AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Poezi e Haxhi Kuçit(Currit)

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15255
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Poezi e Haxhi Kuçit(Currit)   Mar 9 Jan - 17:14

Kujt i flasi se.
Per liri e pavaresi,
shkatrrova jeten ,e femit,
Zemren time ç'e helmova,
pse luftova per bashkim.Ne lufte te parin nuk te marrin,
pa qen i madhi tradhetar,
heroj te shpallin kur te vrasin, 
dhe epitetin tradhetar ta ngjesin.


Ne shpirt sorrat te lendojn,
kur e shifin qe populli te adhuron,
keshtu shqipja e ka deshire,
si atdheun me zhduke.


Brez pas Brezit,lindet tradhetar 
shqipe zogje qyqe,
nje mij te tille ne dite,
nen rrezen e djallit.


Ne mesdite keto qyqe
dalin rrugeve te shesheve
duke brohorit mu si djajt
"rrofte bashkimi i shqiptareve".


Me keso sllogane te ka motshme
na mashtruan me tradheti
ne menduam se armiku 
po na roberon ndere shekuj te tere.


Ardhi koha lumit ne
i morrem vesh keto sorra
ne vend bashkimit qe na premtojne
po na coptojne atdheun e rrudhosur.


10.01.2018
Haxhi Latif Kuçi(Curri)
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Poezi e Haxhi Kuçit(Currit)
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: