AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Hafiz Gagica, prototip tipik i organizimit “pacifist”

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15255
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Hafiz Gagica, prototip tipik i organizimit “pacifist”   Sam 23 Déc - 2:17

Hafiz Gagica, prototip tipik i organizimit “pacifist”

Hafiz Gagica ėshtė njė nga prototipat mė tipik tė organizimit “pacifist”, “demokratik”, “legal”, nė emigracion. Ai u emėrua si kryetar i Degės sė LDK-sė nga Akademiku “Crni” mė 6 maj 1990 dhe atė post e mbajti katėr mandate, bile ishte edhe kryetar i kolegjit tė kryetarėve tė tė gjitha degėve tė LDK-sė nė gjithė emigracionin shqiptar. Pėr ata qė nuk e dinė, akademiku “Crni” ėshtė prof. dr. Ali Aliu (qė merr rrogė nga tre akademi), i cili duhet tė jetė rekrutuar pėrdhunshėm nga UDB-a pėr t’u bėrė dėshmitar nė procesin gjyqėsor kundėr Adem Demaēit nė vitin 1963 (shih librin “Dosja Demaēi”, autor prof. dr. Hakif Bajrami).


E njihte “Crni” Hafiz Gagicėn pėrpara, apo ashtu e kishin urdhėruar!?


Jusuf Buxhovi deshmitar kundra Hashanit“Unė e themelova LDK-nė”, tha para ca ditėve Jusuf Buxhovi. Deri tani askush nuk e demantoi dhe nuk e pėrmirėsoi konstatimin e tij rrahagjoks. Meqė rezulton se JB ishte njeri i UDB-sė, atėherė duket i logjikshėm konstatimi se UDB-a e ka formuar LDK-nė. Dihet mirėfilli se pjesėtarėt e shėrbimeve sekrete nuk marrin vendime qė bien nė kundėrshtim me pėrcaktimet e shėrbimit punėdhėnės. Por, gjatė debateve qė pasuan, mbase u dėshmua se ai vėrtet ishte pjesėtar profesional i atij shėrbimi, si me paraqitjet qė bėri vetė, si me dėshminė e Hysen Gegės, por akoma mė flagrant ėshtė informimi i Shefqet Hashanit (ish-shef i UDB-sė sė Kosovės dhe sekretar i parė i Ambasadės jugosllave nė Gjermaninė P. gjatė viteve 1978-1981), i cili pohon se Jusuf Buxhovi ka marrė pjesė aktive gjatė procesit hetimor kundėr tij nė Beograd; Z. Hashani ėshtė dėnuar nė Beograd me tetė vjet burgim nė vitin 1981.

Cili ėshtė nė tė vėrtetė Hafiz Gagica, meqė ai pretendon se ishte i pėrndjekur politik i regjimit tė Beogradit (gjatė viteve 1980-1999)?


Tė gjitha subjektet e organizuara nė vitin 1991 vendosėn tė ndėrmerrnin njė aksion tė ngutshėm, i cili qe quajtur “ndihmė Kosovės me njė armė” (e ēmimi orientues i armės u caktua 1 000 DM / 500 euro). Duhet tė jenė mbledh shpejt e shpejt rreth 40 milionė DM. Ato u derdhėn nė xhirollogari e “fondit humanitar” nė Aachen, tė cilin e “menaxhonin” Marjan Tuna dhe Hafiz Gagica. Pos atyre dyve, nuk di njė tė 3-tė qė di se ku kanė pėrfunduar ato mjete (ndoshta di pjesėrisht edhe Anton Kola).Pas atij aksioni u themelua “Fondi i 3-pėrqindėshit”, tė cilin e menaxhonte “qeveria nė ekzil”. 

Fillimisht u formua nė marrėveshje me LPK-nė, por meqė Bukoshi dhe stafi i tij rezultuan mashtrues, LPK u detyrua tė tėrhiqej nga marrėveshja. Edhe nė xhirollogarinė e atij fondi kishte autorizim pėr tė tėrhequr mjete financiare Hafizi derisa, pėr arsyet qė nuk i di, atė autorizim ia anuluan Bujar Bukoshi e Isa Mustafa.
I tepėrt ėshtė informimi i takimeve nė Stuttgart tė Hafiz Gagicės nė krye me UDB-ashin Selim Broshaj, sepse tashmė pothuajse tė gjithė UDB-ashėt ishin rreshtuar nė LDK.
http://dosja-gervalla.blogspot.fr/search/label/JO%20hakmarrjes%20dhe%20revanshizmit...-shkruan%20Ibrahim%20Kelmendi
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Hafiz Gagica, prototip tipik i organizimit “pacifist”
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: