AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Skenderbeut edhe venediku ja kerkonte koken

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15367
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Skenderbeut edhe venediku ja kerkonte koken   Jeu 23 Nov - 14:32

“Historia e serbėve”, Jiriēek (1854-1918), tregon qartė pėrpjekjet pėr eliminimin e heroit shqiptar.Ėshtė koha kur kufijtė ende nuk janė tė mire pėrcaktuar e trojet kalojnė nė zotėrim sa tė njėrit, tek tjetri princ, qoftė ky serb, bullgar, apo shqiptar… Dyert e fisnikėve janė tė lidhura me njėra–tjetrėn mes krushqish, madje historitė e shkuesive, martesave, ndarjeve, janė aq tė shumta, saqė zor se gjen njė familje tė kėtij rangu tė papėrzier nė “pazare” martesore, qėllimi i sė cilave ishte pėrvetėsim pronash, forcim pushtetesh, etj.
lėvizjeve politike nė mesjetėn shqiptare, njė moment i rėndėsishėm nė studimin e Jiriēekut i kushtohet Gjergj Kastriot Skėnderbeut, prijėsi i shqiptarėve nė luftėn kundėr osmanėve. Qė nė momentin e parė, kur pėrmendet emri i Skėnderbeut, ai paraqitet si shqiptar dhe bir shqiptari. Nuk ka asnjė tendencė pėr ta nxjerrė origjinėn e tij serbe.

........................................................
Pergjigje
Po qysh pi bjen kesaj meseles,nje here ne kohen mesjetare ne ballkan ,serbet,greket,bugaret e shqiptaret ishin te perzime me martesa ndermjet vedi e pastaj ,nxirret genjeshtra qe Skenderbeu nuk paska gjen te serbit.Hajde rrena hajde.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15367
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Skenderbeut edhe venediku ja kerkonte koken   Jeu 23 Nov - 14:35

https://www.fmimages.net/jiricek-venediku-donte-koken-e-skenderbeut/

Nė kėtė kohė Venediku ishte ngatėrruar nė njė luftė me Skėnderbeun dhe me despotin. Lekė Zaharia i Danjės u vra nga vasali i tij Nikollė Dukagjini. Nėna e Zaharisė ia dorėzoi kėshtjellėn e tij venedikasve (1445). Atėherė Skėnderbeu ngriti pretendimet e tij pėr Danjėn dhe pėr Drishtin qė dikur ishte serbe dhe, i mbėshtetur nga Araniti dhe princėr tė tjerė, nisi luftėn kundėr Venedikut, si nė Durrės ashtu edhe nė Shkodėr (fundi i 1447-ės). Thuhej se despoti e paska nxitur me financime. Nga ana tjetėr despoti dhe Skėnderbeu shpresonin shumė nga marrėdhėniet e tensionuara midis Venedikut dhe mbretit Alfons tė Napolit, tek i cili shumė shpesh shkonin tė dėrguar tė despotit duke kaluar nga Raguza. Sė fundi venedikasit shpallėn si ēmim njė pagesė tė pėrjetshme prej 100 dukatesh pėr vrasjen e Skėnderbeut (4 maj 1448). Nė qershor vojvoda i despotit, Altomani, fushoi me 12 000 burra nė Kotorr. Crnojeviēėt kaluan nga Venediku nė anėn e despotit; tė njėjtėn gjė bėri njė pjesė e Pashtrovēėve, zhupat e Grbaljit etj. Tė dėrguarit Andera Venier, i cili erdhi nė Shkodėr me qėllim qė tė bėnte paqe me Skėnderbeun dhe me despotin, tashmė iu dha kėrkesa qė Gjergjit t’i riktheheshin qytetet e diskutueshme tė bregdetit, kundrejt pagesės pėrkatėse ndaj Republikės. Papritur nė Venedik mbėrriti lajmi (nė korrik) se ushtria serbe ishte shkatėrruar plotėsisht nga trupat venedikase, ndoshta nė afėrsi tė Tivarit. Andej e tutje nuk bėhej mė fjalė pėr dorėzim tė qyteteve te despoti. Venedikasit ranė nė ujdi pėr njė paqe vetėm me Skėnderbeun nė fushimin e tij pėrpara Lezhės (4 tetor 1448). Ai i hoqi dorė nga pretendimet e tij dhe mori njė pagesė vjetore prej 1400 dukatesh.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15367
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Skenderbeut edhe venediku ja kerkonte koken   Jeu 23 Nov - 14:42

Zotėrimi i tij (skenderbeut)nė Mat dhe nė Dibėr ishte i vogėl, ushtria e tij nuk kishte as 12 000 burra. Qytetet e mėdha fqinje, si Beratin dhe Ohrin, ai nuk i mori dot kurrė; forca e tij qėndronte kryesisht nė mbrojtjen nė vendin e ashpėr malor.
Vepra tė tjera mbi shqiptarėt
“Acta et diplomata res Albaniae mediae aetatis illustrantia”(1913-16) Nė studimin “Historia e serbėve”, Jiriēek (1854-1918), tregon qartė pėrpjekjet pėr eliminimin e heroit shqiptar.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15367
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Skenderbeut edhe venediku ja kerkonte koken   Jeu 23 Nov - 14:52

 Prej pesė goditjeve nė afėrsi tė zemrės, Zenelaj falimentoi. Autorja kishte ikur dhe nė hyrjen e shtėpisė e kishin pritur Surla me shoferin e tij. Zorica Aleksic ua kishte kthyer armėn dhe i kishte marrė paratė bashkė me njė tiketė pėr Beograd. Me njė Volvo ishin nisur menjėherė pėr nė aeroportin e Frankfurit. 
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Skenderbeut edhe venediku ja kerkonte koken   

Revenir en haut Aller en bas
 
Skenderbeut edhe venediku ja kerkonte koken
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: