AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Xhezai Shaqiri ēka me kerkonte ali ahmeti

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15255
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Xhezai Shaqiri ēka me kerkonte ali ahmeti   Dim 24 Déc - 3:49

farė nė tė vėrtetė i kishte kėrkuar Ali Ahmeti, komandant Hoxhės pėr tė ndikuar tek partitė politike nėnshkruese tė Marrėveshjes sė Ohrit, pėr UT-nė e asaj kohe dhe legalizimin si universitet shtetėror.
“Nė takimin qė kisha me Ali Ahmetin nė Shipkovicė, ai kėrkoi nga unė qė tė bisedojė me kėta tė PPD-sė se nuk po i’a ndėgjojnė fjalėn dhe se mė tha se unė si Xhezair Shaqiri kam respekt tė madh te PPD-ja. Ai mė luti qė t’i bindi qė tė lėshojnė pe qė ta pranojnė Preambulėn e Kushtetutės dhe tė sakrifikohet kjo me legalizimin e Universitetit tė Tetovės.
Ai mė shpjegon mė tej se Branko Cėrvenkovski, Lubēo Georgievski dhe Arbėr Xhaferri kishin rėnė dakord bashkė me UĒK-nė, por PPD-ja nuk kishte lėshu pe. Situata ishte tensionu dhe kėrkohej qė patjetėr tė bėhej ky ndryshim.
Unė i them se nuk jam i bindur o Ali qė kjo ėshtė hajr pėr ne dhe nuk mund tė kontriboj nė kėsi lėshime qė janė nė dėm tė shqiptarėve. Aliu insistonte dhe thotė se ka presion tė madh prej ndėrkombėtarėve qė tė lėshohet pe nė preambulėn e Kushtetutės. Sepse kjo po i pengon shumė palės maqedone. Unė i thash se nuk e kam dert pėr palėn maqedone, por pėr popullin tonė, dhe ai prap ma kthen: Po ēka mėrzitesh o Hoxhė se kėtė marrėveshje e ka nėnshkru PPD dhe PDSH, e jo ne si UĒK, dhe prap kur tė vjen momenti ja krisim. Unė i them se ti sja krise hiē ka Kėrēova dhe Dibra e deri nė Manastir, qė patėt premtu. Se Karadaku, Likova e Haraēina janė shkrumu nga lufta dhe ne nuk mund tė bėjmė luftė pėr ditė.
Nė tė njejtėn natė mora nė telefon Naser Ziberin dhe Ismet Ramadanin dhe i pyeta se ēka ėshtė puna e preambulės dhe UT-sė, e ata mė spjeguan me detaje dhe me njė respekt tė madh mė thanė se nuk ėshtė e vėrtetė se kanė presion nga ndėrkombėtarėt. Ata thanė se Alia dhe Xhaferi kanė pranuar qė tė bėhet shkėmbimi mes preambulės dhe UT-sė, e ne si PPD qė jemi nėnshkruese tė marrėveshjes presim tė marrim diēka mė shumė pėr shqiptarėt, edhe pse kjo marrėveshje ishte pranuar paraprakisht nga UĒK dhe PDSH.
Hoxha thekson mė tej se ka pėrmendur kėto dy emra qė ata tė konfirmojnė publikisht tė vėretetėn. “Pra i lus qė kėta dy politikan tė dalin dhe tė sqarojnė tė vėretėn dhe bisedėn me mua, sepse dyshoj se kėta tė BDI-sė menjėherė do tė dalin kundėr dėshmisė time. Me kėtė mund tė konstatojė secili se kush e ka legalizu UT-nė, BDI-ja apo Cėrvenkovski”, ka thėnė pėr INA, Xhezair Shaqiri.
https://telegrafi.com/komandant-hoxha-si-tradhetoi-ali-ahmeti-edhe-me-marreveshjen-e-ohrit/
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Xhezai Shaqiri ēka me kerkonte ali ahmeti
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: