AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Baton H.Gjykata speciale dhe pasojat e uēk es

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15315
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Baton H.Gjykata speciale dhe pasojat e uēk es   Sam 14 Oct - 15:41

Sot, pas hetimeve, akuzave dhe dėnimeve tė njė numri aq tė madh tė ish-komandantėve tė UĒK-sė, njerėzit duken tė bindur se po ndodh njė padrejtėsi e madhe dhe e pariparueshme nė kurriz tė kosovarėve. Paralelizmat e mbushur me mllef: “Kjo i bie sikur pas kapitullimit tė nazistėve, amerikanėt ta arrestonin Charles de Gaulle-in gjersa ai ecte nė paradė krahas Churchill-it nė Parisin e porsaēliruar se paska mbrojtur vendin e vet”, ose: “Ėshtė e njėjtė sikur nė Nürnberg tė mos ndodhte akuzimi i nazistėve, por nė vend tė tyre t’i ulnin hebrenjtė, tė cilėt ndoshta ka mundėsi tė kenė vrarė gjermanė apo edhe tė vetėt gjatė mbrojtjes apo pėr shpėtimin e tyre” – janė mė tipiket pėr ta pėrshkruar nivelin dhe intensitetin e frustrimit nė masat qytetare. Do tė mjaftonte njė vrasje e vetėm njė qytetari kosovar tė pėrkatėsisė serbe qė Serbia, nėpėrmjet Rusisė dhe Kinės, ta ritematizonte “Krizėn nė Kosovė” nė Kėshillin e Sigurimit tė OKB-sė, dhe shteti i Kosovės tė vihej serish nė tavolina tregtimi. Dhe kjo do tė shkaktonte njė konflikt zinxhiror nė gjithė rajonin, duke shkaktuar konflikte edhe nė shtetet pėrreth.[list=3]
[*]Delegjitimimi i luftės kosovare ėshtė kolaps edhe pėr NATO-n dhe tjerėt. Kjo situatė do tė bėnte sėrish relevante pyetjen: nėse e gjitha struktura komanduese e UĒK-sė paska qenė kriminale, atėherė ajo paska shkaktuar luftėn dhe mbrojtjen e arsyeshme tė shtetit serb prej tyre, ndėrsa NATO, SHBA dhe aleatėt perėndimorė janė bashkėfajtorė dhe duhet t’i paguajnė dėmshpėrblime Serbisė, sė paku duke ia kthyer Kosovėn. Ėshtė ky synimi final?

[*]xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

[/list]
Nga Baton Haxhiu
E lexova me kujdes hulumtimin e opinionit pėr Gjykatėn Speciale qė u prezantua nė njė konferencė tė hėnėn. Tre vjet mė parė kisha botuar njė shkrim timin me titull: “Traktat kundėr Tribunalit”, dhe kisha arsyetuar pse isha kundėr Dhomave Speciale dhe formimit tė njė gjykate tė tillė.
Kėtė tė hėnė, tre vjet mė vonė, pata njė debat me Presidentin e Kosovės, Hashim Thaēin, pėr tė konkluduar disa pika qė e arsyetonin qėndrimin tim.
Pėrmenda nė konferencė se janė katėr dėshtime qė mund ta arsyetojnė qėndrimin tim.
Dėshtimi i parė ėshtė moral, i dyti ėshtė politik, i treti ėshtė juridik (i drejtėsisė), kurse i katėrti ėshtė historik.
Pse i thash tė gjitha kėto dhe pse u duk si pėrplasje me Presidentin diskutimi im pėr Gjykatėn Speciale?
Burime tė sigurta sugjerojnė se nė vjeshtėn e vitit qė vjen Gjykata Speciale do t’i vė nė bankėn e tė akuzuarve edhe eksponentėt kryesorė tė ish–UĒK-sė. Ndėr tė akuzuarit pėrmenden edhe dy figurat kryesore tė vendit, tė cilėt njėkohėsisht udhėheqin parti tė madha.
Nėse do tė ndodhė kjo, Kosova rrezikon t’i hyjė njė dramė tė re, ku ekceset ndėretnike, ksenofobia ndaj ndėrkombėtarėve, izolimi dhe trazirat mund tė bėhen pėrditshmėri. Situata do tė mbetej nė duar tė dy grupeve tjera politike qė presin tė ndodhin arrestimet, ndėrsa fuqia politike e partive tjera do tė mbetej e margjinalizuar.
Ēka do tė ndodhė, cilat mund tė jenė pasojat dhe si tė menaxhohet situata?
Perceptimet dhe reagimet pėr Gjykatėn Speciale
Para votimit tė Gjykatės Speciale nga Kuvendi i Kosovės, nė media mbizotėronte vullneti pėr t’i gjykuar elitat politike. Kjo vinte nga shpresa e tyre se Gjykata Speciale do t’ua bėnte spastrimin e pushtetit nga grupet e korruptuara. Pas pranimit fillestar tė Gjykatės Speciale duket se shumica absolute e qytetarėve e kanė ndryshuar qasjen dhe beson se bėhet fjalė pėr njė lajthitje tė rėndė.
Caku i kėsaj Gjykate nuk qenkan tė supozuarit si tė korruptuar, por lufta, liria dhe shteti i tyre – ky ėshtė paragjykimi i shumicave brenda tė gjithė taborėve.
Sot, pas hetimeve, akuzave dhe dėnimeve tė njė numri aq tė madh tė ish-komandantėve tė UĒK-sė, njerėzit duken tė bindur se po ndodh njė padrejtėsi e madhe dhe e pariparueshme nė kurriz tė kosovarėve. Paralelizmat e mbushur me mllef: “Kjo i bie sikur pas kapitullimit tė nazistėve, amerikanėt ta arrestonin Charles de Gaulle-in gjersa ai ecte nė paradė krahas Churchill-it nė Parisin e porsaēliruar se paska mbrojtur vendin e vet”, ose: “Ėshtė e njėjtė sikur nė Nürnberg tė mos ndodhte akuzimi i nazistėve, por nė vend tė tyre t’i ulnin hebrenjtė, tė cilėt ndoshta ka mundėsi tė kenė vrarė gjermanė apo edhe tė vetėt gjatė mbrojtjes apo pėr shpėtimin e tyre” – janė mė tipiket pėr ta pėrshkruar nivelin dhe intensitetin e frustrimit nė masat qytetare. Ndjenja e trajtimit me padrejtėsi dhe imazhet ende tė gjalla me oborret dhe fushat e mbushura pėrplot kufoma njerėzish tė afėrt dhe ahur lopėsh, qensh, kuajsh, pėrbėn kombinimin mė fatkeq tė mundshėm qė aq lehtė eksplodon nė urrejtje dhe veprime tė pakontrollueshme qė mund tė prishin gjithēka tė ndėrtuar me zor deri sot.
Ndėrkohė, askush nuk dėgjon mė “racionalėt” dhe “pragmatikėt” qė pėrpiqen t’i bindin masat se Gjykata Speciale nuk do padisė UĒK-nė, por njerėzit e saj qė eventualisht kanė kryer krime, ngase tashmė u akuzua, ose do tė akuzohet, e gjitha struktura e asaj ushtrie qė konsiderohet si shkaktare e lirisė sė tyre. Pėrkundrazi, thirrėsit pėr pėrmbajtje tashmė vulosen si pjesė e komplotit ndaj ekzistencės sė shtetit tė Kosovės.
[list="margin-right: 0px; margin-bottom: 1.75em; margin-left: 30px; padding-right: 0px; padding-left: 0px; border: 0px; outline: 0px; vertical-align: baseline; background: transparent; list-style-position: initial; list-style-image: initial;"]
[*]Pas arrestimit potencial tė liderėve tė PDK-sė, kush do t’i zėvendėsojė ata pėr t’i mbajtur nėn kontroll anėtarėt e partisė mė tė madhe nė vend; mijėra veteranėt qysh tash tė acaruar qė kėrkojnė anulimin e Gjykatės Speciale; shoqatat e ndryshme tė luftės qė veprojnė si filiale autonome dhe nė ēdo ēast mund tė shkaktojnė trazira po tė mos ishin nė kontrollin e dyshes qė garantojnė qetėsinė? Dihet botėrisht se shumicėn e segmenteve qė mund ta destabilizonin Kosovėn nė favor tė ideve utopike, apo politiko-religjioze – i ndalin kėto figura.
[/list]
[size]
Kjo natyrisht nuk ėshtė e shėndoshė pėr njė demokraci, por nė kėto kushte tranzicioni ata nė njė mėnyrė janė edhe garancia e vetė pakicės serbe, e cila jep vazhdimisht mjaft material pėr t’u sulmuar nga grupet dhe masat ende tė padala nga post-trauma e luftės. Rrėfimet e ish ushtarėve serbė t’i kenė djegur kufomat me acid dhe t’i kenė pėrdorur pėr asfaltimin e rrugėve, i ndihmojnė pėrdhosjet eventuale. Nė rast tė heqjes nga skena tė tė gjithė liderėve partiakė dhe liderėve politikė nė fjalė, e gjithė skena do tė ēorientohet, fragmentarizohet nė falanga tė pakontrollueshme, tė cilat para greminės mund ta marrin shoqėrinė me vete.
[/size][list=2]
[*]Serbėt dhe tjerėt do tė jenė mė tė rrezikuarit po mbetėn PDK dhe shoqatat e luftės pa krye. Jo ndoshta ata tė Mitrovicės, por civilėt serbė tė Graēanicės, Shtėrpcės, Gorazhdecit, Gjilanit, do tė duhet mbrojtur me infrastrukturėn mė tė madhe policore.
[/list]
[size]
Do tė mjaftonte njė vrasje e vetėm njė qytetari kosovar tė pėrkatėsisė serbe qė Serbia, nėpėrmjet Rusisė dhe Kinės, ta ritematizonte “Krizėn nė Kosovė” nė Kėshillin e Sigurimit tė OKB-sė, dhe shteti i Kosovės tė vihej serish nė tavolina tregtimi. Dhe kjo do tė shkaktonte njė konflikt zinxhiror nė gjithė rajonin, duke shkaktuar konflikte edhe nė shtetet pėrreth.
[/size][list=3]
[*]Delegjitimimi i luftės kosovare ėshtė kolaps edhe pėr NATO-n dhe tjerėt. Kjo situatė do tė bėnte sėrish relevante pyetjen: nėse e gjitha struktura komanduese e UĒK-sė paska qenė kriminale, atėherė ajo paska shkaktuar luftėn dhe mbrojtjen e arsyeshme tė shtetit serb prej tyre, ndėrsa NATO, SHBA dhe aleatėt perėndimorė janė bashkėfajtorė dhe duhet t’i paguajnė dėmshpėrblime Serbisė, sė paku duke ia kthyer Kosovėn. Ėshtė ky synimi final?
[/list]
[size]
Unė nuk e besoj, por masat kosovare do tė jenė tė bindura me kėtė version tejet tė rrezikshėm, ngase disponimi dhe gatishmėria e shqiptarėve janė tė tilla qė edhe deri nė tė fundit mos bien mė nė duar tė serbėve.
[/size][list=4]
[*]Nė kėtė kushte as qė mund tė flitet pėr dialog. Kush do ta bėjė atė? Edhe nėse shtetet e Kuintit me autoritetin e madh qė kanė ia dalin ta ruajnė qetėsinė, qoftė edhe me angazhimin e trupave tė KFOR-it nė skenė do tė mbeten LVV si partia mė e madhe, AAK dhe LDK.
[/list]
[size]
E para e ka qėndrimin se dėshiron “Dialog me parime”, tė cilat e bėjnė tė refuzueshėm nga pala tjetėr. E dyta ka akumuluar njė mllef aq tė madh ndaj padrejtėsive u janė bėrė liderit tė tyre saqė do tė jetė mė tepėr nė anėn e tė revoltuarve se sa nė atė tė qetėsuesve.
LDK gjatė qeverisjes sė kaluar me PDK-nė harxhoi edhe kapitalin e fundit qė ua la Rugova. Gjatė punės sė Gjykatės Speciale do tė jetė pothuaj e pamundur qė tė vazhdojė dialogu nė kėtė format, edhe pse tė rėndė megjithatė progresiv, siē ndodh tani.
[/size][list=5]
[*]Pasojat e kėsaj krize do tė shkaktonin valė tė reja refugjatėsh. Jo vetėm serbe. Konflikti ndėrmjet “ish titistėve”, “ish enveristėve”, “pro-islamistėve” dhe “islamofobėve” do tė shpėrthente nė mėnyrėn mė tė vrazhdė tė tij, ngase fatkeqėsisht askush kėtyre viteve nuk u mor me kėto sfera dhe trauma qė kanė mbetur tė izoluara dhe mezi presin tė bėhen fitilat e pėrēarjeve, kėrcėnimeve tė mėdha dhe ikjeve masive.
[/list]
[size]
Kosova do tė pėrplaset nė njė krizė tė thellė dhe rinisja nga pika zero tė ishte mė se e vėshtirė. Ėshtė nė natyrėn e historisė sė rajonit qė Kosova vazhdon tė mbetet epiqendra e hapėsirės kulturore shqiptare.
Nė rast tė krizės nė Kosovė askush nuk mund tė garantojė se Shqipėria, Maqedonia, Mali i Zi, Serbia dhe Diaspora, ku jetojnė shqiptarėt do tė munden tė mbahen stabile. Se edhe nė vendin me mė pak shqiptarė mund tė shkaktohen kriza rajonale kallėzoi rasti i Malit tė Zi ku mjaftoi zėri i njė deputetit shqiptar ta pėrbėnte shumicėn qė vendi mos binte nėn ndikimin rus (50+1).
Rajoni do tė kthehej nė pozitėn para se Millosheviqi t’i niste etnocidet dhe luftėn qė ēoi nė shkatėrrimin e ish Jugosllavisė.
[/size][list=6]
[*]Nuk dihet nėse ekzistojnė masat nė rast tė shfaqjes sė skenarėve tė tillė dhe nėse do tė merret dikush me parandalimin e tyre.
[/list]
[size]
Sipas indikatorėve qė mund tė identifikohen nė biseda dhe kontakte me vendimmarrės, nuk shihet ndonjė qasje serioze ndaj kėsaj krize tė mundshme qė do tė shkaktohej pas arrestimit tė ish-liderėve te UĒK-sė. Do tė jetė problem i madh menaxhimi i paqes dhe vazhdimit tė funksionimit tė institucioneve tė shtetit pa pasojat e shpėrmendura.
[/size][list=7]
[*]Si tė shpėtohet Kosova nėse vjen deri tek ky skenar i mundshėm?
[/list]
[size]
Nevojitet angazhimi tejet serioz, sidomos i amerikanėve, BE-sė, britanikėve dhe qeverisė shqiptare nė kėtė drejtim.
Gjykata Speciale nuk duhet ta bėjė gabimin fatal duke i paraburgosur Liderėt e UĒK-sė. Ajo duhet ta ndryshojė praktikėn e deritashme (nė krahasim me Hagėn), duke i lėnė tė mbrohen nė liri dhe duke u marrė nė pyetje nė formė intervistash e seancash gjyqėsore.
Pėrfaqėsuesit e SHBA-ve, BE-sė dhe Britanisė sė Madhe nė Kosovė duhet tė ndėrtojnė autoritet aktiv nė kėtė proces.
Ndėrkombėtarėt duhet tė ecin drejt krijimit tė njė “fronti” kompakt me partitė PDK-AAK-NISMA, dhe eventualisht LDK-nė, pėr tė mundėsuar njė stabilitet nėpėrmjet faktit se Kosovėn megjithatė e udhėheqin “njerėzit e luftės”.
Pėrfaqėsuesit e Kuintit duhet tė bėjnė ēmos qė t’i ndėrlidhin serbėt lokalė me proceset qė mos bėjnė gabime duke i nxjerrė masat jashtė kontrollit.
NATO, BE, SHBA duhet tė bėjnė lėvizje konkrete duke garantuar sovranitetin e Kosovės.
Gjithė faktorėt relevantė duhet tė krijojnė njė bashkėpunim konstruktiv me mediat.
Institucionet e sigurisė – vendore dhe ndėrkombėtare – duhet tė bėjnė ēmos qė tė mbajnė nėn kontroll grupet radikale tė cilat mezi presin rastin e destabilizimit.
Nėse kjo nuk arrihet para se tė nisin arrestimet, duhet tė rishqyrtohet e gjithė historia e konceptimin tė Gjykatės Speciale, ose tė ribėhet ligji.
[url=https://www.facebook.com/sharer.php?app_id=299165376858838&display=popup&u=http%3A%2F%2Fopinion.al%2Fgjykata-speciale-dhe-pasojat-eventuale%2F&t=Gjykata Speciale dhe pasojat eventuale][/url]
6
 
[url=https://twitter.com/share?original_referer=http%3A%2F%2Fopinion.al%2Fgjykata-speciale-dhe-pasojat-eventuale%2F&source=tweetbutton&text=Gjykata Speciale dhe pasojat eventuale&url=http%3A%2F%2Fopinion.al%2Fgjykata-speciale-dhe-pasojat-eventuale%2F&via=EMAILiT][/url]
 

 
[url=http://www.linkedin.com/shareArticle?mini=true&url=http%3A%2F%2Fopinion.al%2Fgjykata-speciale-dhe-pasojat-eventuale%2F&title=Gjykata Speciale dhe pasojat eventuale&ro=false&summary=&source=][/url]
 

 

 

 

 
[url=viber://forward?text=Gjykata Speciale dhe pasojat eventuale-http%3A%2F%2Fopinion.al%2Fgjykata-speciale-dhe-pasojat-eventuale%2F][/url]
 
[url=https://telegram.me/share/url?url=http%3A%2F%2Fopinion.al%2Fgjykata-speciale-dhe-pasojat-eventuale%2F&text=Gjykata Speciale dhe pasojat eventuale][/url]
 
[url=https://www.e-mailit.com/ext/wechat/share/#url=http%3A%2F%2Fopinion.al%2Fgjykata-speciale-dhe-pasojat-eventuale%2F&title=Gjykata Speciale dhe pasojat eventuale][/url]
 
[url=sms:?&body=Gjykata Speciale dhe pasojat eventuale- http%3A%2F%2Fopinion.al%2Fgjykata-speciale-dhe-pasojat-eventuale%2F][/url][/size]
Baton Haxhiu
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Baton Haxhiu turreci i serbise
A e dini se Sharll de Golli as dhe nje sekonde ska marr pjese ne lufte ne france.Kujt i shesish pordha more hedepsez?Tan kohen e luftes ka qendrue ne Angli me Qurqillin,dhe diten e lirimit nga gjermania,kan ardhe  bashk ne paris dhe prada ka qen veq e pergaditur per me marr pjese.
Ku e ke fjalen kur thua deshten amerikanet me burgos.Nuk kan pas per ēfare arsye me burgos se ska qen ne france fare.Po pastaj ēka dmth neqoftese del stafi i uēk es fajtor,serbise duhet me ja kethye kosoven dhe me ja pague demshperblimin amerika e NATO????
Baton Haxhiu ti e din krejte se ēka ka mu ba me shqiptar e me trojet tona.
Une po ti parashtroj pyetjet;
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15315
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Baton H.Gjykata speciale dhe pasojat e uēk es   Sam 14 Oct - 16:50

Baton Haxhiu turreci i serbise
A e dini se Sharll de Golli as dhe nje sekonde ska marr pjese ne lufte ne france.Kujt i shesish pordha more hedepsez?Tan kohen e luftes ka qendrue ne Angli me Qurqillin,dhe diten e lirimit nga gjermania,kan ardhe  bashk ne paris dhe prada ka qen veq e pergaditur per me marr pjese.
Ku e ke fjalen kur thua deshten amerikanet me burgos.Nuk kan pas per ēfare arsye me burgos se ska qen ne france fare.Po pastaj ēka dmth neqoftese del stafi i uēk es fajtor,serbise duhet me ja kethye kosoven dhe me ja pague demshperblimin amerika e NATO????
Baton Haxhiu ti e din krejte se ēka ka mu ba me shqiptar e me trojet tona.
Une po ti parashtroj pyetjet;
Harun Aliun e vrau Rafiz Haliti.

Kush e vrau Aziz Zhlivoden ?Shaban Braha patrioti i shpiunit Avdi Ibrahimit.
Kush donte me dhunue shoqen e luftes ne TMK Rajmonda Malecken?Kush pos Avdi Ibrahimit.
Zahir Pjazitin e vrau komandant Plaku.
Dhunimi i vajzes 15 vjeqare nga aqareva dhe hudhje ne furre per se gjalli.Dhunimi i Sofije Tafes nga ushtaret e Ramushit.
Qitja ne prite e Ardian Krasniqit nga ana e qerim kelmendit siq e cek Fisniku.
Ahmet Krasniqin e vrau me urdherin e Xhavitit,per 300 mij marka vrasėsi ishte paguar 300’000.- DM dhe ishte Artan L. apo Tani L. qė mė vonė u deshifrua si Dritan Avllaj. 
PLagosja e Fetah Rudit me urdher te Limes.
Sebahate Tolen me shok Bedri Krasniqi e tjeret ne liri.Truproja e Ramush H.Bedri Krasniqi vrau Sebahate Tol,Isuf H.
 Harun Aliun e vrau Rafiz Haliti
Sabit geci e kindapoi Ymer Ymerin ne shqiperi
  Ekrem Rexhen vrau?Sali Veseli denohetn dihmes H Qadraku 
 Xhabir Zharku vrau ushtaret e vete

Behadin Allaqin e kindapoi,Dinaj nga celina ne oden e dajes se tij ne krushe.
Vrasesi zavendesi i Tahir Sinanit,i cili ka vra edhe tjere si;Ramiz Hoxhen  prej bellanices,komandant shpendin nga tetova,Keti ka gisht edhe Mirsadi.Azem Stalliqin  nga kleqka,detonimin ne pompen e b.ne elez han,plague sabri krasniqin nga lipjani,vrasjen e isak likes,komandant telin.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Baton H.Gjykata speciale dhe pasojat e uēk es
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: