AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Babe qeni i Alush Gashit,ish ministerit

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15315
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Babe qeni i Alush Gashit,ish ministerit   Mar 17 Oct - 15:34

M’u kujtua fytyra e kėtij Adem Gashit  (baba i Alush Gashit, ish  ministėr i Shėndetsisė (LDK), nė  Qeverinė e  Thaēit.
Kėta ishin nga Peja, respektivisht nga rrethina. Punonin nė shėrbimin sekret ushtarak. Nga Shqipėria ishin Enver Krasniqi, oficer ushtarak i shėrbimit sekret te ushtrisė jugosllave. Enver Krasniqi ishe djali i njė oficeri tė OZN-ės,  me emrin Malush Krasniqi, i cili ka qenė si komandir milicie nė Rugovė. Enveri ka lindur nė Rugovė, gjatė shėrbimit tė babės sė vet nė milici. Enveri kishte edhe njė vėlla, oficer ushtarak nė Zagreb, me emrin Besnik. Enveri ka qenė zbulues ushtarak. Ky gjithmonė ecte civil. Ky i merrte shqiptarėt nė pyetje. Pas luftės nė Kroaci, ky ka qenė komandant nė Prishtinė, nė korpusin e Prishtinės. Gjatė luftės nė Kosovė, ky ka qenė oficer  i serbis kundėr zbulimit nė zonėn e Pashtrikut. E ka udhėhequr operacionin nė Pashtrik.Aty ku kishte pritė, ishte Muj Krasniqi me shokė. Babai i tij, Malush Krasniqi, pat ikur nga ushtria jone pas  clirimit.  Ai u vendos nė kishėn serbe, nė Kabash (Korish), dhe aty ka vdekur. Enver Krasniqin e ka zėnė gjatė pėrfundimit tė luftės, njėsiti i UĒK ės. Pasi qė u lajmėrua se ai ėshtė zėnė, dikush,nga  uck-ja me njė urdhėr e ka lėshuar. Thonė se sot gjendet nė Serbi. Ne vitin 1981, ky e ēel njė kafe me emrin Shote Galica. Se ē`farė pune ka bėrė ky nė atė koh, veē ai e di. R. G. gjatė punės nėn maskėn qė ėshtė shqiptar, dhe qė ka gruan nga Bosnja, ky zbulon grupin e Alija Izetbegoviqit me emrin “Mlladi Muslimani”, tė cilėt pėrfundojnė nė burg, shumica nga ata. Si shpėrblim, ky merr njė shtėpi  afėr autostradės Rjekė–Zagreb, nė oborrin e njė fabrike betoni. Ky kishte gratis rrymėn, ujin dhe tė gjitha. Ky njihej si njeri patriot, dhe nė mesin e qytetit, ky ecte me plis tė bardhė, dhe kur policia i ndalonte shqiptarėt, Rexhepi hynte nė mes policėve dhe ju thoshte: -Mos e ndaloni klasėn punėtore, se kėta janė mysafirėt e mi! Shqiptarėt i shprehnin falėnderim, dhe kėshtu, ky i merrte nė shtėpi. Ky i binte mirė sharkisė, si dhe vėllezėrit e tij. Kėshtu, nė mesin e kėngės, nė mesin e rakisė, u merrte shumė informacione, psh. pse kishin ikur nga Kosova, ku donin tė shkonin, e tjera.Sadikė  Ahmetaj., nga Korishi i Prizrenit. Ky ishte bashkėpunėtor i UDB-ės.  Kishte si biznes dhjamin. Merrte dhjamė nga Rjeka, e ēonte ta shesė nė Prizren, pėr nevojat e furraxhinjėve. Ky ishte njė bashkėpunėtor i Draganit, i njė oficeri serb nė Korish, apo Kabash. Gjatė vitit 1981, ky hyn nė mesin e demonstrueseve tė cilėt dolėn tė demonstrojnė nė ato fshatra.  kėta e shtinė nė bashkėpunim njė femėr, T. Z., e cila ishte nga Deēani, respektivisht nga rrethina. Ishte bashkpuntore e udbashit Ibėr Haskut nga Isniqi. Galanin e Dreshajve, nė njė darsėm nė rrethin e Pejės. Ai ishte duke i folur rinisė, se ēka paska hjekur gjatė luftės, dhe si ka vjedhė UĒK-ja. Pas asaj bisede, e prita momentin qė t`ia qesin kafenė. Kur e mori kafenė nė dorė, i thash: Ju jeni Galanini i Dreshajve? Po, tha. I thashė: Tė ka bėrė tė fala njė burrė shumė i mirė nga Tirana! U kthye nga unė dhe tha: Nuk ka burra tė mirė nė Tiranė… Po kush qenka  ky far burri nga Tirana, mė tha. Nė ato moment, ky kishte kafenė nė dorė, i thashė: Tė ka bėrė tė fala Osman Rustemi i Drelajve, ku ti e ke lidhė me filan shokun dhe ia ke shti shallin e 7 metrave nė gojė.

Kur fliste Galan Dreshaj, krejt e dėgjonin. Ia epnin rendin tė flasė e tė pėrgjigjet. Edhepse kafeja iu derdh, pa u stėrkuqur, filloi prapė tė marrė vetėn e tė flasė “krimineli i popullit tim”. O populli im i mjerė! Shpejt po i harroni kėta faqezi qė na kanė mbytė stupc! http://www.shqiptari.eu/qe-tmos-filloje-kanuni-i-maleve-apo-hakmarrja-gjak-per-gjak/
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Babe qeni i Alush Gashit,ish ministerit
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: