AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Adem Demaqi

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Adem Demaqi   Jeu 25 Mai - 8:11

Cilet jane ata qe ne Rambuje e nenshkruan roberin e Kosoves?1):Blerim Shalaedhe para luftes ishte ne negociata,2)Veton Surroi,slogan dhe komunist i rryer3),Fehmi Agani,e formoi uēken dhe u largua nga ajo4)Hashim Thaqii cili deshironte me dhune te behet ne Skenderaje kryetar i LDK es,5)Ibrahim Rugova,ish bire i nje partizanit dhe demagog e pijanec6),Idriz Ajeti,akademik nga biligradi7),Rexhep Qosja,demagog dhe karierist dhe frigacak,8)Jakup Krasniqi, tani i sheh gabimet,por nuk eshte e vertete9)Xhavit Haliti,kantrabandiste i armeve qe u pasurue me to nga populli,ku keni pare ore shqipe qe me luftue per liri e me ble arme?11)Bujar Bukoshi,ish drejtor ne kliniken interne ne prizren dhe bane bisnes me paret e emigranteve,12)Mark Krasniqi,delegat ne mbledhjen e prizrenit dhe e nenshkroi qe kosova te mbesi pjese e serbise dhe tani po ku klysh shkon ne rambuje dhe u qet pluhur me nenshkrue qe prape kosova te mbesi nere serbi,13)Hidajet Hyseni,ky qe mi vodhi meritat e mija me shoket e vete dhe ky mundi mu inkuadrue ne pune gjate regjimit te jugosllavise e une jo dhe nuk me burgosen,pa ua dhene besen qe nuk kam me punue kundra roberise se shqiptareve dhe per kete nuk me burgosen,sepse po te me burgosin,do te rritem ndere popull si i burgosur politike,15Bajram Kosumi qe na premtoi me rrenat e tija se kosova ka mu pavaresue ne qerdhor te vitit2006 dhe u largue si bukla me la mut me shurre16Mehmet Hajrizi ,Ram Buja hero i rrencave,17Azem Syla,Edita Tahiraqka gruaja e Rugoves dhe qe te tane bre nanen zoti ketyre krijuan parti politike,dhe tani pa prezencen e serbise po e shtypin popullin.

Last edited by Perparimi on Sat 2 Sep 2006 - 9:14; edited 1 time in total

DOSJA DEMAĒI


Kohėt e fundit janė botuar dy vepra pėr veēimin e tė cilave nuk kam gjetur fjalė mė tė pėrshtatshme se: tė jashtėzakonshme. Njėra ėshtė botuar nė Prishtinė dhe i takon fushės sė historisė politike, kurse tjetra ėshtė botuar nė Tiranė dhe i takon fushės sė letėrsisė. E para ka titullin Dosja Demaēi dhe autor i saj ėshtė historiani Hakif Bajrami, kurse tjetra ka titullin “Preja e njė martese tė lodhur” dhe autore e saj ėshtė gazetarja e shquar, Rudina Xhunga.

Pėrmbledhja e dokumenteve mbi tri proceset gjyqėsore kundėr Adem Demaēit, me titullin Dosja Demaēi, vazhdon tė jetė e heshtur nė mediet tona, sigurisht pėr arsye se ajo prek fort, tė mos them, e provokon ndėrgjegjėn tonė politike dhe kombėtare


http://www.freeblognetwork.com/kosovo/644/

2/1/2006 - I madhi Mandela i Kosoves
Posted by Anonymous
Se pariju pershendesi nga zemra Haxhi L. K. nga Sufreka,por tani nga mergimi i mallkuar e mallkuar ēofshin ata qe te tradhtuan e qe me tradhtuan mua e tane Kosoven e jo populin shqip.se po me qohet gerdi me permend tane popullin me emer te plote?
Ti o vlla Adem dhe une per vete n time po te them se i tere mundi im qe e dhashe per tradhetar se si komb nuk mundem ma me quajtur sepse po shihet kjaret sa paska pasur kesi qe luftuan roberin por edhe herojet,kete ja kam pas cekur edhe Qosjes por ai nuk ma besonte sepse nuk te perkrahu ty se shkoi bashk me Rugoven e Thaqin tend qe t'kan mashtrue ,sikur qe te mashtruan te Rugovoqeve te banen perfaqesues politike te UēKes,vetem e vetem me te vesh me tesha te jogurtes,por ju nuk e pranuatkete veshje sepse e kuptuat shume shpejte,dhe ne Rambuje jo qe nuk shkuat kur u ftoi Ollbrajt e Kuku,por mbete qendrese e pa thyere?E tani po ata qe te kritikoin po qajn derrasa ne ju kinse ti ke faje qe po na shtijn prape nere zgjedhen e roberise,po shifet edhe tani kush e nderpreu luften,tan partit duke ja nisur qe nga Rugoviqet,Thjaqanet,Fatmiroviqet,ku te dyja partit mua me thonin se nese baje ndoni kundersulem ndaje forcave serbe kane m'em shpallur tradhetar,por ēfare tradhetari keta munden me quate dike qe deshiron me luftue per ēlirimin e kosoves?E kush ēenkan keta ēlirimtar,per ēka paskan luftue ?Sot po shihet tane UēKja se per ēka paskan luftue ,pos disave qe nuk e kan pasur ne dieni?Dhe shoqeri qe ke pasur e qe kam pasur veq na kishin pergjue ata se mos valle kemi ndoni grupe apo ndoni levizje,per mos me ja nisur e mi ēlirue tokat e te pareve tane,sepse keta vete ishin kone te lidhur me mish e shpirt tradhtar e ne u besuam!
Te Rugoves sa here kam nisur me u marr me ēeshtjen e Kosoves me perbuznin,si p.sh.Kur doja me ēelur nje gjelltore per skamnor ne vitin 1996 ne shtepin time ,Uke Bytyqi bashk me Malush Berishen,Ruzhdi Kuēin,Vesel Kryeziun,Xhemajli Shalen erdhen ne shtepin time dhe me thane se me ba e me qel ti kete gjelltore kena m'et shpallur tradhetar?Po keta kur u veshen si UēK,e quan Haxhi Avdyl Shalen Jashar Shalen Gjevatin djalin e ketije qe t'me lajmroin se nese baje e i sulmoi serbet kane me'm shpalle tradhetar?E di se sa ke koha e TITIZMIT isha ipapershtatshem moralo politike,e ti bile ke mundur te punsohesh ne profesionin tend e une jo?
Kur ky Fatmir Lima e themeloi shtabin e tije te pare ne Deberdelan,i shtati une ju kam lajmrue si vullnetar,por mua nuk me pranoi ne aradhen e vete,kinse paskam ba shoqeri me nje shok tendin poetin Avdi Ibrahimin?kinse ky sa kishte punue ne MPP kishte pasur nje telefon extra,dhe se e nijka qe Besim Ndrecaj ku e paska mshehur nje armatim ,diku ne mal?Ky Avdi tani punon ushtrues zavenc i drejtorit ne Prizren,e Bajram Bekteshi si komandant i TMKes ne Prizren?!!Dhe sa here qe jam lajmrue te Fatmiri me thonte se tane taxsistat jeni shpiuna une kam punue si taxi por ne anen tjeter nuk kam bashkpunue si tan shqip.Dhe nje dite ma nxori revolen,por dashti zoti e i tha edhe njerit shpiun qe i kishte te veshur shume nga familja e tij aty ishin e u kacafyten?Pastaj kur shkova ne Marali ti strehoi femit sepse pos serbeve frika mu dyfishue duke ja pasur tani friken edhe UēKes?Vaq mendet paskan vertete rrenje!!!!Edhe aty me rrethuan diten e dyte mbas masakres se Rahovecit kur une isha duke bisedue me nje nga Rahoveci dhe na u bashkue edhe komandant Kleqka ku me tha se i kena vra 100 shkije e ai nga Rahoveci ja bani po ti i ka vra 100 e ata bashk me ty 4800 veta?Dhe i thash nese pasket ba keshtu ju vrafte zoti?Ai u largua dhe te nesermen ka ora 4 e mengjezit policia ushtarake e UēKes me kishte rrethue sikur t'kisha qene vertet ndoni shpiun,apo polic serb?Dhe mu kercnuan se nese nuk na dorzon armen te cilen e kisha blere nga uēkja,dhe me thane se kush jam une qe ti organizoi fshataret nese hyjne forcat serbe ne fshat,dhe me thane se ti paske lidhje me serb?Kush i dergoi?kush ēe komandant i policise?Nje e di qe Sternipi i babes ku isha i strehuar,nuk ishte i paster ,sepse vete me syt e mi e kam par kur me isharete fliste me shpiunin nga Osterzubi njefarShukrin,qe ia prisha planet qe deshironte te shtin te vriten disa nga Banja e Fatmirit dhe te Shirokes se Sufrekes?Kam kerkue ndihma ne Prishtine qe te binin ne Malisheve,e dine keta te pompes se benzines ne Dragobil,paqarizet,dhe ku u vra dr. Shpejtimi?Kam kerkue edhe per Sufreke dhe ndihmat i shperndante tradhtari i cili kur ia kerkova nje these mill?Me tha :shko ti merr mill te Sllobodani,e tani nje dite kur e thirri ne telefon por paraqitem me emer te nje fshatit Vraniq ,kur i them se zemren ma ke knaq kur i ke thene Haxhiut shko merr mill te Sllobodani?Me thote:Ai e ka lype se ka dashte mu kane mbi ne?E kur e pyesi :Lum baca lem(Muharrem Shaban Kuēi )Haxhia a ka pas lidhje me policin serbe?JO me thote,se serbet kane pasur besim ne ata persona qe i kan ndjekur ODAT e popullit?se populli ne keta ka pasur besim?Dhe se serbet na kane besue mua e tye?!A po kupton?Harrova ta ceku pas disa herave sa iu lajmrosha Fatmirit,nje dite me nxuren policia e serbise duke i pre floket ne rrojtoren e Sherifit te stacioni i autobusave,dhe kur me derguan ne polici,njefare Sllavki ma shtini gishtin ne goje dhe me tha /A po te pranon UēKja ?A i ke thene ju lutem me pranoni e te vtaj vetem shpiuna?Mu duke qe vertete ka ēen atje duke na degjue,dhe me tha:SE ti pa na dhene fjalen qe nuk na kundershton ne ta japim lejen e nese nuk te pranon UēKja eja qima femin ne djepe?Dhe nje ma thane se kinse une kam ushtar te mi dhe kane m'em nxene te gjalle duke luftue?Tani Fatmiri apo tjeter kush lajmrohet ne emer te tij me thote :SE ban vaki jam i paq,e me njehe gjere ne katrasgjysh,e nganjeher armet u kane mangue,dhe pse nuk kam shkue ne shqiperi e me marr arme e me udhetue ka 9ere sikur ai?Une se pari kur Uken Malush Berishen e kam lutur qe te bije arme e me grumbullue per kete dite me thane :Nese e beje kete kane m'em shpallur tradhetar?,A ka zot ky popull?E qe me thote pse nuk ke shkue ne shqiperi me marr si ai e me hec ka 9 ore e me shkue ne Neredime?Une kam dergue shume here njerez qe te sjellin arme emerat nuk ia die por e din ato shtepi te Hasit qe me njohin dhe disa nipa te hasjaneve nga Shiroka qe tnza neper oborre i kam kalue,duke iu shmang policise.E qe me thote se me njeh gjere ne katrasgjysh?Pse po genjen ku une nuk ja di vorrin stergjyshit,sepse nje jemi te ardhur nga Fieri,lagja e palushajve,pastaje ne Bajramcurr,e prej aty ne Gjakove,pastaje ne nje fshat ne komunen e Malisheves Janciste.
Ne kohen e luftes se dyte botrore ,po ju them per rastin e njerezve qe u pushkatuan ne Bare:LISTEN e njerezve e kishte perpilue Hysen Kuēi,ku kete ma ka thene :Shaban Jonuz Kuēi,duke ba be se regjistrin e ka ba Hyseni dhe kur ky i thonte mos i merr ne qafe njerezit ?i thonte hajt qijau nanen shqiptareve,se ka shume dhe tokat e ketyre ua marrim ne?Si balliste i ka shenue edhe mashqit e shtepise tone,ku nga ky shkaketar jane te vdekur tre vmmazni te mi dhe nje migje Gjema,tjetri ne Kiqeve.Kjo eshte nje qerk i jetes sime,dhe tu them te verteten se ka vitete86Nisa me pate thene se marre ti eshte me punue ne kioske te llotos,ti je i yni ne dote denoim kinse per do vjete kena me ta shpalle denimin a denim nuk ke me majt,dhe njerezit tane (shpiunat e shumet) i organizoim kur te del kinse nga burgu ,a nga hotelet e nuk e dijese nga cilet,dhe kante per mua se jam me gjak serbi,kane me'm ba kryetar te KOsoves?Dhe ja mbeta qyqe,me detyruan jo serbet,por uēkja ta leshoi kosoven e dine ne Marali ēka me paten thene :Se ma mire ma qete jo vetem Maralin por edhe kosoven tua leshoi,dhe ja ku e paska pasur qellimin uēkja ,po shihet tani,sot sot sot?Dhe po ju pyesi nese na lane nere serbi,nere serbi por pa pelqimin e serbise,por me pelqimin e ketyre partive sepse te gjitha keto parti kane ngrer mutin ne Rambuje?Me kend duhet te luftoin keta te roberuarit?A kundra serbis,apo kundra ketyre partive?se as une e as ti nuk ja kemi shtie hunin ketije popullit?Mos valle młos edhe populli eshte i teri si keta?
Sepse tuk qe i ter populli u shkon mbrapa,bashk me interligjencen,mesiguri eshte ka i numron ditet e fundit te jetes popullore,sepse vertete shume popuj jane zhdukur keshtu?Pse sepse populli jo qe nuk i njeh tradhetaret por mashtrohet ne tradhtar duke e rrejtur veten se gjejne shetim,sepse tradhetari eshte i lidhur me armiq ,dhe i shpetone?dhe i njeh shume mire se kush eshte per pavaresin e tyre por ua ka friken ēlirimtareve se nese humbin ēlrimtaret ne masakroin armiqet?per serb fleni deshen?por tradhtareve keshtu u shkon per shtati,sepse jane mesue te jetoin mbi kurrizin e popullit te tyre dhe bashk me serb te dyte ma lehte i sundoin!
Ju pershendet Haxhi Latif Kuēi,perndryshe Krasniqi sepse me dhune babes ja kane nderrue lagja e kuēve,nese done me ta me jetue?
Link Permanent

2/1/2006 - Replikė Fadilit
Posted by Arbėri
Tė falėnderoj pėr pėrgėzimin qė ma bėre pėr emrin tim, por as emri im e as emri yt apo i dikujt tjetėr, nuk janė temė diskutimi kėtu.

Desha tė tė pėrkujtoj se varrimin e I. Rugovės nuk injoroi vetėm Shoqata e Shkrimtarėve tė Kosovės por edhe instanca dhe personalitete tė tjera si dhe pjesa mė e madhe e popullit qė u dėmtua nga politika disfatiste e Rugovės.
Adem Demaēi [Arkiva] - Forumi ShqiptarAtėherė jemi takuar me Adem Demaēin nė hotelin”Nova Jugosllavia”nė Prishtinė. ... Kishin hyrė nė Bellaqevc ( u prin Fehmi Lladrovci dhe Hashim Thaqi). ...
www.forumishqiptar.com/archive/index.php/t-5543.html - 630k - En cache - Pages similairesView Full Version : Adem Demaēi


--------------------------------------------------------------------------------

lum lumi10-09-2002, 17:33
Adem Demaci , pėrsonalitet karizmatik nė politikėn shqiptare; Mandela i Europės; tėrė jetėn ia kushtoi cėshtjes sė tė drejtave nacionale tė shqiptarėve qė kishin mbetė padrejtėsisht nėn sundimin e eger nė ish-Jugosllavi; fitues i cmimit "Saharov"; pėrfaqėsues politik i UCK-sė; autorė i romanit "Gjarprinjtė e gjakut"; ndėr protoganistėt kryesorė tė zhvillimeve politike nė Kosovė , sidomos nė dekadėn e fundit.

Kjo, pra ishte njė pėrmbledhje me pak fjalė pėr tė, me shpresė se do mė plotėsojnė diskutuesit tjerė nė FORUM.

--------------------------------------------------------------------------------

Albo11-09-2002, 23:44
Do te isha i interesuar te lexoja nga shume burime profilin e Adem Demacit mbi jeten e tij dhe veprimtarin e tij politike. Perpara se te gjykosh nje shqiptar, eshte mire te njihesh me botekuptimini e tij dhe ate qe ai perfaqeson.

Adem Demaci eshte figure teper kontroverse ne rrethet shqiptare, si brenda Kosoves edhe jashte saj. Do tu lutesha qe te gjithe ata qe disponojne shkrime te Demacit ose vleresime per te (pozitive apo negative) ti hedhin ne kete teme.

--------------------------------------------------------------------------------

Llapi03-06-2004, 06:22
ZĖRAT NDRYSHE - DOSJA DEMAĒIKolumna e sė martės ( 25 maj 2004) nė “Epoka e re”

Skruan Akademik Rexhep Qosja

DOSJA DEMAĒI


Kohėt e fundit janė botuar dy vepra pėr veēimin e tė cilave nuk kam gjetur fjalė mė tė pėrshtatshme se: tė jashtėzakonshme. Njėra ėshtė botuar nė Prishtinė dhe i takon fushės sė historisė politike, kurse tjetra ėshtė botuar nė Tiranė dhe i takon fushės sė letėrsisė. E para ka titullin Dosja Demaēi dhe autor i saj ėshtė historiani Hakif Bajrami, kurse tjetra ka titullin “Preja e njė martese tė lodhur” dhe autore e saj ėshtė gazetarja e shquar, Rudina Xhunga.

Pėrmbledhja e dokumenteve mbi tri proceset gjyqėsore kundėr Adem Demaēit, me titullin Dosja Demaēi, vazhdon tė jetė e heshtur nė mediet tona, sigurisht pėr arsye se ajo prek fort, tė mos them, e provokon ndėrgjegjėn tonė politike dhe kombėtare.


Derničre édition par le Sam 2 Sep - 4:12, édité 1 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Adem Demaqi   Ven 30 Juin - 3:26

Shkruan Adem Demaēi

Analiza tė ftohta mbi tema tė nxehta


Ēėshtja e Kosovės, pikėrisht nė kėto kohėra tė vėshtira, meriton njė analizė paksa mė tė zgjeruar e mė tė thelluar. Sepse procesi i marrjes me Kosovėn, tė shumė faktorėve tė afėrt e tė largėt, ka histori tė gjatė dhe ka filluar para gati njė shekulli. Ky proces, qė merret me pėrcaktimin e fatit politik tė Kosovės, po vazhdon pa u ndalur. Nė kėtė proces tė gjatė e tė mundimshėm shqiptarėt u munduan qė tė mbroheshin nga pushtimet, asimilimet dhe ēfarosja, ndėrsa, nė anėn tjetėr, regjimet serbe bėnė ēmos pėr tė pushtuar dhe pėr tė serbizuar Kosovėn duke mos ngurruar edhe nga eliminimi fizik i shqiptarėve nga Kosova me tė gjitha mjetet e mundshme. Pas Marrėveshjes sė padukshme tė Rambujesė, Marrėveshja Ushtarake-teknike e Kumanovės midis Forcave tė NATO-s dhe Forcave Ushtarake tė (Jugosllavisė) Serbisė, ku UĒK-ja nuk u ftua tė nėnshkruante pėr ata qė kishin sy e donin tė shihnin, ishte hapi i parė i dukshėm drejt imponimit tė statusit autonom politik pėr Kosovėn nėn Serbi. Hapi i dytė i dukshėm i imponimit tė statusit autonom politik pėr Kosovėn nėn Serbi, ishte Rezoluta 1244 e KS tė OKB-sė. Aty ėshtė shumė qartė e shkruar se Kosova njihet si territor nėn sovranitetin e integritetin e Jugosllavisė (Serbisė), sikundėr qė ishte e ėshtė e shkruar nė Marrėveshjen e Rambujesė.


Hapi i tretė i dukshėm i imponimit tė statusit autonom politik pėr Kosovėn nėn Serbi, ashtu si shkruante edhe nė Marrėveshjen e Rambuje-Parisit dhe nė Rezolutėn 1244 tė Kėshillit tė Sigurimit ishte demobilizimi i UĒK-sė dhe shndėrrimi i saj nė organizatė civile nėn emrin Trupat Mbrojtėse tė Kosovės.
Hapi i katėrt i dukshėm, nė pėrcaktimin e statusit autonom politik pėr Kosovėn nėn Serbi, ishte ndėrtimi, funksionet dhe autorizimet fort tė kufizuara tė Shėrbimit Policor tė Kosovės. Me autorizimet jo krejt tė plota as nė trafik, ky shėrbim mbeti shumė larg asaj ēka i duhej dhe qė i duhet Kosovės me njė mijė probleme nė fushėn e sigurisė qytetare. Ky shėrbim ka numėr mjaft tė madh kuadrash, por po tregon efikasitet fort tė vogėl. Sepse kėsaj policie nuk i lejohet, sepse nuk i besohet, qė tė krijojė rrjet tė gjerė e tė fortė informimi nga qytetarėt. Dhe, pa kėtė, ky shėrbim mbetet forcė vetėm nė sipėrfaqe tė shoqėrisė dhe pa informata tė thella, tė shpejta e tė sakta, falė tė cilave do tė parandalonte e do tė zbulonte bartėsit e tė gjitha llojeve tė krimeve qė kanė vėrshuar Kosovėn. Kėtij shėrbimi nuk i njihen kompetencat esenciale tė vendimmarrjes dhe tė komandimit tė pavarur.

Hapi i pestė i dukshėm, nė imponimin e statusit autonom politik pėr Kosovėn nėn Serbi, ėshtė Shėrbimi gjyqėsor i Kosovės. Me dhjetėra mijėra lėndė gjyqėsore qė kanė marrė formėn e pėrfunduar juridike kanė mbetur tė paekzekutuara. Sepse shėrbimi ekzekutues i gjyqėsisė kosovare ka mbetur i pakonsoliduar. Nė gjyqe dominojnė dhe fjalėn e fundit e kanė kuadrot e sjellura nga jashtė dhe mjafton tė shfletohen disa botime tė dala nga institucioni i Ombudspersonit qė tė shihet se ēfarė ka ndodhur e ēfarė po ndodhė me gjyqėsinė kosovare. Dhe, kur tė dihet se gjyqtarėt dhe prokurorėt e jashtėm janė mbi ligjet e Kosovės, atėherė s'ka ēfarė tė thuhet mė shumė pėr kėtė shėrbim tejet tė rėndėsishėm.

Hapi i gjashtė i dukshėm, nė imponimin e statusit autonom politik pėr Kosovėn nėn Serbi, janė edhe marrėdhėniet e pamundshme diplomatike tė Kosovės me botėn.
Ka pėrpjekje qė kjo tė kamuflohet me disa premtime e propozime, por tė gjitha ato nuk janė ato ēfarė i duhen Kosovės. Kosovarėt nuk kanė leje as tė informojnė zyrtarisht botėn pėr tė vėrtetėn e Kosovės, as tė marrin pjesė nė takimet ku bėhet fjalė pėr Kosovėn, as tė mbrohen nga shpifjet dhe manipulimet e shėrbimit diplomatik serb. Sepse, Kosova, sipas Marrėveshjes sė Rambuje-Parisit dhe Rezolutės 1244 nuk ėshtė shtet, as nuk guxon tė bėhet shtet.

Hapi i shtatė i dukshėm, i imponimit tė statusit autonom politik pėr Kosovės nėn Serbi, ėshtė mosekzistimi i kufijve shtetėror midis Kosovės dhe Unionit Serbi-Mali i Zi. Ekonomia e Kosovės ėshtė fare e pambrojtur nga depėrtimi i tė gjitha llojeve tė mallrave tė paēertifikuara e tė pakontrolluara nga Serbia dhe nga tė katėr anėt e botės. Nė kėtė mėnyrė edhe destimulohet prodhimtaria e vendit deri nė pėrmasa tė tejme.

Hapi i tetė i dukshėm, i imponimit tė statusit autonom politik pėr Kosovėn nėn Serbi, ishte dhe ėshtė e drejta e partive tė Serbisė qė tė mund tė organizojnė e zhvillojnė zgjedhjet e tyre edhe nė territorin e Kosovės. Kjo, besoj se ėshtė aq e tejdukshme, aq e prekshme, aq therrėse saqė s'ka nevojė pėr ndonjė koment. Hapi i nėntė i dukshėm janė tė drejtat e shumta tė rezervuara pėr tė dėrguarin special tė OKB-sė. Ai ka tė drejtė vetoje pėr ēdo vendim qė mund tė merret nga vendorėt e qė ai e konsideron nė kundėrshtim me Rezolutėn 1244. Ai ka tė drejtė tė shpėrndajė edhe Kuvendin e Kosovės nėse nuk i bindet. Ja, vetėm para disa ditėsh, u bė e ditur se Kėshilli i Sigurimit, me kėrkesėn e tė dėrguarit special tė pėr Kosovėn, ka vendosur qė nė Kosovė tė votohet sipas listave tė mbyllura. Edhe kjo, besoj nuk ka nevojė pėr ndonjė koment tė gjatė. Nė Kosovė ndėrtohet demokracia me metodėn mė jodemokratike tė votimit. Me lista tė mbyllura, pėr nė Kuvendin nė "saksi" tė Kosovės, (shpėr)blehen e favorizohen liderėt e dėgjueshėm tė partive, kurse kėta tė fundit (shpėr)blejnė e favorizojnė ithtarėt e vet tė dėgjueshėm duke u ndarė poste e kolltuqe. Hapi i dhjetė i dukshėm, i imponimit tė statusit autonom politik pėr Kosovėn nėn Serbi, ishte dhe ėshtė pengesa qė Kosova tė ketė kodin e vet tė telefonisė fikse dhe tė jetė pronare e vėrtetė e hapėsirės telefonike edhe pėr telefonat celularė. Dihet nga tė gjithė qė, edhe sot e kėsaj dite, telefonia fikse e Kosovės ėshtė e lidhur me botėn vetėm pėrmes kodit tė ish-Jugosllavisė tė cilin e ka trashėguar Serbia. Kjo po ndodhė edhe me kodin bankar-financiar tė Kosovės i cili detyrimisht po lidhet me kodin financiar tė Serbisė. Gjithashtu, targat e automjeteve me regjistrim tė Serbisė dhe tė Malit tė Zi kanė qasje tė lirė nė territorin e Kosovės, ndėrsa automjetet me targat kosovare nuk lejohet qė tė kalojnė nė territorin e Serbisė. Hapi i njėmbėdhjetė i dukshėm, i imponimit tė statusit autonom politik pėr Kosovėn nėn Serbi, ishte dhe ėshtė Korniza e Pėrkohshme Kushtetuese e Kosovės me tė cilėn u formuluan juridikisht tė gjitha padrejtėsitė qė u ushtruan dhe qė po ushtrohen mbi Kosovėn dhe kosovarėt.
Hapi i dymbėdhjetė i dukshėm ishte dhe ėshtė ngritja e njė mekanizmi tė quajtur Agjensia Kosovare e Mirėbesimit e cila ka tė gjitha tė drejtat pėr privatizim dhe qė disponon me tė gjitha pasuritė shoqėrore e shtetėrore tė Kosovės nė mėnyrė kriminale. Dhe pas tė gjitha kėtyre argumenteve tė lodhshme qė u numėruan, ėshtė fare lehtė tė kuptohet se ēfarė, nė tė vėrtetė, ishte strategjia e roli i administrimit tė UNMIK-ut mbi Kosovėn. Tė gjitha kėto rrethana, qė u numėruan dhe qė nuk u numėruan mė lart, janė trajtim i Kosovės dhe kosovarėve nė frymėn e adaptimit dhe, hap pas hapi e dalngadalė, tė pajtimit tė tyre me statusin autonom nėn Serbi. Pra, strategjia e UNMIK-ut ishte dhe ėshtė qė Kosova e kosovarėt tė vihen para aktit tė kryer tė autonomisė nėn Serbinė. Dhe, prandaj, para se Kosova tė pavarėsohet, standardet, tė quajtura parime tė mrekullueshme dhe thellėsisht humane, nuk mund tė implementohen. Nuk mund tė implementohen sepse nuk janė krijuar parakushtet reale, konkrete, objektive pėr implementimin e tyre. Dhe fajin pėr kėtė nuk e kanė as qytetarėt e Kosovės, as shqiptarėt si shumicė dėrmuese, por fajin e kanė ata qė sajojnė projekte qė janė nė kundėrshtim me ligjet e jetės; fajin e kanė UNMIK-u, KFOR-i, Kushneri, Hakerupi, Shtajneri e deri dje Holkeri qė u munduan tė implementonin detyra duke pasur nė duar vetėm instrumentet e dhunės e tė trysnisė dhe duke mos pėrfillur vullnetin politik tė shumicės dėrrmuese tė qytetarėve tė Kosovės. Fajin e kanė liderėt e gjorė, jokurrizor e formalė tė Kosovės qė marrin pėrsipėr realizimin ose implementimin e standardeve qė synojnė krijimin e njė shoqėrie ligjore pa i pasur ligjet nė duart e veta; qė marrin pėrsipėr implementimin e standardeve pa pasur nė duart e tyre mekanizmin qė i rregullon ato. Ato qė u thanė mė lart ishin vetėm krijimi i rrethanave tė jashtme politike e ndėrkombėtare pėr rikthimin e Kosovės nėn shtetin e Serbisė. Mirėpo, pėr tė arritur kėtė qėllim, duhet tė ndryshohen edhe rrethanat e brendshme. Dhe projekti pėr tė ndryshuar rrethanat e brendshme kosovare ėshtė PISK-u, pėrkatėsisht, Plani pėr Implementimin e Standardeve pėr Kosovėn para se tė shqyrtohet statusi politik i Kosovės.

Pėrse PISK-u para se tė hapet shqyrtimi i statusit politik tė Kosovės? Sepse statusi politik i Kosovės ėshtė pėrcaktuar me kohė, me Marrėveshjen e Rambuje-Parisit midis katėr shqiptarėve tė Kosovės dhe ndėrkombėtarėve(pa Rusinė). Sepse, Statusi politik i Kosovės ėshtė pėrcaktuar me Rezolutėn 1244 tė KSOKB-sė. Prandaj edhe u shpik standardet para statusit. Sepse, nė rrethanat e krijuara nė Kosovė, kur i tėrė pushteti, realisht e faktikisht ėshtė nė duart e ndėrkombėtarėve, kur kosovarėt faktikisht e realisht kanė vetėm pushtet formal, standardet e mrekullueshme evropiane nuk mund tė implementohen nė Kosovė. Sepse, nuk ka kush t'i implementojė. Sepse, shqiptarėt si shumicė dėrmuese, me masat qė janė marrė, janė tė penguar pėr ta bėrė njė gjė tė tillė dhe pa shqiptarėt nuk kanė si tė implementohen standardet.

Ja,pika e parė e standardeve:
"Institucionet publike duhet tė jenė pėrfaqėsuese e demokratike". Fare mirė, por si do tė jenė institucionet demokratike e pėrfaqėsuese kur ato nuk zgjedhen me lista tė hapura, por me lista tė mbyllura?

Pastaj, pika tjetėr:
"Sundimi i ligjit ėshtė efikas dhe respektohet nga tė gjithė". Ligji ėshtė dhe mund tė jetė efikas vetėm kur respektohet nga tė gjithė. Por, ai, ligji, do tė respektohet nga tė gjithė nėse ai shpreh vullnetin e tė gjithėve dhe nxirret sipas vullnetit e dėshirės sė tė gjithėve. Dhe, tė gjithė e dinė se si nxiren ligjet e Kosovės.

Pika e tretė e standardeve:
"Tė zhvendosurit tė kenė tė drejtė tė kthehen nėse duan pa u penguar, kėrcėnuar e frikėsuar". Mė mirė s'ka si tė jetė! Por, kush po e shkel kėtė tė drejtė tė shenjtė e humane tė tė zhvendosurve qė tė kthehen nė shtėpitė, nė banesat dhe tokat e veta? Tash pesė vjet, dy mijė e sa familje shqiptare e boshnjake tė dėbuara nga Mitrovica e veriut nuk lejohen qė tė kthehen nė banesat, nė shtėpitė dhe nė trojet e veta! Kush i dėboi dhe kush nuk i lejon qė ata tė kthehen, pėrveēse bandave serbe.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Adem Demaqi   Sam 2 Sep - 4:06

O baca Adem Demaqi,kush nuk pot bane hesape sepse tan shqiptareve po u djege kur po ua thuash te verteten,por skan faje te gjoret sepse jane mesue ne sistemin e shpiunave me jetue ky popull mbrapeshtan e rrenacak e frigacak,sepse nuk eshte edhe aq i budallem,por paraqitet i budallem,duke mendue se hajte le ta hane Ademi e Haxhia,por dot i jesin ne fyte rrenat,sepse iu kane sosur,dhe ska ma ku ma shkue,Ky popull le ta zgjidhe nje rruge,se dy i kane mbetur ja le te shkrihet ne serb,ja le te shtin nga nje boqe ne bythe e let qohet e let luftoi me shpirt!?Me shqiptar nuk ka me mesele,por toq duhet me ua thene,sepse i luajne fjalet dhe te shpifen!
Per ju i nderuar baca Adem Demaq ke qen ke me qen njeri i fjales dhe trim mbi trima,,.I vogel je,por vlen sa tane shqiptarija,e kush ta ka inatin ta pifte pordhen,me fale,qe e thash kete fjale,por e kam per ata shpiunat,qe jane me vagona ja kam pas thene kete Qosjes me 1996 por ky e hoqi ate kapelen e zeze te lekures dhe e hodhi,por prape i ra pishmanit dhe ja bani te shoqes qitna nga nje kafe!

www.vreme.com/arhiva_html/434/3.html - 36k - En cache - Pages similaires
Dr Ibrahim Rugova je predsednik Demokratskog saveza Kosova (LDK) i predsednik "Republike Kosovo". U Rambujeu je samo zamenik šefa pregovaračke grupe Hašima Taćija. Rođen je u selu Crnce, opština Istok, 2. decembra 1944, kao sin jedinac u porodici "narodnih neprijatelja". O tome ima dve verzije. Prva: "Otac je bio partizan. Od SUBNOR-a imam potvrdu da je on 'nestali borac' koji je odmah posle oslobođenja bio prvi predsednik NO odbora sela" (1989). Druga: "Otac i deda streljani su 1945" (1994). Osnovnu školu završio u Istoku, a srednju u Peći (1967). Studije albanskog jezika diplomirao u Prištini 1971. Prvo zaposlenje dobio još kao student-nastavnik albanskog jezika u selu kod Prištine; radio i kao novinar u studentskom listu "Bota e re", a kasnije u listu "Dituria". Asistent istraživač od 1972. u Albanološkom institutu i glavni urednik časopisa "Albanološke studije". Magistrirao 1984. s tezom o istoriji

6 vjetori i Konferencės sė Rambujesė - Forumi Shqiptar... Blerim Shala , Idriz Ajeti , Xhavit Haliti dhe Zejnullah Gruda ? ! ... Persa i perket rajonit te Ballkanit , konferenca e paqes ne Rambuje deshmoi se ...
www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=44488 - 111k - Résultat complémentaire -

Ko su pregovaraciDoktorirao je 1971, pred komisijom u kojoj su sedeli Idriz Ajeti i Mark Krasnići. ... Rambuje bi sličio bezličnim mjestima u okolici Pariza. ...
www.vreme.com/arhiva_html/434/3.html - 36k - En cache - Pages similaires


6 vjetori i Konferencės sė Rambujesė - Forumi Shqiptar... Blerim Shala , Idriz Ajeti , Xhavit Haliti dhe Zejnullah Gruda ? ! ... Persa i perket rajonit te Ballkanit , konferenca e paqes ne Rambuje deshmoi se ...
www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=44488 - 111k - Résultat complémentaire - En cache - Pages similaires
6 vjetori i Konferencės sė Rambujesė
Shkruan: Mr. Jakup Krasniqi-Konferenca e Rambujesė gjashtė vjet pas

Mr. Jakup Krasniqi RAMBUJA e PARISIT

10 Janar 2005 As KUsh nga delegacoini shqiptar se kan lexuar dokumentin e RAMBUJES
???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
Konferenca Ndėrkombėtare e Rambujesė pėr Kosovėn, edhe gjashtė vjet pas vazhdon tė jetė temė interesimi pėr qarqe tė caktuara intelektuale nė Kosovė. Vlerėsimet janė edhe pėr edhe kundėr saj. Nga ata qė sot janė kundėr, konsekuent ėshtė vetėm njėri – Adem Demaēi, tė tjerėt janė jo serioz dhe tė pasinqert. Pėr hirė tė vėrtetės dua tė them: Tė gjithė shqiptarėt qė kanė qenė brenda Kėshtjellės sė Rambujesė, si anėtarė tė delegacionit, ekspertė a pėrkthyes, kanė qenė pėr nėnshkrimin e Marrėveshjes sė Rambijesė. Vetėm Shinasi Rama, studjues i shkencave politike nė SHBA (nga Shqipėria), thoshte pėr paragrafin e pėrfolur pėr „Referendumin“, se nuk nėnkupton vullnetin e qytetarėve tė Kosovės.


Derničre édition par le Mar 6 Fév - 6:34, édité 1 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Adem Demaqi   Mer 6 Sep - 15:18

www.forumishqiptar.com/archive/index.php/t-30854.html+fatmir+lima+e+bani+deputet&hl=fr&gl=fr&ct=clnk&cd=1&lr=lang_hr|lang_sr" target="_blank" rel="nofollow">http://66.249.93.104/search?q=cache:4J6XNYOzkXkJ:www.forumishqiptar.com/archive/index.php/t-30854.html+fatmir+lima+e+bani+deputet&hl=fr&gl=fr&ct=clnk&cd=1&lr=lang_hr|lang_sr

E para ,Dr.Rugova nuk e nisi luftėn,por e nisėn tė vetėshpallurit ,se atyre as qė iu bėhej vonė nėse dėmtoheshte populli e pasuria e tyre e tundshme dhe e patundshme .Se tė vetėshpallurit nuk kishin kurfar pėrgjegjėsie para popullit dhe familjet e tyre i kishin gatė qė tė gjithė tė siguruar nė perėndim ,e qė ende nuk i kanė prurė nė Kosovėn e ēliruar nga ,, ēlirimtarėt '' e tu .
A thua pėrse more ??!!!!
E dyta nuk ishte e gjithė Kosova nė luftė por njė pjesė e saj dhe ate pėr meritė tė tė vetėshpallurve ,se iu duheshte qė tė vritej Adem Jashari domosdo , pėr tė marur frenat e luftės nė dorė '' zeka '' ( xhavit haliti ) e '' gjarpėri '' ( hashim thaēi ) me company .
E treta ,kur shkuan parlamentarėt e Kosovės nė Qirez tė Drenicės pėr tė marė vesh pėr sė afėrmi se ēka ndodhėn atje ,Komandant '' Ēeliku '' ( alias Fatmir Lima qė gjindet nė Hagė pėr krime sipas aktakuzės ) dhe Jakup Krasniqi ( ministri i shėrbime publike tė Kosovės sot ) i burgosėn ,rahėn e maltretuan qė tė 13 deputetėt me qėllim qė deputetėt tė distancohen nga poltika e Dr.Rugovės.
E prej kthetrave tė Fatmir Limės e Jakup Krasniqit ,deputetėt i shpėtuan ndėrkombėtarėt e OSBE-sė .
E katėrta ,derisa sa qė Partitė poltike Kosovare pėrgaditeshin pėr zgjedhje ( dmth-nė deri sa luftoheshte nė Drenicė sipas teje ) ,po ky Rexhep Qosja formoi parti tė re poltike LBD-nė .
A thua ku e regjistroi ky kėtė parti poltike nėse nuk funksionte pushteti nė Kosovė ??!!!!
Pėrse nuk shkoi edhe Rexhep Qosja nė Drenicė ti prin luftės ,por hapte parti tė re poltike ,kur Kosova digjej ??!!
Ju kuqaloshėt ,mos u ankoni se pėrse U mbajtėn ata zgjedhje,se ata duhej tė mbahen edhe pėrse u shtinė bukur si shum nė kohė .
Por ankohuni pėrse formoi parti tė re poltike Rexhep Qosja .
Kush kishte nevojė poltike pėr njė parti tė tillė ato ditė ,mbasi digjej Drenica ???!!


Perse nuk e bashkoi faktorin politik dhe ushtarak te Kosoves qe aq i domosdoshem ishte?!

Faktori poltik nė Kosovė ishte i bashkuar dhe vepronte nė Unisum dhe kishte segmentin e vet ushatrak tė njohur si FARK , e i sili segment me pėrfaqsues Kolonel Ahmet Krasniqin edhe bėri marėveshje nė Suedi me Adem Demaēin dhe Xhavit Halitin si pėrfaqsues tė UĒK-sė pėr bashkėpunim e bashkėveprim nė tė mirė tė Kosovės .
Por Adem Demaēi dhe Xhaviti e tradhėtuan atė marėveshje dhe e cila tradhėti i kushtoi jetė si Kolonel Ahmet Krasniqit po ashtu edhe Kolonel Tahir Zemės ,mos pėrmendi kėtu Komandant e Deputetin Smaj Hajdarajn, Komandan e Kryekomunarin Ukė Bytyēi, Komandant e nėpunės civil Agim Rexhėn, Komandant Sali Ēekun ,Komandant Agim Ramdanin e shum tė tjerė .

Perse e quente UCK-nė"dor e zgjatur e Serbisė"?!

Kjo frazė "dor e zgjatur e Serbisė" ,ėshtė pjellė e kuzhinave tė sigurimit tė dullės e udb-sė sė stanishės sė baton haxhiut , mahmut bakallit e veton suroit .
Se Dr.Rugova gjithmon ka thėnur se :-'' kjo nuk ėshtė ushtri ,por janė fshatarė tė frustuar nga dhuna sėrbe tė cilėt mbrojnė pragun e derės sė shtėpisė dhe pronat e tyre'' .
se sikur Dr.Rugova tė thonte publikisht se kjo ėshtė ushtri , sėrbia e kishte ALIBINĖ nė dorė se do i thonte botės luftoj kundėr ushtrisė sė kosovės e jo kundėr fshatarėve.
E sa mundi ti pėrballon sėrbisė UĒK-ja e loparėve tė Drenicės dhe Dukagjinit u pa shum mirė.
Se ,, udhėheqja '' e UĒK-sė ,abonuani Hotel '' Rognerin '' e Tiranės ,si dikur Hotel ''Mėshtekna-n '' tė Brezovicės Mahmut Bakalli me Liliana Ēavollin .

Perse e urrente dhe shpifte,madje edhe e deshironte burgosjen e Ukshin Hotit?!

A pėrallat e Rexhep Qoses na i tregon kėndej .
Tė ishte i mirė Rexhepi me pėrallat e renat e tij nė popull , do kishte fituar njė vend nė parlament nė mos nė qeveri .
Pėr kėsi budallakishė Rexhep Qosja ,dual nė penzion nga poltika .
Se populli nuk ėshtė mė ai i vitit 1924 qė e qan me lot Rexhep Qosja .
Pėrse nuk e mbrojti atėherė Rexhep Qosja ,Jakup Krasniqi, Hydajet Hiseni e Adem Demaēi , z. Ukshin Hoti ,masi paskan qenur aq tė samės ??!!!
Ju ,edhe sot nuk e njihni Dr.Rugovėn pėr Kryetar , e nė anėn tjetėr i kėrkoni pėrgjegjėsi .
A nuk ėshtė turp kjo sjellje alla sėrbiane e juaja ??!!!
Se ata nuk njohin Institucionet e Kosovės ,e nė anėn tjetėr i kėrkojnė domosdoshmėrisht hashimit qė tė jetė pjesmarės nė bisedime Kosovė - sėrbi .
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Adem Demaqi   Mer 6 Sep - 15:40

www.nspm.org.yu/komentari%25202005/2005_vreme_rugova.htm+otac+ibrahim+rugove+je+bio+partizan&hl=fr&gl=fr&ct=clnk&cd=2&lr=lang_hr|lang_sr" target="_blank" rel="nofollow">http://66.249.93.104/search?q=cache:qtrereJO0ScJ:www.nspm.org.yu/komentari%25202005/2005_vreme_rugova.htm+otac+ibrahim+rugove+je+bio+partizan&hl=fr&gl=fr&ct=clnk&cd=2&lr=lang_hr|lang_sr

Ibrahim Rugova rođen je 2. decembra 1944. u selu Crnce, opština Istok, kao jedinac oca Uka (po kome je dao ime sinu prvencu od ukupno troje dece, danas najčešće poređenom sa Markom Miloševićem) i majke Sofe. Postoje dve verzije životopisa njegovog oca Uka i dede Rusta: prema tvrdnjama nekadašnjeg Okružnog komiteta Soc-saveza Istoka, obojica su posle rata pogubljeni kao albanski separatisti. Sam Rugova je tvrdio da potiče iz partizanske porodice ("Otac je bio partizan. Od SUBNOR-a imam potvrdu da je on nestali borac, koji je odmah posle oslobođenja bio prvi predsednik NO odbora sela."). Za potrebe imidža borca za nacionalne interese, kasnije je dodao objašnjenje da su mu se otac i deda borili da nađu globalno rešenje za Kosovo. Srpska režimska štampa obilato je koristila podatak o pogubljenju Uka i Ruste godinu dana nakon rođenja Ibrahima Rugove, pokušavajući da objasni javnosti bivše Jugoslavije odakle potiču Rugovini "koreni mržnje" prema Srbima i Srbiji.

POETA : Osnovnu školu (na sprskom jeziku) završio je u Istoku, a srednju u Peći (mediji tvrde da je u to vreme pisao kratke ljubavne pesme i intenzivno čitao albanske klasike). Studirao je albanski jezik na Prištinskom univerzitetu, i tad ga je "zakačio virus": učestvovao je na studentskim demonstracijama 1968, tokom kojih su prvi put formulisani albanski zahtevi, a isticana je i albanska zastava i grb. Diplomirao je 1971, magistrirao 1984. Godine 1976. stažirao je u Parizu, na Školi za visoke studije društvenih nauka, kod jednog od najvećih teoretičara književnosti Rolana Barta. Doktorirao je književnost na Prištinskom univerzitetu 1984. na temu "Pravci i premise albanske književne kritike 1504–1983". Bio je urednik studentskog časopisa ???Bota e re" ("Novi svet") i ???Dituria" ("Znanje"), književni kritičar, asistent na Albanološkom institutu u Prištini, profesor književnosti, predsednik Udruženja književnika Kosova, oko koga se okupljao albanski pokret na Kosovu (na toj funkciji zatekao se prelomne 1989. godine).

Političku karijeru započeo je u Savezu komunista, iz koga je isključen zbog potpisivanja peticije "Apel 215" kosovskih intelektualaca protiv usvajanja amandmana na Ustav Srbije, kojim je ukinuta autonomija Kosova. Međunarodna javnost ga je brzo prihvatila kao disidenta i borca za ljudska i politička prava
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Adem Demaqi   

Revenir en haut Aller en bas
 
Adem Demaqi
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: