AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Kujtim Shala: Nėse shfuqizohet Speciale, kjo i bikeq kosoves

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15255
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Kujtim Shala: Nėse shfuqizohet Speciale, kjo i bikeq kosoves   Mer 27 Déc - 13:59

Kujtim Shala: Nėse shfuqizohet Gjykata Speciale, kjo e keqe i ndodhė Kosovės

[size=33]Kujtim Shala: Nėse shfuqizohet Gjykata Speciale, kjo e keqe i ndodhė Kosovės[/size]


Kujtim Shala nga Lidhja Demokratike e Kosovės ka komentuar iniciativėn e disa deputetėve tė Kuvendit tė Kosovės pėr shfuqizimin e Gjykatės Speciale.“Nuk mund tė shfuqizohet asgjė. LDK e ka menduar si arbitrare, shkon pėrtej vullnetit dhe fuqisė politike jo vetėm tė LDK-sė por edhe tė Kosovės, Dhomat e Specializuara dhe Zyra e Prokurorit Special e njohur ndryshe si Gjykata Speciale tani ėshtė kategori kushtetuese”, ka thėnė Shala nė Klan Kosova.“Atė natė tentohej tė shfuqizohej ligji, qė maksimalisht do tė mund ta bėnte jo funksionale pėr njė kohė atė Gjykatė”, ka theksuar ai.
Sipas Shalės, shfuqizimi i kėsaj Gjykate, do tė sillte disa alternativa tjera pėr Kosovėn.“Do tė hapte ose rikthente alternativat e vjetra qė Kosova ka patuar nė tavolinė, para se tė vendosej kėshtu”, ka thėnė Shala.“Besoj qė do tė mund tė kthehej alternativa e vjetėr qė puna tė vazhdonte me njė vendim tė Kėshillit tė Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara qė do ta kthente Kosovėn para datės sė Pavarėsisė”, ka vlerėsuar ai.“Dhomat e Specializuara nuk ėshtė njė gjykatė ndėrkombėtare, edhe pse shkon pėrtej vullnetit tonė, ėshtė njė institucion kushtetues i Kosovės”, ka theksuar Shala.“Ajo gjykatė njeh rendin kushtetues dhe juridik tė Kosovės”, ėshtė shprehur ai.Nėnkryetari i Kuvendit tė Kosovės nga radhėt e LDK-sė ka thėnė se me shfuqizimin e Gjyatės Speciale, do tė mund tė fuqizohej Rezoluta 1244.“Rezoluta 1244 do tė mund tė fuqizohej, ajo rezolutė fut nė lojė vende tė tjera pėrtej partnerėve tanė, qė kemi si mike dhe sponsorė tė pavarėsisė”, ka deklaruar ai.“Kosova ndėrmjet kohės kur kemi biseduar sė pari pėr kėtė mekanizėm, ose tė tjerėt, kemi patur situata shumė specifike dhe qė pėrfshin edhe aktorė tė tjerė qė nuk jemi ne”, ėshtė shprehur Shala.“Kjo gjykatė ėshtė detyrim ndėrkombėtar, dhe ky ėshtė kushti ynė, partnerėt tonė pėrpos si detyrim ndėrkombėtar e shohin si mundėsi ose kushtin e Kosovės pėr njė shtet tė sė drejtės”, ka komentuar ai.
http://mezemer.info/2017/12/27/kujtim-shala-nese-shfuqizohet-gjykata-speciale-kjo-e-keqe-i-ndodhe-kosoves/
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Kujtim Shala: Nėse shfuqizohet Speciale, kjo i bikeq kosoves
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: