AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 LLADROVCI – THAĒIT: NUK PO TĖ SPIUNOJ TE SHĖRBIMET E HUAJA

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15315
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: LLADROVCI – THAĒIT: NUK PO TĖ SPIUNOJ TE SHĖRBIMET E HUAJA   Mar 24 Oct - 6:20

[size=32]LLADROVCI – THAĒIT: NUK PO TĖ SPIUNOJ TE SHĖRBIMET E HUAJA[/size]

[size=13]VEHBI KAJTAZI

11.10.2017
[/size][size]

Ramiz Lladrovci ishte pėrpjekur qė tė pastrohej para Hashim Thaēit se nuk po e spiunonte tek shėrbimet e huaja dhe nuk qėndronte prapa pohimeve se Thaēi ėshtė i implikuar nė vrasjen e njėrit prej drejtuesve tė UĒK-sė, Beadin Allaqi. Insajderi ka siguruar kėto tri letra tė nėnshkruara nga Lladrovci. Ai thoshte se Lulzim Jashari, Nuredin Lushtaku, Sylejman Selimi e Rexhep Selimi po shpifnin kundėr tij. Kėrkonte tė dinte se pse ndodhej nė listėn e zezė tė presidentit amerikan. Lladrovci kishte kėrkuar takim me Thaēin nėpėrmjet Jakup Krasniqit pėr sqarimin kėsaj ēėshtjeje. Krasniqi e konfirmon njė gjė tė tillė.

[/size]Ramiz Lladrovci ia kishte shkruar tri letra Hashim Thaēi, nė vitin 2003. Me anė tė kėtyre letrave kėrkonte tė takohej me Thaēin pėr t’ia dėshmuar se “nuk po bashkėpunonte me shėrbime tė huaja” kundėr kryetarit tė atėhershėm tė PDK-sė.
Lladrovci, kryetar i Drenasit dhe kandidat i PDK-sė pėr kėtė komunė, i ankohej Thaēit se shumė prej drejtuesve tė UĒK-sė e shihnin atė si spiun tė shėrbimeve tė huaja. Mes tjerash pėrmendte vrasjen e Beadin Allaqit, njė nga drejtuesit e UĒK-sė nė vrasjen e tė cilit implikohet Hashim Thaēi nė kėtė letėr.
Insajderi ka siguruar kėto tri letra tė cilat Naim Bazaj i ka cilėsuar si shantazhuese.
Kryetari i Kuvendit tė Drenasit, Naim Bazaj, ka thėnė tė mėrkurėn pėr Indeksonline se me kėto letra Lladrovci ka siguruar pozitėn e ambasadorit dhe atė tė kandidatit tė PDK-sė pėr kryetar komune.

[size]
“Zoti Hashim, kohėt e fundit jam ndeshur shpeshherė, pėr tė mos thėnė pėrditė, me fjalė tė ndryshme qė synojnė denigrimin e figurės sime dhe njėkohėsisht familjes sime. Kėto gjėra mė kanė indinjuar, pėr mė tepėr, sepse ato po bėhen dhe po pėrhapen nga shokė ose ish-shokė tė mi, nga disa pa dashje, kur ėshtė fjala pėr shokėt; dhe nga disa me dashje, mendoj unė, kur ėshtė fjala pėr ish-shokėt”, shkruan nė letrėn e parė.
“Po ju drejtohem krejt sinqerisht dhe nuk dua tė keqkuptohem ose tė mendosh se ka hile nga ana ime. Tė kam kėrkuar edhe takim tė drejtpėrdrejtė, por nuk ėshtė bėrė i mundur deri tani, megjithėse keni pasur mundėsi”, shkruan Lladrovci.
Ai ankohet nė letrėn e parė se Lulėzim Jashari – djali i komandantit Adem Jashari, Nuredin Lushtaku, Sylejman Selimi dhe Rexhep Selimi, e kanė akuzuar se po bashkėpunon me shėrbime tė huaja pėr ta denoncuar Thaēin pėr pėrfshirje nė vepra penale, siē ėshtė vrasja e Beadin Allaqit.
“Jam akuzuar se, duke bashkėpunuar me tė huajt, shėrbimet e huaja, po bėj ēka ėshtė e mundur tė ju akuzoj ose denoncoj pėr rastin… Kjo mė ėshtė thėnė edhe nga Rexhė Selimi, pra ka filluar tė bėhet fjalė, pa e ditur unė asnjėherė dhe pa folur me mua”, shkruan nė kėtė letėr nė tė cilėn emri i Beadin Allaqit ėshtė i fshirė me tė zezė.
Insajderi mėson se bėhet fjalė pėr Beadin Allaqin.
Lladrovci i thotė Thaēit se nuk janė tė vėrteta pohimet se ai po bashkėpunon me shėrbime tė huaja pėr ta implikuar atė nė kėto krime.
“Nuk ėshtė e nevojshme tė siguroj se nuk kam asnjė lidhje me asnjė, theksoj, me asnjė shėrbim tė huaj, po ashtu nuk e shoh tė nevojshme tė tė siguroj se kurrė nuk ka folur pėr shokėt e mi. Kjo ėshtė akuzė e rėndė, tė cilėn nuk e mbaj dhe nga e keni ju kėtė informacion. Sepse duke qenė informacion I rremė, pra gėnjeshtėr fund e majė, ajo ose ka lidhje me keqtrajtimin e figurės suaj, ose me paradėnimin e figurės sime, qė pėr mua ėshtė mė e shtrenjtė se gjithēka tjetėr”, shkruan Lladrovci.
Me anė tė letrės sė parė ai e pyet Thaēin se nga ėshtė informuar se po bashkėpunon me shėrbime tė huaja, informacione kėto qė, sipas Thaēit, mund tė sjellin pasoja tė dyanshme.
“Pra nga e keni ju kėtė informacion, sepse ky informacion duke u pėrhapur, mund tė sjellė pasoja tė dyanshme; pėr ju tė besohet se kėshtu ka qenė, pra se ka diēka tė vėrtetė, dhe pėr mua se flas pėr shokėt, spiunoj, ose shpifi, ēka mund tė jetė fillesė edhe pėr eleminimin tim”, shkruan Lladrovci.
[/size]

[size]
“Ti e di mirė, sepse mė njeh mirė se nuk kam frikė, por nuk e shoh tė nevojshme tė krijohen konflikte qė mund tė zgjasin shumė. Unė e di se akoma ka njerėz qė duan tė njollosin figurėn e Fehmi Llarovcit dhe tash, kur ai nuk ėshtė mė, kėrkojnė ta bėjnė pėrmes figurės sime”, thotė Lladrovci nė kėtė letėr.
Kryetari i Drenasit i thotė Thaēit se po flitet se ėshtė pasuruar shpejt, se ka pasuri edhe prona, se ka abuzuar me fonde dhe ka shtėpi dhe toka nė Prishtinė.
“Pėr herė tė parė kėtė e kam dėgjuar nga Bedri Islami, i cili mė ka pyetur direkt se pėrse po flitet se jam bėrė i pasur dhe nėse ėshtė e vėrtetė, duke mė thėnė se kėtė vėrejtje e ke edhe nga Hashim Thaēi. Baci Bedri mė ka thėnė atėherė, para dy viteve, se Hashimi ėshtė mėrzitur nė ty, pra nė mua, sepse jam bėrė I pasur shpejt”, shkruan Lladrovci.
“Tash po flitet se kam ndėrtuar edhe shtėpi nė Prishtinė, etj etj. Tė gjitha kėto nuk janė tė sakta. Unė mund tė ballafaqohem me gjithsecilin pėr atė pjesė tė fondit qė kam administruar, shėnimet janė tė pėrpikta, sepse kemi qenė dy vetė, unė e Halili qė ti e njeh po ashtu mirė pėr ndershmėrinė e tij dhe nė kėtė rast akuzohet edhe ai”, ankohet mė tej Lladrovci.
Kryetari i Drenasit i thotė Thaēit se kohėve tė fundit ai dhe familja e tij kanė pasur kėrcėnime nga grupe tė ndryshme tė cilat i njeh se kush janė. Lladrovci thotė se pas luftės emri i tij ishte pėrmendur pėr disa pozita udhėheqėse, por nuk e kuptonte se pse Thaēi po i largohej.
“Unė kam qenė nė TMK dhe kur kam hyrė nė TMK i keni thėnė Agim Ēekut se pėrse jam aktivizuar aty (mos tė them se e keni sharė). Besoj ėshtė paradoks, mirėpo edhe sot, megjithėse kemi ndejtė bashkė disa herė, nuk e kemi fol kėtė gjė. Mos ndoshta ata qė ishin nė TMK ishin burra mė tė mirė se unė. Sidoqoftė, qėndrimi im nė TMK, pėr aq sa ishte e mundur i shėrbej Abazit e shokėve tė tij”, shkruante Lladrovci. Ai i ankohej Thaēit se pėrse asnjėherė nuk e kishte dėrguar Fehmi dhe Xhevė Lladrovcin. Madje, nuk ua kishte dėrguar asnjė buēet lulesh.
Lladrovci thotė se Thaēi i kishte propozuar tė shkonte nė AAK-nė e Ramush Haradinajt. Kėrkonte sqarime se si dhe pse pėr tė dytėn herė ndodhej nė listėn e zezė tė presidentit amerikan, George Bush.
“… Kur dy herė, pa tė drejtė, krejt pa tė drejtė, u gjenda nė listėn e Bushit, sidomos herėn e dytė, nuk mė ėshtė afruar dora e ndihmės prej teje”, i ankohej Lladrovci, Thaēit.
“Unė, pėr vete, jam i gatshėm, kurdoherė. Do tė ishte mirė qė edhe ju tė gjeni kohėn e duhur. Ramiz Lladrovci, 19 gusht 2003”, shkruan nė letėr.
[/size]

[size]
Por, Thaēi nuk i ishte pėrgjigjur.
Pėr kėtė arsye, Lladrovci ia kishte dėrguar edhe dy letra tjera me anė tė tė cilave kėrkonte takim. Nė letrėn e tretė ai thoshte se i kishte dėrguar porosi pėr takim nėpėrmjet Jakup Krasniqit. As kėsaj here Thaēi nuk e kishte takuar Lladrovcin.
“Ju kam dėrguar dy letra me ftesėn pėr t’u takuar, sepse fjalėt e pėrhapura janė shqetėsim pėr mua. Mė keni premtuar se do tė takoheshim, por deri tash nuk ėshtė bėrė asgjė. Me anėn e Jakup Krasniqit ju kam dėrguar tri herė fjalė se duhet tė takohemi, ju kam telefonuar, kam lėnė porosi qė tė ju thonė se ju kam kėrkuar, e pėrsėri nuk kam pėrgjigje”, ankohej Lladrovci, nė letrėn e 17 tetorit 2003.
Nė letrėn e tretė, Lladrovci pėrmendte Lulėzim Jasharin e Nuredin Lushtakun si pėrhapės tė fjalėve se po e spiunonte tek shėrbimet e huaja.
“Jam takuar disa herė kohėt e fundit me Lulzim Jasharin, Nuredin Lushtakun dhe vetėm tash mė thanė se nė njė takim qė ke pas me ta ke ngritė disa dyshime pėr mua, tė cilat jo vetėm qė nuk shkojnė pėr shtatin tim, por as qė janė menduar ndonjėherė prej meje. Jam shqetėsuar, sepse pas takimit tuaj me Lulin dhe Nurėn ne jemi takuar dy herė bashkė dhe nuk mė keni thanė asgjė. Jam i bindur se jeni keq i informuar dhe se as vetė nuk e besoni atė qė e keni thėnė”, shkruante Lladrovci.
“Nga qė mė njihni mirė duhet ta dini mė mirė se tė tjerėt, se as nė natyrėn time, as nė karakterin tim e tė familjes sime, nuk ėshtė ajo pėr tė cilėn po pėrflitem. Nuk e di qėllimin e kėsaj pėrfolje, dhe pėr t’i prerė rrugė mosmarrėveshjeve tė tjera, do tė ishte mirė tė takohemi, shoqėrisht pėr tė hequr keqkuptimet dhe pėr tė ndaluar fjalėt”, shkruan Lladrovci nė letrėn e tretė.
Insajderi ka kontaktuar protagonistėt e kėtyre letrave. Kryetari i Kėshillit tė Nismės, Jakup Krasniqi ka konfirmuar se aso kohe kishte qenė ndėrmjetės i Lladrovcit pėr takim me Thaēin.
“Pėrmes meje Ramizi ka kėrkuar vetėm tė takohet me Thaēin. Tjetėr ndėrmjetėsim nuk ka pasur”, ka thėnė Krasniqi pėr Insajderin.
Ramiz Lladrovci nuk ka pranuar tė flasė pėr kėtė ēėshtje.
“Ēka do qė ju e shihni tė udhės, publikojeni dhe fare nuk dua tė inkuadrohem as tė paragjykoj as me koment as me supozime. Por, kėrkoj nga Ju, tė respektoni kodin gazetaresk dhe mos merrni qėndrime nga paragjykimet ndaj meje. Unė jam nė fushatė dhe kėrkoj ta respektoni objektivitetin. Ndryshe, do tė ndėrmarrė veprime qė mbrojnė personalitetin tim”, ka thėnė Lladrovci.
Ndėrkaq Bazaj nuk u ėshtė pėrgjigjur telefonatave dhe mesazheve tė Insajderit./Insajderi.com
(Tekstit i kanė kontribuuar Liridona Hyseni e Xhavit Nura)
 


[/size]


Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
LLADROVCI – THAĒIT: NUK PO TĖ SPIUNOJ TE SHĖRBIMET E HUAJA
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: