AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Ramush Haradinaj puntor ndertimtarie

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15315
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Ramush Haradinaj puntor ndertimtarie   Mar 12 Déc - 13:20

Ramush Haradinaj 1968-2017 FOTO&VIDEO
 GALLERYFOTOGRAFIKOSOVĖTOP LAJME
Nė Sht 10, 2017
Ramush Haradinaj lindi mė 3 korrik 1968 nė Gllogjan, afėr Deēanit. Ėshtė njė politikan dhe ish-udhėheqės i Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės (UĒK). Prej datės 3 dhjetor 2004 deri mė 8 mars 2005 ka qenė Kryeministėr i Kosovės.
Ramush Haradinaj ishte komandant nė Zonėn Operative tė Dukagjinit tė UĒK-sė. Pas luftės me transformimin e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės nė Trupat Mbrojtėse tė Kosovės (TMK) ai emėrohet zėvendėskomandant i TMK-sė. Nė prill tė vitit 2000 largohet nga jeta ushtarake dhe themelon partinė Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės (AAK), Kryetar i sė cilės ėshtė edhe sot.
Mė 3 dhjetor 2004 nė parlamentin e Kosovės u zgjodh kryeministėr me shumicė votash. Mė 8 mars tė vitit 2005, Tribunali pėr Krime tė Luftės nė ish-Jugosllavi publikoi aktakuzėn pėr krime lufte ndaj tij dhe si rrjedhojė po atė ditė Haradinaj dha dorėheqje nga pozita e Kryeministrit tė Kosovės nė mėnyrė qė tė pėrballet me aktakuzėn e ngritur nga Tribunali. Ai tė nesėrmen shkon vullnetarisht nė Tribunalin e Hagės, ku me tė mbėrritur u burgos. Pas disa muajve nė paraburgim ai u lirua pėrkohėsisht deri nė fillim tė gjykimit tė tij.
Ėshtė i martuar me prezantuesen e lajmeve, Anita Haradinaj, me tė cilėn ka njė djalė dhe njė vajzė. Haradinaj ka jetuar pėr disa vite jashtė Kosovės, kryesisht nė Zvicėr, ku edhe ka mėsuar gjuhėn frėnge dhe angleze. Haradinaj emigroi nė Zvicėr, ku kaloi 8 vite duke punuar si punėtor ndėrtimi dhe roje tė sigurisė . Nė Zvicėr, ai u bashkua me separatiste Lėvizjes Kombėtare tė Kosovės, nga e cila ka origjinėn UĒK-sė. Ka shtėpinė, nė lagjen Arbėria nė Prishtinė.
Ramush Haradinaj arriti pėrsėri tė bėhet Kryeministėr i Republikės sė Kosovės me 09.09.2017Ramush Haradinaj puntor ndertimtarie

http://fronti.info/ramush-haradinaj-1968-2017-fotovideo/
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Ramush Haradinaj puntor ndertimtarie
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: