AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Fitoterapia sherim me qaj

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15255
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Fitoterapia sherim me qaj   Jeu 4 Jan - 13:59

Fermer


[ltr][ltr]


FITOTERAPIA (Shėrim me anė tė bimėve)

J’aime cette Page · 8 décembre 2015 · Modifié · 

 
PERBERSIT E CAJIT ME EMRIN ,,Z O D E K S'' i cili shitet ne treg me cmim astronomik, 100 gr bime te thara 30 euro.
Per ju qe pelqeni faqen ,,fitoterapia'' do tua postoje fotografite e pese bimeve te cilat e perbejne kete caj si dhe menyren e perzierjes dhe dozimit.
1 ).Equisetum arvense (keputja e arave,bishtminthi,bisht kali etj).25gr bime e thare.
2).Solidago virgaurea (shuferarta) 25 gr bime ethare.
3).Salix alba (shelgji i bardhe) levoret e degeve jo ma te vjetra se dy vite te cilat mbledhen ne pranvere dhe thahen ne furre me temp 50 grade. 20 gr levore e thare.
4).Betula pendula (meshteken,breze)17 gr gjethe te thara te cilat grumbullohen ne pranvere porsa te zhvillohet gjethi i plote.
5).Juniperus communis (dellinje,gelli) 13 gr fruta te pjekur te cilat grumbullohen ne muajin tetor.
PĖRZIERJA E ĒAJIT SHTĖPIAK
Ky ēaji bimor ka pėr qėllim mirėmbajtjen e funksionit fiziologjik dhe pėrparimin e shėndetit tė organeve pėr nxerrjen e urinės. Ndihmon nė funksionimin normal tė organeve tė sistemit urinar. Pėrdorimin e kėtij ēaji nė mėnyrė tė rekomanduar, ndihmojmė nė shpėrlarjen e rrugėve urinare tek sėmundjet bakteriale dhe proceset inflamatore dhe heqjen e rėrės dhe gurit nga veshkat dhe organet e tjera tė sistemit urinar.
Nė pėrbėrjen e kėsaj pėrzierjeje tė ēajit hyjnė lėndėt e para bimore tė bishtit tė kalit, solidagės shufėrartė, shelgit, mėshteknės dhe dėllinjės, qė pėrmbajnė kompleksin e pėrbėrėsve fiziologjikisht aktivė: saponozide triterpene, flavonoidė, komplekse tė polifenolit, vajra eterike, diterpenoide, taninė, vitamina dhe minerale.
Veprimi dhe pėrdorimi i kėtij ēaji bimor bazoheh nė efekte farmakologjike tė pėrbėrėsve shėrues bimorė qė janė mbajtėsit e aktivitetit: diuretik, antimikrobik, antiinflamatorik, spazmolitik, analgetik dhe hemostatik.
Veprimi i dobishėm efikas i pėrbėrėsve shėrues bimorė bėn se pėrdorimi i kėtij ēaji ėshtė i mirė tek tė gjitha llojet e infeksioneve urinare dhe tek rėra dhe tek guri nė organet e traktit urinar (urolitiazė). Ēaji mund tė pėrdoret si parandalimi i shfaqjes sė rėrės nė veshka. Veēanėrisht rekomandohet pėr personat me infeksione tė shpeshta tė rrugėve urinare, edhe pėr ta me rrezik tė lartė nga zhvillimi i gurit nė veshka.
Mėnyra e pėrdorimit:
1 Lugė e kafesė tė mbushur plot me ēaj pėrvėloni me 200 ml ujė tė vluar, mbuloni, lini tė qėndrojė 20 minuta dhe kulloni.
Merrni filxhanin me ēaj katėr herė nė ditė midis ngėnieve. Pėrdoret ēaji i freskėt i pėrgatitur.
Vėrejtje:
Mos tejkaloni dozėn e rekomanduar ditore!
Kundėrindikimet:
Pėrdorimi i ēajit ėshtė i kundėrindikuar tek pacientėt me pamjaftueshmėrinė e zemrės ose veshkave, tek pacientėt me hipersensivitet nė salicilatė, tek fėmijėt ( pėr shkak tė lidhjes midis salicilatėve dhe sindromit tė Rejevit). Pėrdorimi ėshtė i kundėrindikuar nė shtatzėni dhe nė laktacion, edhe nė ndonjė procese inflamatorike tė veshkave. Nė rast tė hipersensivitetit nė ndonjė pėrbėrės tė ēajit duhet tė ndėrpritni menjėherė. Masat paraprake janė tė nevojshme dhe konsultimi me mjekun ose farmacistin tek sėmundjet infektive serioze, pamjaftueshmėria e zemrės dhe hipertonia.

[/ltr][/ltr]
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Fitoterapia sherim me qaj
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: