AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Presidentin Wison e helmuan franqezet shkaku coptimit te tok

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15367
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Presidentin Wison e helmuan franqezet shkaku coptimit te tok   Jeu 1 Fév - 7:53

presidentin Uillson

e helmuan nė Paris, shpėtimtarin e Shqipėrisė, presidentin Uillson?!

(FBI: Lenini do hedhė nė erė ura dhe fabrika nė SHBA)Pati njė takim me Fan Nolin para Konferencės sė Paqes nė Paris, ku mbrojti Shqipėrinė. 
Nėse duhet t’i jemi mirėnjohės SHBA-sė pėr Shqipėrine sotme, duhet t’ia dimė pėr nder Fan Nolit, qė arriti tė takonte presidentit Uillson dhe nė jahtin presidencial e ka bindur qė tė mbronte Shqipėrinė. 
Presidenti Uillson kishte drejtuar njė Konferencė tė Kombeve tė Shtypura mė 4 korrik, ditėlindja e Uashingtonit. Fan Noli pėrfaqėsonte Shqipėrinė. Atė mbasdite, delegatėt kanė hipur nė jahtin presidencial dhe pėrmes lumit Potomac, kanė shkuar te varri i Uashingtonit nė Mont Vermont. Potomak ėshtė njė lumė i gjerė me pamje tė mrekullueshme. 

Sekretari i Shetit u mundua ta bindte Uillsonin, tė mos shkonte nė Konferencėn e Paqes nė Paris, mė 1919. Sipas tij “zyrtarėt britanikė, qė admirojnė Presidentin dhe duan qė ai ta ruajė autoritetin e tij, e kėshillojnė mė unanimitet kundėr pjesėmarrjes sė tij nė Konferencėn e Paqes… Ai mund tė humbasė prestigjin dhe autoritetin, duke rėnė nė njė situatė tė pakėndshme diplomatike, dhe ai mund tė dialogojė me kushte shumė tė kėqija pėr veten e tij.” (Fovler. British -American Relations. 1917-1918. fq 128) 
Uillson nuk e dėgjoi. Nė dhjetor niset nga Nju Jorku, dhe do ishte presidenti i parė qė do shkelte “Botėn e Vjetėr”

Francezėt futėn me dhjetra femra joshėse, duke vallėzuar dhe pirė shampanjė me delagacionin amerikan. Femrat, qė dukeshin si prostituta, ishin agjente tė shėrbimit sekret francez. Njė grua, qė ra shumė nė sy, ishte njė farė Madame X.. e famshme pėr bukurinė e saj dhe pėr punėsimin e saj nė Paris prej njė nga aleatėt tanė, qė tė ndikonte te vendimet e njėrit prej komisionerėve tanė tė paqes. Agjenti Herbert Yarldey, i cili deshifronte mesazhet me kod, beson se ishte njė komplot kundėr presidentit Uillson. 
Helmim i avashtė ose virus nė akull.

Esat Pashe Toptanin e pan paria franqeze duke iu lut zotriut presiend Uilson qe mos ta coptojne me tutj shqiperine e cunguar.Ja vuren syrin qe te dyte ti hekin nga skena politike.


Derničre édition par Perparimi le Jeu 1 Fév - 7:58, édité 2 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15367
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Presidentin Wison e helmuan franqezet shkaku coptimit te tok   Jeu 1 Fév - 7:56

WOODROW WILSON-Njeriu qė shpėtoi Shqipėrinė nga coptimi

www.thealbanian.co.uk › Lajme

[list="margin-right: 0px; margin-left: 0px; padding-right: 0px; padding-left: 0px; border: 0px;"]
[*]www.thealbanian.co.uk/woodrow-wilson-njeriu-qe-shpetoi-shqiperine-nga-coptimi.html+&cd=2&hl=fr&ct=clnk&gl=fr" class="postlink" target="_blank" rel="nofollow">
[*]www.thealbanian.co.uk/woodrow-wilson-njeriu-qe-shpetoi-shqiperine-nga-coptimi.html+presidenti+Uillson+A+e+helmuan+n%C3%AB+Paris,+shp%C3%ABtimtarin+e+Shqip%C3%ABris%C3%AB,+presidentit+Uillson%3F!&tbo=1&sa=X&ved=0ahUKEwjeno-6_ITZAhUCORQKHVt_AnYQHwg4MAE" class="postlink" target="_blank" rel="nofollow">
[/list]
[size]
Traduire cette page
4 oct. 2015 - Pas vdekjes sė Presidentit U. Uilson, Ansambleja Kushtetuese mė 4 shkurt 1924, nderoi kujtimin e tij, njeriu qė e shpėtoi Shqipėrinė nga coptimi. Presidenti U. Uillson ka qenė njė ...  vitin 1912 Partia Demokratike e vuri kandidat pėr president Wilson-i korri njė fitore bindėse. Gjatė fushatės elektorale ai ...
Termes manquants : helmuan[/size]

Roli i Presidentit Woodrow Wilson nė Mbrojtjen e tė Drejtave tė ...

illyriapress.com/roli-i-presidentit-woodrow-wilson-ne-mbrojtjen-e-...

[list="margin-right: 0px; margin-left: 0px; padding-right: 0px; padding-left: 0px; border: 0px;"]
[*]
[/list]
[size]
Traduire cette page
7 avr. 2013 - 3) Mbeshtetet kryesisht ne dokumente diplomatike amerikane. Permbledhja ndahet ne tri pjese: A) Filozofia politike e Presidentit W.Wilson. B) Gjendja e Shqiperise gjate viteve 1918-1920. C) Konflikti i interesave te shteteve fqinje te Shqiperise, dhe qendrimi i delegacionit amerikan ne Parisnelidhje me ...[/size]
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Presidentin Wison e helmuan franqezet shkaku coptimit te tok
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: