AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 interviste Lirim Gashi me Ibrahim Kelmendin;

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15255
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: interviste Lirim Gashi me Ibrahim Kelmendin;   Jeu 12 Oct - 15:03

interviste Lirim Gashi me Ibrahim Kelmendin;


Megjithatė, ndodhi mrekullia – Kryengritja e armatosur ēlirimtare nė vitin 1998, e cila zgjati deri mė 11 qershor 1999, kur Serbia nėnshkroi me NATO-n kapitullimin ushtarak dhe tėrheqjen e forcave tė armatosura nga Kosova, pėr t’ua liruar hapėsirėn KFOR-it dhe UNMIK-ut ndėrkombėtar, qė u pėrmbyll me mėvetėsinė shtetėrore tė Kosovės mė 17 shkurt 2007!Lėvizja u formua mė 17 Janar 1982. Ishte bashkim nė mes tė organizatave tė atėhershme: Lėvizja Nacionalēlrimtare e Kosovės dhe Viseve tjera Shqiptare nė Jugosllavi (LNĒKVSHJ), e pėrfaqėsuar nga Jusuf Gėrvalla, Organizata Marksiste-leniniste e Kosovės (OMLK), e pėrfaqėsuar nga Kadri Zeka dhe Fronti i Kuq Popullor (FKP), i pėrfaqėsuar nga unė. Takimi dhe vendimmarrja ndodhi nė shtėpinė qė e banonin me qira Vėllezėrit Jusuf e Bardhosh Gėrvalla, nė fshatin Untergruppenbach (pranė Stuttgart-it).
Pėrcaktimi i saj kryesor ishte realizimi i Republikės sė Kosovės nė kuadėr tė ish-Federatės Socialiste tė Jugosllavisė.

ndodhi vrasja e Vėllezėrve Jusuf e Bardhosh Gėrvalla dhe Kadri Zeka, pranė shtėpisė ku banonin Vėllezėrit Gėrvalla.Pėr kėtė komplotim konkretisht duhet tė jenė komanduar kuadrot e UDB-sė, Sabri Novosella dhe Abdullah Prapashtica, tė cilėt simuluan formimin e njė lėvizjeje, por tani duke i “bashkuar” LNĒKVSHJ, pėrfaqėsues Sabri Novosella, dhe Partinė Komuniste Marksiste Leniniste Shqiptare nė Jugosllavi (PKMLSHJ), pėrfaqėsues Abdullah Prapashtica. Atij “bashkimi” (komplotist), tė 17 shkurtit 1982, iu bashkangjit edhe Xhafer Shatri mė 9 maj 1982, duke “Pėrfaqėsuar” OMLK-nė.
Meqė ishin komanduar pėr tė bėrė komplote, po ata tre “pėrfaqėsues” menjėherė pas “bashkimit” filluan grindjet mes tyre, qė emigracionit patriotik t’i imponoheshin grindje tė vazhdueshme. Deri ne verė 1984, kur ata tre dhe argatėt e tyre u dėbuan, kishim edhe viktima fizike – njė tė vrarė e katėr tė plagosur. Pas dėbimit tė tyre Lėvizja u pozicionua nė themelin e saj tė 17 Janarit 1982, tė pėrgjakur edhe me tre martirėt e parė tė saj.

Pse jeni aq shumė i pėrfolur si njėri nga vrasėsit e mundshėm tė vėllezėrve Gėrvalla dhe Kadri Zekės 

Fatkeqėsisht dhe fatmirėsisht mbijetova atetantet fizike tė 17 janarit 1982.

duke pėrhapur shpifje nga mė ordineret.Fatmirėsisht i sfidova gjithė ato shpifje, por i dėrrmuar. Edhe tani ka nga ata qė vazhdojnė tė shpifin, por tani nuk pjerdh mė, 

 Vetėm njė proces gjyqėsor ėshtė bėrė, kundėr tė dyshuarit konkret, Riza Salihu nga Mushtishti i Suharekės, atėherė me banim nė Stuttgart, dhe ai proces ėshtė aktivizuar tek nė vitin 1990. Nė atė proces gjyqėsor unė isha caktuar nga prokuroria dhe Gjykata nė Stuttgart si dėshmitar i palės sė dėmtuar, siē thuhet nė zhargonin juridik. Fatkeqėsisht, nė pamundėsi pėr tė siguruar disa dėshmitarė qė gjendeshin nė Jugosllavi, ajo Gjykatė nuk mundi tė marrė vendim gjyqėsor pėr akuzėn e ngritur. nuk isha kompatibėl me gjendjen dhe me mentalitetin nė Kosovė, prandaj u pėrcaktova qė tė rrija anash politikes ne kosove.

“Falėnderoj Lėvizjen dhe UĒK-nė qė krijuan mundėsinė tė kthehem nė Kosovėn e ēliruar. Nėse ka qenė me vlerė angazhimi im jetėsor.

Perėndimi kishte interesa vitale politike pėr Jugosllavinė, pavarėsisht se ishte komuniste, moniste, diktatoriale.
Vetėm injorantėt njė-dimensional shqiptarė mendojnė se Perėndimi ka prioritet liritė demokratike tė popujve. Jo, Perėndimi ka, para sė gjithash, interesa imperialiste, tė dominimit tė tregjeve botėrore, pėr ēka i nevojitet edhe dominimi politik.

Nė emigracion kishte me tepri organizata djathtiste. Asnjėra nga ato nuk ėshtė pėrkrahur nga Perėndimi, 

Pėrkrahja e Ibrahim Rugovės dhe politikės “pacifiste” ishte vetėm taktikė, pėr ta viktimizuar Kosovėn pa u pėrdorur dhuna ushtarake. Burimin ajo pėrkrahje e kishte tė miqtė e Serbisė, si ta zėmė organizata Sant Egidio e Romės me Vincenzo Paljan, nga amerikanėt serbofilė qė kishin kapur administratėn amerikane, nga serbofilėt europianė. Ndodhte ashtu, sepse shėrbimet serbe bashkėpunonin me simotrat e saj nė Perėndim e Lindje, Jug e Veri, dhe i informonte se ajo lėvizje pacifiste ishte nėn kontroll e nėn komandim tė Beogradit.

Kjo ka vazhduar deri nė fillim tė vitit 1999, kur qeveritė perėndimore nuk mund tė arsyetonin mė para popujve tė tyre pėrkrahjen e Serbisė fashiste, prandaj ndodhi kthesa, qė tė mos ndodhte njė katastrofė humanitare e gjenocid nė Europė, me pėrmasa mė tė mėdha se sa nė Bosnjė.
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
rrena
Shkurt e shqip: ishte meritė e Lėvizjes dhe e UĒK-sė qė mundi tė krijonte rrethanat, tė cilat e detyruan Perėndimin tė bėjė kthesėn e madhe –xxxxxxxxxxxxx

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Nese do isha kryeminister
Ndėrsa po tė kisha qenė kryeministėr i shtetit tė Kosovės, do tė kisha qeverisur sipas kėshillave tė stafit tė kėshilltarėve sa mė profesionistė, duke u bazuar edhe nė pėrvojėn dhe nė intuitėn time. Besoj, kurthet serbe do t’i kishin identifikuar institucionet e Kosovės, tė cilat do tė me informonin. Me vetėdije nuk do tė kisha shkelė nė ato kurthe.

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
LDK dhe PDK,tė dyja partitė i kanė formuar marionetat dhe kuislingėt e Beogradit. Ato vetėm urdhra kanė zbatuar, meqė marionetat e kuislingėt nuk kanė autonomi pėr vendimmarrje.

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Ndėrsa pėr demarkacionin, Kur pėrfaqėsuesit shtetėrorė nėnshkruajnė marrėveshje, ato janė ligj pėr palėt. Nėse vėrtetė ishte dėmtuar Kosova, Kuvendi kishte mundėsi tė mos e miratonte dhe duke qenė vendimmarrje e shpejtė, ka pasur mundėsi rinegocimi me Qeverinė malazeze. Pėrndryshe, nuk ishin shumė rreth 8200 hektarė bjeshkė, pėr tė paguar gabimin qė kemi bėrė, kur kemi votuar kuislingė tė kapurTė presim se si do ta arsyetojė ēorbėn (paēarizin) e tij Ramush Haradinaj, kur do ta dėrgojė pėr votim marrėveshjen e firmosur…

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Kam dy pėrvoja tė hidhura tė financimit konspirativ tė Islamit “shqiptar” nga Serbia. Nė vitet e 80-ta nė Suedi qe burgosur “patrioti” veteran, Ramadan Osmani (na Lugina), nė Malmė tė Suedisė. Ai ishte kryetar i njėfarė Kėshilli Mysliman nė Malmė, Shėrbimi Suedez kishte zbuluar njė donacion prej njė milionė USD pėr ndėrtim tė xhamisė nė Malmė, 500 mijė nga Gadafi dhe 500 mijė nga Beogradi…
Rasti tjetėr, financimi i lesh-arapėve nė Shkup nga njė nėpunės serb, i punėsuar nė Ambasadėn franceze nė Shkup.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15255
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: interviste Lirim Gashi me Ibrahim Kelmendin;   Jeu 12 Oct - 15:46


Hasani Shemsedin Krejt ne rregull ktu jemi bashk po tregona se si u vrajten vllaznit gervalla edhe pse e ke lan krrin CITROEN 7 km larg baneses se vllezerve Gervalla e je shkue aty mysafir


J’aime
 · Répondre · 4 h
Gérer


Ibrahim Kelmendi :
Shemsedin, nga kush e ke degjuar kete perralle?
Une me 16 janar, bashke me Kadri Zeken dhe Syle Nuhajne ke udhetuar nga Dysedorfi der afer Aeroportit te Stuttgartit, te Murat Kryeziu. Na kishte fzuar Jusuf Gervalla te takoheshim aty. Te Murat Kryeziu ke qendruar rreth 15 veta, deri pas mesnaten e shtunes, duke hy ne te dielen e 17 janarit. Rreth ores 01:00 na kane marre mysafir Jusuf e Bardhos Gervalla, Kadriun, mua dhe Sylen, per ta kaluar ate nate ne shtepine e tyre ne Unterrgruppenbach, ku banonin Vellezerit Gervalla. Aty kemi pushuar deri rreth ores 15:30. Me insistim te Jusufit dhe Kadriut kemi udhetuar Syle Nuha dhe une per ne Dyseldorf, meqe nje jave per para kishim paralajmeruar shfaqje filmi permes videos. Tani duhej te dergonim kaseten, qe i kishte ardhe Jusufit nga Tirana. Ne mbremje, me rreth 150 bashkatdhetare, ne Klubin shqiptar ne Dyseldorf, kemi percjelle e diskutuar per tv-dramen "Gershta lufte". Pas jemi shpenda per me fjete, na ka ardhur lajmi i kobshem per vrasjet.
Ajo me citroenen dhe ato qe ke rrefyer Ti, duhet te jete vetem njera nga variantet e shpifjeve qe i prodhonte UDB-ja dhe qe mashtroheshin edhe ndonje mjeran, si rasti Yt (nese nuk je pjese aktive e atyre qe kane perhap me qellim shpifje).
Uroj te drejtekuptosh.


J’aime
 · Répondre · 
2
 · 
Kuēi Kuēi Haxhi Ibrahim Kelmendi deshta me ti parashtrue disa pyetje nese ste vjen rende?;A keni ndegjue se atentatoret me kerrin e kujt jan vozite kur i kan vrare vellaznit Gervallaj dhe Kadri Zeken??Nen dy;A e ke njohur Ibrahim Shalen nga Mushtishti,qe ka dhene muzike ne suhareke ne shkollen e mesme 'Jeta e re'?A e ke njohur Beqir Kuqin ambasador ne gjermani ne shtutgard?A e ke njohur Haxhi Berishen katundarin tend?A kan pas ndonje amoralitet ndermjet Gervallajve dhe Xhavit Halitajve?Kete pyetje po ta baj se po perflitet nga bashkatdhetaret qe kan punue ne diaspore.Tjeter pyetje qe kam lexue ne gazetat e MK,kinse ju keni qen udheheqes i Grupit te Kumanoves,a eshte e vertete apo theshe themje te gazetave?A ke qen keshilltar i Ali Ahmetit?Po ose jo?Dhe tani a ke takime me Aliun?Ju siq e cekni ne levizjen e juaj ne drafte e keni pas krijimin e nje kosoves si republike nen kuadrin e jugosllavise,mos harro se bash qashtu i bjen kosova.Pos kosoves i mungon ushtria,dhe rojet e kufirit.Saiperket rastin e Rugoves e keni cek shume mire se ēfare perkrahje ka pas nga perendimi.Edhe nje qe ma ke shkrue para 16 viteve nese nuk gaboj,ja ke qellue qe nje dite kjo qeveri ka me u pajtue me kete qeverine e serbise.Jo mu pajtue por po ja lipin bythen serbise.Nje sta pranoj i nderuar kur kishe deklarue se shkaku i uēk es,sot kosova eshte shtete.Jo me falish jo skaj uēk es,por hatri im e shkaku masakres se Raqakut.Shukri Buja as qe ka marr vesh qe serbet kan masakrue civil ne rajonin e nerodimes.Lur ka marr vesh nga shtepia ime eshte marr vendimi me bombardue serbine.Uēk me arme ne dore per qe kish mujt me debue serbin shtate qinde miliona muta ua kisha ngrere.A mendon se Wollkeri nuk e din se prej ciles shtepi kan fole perfaqesuesit e OSCES me radio lidhje.Telefonin fqiu nuk ua ka dhan me lajmrue ma shpejte ne ora 23 te mbremjes.Meritat e mija ska rrote sames qe mi vjedhe.Ju lutna pergjigju me rend e per kete te fundit qysh ta merr mendja por ne fund e lini.Une ju pergezoj per shume gjana qe ja thuani secilit.Nuk ka liri nga tradhetaret.Kur tradhetaret e etiketojn atdhetain tradhetar,ne ate mes mos qellofte as satani.Bedri Violeta Perteshoni normal se ti nuk e vrave nepermjet teje asht vra


J’aime
 · Répondre · 
1
 · 4 h
Gérer


Ibrahim Kelmendi :
Bedri, mos perhap shpifje kote, se nuk te ka hije!
Te pakete, thuaj, kam degjuar ose kam lexuar. Dhe mire do te beje te konkretizoje nga kush e ke degjuar ose ku e ke lexuar.


J’aime
 · Répondre · 
1
 · 3 h
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15255
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: interviste Lirim Gashi me Ibrahim Kelmendin;   Jeu 12 Oct - 17:38


Neki Rexha Se bashku me sherbimet sekrete gjermane!
Gérer

Agim Radogoshi Asht e vertete Neki ! Kur Berlini ishte i ndare me mur ne dy blloqe , shqiptaret Marksist-Leninista - Stalinista .
Gérer

Agim Radogoshi Ishin edhe sigorimet sekrete tjera mjerisht me keqardhje edhe sigorimi i Shqipnise .
Gérer

Kuēi Kuēi Haxhi Agim Radogoshi,ju lutem a paskeni qen prezent apo ja fute qysh ke ndegjue?Mire eshte me stilizue.
Gérer

Agim Radogoshi Spo te njoh Ti far Kuqi dhe po i shtishe hund Ku sduhet . Me qfar arsyje me drejtohesh mua ne emer .?A mos ju drejtova dikujt personalisht siq mu drejtove mua ? Nuk kam nevoj te rrefehem Ty , sepse keto informata jane nga burime te sakta . E kjo si Puna e jote stili i odave te katundit tia ftofi qati .
Gérer

Kuēi Kuēi Haxhi Agim Radogoshi nuk te shajta o burr, pata qef me dite a ka qen qashtu siq e ceke,nese u preke pije pakes uje te ftofte se ste shajte kerkund.Me vete me duket eshte pa pare.
Gérer

Agim Radogoshi Menyra e komunikimit tim me Ty perfundon ketu me kaq , sepse mungon kultura qytetare .
Gérer

Kuēi Kuēi Haxhi Agim Radogoshi Une kam lexue ndryshe nga ju ēka kan shkrue gazetat ate kohe;keshtu;Nese me ka vra udba ishalla ma nxirrni hakun e nese me kan vra shqiptaret kurr mos i zbulofte.Mos u prek o burr se po te kcejka shpejte kanari
Gérer

Agim Radogoshi Urime qenke i zgjuar ! A din mi gra bicikles dhe a din me notu ?!
Gérer

Kuēi Kuēi Haxhi Agim Radogoshi ēka ka dallim shqiptari tradhetar nga armiku serb nese e kan vra dyte,a duhet mos me zbulue kriminelin?Une di me gra edhe kulicen edhe me anije me udhetue neper oqean.
Gérer

Lirim Gashi Ēka ki marr turr sonte o Haxhi ??? Freno pak ose merri barnat me rregull. Nuk je kėtu nė zyrėn e UDBES me marr n'pyetje kon don ti. Freno pak e mos u turr si i trentė..
Gérer

Kuēi Kuēi Haxhi Lirim Gashi kurgja me duket nuk ju kam turr askujt,as shajt kanin nuk e kam,e as me ofendue kan se kam.juve po u kcen kanari pa lidje.nese diēka e ofendova sa qimja e kres me trego dhe e pranoj gebimin .
Gérer

Kuēi Kuēi Haxhi une ēka kam postue me parashtroni pyetje pse kam shkrue,nuk kam te drejte me ju than pi shtini hundet ka mos.Atehere po i bjen se une jam ka hkruaj me hamendje,si dikuri komunistat qashtu dhe me ua vulos me vule te kralit
Gérer

Lirim Gashi Ski drejtė me kėrku prej askujt llogari nė profilin tim. Askush nuk ta ka borgj asnjė shpjegim.
Gérer

Kuēi Kuēi Haxhi Lirim Gashi atehere,nuk paska dialog ne fb e juaj,ēka dmth kjo?
Gérer

Neki Rexha Hahahahahahah 
Hahahahahahahah
Gérer

Lirim Gashi Vėrejtje tė fundit e ke pėrndryshe m'detyron me t'largu. Mos e keqpėrdor tolerancėn time.
Gérer

Lirim Gashi Dialog e quan ti turrjen dhe akuzat ndaj njerėzve qė s'i njeh ???
Gérer

Kuēi Kuēi Haxhi Lirim Gashi ku akuzova,mos shto ēka skam shkrue,mos fabriko pa lidhje,trego ēka iu shpifa?
Gérer

Lirim Gashi Haxhi, pėr tre minuta tre njerėzve ju ke gju. A pak po tė duket a ? A po menon qė njerėzit janė kanta tė bėrllokut tėnd a ?
Gérer

Neki Rexha Ah bre Agim cka na bane tiiii
Gérer

Neki Rexha Hahahahahah
Gérer

Lirim Gashi Hadžija ili se smiri ili ću te poslati na zimski odmor u selo Babino Dupe.Voir la traduction
Gérer

Kuēi Kuēi Haxhi Lirim Gashi jo tre po dyve,Ibrahimit i kam parashtrue pyetje shume me vend,bile ma te thjeshta.Kurse Agimin veq e pyta a ke qen prezent kur paska fole Jusuf Gervalla,nuk e hangra burr,su ba kiameti.Le te me parashtron edhe mua pytje se nuk bahet dridhja e tokes
Gérer

Agim Radogoshi Neki Rexha Neki une nuk kam faj se jam jabangji .
Gérer

Lirim Gashi Hadžija nemoj da zloiskoristiš moju dobrotu inače ću ti dodeliti fusnotu.Voir la traduction
Gérer

Kuēi Kuēi Haxhi Lirim Gashi Hahaaaaa ,siran sam brate,ako priqamo treba da ne svadjamo.Muhabet pa pare kaja nanen pse mu hidhnue per fjale qe i qon era.Agim Radogoshi,nese te kam prek sa qimja e kokes pa lidhje me fal pash zotinVeq une nuk jam ka sho diēka qe te kam r...Voir plus
Gérer

Lirim Gashi Eh tako se već može a ne zbog toga što si moj ljubimac da uđeš drugima ispod kože.Voir la traduction
Gérer

Kuēi Kuēi Haxhi Lirim Gashi Ne bre brate nikome ne ullazim u kozu,samo volim da znam istinu.Pa na kraju nikome nisam duzan,samo zelim da isvadim istinitu pred albancima i da im kazem da su u krivom putem.Mrzim izdajnice.A albanci izdaju imaju kao virus boginje.


J’aime
 · Répondre · 
1
 · 21 min
Gérer

Lirim Gashi Nemoj nikad da mi diraš Ajšu jer je ona prava dama, ako još jednom budeš pokušao čeka te velika galama.Voir la traduction


J’aime
 · Répondre · 
3
 · 20 min
Gérer

Kuēi Kuēi Haxhi Lirim Gashi Ne nmamam razloga da nje vredjam,bila a i je i sada prava Aisha proftena zena.
Gérer

Agim Radogoshi Lirim Gashi Hahahahaha.....
Gérer

Agim Radogoshi Lirim Ti po fol si ne Rahovec perpara , se tash rinia flet gjuhen letrare .
Gérer

Agim Radogoshi Kuqi , Kuqi -Haxhi Berishen nipin e Jusufit e kam shok dhe Naim Haradinaj . Ata kan pas kontakte te drejte perdrejta me grun e Jusufit .
Gérer


Kuēi Kuēi Haxhi AgimRadgoshi a e din sa here ka bujt ne shtepine time Haxhi Berisha?Nuk e njeh ma mire se une vete te tregon nese eshte gjalle.Shtepine e ka pas shtab te uēk es.
Gérer

Kuēi Kuēi Haxhi Agim Radgoshi,pse nuk e njofin Haxhiun as Ibrahim Kelmendi e as Riza Salihu.Ketu me kan ba te dyshoj te keta dyte.A je i sigurt qe nuk e njofin Haxhi Berishen keta dy?
Gérer

Agim Radogoshi Kuēi Kuēi Haxhi e njofin shume mire Nipin e Jusufit .
Gérer

Kuēi Kuēi Haxhi Agim Radogoshi Ju kam ba pyetje a e njifni te dyte me kan than per here te pare kete emer prej teje e ndegjojm,te dyte me duket e kan nje drejtim,pos paraqiten si kundershtar mes vedi.Diku daulla eshte ka rreh por brenda ne terr.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: interviste Lirim Gashi me Ibrahim Kelmendin;   

Revenir en haut Aller en bas
 
interviste Lirim Gashi me Ibrahim Kelmendin;
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: