AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Jepnju borovnice femive qe ta kan trurin e fresket

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15315
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Jepnju borovnice femive qe ta kan trurin e fresket   Mar 28 Nov - 5:33

Pėr vite, nutritionistet kanė vėnė nė dukje pėrfitimet e konsumit tė pėrditshėm tė frutave pyjore, dhe kėtė herė specifikisht e kanė hulumtuar boronicėn.
Tė pasura me vitamina, minerale dhe antioksidantė, boronicat kanė fuqinė pėr tė na ndihmuar nė kryerjen e detyrave tė pėrditshme, tė tilla si mėsimi.
Hulumtimi i fundit pėrfshinte fėmijėt e moshės shkollore tė cilėt duhej tė zgjidhnin detyrat nė njė kompjuter, ndėrsa studiuesit ndjeknin punėn e trurit.
Para zgjidhjes sė detyrave, disa nga fėmijėt pinė lėng tė freskėt tė boronicės.
Pikėrisht ato fėmijė kishin precizitet, shpejtėsi dhe saktėsi mė tė madhe, rreth 10% mė shumė se sa pjesa tjetėr.
Boronicat janė veēanėrisht tė pasura me vitaminė C, a ngjyrėn blu e pėrfitojne nga njė antioksidant i fuqishėm. Ato pėrmbajnė minerale tė tilla si fosfor, kalium, kalcium.
Epo, herėn tjetėr qė po pėrgatiteni pėr njė test ose njė provim – e dini se ēfarė duhet tė blini me bollėk.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Jepnju borovnice femive qe ta kan trurin e fresket
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: