AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Enver Hoxha,sipas Dushan M.Pseodonimi "Lopa"Stoka

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15367
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Enver Hoxha,sipas Dushan M.Pseodonimi "Lopa"Stoka   Ven 17 Nov - 8:19

Dokumentet sekrete tė CIA-s: Kush ishte Enver Hoxha dhe si e propozoi Dushan Mugosha pėr Komandant tė Pėrgjithshėm tė Ushtrisė

Pas
1 / 3
Para
Pėlqej
1
 

Nė arkivat sekrete tė CIA-s jepen hollėsi lidhur me diktatorin shqiptar, Enver Hoxha, sidomos pėrpara se ai tė merrte pushtetin para vitit 1945.

Nė kėto vite Shqipėria ishte njė vend qė sundohej nga dy diktatorė, Enver Hoxha dhe Mehmet Shehu, ku sa mė i rėndėsishėm qė ishte Hoxha pėr Shehun, aq i rėndėsishėm ėshtė edhe Shehu pėr Hoxhėn.

Enver Hoxha, njė burrė simpatik ka njė tė metė tepėr tė madhe, qė anon nga fryn era dhe mund ti jepet ēfarė do lloj forme politike, shkruan Panorama.

Njė person me pamje tė hijshme nė fytyrė, por i lig nė shpirt, qė pėr interes tė tij i vriste kundėrshtarėt e tij politikė.

Ai ka studiuar nė Francė dhe dėshiron tė bėhej njė instruktor i gjuhės frėnge nė Shqipėri. Pėr disa muaj ai ka shėrbyer si Sekretar i Dytė nė Legatėn Shqiptare nė Bruksel nėn regjimin e Mbretit Zog. Hoxha ishte arsimuar dhe ishte anėtar i hierarkisė sė diplomatėve tė shkolluar jashtė vendit.

Enver Hoxha kurrė s'ka marrė pjėse nė luftėn e rezistencės kundėr fashizmit nė Shqipėri, por ishte vetėm Komisar Politik i Shtabit tė Pėrgjithshėm. 

“Unė e propozova atė pėr Komandant tė Pėrgjithshėm tė Ushtrisė, i cili pėr pėr fat tė keq u bė nė vitin 1944”, thotė nė kujtimet e tij Dushan Mugosha.

Enver Hoxha ishte njė person qė njėjtė mund tė bėhej me te sikundėr mund tė veprojmė me njė brum, duke i dhėnė formėn qė ne e duam.

Jugosllavėt ia kishin vėnė nofkėn "Lopa" gjatė kohės sė luftės.

Kush ėshtė Dushan Mugosha 

Me ftesė tė Sekretarit tė Komitetit tė Qarkut tė Partisė Komuniste tė Jugosllavisė sė bashku me Miladin Popoviēin dhe me vendim tė Komitetit Qendror tė Partisė Komuniste tė Jugosllavisė , nė fund tė 1941 . 

Ai shkoi nė Shqipėri pėr krijimin e organizatave tė Partisė Komuniste tė Shqipėrisė , dhe organizimin e Rinisė Komuniste tė Shqipėrisė./albeu.com/

Shtuar mė 12/11/2014, ora 16:58

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Enver Hoxha,sipas Dushan M.Pseodonimi "Lopa"Stoka
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: