AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Musa Hoti tradhetar atdhetar

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15315
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Musa Hoti tradhetar atdhetar   Ven 22 Déc - 14:32

Cili kishte qenė Musa Hoti deri atėherė!? Sė fundi, para “arratisjes” nė vitin 1978, pėrflitej si shitės i diplomave tė falsifikuara tė Shkollės Normale nė Mitrovicė. Nė fund tė marsit 1981, nė tubimin e organizuar nga Ambasada Jugosllave nė klubin jugosllav “Pėrparimi”, pėr t’i dėnuar demonstratat nė Prishtinė, ky farė “Avni Rrustemi” kishte treguar patriotizmin e tij jugosllav nė mėnyrė mė skandaloze. 

Nė atė tubim disa patriotė shqiptarė, me shtetėsi turke, kundėrshtojnė miratimin e telegramit pėr t’i dėnuar demonstratat. Musa nxjerr revolen, zbraz disa fishekė, duke ulėritur: “Kush guxon me e kundėrshtu Jugosllavinė e shokut Tito kam me i dhanė plumb nė ballė...”. Shqiptarėt qė kishin kundėrshtuar e lėshojnė mbledhjen. Megjithatė, telegrami dėnues nė emėr tė klubit “Pėrparimi” publikohet nė mbrėmje nė mediet jugosllave.Nė maj tė vitit 1982 ishte paralajmėruar procesi gjyqėsor. Vėrshonin telegramet e injorantėve pėr ta kėrkuar pafajėsinė e Musa Hotit. Edhe Kryesia e Lėvizjes nė mbledhjen e parė tė saj konstituive, po nė maj tė 1982-s, me insistim tė Xhafer Shatrit, provon ta imponojė vendimin qė t’i angazhonte anėtarėt dhe simpatizantėt e saj tė dėrgojnė telegrame. Kundėrshtova me arsyetim se nuk duhet ta inkriminojmė Lėvizjen. Ndodhi zėnkė goxha e rėndė mes meje e Xhaferit. Megjithatė, vendimi nuk u mor, por Xhaferi organizonte dėrgim tė telegrameve, kurse unė sqaroja anėtarėt dhe bashkatdhetarėt tė mos dėrgonin.


Pėr t’i ikur shėrrnajės me Xhafer Shatrin dhe pėr shkak se me kishte ftuar bashkėveprimtari Gjeto Sinishtaj (nga Rrethi i Tuzit), vendosa tė shkoj nė SHBA. Nga fundi i qershorit 1982 arrita atje. Nė njė pritje qė organizuan malėsorėt e Rrethit tė Tuzit, nė banesė tė Ndue Camajt, po mė rrėfenin me krenari pėr aksionin e grumbullimit tė ndihmave financiare pėr Musa Hotin. Pa ndonjė takt, u thash brutalisht: “Ma mirė ato ndihma shkėrdheni vetė me kurva kėtu sesa t’ia dėrgoni vėllait tė Musės, Isa Hotit, qė t’i harxhojė nė bixhoz e kurvėri...”. Plasi debati. Njėri nga tė pranishmit nxori njė kopje tė letrės, tė cilėn Sabri Novosella ia kishte dėrguar nė burg Musa Hotit. Ajo pėrmbante njoftimin se Musa Hoti ishte kooptuar nė kryesi tė Lėvizjes pėr shkak tė meritės patriotike qė kishte vrarė ambasadorin jugosllav. Kopjen e asaj letre nė Amerikė e kishte dėrguar nga burgu Musa Hoti, duke bėrė shėnim me dorė poshtė saj qė tė organizoheshin nė celula treshe, ilegale, nė kuadėr tė Lėvizjes. U zura ngushtė. Zura tė sqaroj: “E para, Musa Hoti nuk ka varė ambasador, por njė shofer ambasade, me tė cilin shisnin pasaporta e dokumente jugosllave dhe e ka vrarė nė njė bordel nė ora tre tė mėngjesit, ku deri atėherė duhet tė kenė pirė bashkė. E dyta, Sabri Novosella nuk ka tė drejtė ta kooptojė Musėn, sepse nė kryesi janė nga dy veta prej tre organizatave tė mėparshme dhe unė i shtati, si pėrfaqėsues i Frontit tė Kuq Popullor. E treta, Musa Hoti nuk mund tė kooptohet nė Kryesi, sepse e komprometon Lėvizjen si organizatė kriminale. E katėrta, Lėvizja nė Perėndim nuk organizohet nė celula treshe dhe as ilegalisht, por nė kėshilla popullore, pa pėrkufizim tė anėtarėve. E pesta, tani Musės i ėshtė mundėsuar tė kėmbejė letra me mėrgimtarė, t’u japė urdhra pėr organizim dhe veprimtari dhe tė kėrkojė prej tyre informacion dhe gjithė atė letėrkėmbim e kontrollojnė policia belge dhe jugosllave...”. Pėrfundimisht, pas debatit tė gjatė, u vendos tė ndėrpritej ai aksion.


Nė vitin 1984 Sabri Novosella largohet nga Lėvizja me 4-5 veta, nisi veprimtarinė nė Suedi, nxori dy numra tė njė fletushke po me emrin “Zėri i Kosovės” dhe shumė shpejt pushoi veprimtarinė. Bile njė kohė zuri tė simulonte njė krizė shpirtėrore, sa tė prezantohej se ishte anėtarėsuar nė sektin Dėshmitarėt e Jehovas. Prapa i shkon edhe Musa Hoti.


Nga gjyqi i shkallės sė parė Musa Hoti duhet tė jetė dėnuar me burg tė pėrjetshėm. Pa u mbush tre vjet burg lirohet. Banesa e tij qe shndėrrua nė njė lloj “meke” pėr mėrgimtarėt qė shkonin pėr ta vizituar, uruar e madhėruar. Kishin vendosur tė shkonin edhe disa anėtarė tė Lėvizjes nė Bruksel. Shkova pėr t’i shoqėruar e sqaruar. Paraprakisht i informova se mund tė plaste debati qė do tė eskalonte nė sherrnajė. Hysen Xhelili mori revolen me vete pėr ēdo eventualitet rrezikshmėrie. Shkuam shtatė-tetė veta. Nė bisedė e sipėr iu drejtova Musa Hotit: “Mund tė na informosh, me cilin vendim gjyqėsor je liruar nga burgu?” Ai u pėrgjigj: “Me vendim tė Gjykatės sė Strasburgut”. Ia ktheva: “Po gėnjen, Gjykata e Strasburgut nuk shqyrton lėndė tė tilla. Urdhėro, dėshmo, jemi kėtu, trego vendimin e cilėsdo gjykatė qė ta lexojmė e tė bindemi. Po pate tė tillė vendim qė tė ka liruar nga vuajtja e dėnimit, ke gjithė kėta burra kėtu, unė po e paguaj plumbin dhe mė vrisni si dėnim pėr shpifje. Pėrndryshe ta kesh pėr turp, sepse ti duhet tė jesh liruar me kėrkesė tė Ministrisė sė Brendshme tė Jugosllavisė, me arsyetim se ka ndodhur vrasje nė rrethana afektive nė mes kolegėsh, se ti u duhesh nė liri pėr ta luftuar krimin e organizuar tė nacionalistėve ekstremistė e terroristė shqiptarė!” Ai u nxiros.


http://dosja-gervalla.blogspot.fr/search/label/JO%20hakmarrjes%20dhe%20revanshizmit...-shkruan%20Ibrahim%20Kelmendi
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15315
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Musa Hoti tradhetar atdhetar   Ven 22 Déc - 14:34

Nė njė rast, ndoshta pasi kishim varrosur Enver Hadrin, ishim ulur nė hollin e hotelit “Sheraton” bashkė me Josef Dio Gardin. Ishte edhe Hysen Gėrvalla aty. Musa po priste nė kėmbė, tre-katėr metra larg. Dio Gardi kėrkoi falje se duhej tė shkonte ta vizitonte Musa Hotin nė shtėpi, pėr ta nderuar pėr aktin patriotik. E luta tė mos shkonte, sepse do tė komprometohej, me arsyetim se ai nuk ka bėrė akt patriotik, por kriminal. Ai u falėnderua, u ul sėrish.


Nė dy-tre vjetėt e fundit tė jetės Musa u shpėrfytyrua nė njė pijanec dhe nė njeri skajshmėrish i dėshpėruar. Natėn e vdekjes kėmbėt nuk e bartnin dot nga pirja, qė tė shkonte nė shtėpi. E dėrgon me makinė Sabit Abazi (Zhegėr, Gjilan).


I kam pėrcjell paksa krrokamatė e Reshat Sahitajt pėr Musa Hotin, pėr vete, pėr Enver Hadrin dhe ndonjė tjetėr. Uroj tė ndėrgjegjėsohet pėr tė pushuar sė prezantuari tė mive pėr elefantė.
Tashmė dihet se Musa ėshtė varrosur me ceremoni ushtarake nė Varrezat e Dėshmorėve nė Prishtinė. Mjerisht, ka kėrkesa edhe nga Shoqata e Veteranėve... qė presidentja Jahjaga ta shpallė Musa Hotin hero.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Musa Hoti tradhetar atdhetar
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: