AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Ramush Haradinaj ka dashte me vra Sali Qekun

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15255
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Ramush Haradinaj ka dashte me vra Sali Qekun   Lun 29 Jan - 14:47

[size=32]Shokuese: “Shtabi I Gllogjanit” Kishte Lėshuar Fletarrest Ilegal Pėr Arrestimin E Sali Ēekaj Me Autorizim Pėr Vrasje
Nga [size=12]Shqiptari  Dhjetor 13, 2017  9692[/size][/size]  • Kur profiterėt duan ta shtrembėrojnė tė vėrteten sikurse “RAMUSH MACA ME 9 SHPIRTA”


 
Para disa ditėve eprori i lartė i FARK-ut, ushtaraku i karrierės Skender Hasangjekaj reagoi publikisht rreth dyfytyrėsisė amorale tė atij qė e quan veten kryeminiSHtėr i KoSHovės.
KryeminiSHtrit te zgjedhur me votat e Listės Srpska, po ja kujtojmė se kishte qenė ai kur ju ka dalė nė pritė oficerėve dhe njėsive operative tė brigadės 134, 131, 133 nė Jasiq dhe Junik dhe i ka kėrcėnuar me vrasje nėse nuk kthehen kah kanė ardhė. Aty kanė qenė edhe disa qė sot janė heronj dhe dėshmor tė Kosovės, si Sali Ēekaj, Agim Ramadani, Lumni Surdulli, Rrustem Bruqi etj. Ishte tėrhequr Ramush Maca sepse trimat nuk e kishin ndėrmend me u kthy pa ja tregu vendin Serbisė.
Turp KryeminiSHtėr, se nuk kemi harru.
Edhe nė Prapaqan e kishte rrethu kazermėn dhe i kishte kėrcėnuar me armė. Po ja kujtojmė se kishte qenė personalisht Sali Ēekaj qė i ka thėnė Pushka top tu bėftė. Falė zgjuarsisė sė komandantit Tahir Zemaj qė kishte pranu me bisedu ishte shpėtu pa pasur vllavrajes me Ramush MACĖN dhe disa maqorra rreth tij.
Edhe njė fakt se gjatė luftės nė mes tė ditės me datėn 5.7.1998 kishte arrestuar nė fshatin Irzniq 3 ushtarė nėn komandėn e kolonel Tahir Zemaj qė nė koordinim me Sali Ēekaj po sillnin armatim dhe pajisje nga Shqipėria. Ata tė lidhur i kishte dėrguar nė tė ashtuquajturin shtab tė Gllogjanit.
Ushtarėt, Petrit Lokaj (tani pjesėtar i policisė sė Kosovės), Idriz Ukėhaxhaj dhe Ismet Ēekaj, nė prezencė tė Ramush Haradinaj janė maltertuar dhe rrahur nga tė ashtuquajturit pjesėtarėt e Shqiponjave tė Zeza, tė cilat ishin grup i Daut Haradinajt, ndėrsa ushtari Ismet Ēekaj i cili ka qenė edhe pjesė e grupit gueril tė Sali Ēekaj ėshtė plagosur me armė nga vet Ramush Haradinaj nė krahun e djathtė.
Atyre ju ishte plaēkitur armatimi dhe tė zhveshur lakuriq janė detyruar para njė xhipi tė ecin nga Gllogjani deri nė fshatin Irzniq tė cilin e drejtonte “Togeri i Ramushit”  Idriz Balaj. Kėta njerėz sot janė gjallė dhe ky ėshtė fakt qė dihet nė krejt Rrafshin e Dukagjinit.
Po ashtu fakt qė dihet ėshtė se “Shtabi i Gllogjanit” ka lėshuar fletarrest ilegal pėr arrestimin e Sali Ēekaj me autorizim qė nėse reziston tė vritet.
Sali Ēekaj nė atė kohė ishte i emėruar Ndihmėskomandant pėr Moral pranė njesive operative tė MMRK nė Rrafshin e Dukagjinit tė cilat ishin nėn komanden e kolonel Tahir Zemaj.
Kishte qenė personalisht Faton Mehmetaj njė “zog” i Ramush Haradinit, i cili e cilėsonte Sali Ēekun si tė rrezikshėm sepse ėshtė njeri i Ibrahim Rugovės dhe i LDK.
Pėr ta ruajtur nga eliminimi fizik, komandanti Tahir Zemaj e autorizon me detyrė tė re Sali Ēekun dhe e dėrgon nė Ministrinė e Mbrojtjes nė  Tiranė pėr pėrgatitjen e armatimit sė bashku me kolonel Ahmet Krasniqin.
Tash Ramush Maca me 9 shpirtra, shkon dhe i pėrulet Sali Ēekaj para pėrmendores. Turp, sepse Salihu asnjėherė nuk arriti i gjallė tė kthehet nė Kosovė.
Si mund tė harrohen krimet nė ditėt e para tė ēlirimit kundėr pjesėtarėve tė FARK-ut.
Torturimi dhe vrasja e 4 ushtarėve tė brigadės Mėrgimi nė Qershor tė vitit 1998. Ushtarėt nėn komandėn e Ramush Haradinaj tė cilėve ju printe Togeri dhe Daut Haradinaj, mjerisht sot Deputet, i vranė nė mėnyrėn ma mizore Rexhė Osaj, Bashkim Balaj, Sinan Musaj dhe Ramė Idrizaj vetėm pse ishin ushtarė tė njėsive institucionale tė MMRK.
Togeri u dėnua me 15 vjet dhe Dauti me 5 vjet pėr bashkėkoordinim tė kėsaj vrasje.
Edhe policėt Isuf Haklaj dhe Sebahate Tolaj gjatė luftės ishin oficer tė kolonel Tahir Zemaj dhe bashkėluftėtar tė Sali Ēekaj nė Dukagjin dhe Koshare. Edhe ata u vranė nga njeriu besnik i Ramush MACĖS, krimineli Bedri Krasniqi i cili u dėnua 27, 5 vjet burg.
Kėto janė vetėm disa fakte pėr krimet ndaj ushtarėve shqiptar besnik tė vijės sė Presidentit Rugova.
Po tė kishte ftyrė Ramush MACA me 9 shpirta, sė paku nuk do tė shkonte te familja e Ibrahim Rugovės, as te varri i Sali Ēekaj e as nuk do tė na tregonte pėrralla tė patriotizmit sepse pėr ēdo ditė e mė tepėr po e vret Kosovėn.
https://gazetashqiptari.com/shokuese-shtabi-i-gllogjanit-kishte-leshuar-fletarrest-ilegal-per-arrestimin-e-sali-cekaj-me-autorizim-per-vrasje/
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Ramush Haradinaj ka dashte me vra Sali Qekun
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: bota-
Sauter vers: