qe ju ka drejtue Haxhiu gabimisht as qe e ka gjete Haxhiu Bajrushin e vertete.
Kush dhe si e gjeta Bajrush Ahmetin?
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Se pari permes nje kusheririt te Gani Gukes,dhe djalit te Ganiut e kam gjete Ganiun e permes Ganiut e kam gjete Bajrush Ahmetin.
Pastaj ja kam nis me bisedue me Bajrush Ahmetin ,dhe ja ku e keni origjinalin e bisedes.
Kuçi Kuçi Haxhi aiment ça.Bashkim Isufi 1 octobre 20:23
I nderuar z. Haxhi Kuçi, e kam gjetur se ku gjendet z. Bajrush Ahmeti, sipas te dhenave te tij ne fejsbuk ai tani gjendet me venqendrim ne shtetin Zvicrran ku dhe eshte duke punuar ne kompanin ALSTROM. Me posht po ua dergoj linkun e fejsbukut per te ber shok ne fejsbuk. https://m.facebook.com/bajrush.ahmeti.9... .Besoj se kjo do t'ju mundesoj komunikimin tuaj me te. Faliminderit dhum per urimin e ju deshiroj shum suksese dhe ju ne jete.

Edituar për herë të fundit nga Perparimi në Mon 7 Oct 2013 - 1:14, edituar 2 herë gjithsej

Zotri Ganiu a ju kujtohen shoket e vitit 1976 ne barak qe keni banue?
Sokol Elshani ju,Arifi,a i dini te tjereve ju lutna nese mundeni te mi pershkruani.
Pershendetje te sinqerta
mercredi 20:02

Pershendetje te gjith me kujtohen te gjith i njoh ende dhe kam kontakte me ta .Marjan Demaj ka qen afer nesh dhe ka studijuar Matematiken dhe eshte doktorruar ne Matematika afat rekord. Ka qen prodekan ne Univerzitet.tani eshte ligjerus ne Fak. Teknik ne Pr.
mercredi 22:31

Gani Kukaj Nasim ju qka keni studijuar ne ate kohë kur ishim cimera
4 septembre, 20:11 · J’aime

Nasim Gashi Zotri Ganiu,ne ate kohe kam studjue edhe une matematiken,por kam qen ne dhomen afer jush.Zotri Ganiu po me intereson diçka per Bajrushin,a eshte ky Bajrush Xhemajli qe ka banue ne dhomen e juaj?Apo ndoshta gabim e kam.Te fala shume.
6 septembre, 23:10 · J’aime

Gani Kukaj Ka qen Bajrush ahmeti nga gjilANI,JO b.xHEMAJLI,
il y a 11 heures · J’aime

Nasim Gashi Ne ftyre dhe zanin si ai ,ky B.Xhemaili,bre Gani,apo me kan lan ment.Sidoqofte falemenderit shume Gani,kjo shume me ka interesue, a eshte gjalle se kam deshire me ndegjue mire,per ju e kete njeri.Te fala shumeeeee

Nasim Gashi Bajrush a je regjistrue ne ekonomik ne vitin 1976?A ke banue ne barake ne kete vit?Cimer a e ke pas;Sokol Elshanin,Gani Kuken,Haxhi Kuqin,Refki Berishen,Bajram Muqen ?Une kam qen ne dhomen tjeter,afer jush.
27 septembre, 22:45 · J’aime

Zeqir Ademi o bo sefa Bajrush shoqi
27 septembre, 23:11 · J’aime

Bajrush Ahmeti Po i nderuari Nasim esht e vertet qe kem banu ne at barake te nalt dhe te ftoft akull, kisha dasht me i pas dal flaka ateher se tash nuk eksiton. Me ke kthy shum vite prapa, por fort mir ke ber se me ke perkujtu ditet studenteske dhe shoket si Sokol (Coki) Elshanin, Gani Kuken e ky e ka pas nje vendas i cili e ka pas pak koken e madhe me mbiemer Hasi.....pastaj Refki Berishen te cilet i pershendes dhe ngrohtesisht i perqafoj nga Zürichu.
28 septembre, 12:29 · J’aime

Arif Hasi ti qenkeb. ahmeti nese te kujtohem une jam arif hasi
28 septembre, 15:09 · J’aime

Bajrush Ahmeti Po si nuk me kujtohesh o shoku i im i nderuar, e ty a po te kujtohet qe isha edhe musafir i yt ne konak. Me kujtohet edhe vellau i yt doktor Shabani nese nuk gaboj. Shok i ngusht me Gani Kukajn. Shum me ka marr malli me ndejt me ju dhe ju perqafoj perzemerisht shoku i im nga CH-Zürich.
28 septembre, 20:50 · J’aime

Haxhi Kuçi Bajrush cima pse nuk lajmrohesh e shok i ndruar dhe nuk e tregon te verteten se ju jeni ai qe mu keni afrue afer meje,e me ke thene; o cimo çka te paskan qite ne gjellen me hanger.O cimo ta paskan qite nje qime te kalit me hanger.E kam lexue kur Nasimi te ka pyetur a e njeh edhe Haxhi Kuqin?Ju u pergjigjet ne tjeret e ne mua as qe e permendet emrin.Refki Berisha ka fjete me mua ne nje krevet dhe as nje muaj ska pague krevetin e Haxhiut e dini te gjithe ju.Haxhiut ne maj 1977 i vdes baba dhe shkon ne shtepi ku ne kete vit shkon ne sherbim ushtarak.Ju keni qen ne pamje te babes tek une bashk me keta cimera Ganiun,Sokolin,Arifin.Bajrush sidoqoft edhe pse te kam kerkue qe tridhjet vjet, ne fund ju gjeta,kjo ka qen deshira e imja e kamotshme.Nje gabim e kam ba qe ne vend te juain ju kam rrok Bajrush Xhemailit kinse jeni ju ,sepse mbiemrin nuk ua dijsha.Dhe fotoja e dy Bajrusheve ju perngjan shume,bile edhe zerin e keni te njejte.Kete çdo njeri ka mundesi ta verifikoje.Ne fund ju deshiroj jete te gjate e lumturi ne jeten tuaj.Vetem nje luetje e kam tek ndergjegjeja e juaj ose pranone se Haxhiu eshte ai student qe i ka qellue qimja ne gjellen e tij dhe u ka meshue pjatave per toke,ose thuani se po genjen Haxhi Kuçi.
8 octobre, 18:23 · J’aime · 1

Bajrush Ahmeti Aspak nuk po genjen shoku i im i nderuar, por te gjitha jan te verteta. Haxhi vetem pak te shof ne kete foto dhe aspak nuk ke ndryshuar, bash je ai Haxhiu i atyre diteve studentore, te pergezoj per kete. Por nuk e di se a je ai Haxhiu i cili do te kishte ber rremuj ne tavolinen e kuzhines ne shtepi sikur qe e bere ne menzen e studenteve pa kurfar frige dhe plot krenari, kshtu qe gruaja e juaj duhet ta kete mendjen gjat pregaditjes se gjellrave se shoku i im(cimeri i pavilionit Haxhi Kuçi)nuk toleron dhe per nji qime ai e rrutullon e ter tavolinen dhe kahre ju bon. Me Bajrush Xhemajlin koxha perngjajm por nuk di se kah kan leviz baballaret ten ma shum, keshtu qe mir esht me pas vella asgja te keqe ketu nuk ka haha..pak hajgare. Haxhi kam deshir te dij ma shum per ty pas ketyre viteve, me shkruaj se te kam dost te mir. Kam deshir te dij per Sokol Elshanin...Cokin, si dhe per Refki Berishen se keta te tjeret jan gjet te gjith, si dhe te gjith jan komplet. Te perqafoj ngrohtesisht, dhe te deshiroj te gjitha te mirat ty dhe mbar familjes s`uaj.
il y a 14 heures · J’aime · 1

Haxhi Kuçi Shoku im i dashur Bajrush Ahmeti une jam ne france duke jetue me familjen e ngusht.Por njeherit ju falenderoi shume per gjestin qe e treguat nje te vertete dhe jeni ai qe e thyet akullin e tradhetareve shqipfolesave.çka te them malli me ka marr te shoh ty dhe cimerat qe ishim ne ate barake te poshter.Sepse kan kalue tridhjet e sa vite e kurr ma nuk u pam.Sokol Elshanin vellau im e kishte pare dhe i kishte bere shume te fala per mua.Refki Berishen ka kohe qe se kam pare,ka qen ne Angil ,por mbas luftes nuk di ma shume.Refki Berishes serboqetniket dhe servilet e qetnikeve ua kan vrare gadi tere antaret e familjes me vellezer e femi te tyre.Ishalla edhe une ndegjoje te mira per kete dhe te gjithe shoket e barakes.Barush ne mesazhe private ja qoma nr e telefonit ,ja po ta qoj ,por nese ke fix e kam falas.Por sidoqofte une po ta dergoi e nese e ke falas me thire e nese nuk jam u thua qe une te lajmrona.
il y a 13 heures · J’aime · 2

Bajrush Ahmeti Ne cilin vend je ne France
il y a 13 heures · J’aime · 1

Bajrush Ahmeti Haxhi neve jem ne kontakt te perhershem tash e tutje, dhe do te ndihemi, por tash kam musafir e un te pershendes dhe te deshiroj nji vikend te qet dhe pushim te kendshem. Naten e mire
il y a 12 heures · J’aime · 1

Haxhi Kuçi Bajrush shoku shume faliminderit,dhe me erdhi shume mire qe pas 33 viteve prape u bashuam.Te fala shume juve me familje dhe shoqerise qe i keni musafir.Po ta qoj nr.e tel. ne mesazh privat.
il y a 10 heures · J’aime

Haxhi Kuçi kam dashur me shkrue u bashkuam,kerkoj ndjese per gabimin e bere.
il y a 10 heures · J’aime

Ma origjinal e keni ne kete faqe:
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1434559726775277&set=a.1434559736775276.1073741829.100006637896005&type=3&theater
Per tu denua per kete diten e demostrates ne menzen e studenatve eshte dashture te me denojne mua regjimi jugosllavo udbasho shqiptar.A ka ndonje ish te burgosur qe eshte denue per kete date?Mos hani mute qent e serbise.
Kam bisedue edhe me Hakif Beqirin .Ja komplet biseda rrethe rrenave te tija qe rren kinse ky i ka nis de
Pastaj Dialog me;Xun Çetta
http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com/t3118-xun-cettadialog-i-vertete?highlight=Dialog+me
Dialog me Syle Mujen,si i nderon tradhetaret dhe zihet ne fjale vete
http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com/t4261-dialog-me-syle-mujajrrethe-reshat-budalles?highlight=dialog+me+mua+murat+musliu

Dialog me Murat Musliun genjeshtrat e udbashave nuk paskan kufi
http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com/t3141-murat-musliugenjene-per-demostratat-e-11-marsit-1981?highlight=dialog+me+murat+musliunmostratat e 11 marsit te vitit 1981

http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com/t4045-dialog-me-hakif-beqirin-rrethe-demostratave-te-1981origjin?highlight=Dialog+me
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Historia e vertete e demostratave te 11 marsit 1981
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: