AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Biseda me te vdekur ne enderr

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15315
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Biseda me te vdekur ne enderr   Mar 28 Nov - 5:35

BiSEDA ME TĖ VDEKUR
Nėse ėndėrrohet se po bisedon me tė vdekurin, fjalėt e tė vde- kurit, qofshin ato tė mira ose tė kėqija, do tė bėhen realitet. I vdekuri jeton nė botėn e vėrtetė (Ahiret), ka shkuar nga bota e rrejshme (Dynjaja) dhe nuk gėnjen, pavarėsisht nga ajo se ēka thotė.
Kur dikush ėndėrron se i vdekuri e fton, nėse ėshtė i sėmurė, do tė vdesė, por nėse ėshtė i ditur, kėshilla e tė vdekurit do t’i ndihmojė tė largohet nga devijimi dhe ta pėrmirėsojė gjendjen e vet.

ĖNDĖRRIMI I TĖ VDEKURIT TĖ LUMTUR
Endėrrimi i njeriut tė vdekur qė ėshtė i lumtur, nė kushte tė mira, me rroba tė bardha ose tė gjelbra, duke u mahitur ose duke folur fjalė tė mira – do tė thotė se i vdekuri jeton nė qetėsi dhe ėshtė nė gjendje tė mirė.
Nėse dikush sheh nė ėndėrr qė i vdekuri i afrohet fytyrė qeshur, e pėrshėndet dhe pėrqafohet me tė, kjo nėnkupton lajm tė mirė.
Nėse njeriu sheh nė ėndėrr njeri tė vdekur, tė cilit i shkon pas, e shtrėngon, e pėrqafon ose e mbyt atė – do tė thotė se ai do tė ketė pleqėri tė mirė.

ĖNDĖRRIMI I TĖ VDEKURIT TĖ PIKĖLLUAR
Nėse shihet nė ėndėrr njeriu qė ka vdekur dhe ėshtė i veshur me rroba tė vjetra, tė grisura, tė pluhurosura ose duket i pikėlluar – ai nuk do tė jetė i qetė nė botėn e ardhshme. Po tė shihet se i vdekuri ėshtė i sėmurė, ai ka shumė mėkate.
Nėse ėndėrrohet qė personi i vdekur e godet, e shikon vėngėr, i kanoset, apo nuk e pėrshėndet, kjo nėnkupton qė ky person e pa- ralajmėron pėr ndonjė obligim tė pa pėrmbushur ndaj tij, ose se ka rėnė nė mėkat ndaj Allahut, xh.sh..

I VDEKUR PĖR SĖ DYTI
Nėse individi sheh ėndėrr se ka vdekur pėr sė dyti dhe vajtohet pa zė – do tė thotė se njė nga anėtarėt e tij do tė martohet e do tė ketė lumturi e harmoni.
Po nėse i vdekuri pėr sė dyti qahet dhe vajtohet – njė anėtar i familjes sė ėndėrruesit do tė vdesė.

Komentimi i ėndrrave
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Biseda me te vdekur ne enderr
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: