AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Lojėrat” e PDK-sė, Qev. Haradinaj do tė bie nė muajin Mars

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15255
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Lojėrat” e PDK-sė, Qev. Haradinaj do tė bie nė muajin Mars   Mer 27 Déc - 13:55

December 27, 2017

[size=33]“Lojėrat” e PDK-sė, Qeveria Haradinaj do tė bie nė muajin Mars?![/size]


Qeveria e kryeministrit Ramush Haradinaj nuk do tė mund t’ia del assesi mbanė pėr t’i dhėnė njė epilog ēėshtjes sė Demarkacionit dhe Asociacionit, kjo pėr faktin se pas fillimit tė ngritjes sė aktakuzave tė Gjykatės Speciale do tė ketė probleme. Kėshtu vlerėsojnė njohės tė ndryshėm nga fusha politike, ku sipas tyre, qytetarėve tė Kosovės ju nevojitet njė Qeveri e cila e dėrgon pėrpara qasjen e Kosovės me BE-nė meqė e ardhmja e qytetarėve tė Kosovės gjendet nė Evropė.
Analisti Faton Mehmeti duke folur rreth kėsaj ēėshtje ka thėnė pėr “ Bota sot” se ato qė e sollėn nė pushtet Haradinajn, ato edhe do ta rrėzojnė nga pushteti atė, pėrfshirė Asociacionin dhe Demarkacionin.
Sipas tij, kėto dy tema tė ndjeshme arritėn tė rrėzojnė Qeverinė e kaluar, duke i ndihmuar Haraidnajt qė tė vije nė pushtet.
“Jo e rastėsishme ėshtė fakti se PDK-ja ia la postin e kryeministrit Haradinaj, derisa Kadri Veseli njė vit ka bėrė fushatė nė emėr tė ardhjes nė pushtet nė postin e kryeministrit. Pra dinakėria e Kadri Veselit fitoi me papjekurinė politike tė Ramushit, dhe natyrisht se kjo edhe ka ndikuar qė proceset tė ngecin. Pra kėtu nuk kemi progres nė asnjė ēėshtje nė emėr tė sė cilės u rrėzua Isa Mustafa, veē regres dhe asnjė hap tutje”, ka thėnė analisti politik Mehmeti.
Ai ka pohuar nėse deri nė mars nuk kalon Demarkacioni atėherė do tė bie Qeveria Hardinaj.
“Qeveria Haradinaj do tė bie deri nė mars edhe pse kjo varet nga zhvillimet politike tė arrestimeve nga Gjykata Speciale. Dhe derisa Kadri Veseli dhe Thaēi janė ne pushet, lojėrat dhe djallėzitė politike nuk do tė ndalen asnjėherė. Prandaj Kosova po shkon nė greminė si rezultat i tyre, sepse Haradinaj nė anėn tjetėr, dėshtoj nė zotimet e tija, pasi gropėn ia bėri Kadri Veseli”, ėshtė shprehur analisti Mehmeti.
Image
Hidajet Ahmeti
FOTO GALERI
Nga ana tjetėr analisti politik Hidajet Ahmeti ka thėnė pėr “ Bota sot” se fryma e ndėrtuar pėr mė shumė se njė dekadė ka prodhuar njė realitet tė pakėndshėm, duke e zhveshur politikėn nga morali dhe duke i dhanė njė kahje tė mbrapsht proceseve tė zhvillimeve politike nė Kosovė.
Sipas tij, janė pikėrisht skenarėt e rrezikshme tė orkestruara nga politika dhe “institucionet” e nėntokės ato tė cilat edhe kanė zbehur besimin reciprok tė partnerėve tė koalicioneve qeverisėse si dhe kanė ndėrtuar njė standard tė mbrapsht.
“PDK-ja si parti politike sė bashku me strukturat e nėntokės tė saj ka ditur t’i djeg partnerėt e koalicionit dhe nė vazhdimėsi ka zbehur besimin e partive politike te kjo e fundit. Nuk ka dyshim se AAK-ja e sė bashku me liderin e saj do tė jenė humbėsit mė tė mėdhenj brenda kėsaj loje politike dhe mė rrėzimin e kėsaj qeverie do tė kuptohet e vėrteta e lojėrave politike tė PDK-sė”, ka thėnė Ahmeti.
Ai ka thėnė se PDK-ja ka strategji politike pėr tė ruajtur, mbajtur e marr pushtetin, por edhe pėr t’i djegur partnerėt e koalicionit brenda kėsaj loje politike.
“PDK-ja si parti politike e sė bashku mė strukturat e nėntokės ka aftėsi menaxhuese pėr t’i mbijetuar furtunave tė tilla politike, por edhe tė sajoj probleme tė paqena pėr menaxhim tė situatave tė cilat janė tė pafavorshme pėr klanet dhe klientėlen e tyre politike”, ka pėrfunduar analisti politik Hidajet Ahmeti.


Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Lojėrat” e PDK-sė, Qev. Haradinaj do tė bie nė muajin Mars
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: